Davranış Bozuklukları Atipik Otizm Yardımlaşma Konusu

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Benim 28 aylık var. oğlum adı söylendiğinde kesinlikle dönüp bakmıyor, göz teması sınırlı kuruyor, kesinlikle parmakla göstermiyor, sürekli ekolali yapıyor kısacası tüm otizm belirtilerini gösteriyordu. Sonra bı psikiyatriste gittik oğlumun biseyi olmadığını ve 2 ay sonra gelmemizi söyledi. Lakin içime kurt düştü Çok ağladım, çok yıprandım öyle mi böyle mi diye kafayı yedim. Hemen aynı hafta baska şehirde olan ünlü bir psikiyatri ye götürdüm direk yüzüme otizmli bu çocuk dedi. İnanır misiniz rahatladim çünkü artık ne yapmam gerektiğini biliyordum. Hemen eğitime başladık ve diyet uyguladık. Kreşe zaten gidiyordu. Yaklaşık iki hafta içinde çocukta inanılmaz bir değişim oldu. Her gören bu çocuğa ne olmuş demeye başladı. 80 kelimesi falan vardı ama çoğu anlamlı değildi şu an kaç kelimesi var sayamiyorum. Bir aylık bı dönemden bahsediyorum size. Oyuncaklarını tamamen değiştirdik. Daha fazla ve daha kaliteli zaman gecirmeye başladık. Oğlumun durumunu etrafımızdaki herkese anlattık. Herkes elinden geldiğince yardımcı oldu sürekli eve birileri geldi biz bı yerlere gittik. Bir aydır boş günümüz yok. Oğlum inanılmaz sosyallesti çocuklu ailelerle bir araya getirdik hep. Ve özel eğitim hocalarımız sansimizdan çok iyi çıktı. Normal çocuklar gibi değil çünkü daha çok yeniyiz ama başladığımız noktada da değiliz. Özel eğitimci sadece oyun oynuyordu ben zannettim ki öğretecek göz temasını falan hiç öyle şeyler yapmadı. Dediki oyun oynadıkça gelişecek ve gerçekten dediği gibi oldu. Hemde çok kısa bir sürede. Size verecek en önemli tavsiyem etrafınızdaki herkesle paylaşın çünkü insanlar artık çok duyarlı otizm konusunda. Herkesin size az çok bir desteği oluyor. Yardımcı olabilecegim ne varsa soru sorabilirsiniz. İyileşmedi ama iyileşecek bunu biliyorum. Çünkü değişimi görebiliyorum.
İyi geceler sevgili anne benimde oğlum 38 aylık bizde de ekolale var ama anlamlı kelimeleri cümleleri duruma uygun serzenisleri sevinç cümleleri var biraz ekolali için doktora gittik doktor ilk sesleniş te baktı asistan doktorlar seslenince dd baktı ama uzman bir doktor geldi o seslenince bakmadı evde hep kamyonları, kepceleri var orda da buldu bir kamyon oynamaya başladı doktor başka oyuncaklar ile ilgisini çekmeye çalıştı ama başaramadı doktor yanına oturdu konuşmaya çalıştı ama kamyonnnnn kamyonnnn gidiyor diyerek cevap verdi doktor konusunca yani ilgisini o an kamyonda başka birsey vermek istemedi salıncak sallanır dönen şeylere diğer çocuklar gibi merakı var dün kreş te carkiafdlek var di bir iki tür çevirdi bıraktı ekolalsine gelince öğrenilmiş bir davranış olabilir mi acaba diye düşünüyorum çünkü dedesi babaannesi amcası hatta eşimle ben çocuğun kelimelerini tekrar ettiğimizi o tekrar ettiğinde güldüğümüz u fark ettik benim aklımı karıştıran şeyler ekolale si sevindiği bazı zamanlar da el sallaması açılır kapanır otomatik kapılara oyun oynaması biraz da sosyal olmaması ama sosyal lik konusunda da suç bizde çünkü pandemi sebebi ile 2 senedir 2 tane çocuk ancak gördü biri konuşamıyor biri de hafta 2 gün falan bh arada 1 yaşında beri yemek yerken Telefon izliyordu doktorlar bir teşhis koyamadilar karar vermediler 1 ay sonra ya randevu verdiler rkrese gönderin dediler sizde durum nedir ben şu an muallakta yim ve çok düşünüyorum

