Aydan aya gelecek iyi miktarda ek parayı nasıl değerlendirirdiniz ?

subkortikal

Guru
Pro Üye
17 Mayıs 2011
911
3.246
Hanımlar, cahili olduğum bir konuda bilginize ve tecrübenize ihtiyacım var; Ben emekli oldum ama halâ çalışıyorum. Evim, arabam, birikmiş param yok. (Bireysel emeklilik poliçelerim var, 7 yılı var ikisinin de.)
Öte yandan, borcum harcım da yok.

Şimdi, şöyle düşünün; zaten aydan aya gelen paranızla (emekli maaşı+ maaş), mevcut tüm masraflarınızı, ödemelerinizi, şunu bunu herşeyi karşılıyorsunuz, ne için/kim için para harcıyorsanız, onlar bir denge içinde gidiyor. Kenarda pek para kalmıyor ( 1 yıl sonra kalmaya başlayacak) .

Sonra, bu tabloya ek olarak, size, aydan aya 1.900 Dolar ödenecek bir projede çalışmanız teklif ediliyor. Zamanınızı, hayatınızı buna göre ayarladınız, başladınız, haftada 7 gün uzun saatler çalışıyorsunuz. Üç ay geçti, ilk 3 "maaş" yattı. Şimdilik 24 aylık kontrat imzalandı, büyük ihtimalle uzayacaktır. Bu parayı ne yapardınız ?

Şu ana kadar bana "sadece dolarda kal , yeter" diyenler olduğu gibi, "ne yap yap, ilk yılın parasını biriktir, ev peşinatı yap üstüne kredi çek ev al" diyen de oldu, "arsa al" diyen de oldu, "dolar doygunluk noktasına geldi, altına dön" diyen de oldu, bunların dışında pek de ciddiye almadığım farklı yatırım araçları da önerildi. Aylık 10.000 TL bir para. Eğer dolar artarsa, TL rakam artacaktır da. Doğru değerlendirebilmek istiyorum. Bana önerisi olabilecek herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Hanımlar, cahili olduğum bir konuda bilginize ve tecrübenize ihtiyacım var; Ben emekli oldum ama halâ çalışıyorum. Evim, arabam, birikmiş param yok. (Bireysel emeklilik poliçelerim var, 7 yılı var ikisinin de.)

Şimdi, şöyle düşünün; zaten aydan aya gelen paranızla (emekli maaşı+ maaş), mevcut tüm masraflarınızı, ödemelerinizi, şunu bunu herşeyi karşılıyorsunuz, ne için/kim için para harcıyorsanız, onlar bir denge içinde gidiyor. Kenarda pek para kalmıyor ( 1 yıl sonra kalmaya başlayacak) .

Sonra, bu tabloya ek olarak, size, aydan aya 1.900 Dolar ödenecek bir projede çalışmanız teklif ediliyor. Zamanınızı, hayatınızı buna göre ayarladınız, başladınız, haftada 7 gün uzun saatler çalışıyorsunuz. Üç ay geçti, ilk 3 "maaş" yattı. Şimdilik 24 aylık kontrat imzalandı, büyük ihtimalle uzayacaktır. Bu parayı ne yapardınız ?

Şu ana kadar bana "sadece dolarda kal , yeter" diyenler olduğu gibi, "ne yap yap, ilk yılın parasını biriktir, ev peşinatı yap üstüne kredi çek ev al" diyen de oldu, "arsa al" diyen de oldu, "dolar doygunluk noktasına geldi, altına dön" diyen de oldu, bunların dışında pek de ciddiye almadığım farklı yatırım araçları da önerildi. Aylık 10.000 TL bir para. Eğer dolar artarsa, TL rakam artacaktır da. Doğru değerlendirebilmek istiyorum. Bana önerisi olabilecek herkese şimdiden içtenlikle çok teşekkür ederim.