Merhabalar komşumuz Otizimde doğru adımlar (emre serge özdemir yazarı) kitabını okuyup bu öğretmenden eğitim aldırdı oğluna çok faydasını gördüğünü söylemişti, instagramda ve facebooktan takip edip bi araştırın isterseniz

Merhabalar komşumuz Otizimde doğru adımlar (emre serge özdemir yazarı) kitabını okuyup bu öğretmenden eğitim aldırdı oğluna çok faydasını gördüğünü söylemişti, instagramda ve facebooktan takip edip bi araştırın isterseniz
Otizm tesisimiz yok doktorlar bir karar vermediler daha ama yine de Bi bakayım instagram adresine sizde de ekolale var miy di ya da yaptığını bildiğiniz bir çocuk varsa nasıl ilerledi süreç

İyi geceler sevgili anne benimde oğlum 38 aylık bizde de ekolale var ama anlamlı kelimeleri cümleleri duruma uygun serzenisleri sevinç cümleleri var biraz ekolali için doktora gittik doktor ilk sesleniş te baktı asistan doktorlar seslenince dd baktı ama uzman bir doktor geldi o seslenince bakmadı evde hep kamyonları, kepceleri var orda da buldu bir kamyon oynamaya başladı doktor başka oyuncaklar ile ilgisini çekmeye çalıştı ama başaramadı doktor yanına oturdu konuşmaya çalıştı ama kamyonnnnn kamyonnnn gidiyor diyerek cevap verdi doktor konusunca yani ilgisini o an kamyonda başka birsey vermek istemedi salıncak sallanır dönen şeylere diğer çocuklar gibi merakı var dün kreş te carkiafdlek var di bir iki tür çevirdi bıraktı ekolalsine gelince öğrenilmiş bir davranış olabilir mi acaba diye düşünüyorum çünkü dedesi babaannesi amcası hatta eşimle ben çocuğun kelimelerini tekrar ettiğimizi o tekrar ettiğinde güldüğümüz u fark ettik benim aklımı karıştıran şeyler ekolale si sevindiği bazı zamanlar da el sallaması açılır kapanır otomatik kapılara oyun oynaması biraz da sosyal olmaması ama sosyal lik konusunda da suç bizde çünkü pandemi sebebi ile 2 senedir 2 tane çocuk ancak gördü biri konuşamıyor biri de hafta 2 gün falan bh arada 1 yaşında beri yemek yerken Telefon izliyordu doktorlar bir teşhis koyamadilar karar vermediler 1 ay sonra ya randevu verdiler rkrese gönderin dediler sizde durum nedir ben şu an muallakta yim ve çok düşünüyorum

Mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın. Oğlum

Mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın. Oğlum yoğun bir egitim aldı. Sonrasında otizm teşhisi koyan profa tekrar kontrole götürdük oğlun otizmi yenmiş artık gelmenize gerek yok dedi. Gerçektende oğlum yasitlarini yakaladı hatta öne bile geçti. Özel eğitimin çok faydasını gördük ve oğlum öğretmenleriyle duygusal bağ kurduğu için hala aldiriyoruz özel egitim birden bırakmak istemedik. Önceleri haftada 5 saatti şimdi ise 2 saat aldiriyoruz hemde faydalı oluyor. Bir yıl daha devam etmeyi düşünüyorum. Hayırlısı olsun hepimiz için. Çok şükür oğlum artık iyi. Dualarım buradaki tüm annelerle 🙏 geçecek siz yeter ki inanın

X