Şu ana kadar bana "sadece dolarda kal , yeter" diyenler olduğu gibi, "ne yap yap, ilk yılın parasını biriktir, ev peşinatı yap üstüne kredi çek ev al" diyen de oldu, "arsa al" diyen de oldu, "dolar doygunluk noktasına geldi, altına dön" diyen de oldu, bunların dışında pek de ciddiye almadığım farklı yatırım araçları da önerildi. Aylık 10.000 TL bir para. Eğer dolar artarsa, TL rakam artacaktır da. Doğru değerlendirebilmek istiyorum. Bana önerisi olabilecek herkese şimdiden içtenlikle çok teşekkür ederim.

bir kısmıyla altın al mesela bir tam altın al at kenara üstünü faize yatır.biriktirip eve girersin.

Yatırım yapmak için doğru zaman olduğunu düşünmüyorum. Ev arsa getirileri oransal olarak nakit gelirinin yani faizin altında kalıyor. Şu dönem bence nakit kraldır hele de dolar ya da Euro halindeyse. Kısa orta vadede nakit harcama yapmayacaksanız dolarda kalın bence. Bir laf vardır; dolar oturduğu koltuktan asla inmez. Kısa vadede yükselmese bile orta uzun vadede mutlaka kazandırır. Tabii bütün bunlar kendi fikirlerim.

Öylece bırak bence dolar olarak biriktirmeye devam et,şimdilik pek yatırım mantıklı değil

Dolar olarak vadeli hesapta tutun. Şu dönem gayrimenkule yatırım yapmak için uygun bir zaman değil.

Kesinlikle dolarda kalin, kredi icin hic uygun bir zaman degil cunku kredi faizleri cok yuksek. Ben nakitciyim, birikimimi eve arabaya gommem. Mevduat faizine karsi degilseniz, vadeli mevduat yapin hem kurdan hem de faizden yararlanin. TL'ye donmek istiyorsaniz da secimlerden sonrayi bekleyin.

Kesinlikle dolarda kalin, kredi icin hic uygun bir zaman degil cunku kredi faizleri cok yuksek. Ben nakitciyim, birikimimi eve arabaya gommem. Mevduat faizine karsi degilseniz, vadeli mevduat yapin hem kurdan hem de faizden yararlanin. TL'ye donmek istiyorsaniz da secimlerden sonrayi bekleyin.
ev de lazım ama özellikle ilerleyen yaşlarda taşınmak çoz zor evden eve.ee araba da olmayınca seyahat özgürlüğü kısıtlanıyor kimseden ödünç istenecek bir şey de değil.ben en çok kiraya verilecek eve karşıyım kirası evin eskime payı artı yatırım miktarını çıkaramıyor çünkü.yazlık ta bana göre 2 3 adan fazla kullanılamıyorsa atıl bir para

sepet yapin tek aracla yatirim yapmayin

aylik bin dolar sabit biriktirin

900 dolari da altin alin. altin parasini da 500 dolar altin 400 dolar euro olarak tutabilirsiniz

bu arada ihtiyac gorurseniz araba alirsiniz ev alirsiniz

su an nakit verince iyi bi evi sisirilmemis!!! fiyattan alabilirsiniz galiba.

bence sepet candir.

Vadeli internet hesabi acin .%24 e kadar faizi vardi enson .Hemen birikip artiyor .33 gunluk iyiydi galiba .

Aynı dertten istiyorum ve cevap veriyorum. Yarısı dışarda kalsın, yarısını altına çevir. Dolardaki kısımla oynama, altını sürekli al sat yap

Öncelikle yeni kk stili pek iyi olmamis.

Konuya gelirsek de.. Hem tl olarak biriktir hem dolar olarak bir miktar ve biraz da altin.
Ne olur ne olmaz.
Bunlari yaptiktan sonra ev mi alirsin arsa mi orasi sana kalmis.
Darisi benim basima

Walla 3 ay sonra büyük kriz olacak lafı var dolarda kalman çok iyi olur ayrıca bi 20 binini bankacınla konuşup borsaya yatırman bir yıl hiç ellemezsen büyük kar yaparsın

X