Ateşlere yürüyorum korkmuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Malzeme içine soğan vs koyunca kıyma çürümeye başlıyor, rengi kahverengiye dönüyor. Rengi dönünce mantı yapmaya başlayın. Başka ne diyebilirim bilmiyorum. Güneş gözlüğü ile yapabilirsiniz belki 🤷‍♀️
Curumekten kastınız pişmesi mi. Çiğ köfte için öyle derler ya onun gibi mi.
Çok baharat katarsam daha pişer mi :)

Sanarsın edebi metin, ne anlattınız da ne anlamamı beklediniz acaba? Bi de bi havalar her gün makale yazıyor gibi. Tenya olun siz.
O zaman konuya cevap yazmayın. Makale yazmak gerekmiyor. Sizi kısa mesaj atsam da aynı şey. Okumayip bir de saçma sapan karşılık verirseniz ben de size okumadığınız metni açıklamak için efor sarfetmem gerekmez.
Fazla Instagram'da takılmanin etkileri. Kimsenin iki satır okuyasi gelmiyor.
Ben okumadığım konudan hopp cikiyorum. Ama ilk cümlesinde açıklanmış bir gerekceyi tekrar sormuyorum.

O zaman konuya cevap yazmayın. Makale yazmak gerekmiyor. Sizi kısa mesaj atsam da aynı şey. Okumayip bir de saçma sapan karşılık verirseniz ben de size okumadığınız metni açıklamak için efor sarfetmem gerekmez.
Fazla Instagram'da takılmanin etkileri. Kimsenin iki satır okuyasi gelmiyor.
Ben okumadığım konudan hopp cikiyorum. Ama ilk cümlesinde açıklanmış bir gerekceyi tekrar sormuyorum.
Şımarık ve denyosunuz. İyi kavurmalar.

mantı içini annem de kavurur
ama çözdürdüğü kıymadan yapmaz direkt yapar ve tekrar da buzluğu koymaz, taze yapar, o gün pişirir ve yenir

annem et konusunda değil de --aslında et konusunda da hassas biz yörüğüz koyun eti tercih ederiz, dana pek yiyemeyiz ama bu başka bir konu --
esas sorun soğan konusunda hassas, çiğ soğanı hiç yemez, yiyemez, harcı da kavurmadan yiyemiyor o yüzden mantı içini de kavuruyor gayet de güzel olur mantısı, yemeklere de soğanı incecik doğrar ve güzel kavurur.. Çin yemeği gibi şöyle bir sotelenmiş şekilde olan ve iri doğranmış olan soğanı yemez mesela. o yemeği yemez.

tam olarak mantı içini kavurmanın nesi dert onu anlamadım

ama kıymayı nasıl yıkıyorsunuz onu hiiç anlamadım :KK70: bence kıymayı yıkamak çok daha büyük olay, kavurmaktan

parça et alıp onu yıkayın eve makine alıp kendiniz çekin bu kadar yıkamak istiyorsanız- bence.

Evet çiğden yapinca içine koyması daha kolay bir de. Asıl zor olan kısmı kapamasi oluyor. Kavurmak falan ekstra zor gelmiyor da.
Ben hakiki bi tembel olduğum için hepsi zor bana :)
Peki kapatırken zor oluyorsa bi tık büyük parçalar yapsanız bilemedim
Ya da güzel temiz yapan yerler vardır illa ki ordan alsanız takıntılı değilseniz

Ateşlere yürüme sebebim çok kısa süre içinde banlanacak olmam.
Israrla buraya konu açma sebebim ise diğer tarafların pek okunmuyor olması.
Bir de yemek yapmayla ilgilenenlerin değil diğer kişilerin de yorumunu istiyorum o yüzden yemek bölümüne değil buraya yazdım.

Şimdi benim çok etle tavukla aram yok. Ama yiyorum da..fakat kendim yemek yaparken böyle ekstra takıntılı oluyorum.
Mesela et, kiyma, tavuk yikanmaz derler ben yıkıyorum.
Oğlum mantı çok seviyor. Ve çalışan insan için de buzluğa atmalık güzel bir yemek. Bayadir yapmadım çünkü zaten zahmetli olan yemeği ben iyice zahmet haline getiriyorum kendime.

Ben etin o kanlı haline alisamiyorum. Mantı yaparken de en azından kırmızı görüntüsü hafif dönene kadar kavuruyorum. Fakat haliyle daha zor oluyor. Lezzette sıkıntı yok.

Cigden yapsam da içim almayacak gibi geliyor..ne düşünüyorsunuz bu konuda. Belki içimi rahatlatacak yorumlar gelir de çiğden yaparım diye açtım konuyu.
Kendinizi üzmeye geeek var mı? Yiyemiyorsaniz yemezsiniz sizin canınız ne isterse öyle yiyin kim ne diyebilir ki

Bir de yemek yapmayla ilgilenenlerin değil diğer kişilerin de yorumunu istiyorum o yüzden yemek bölümüne değil buraya yazdım.

Şimdi benim çok etle tavukla aram yok. Ama yiyorum da..fakat kendim yemek yaparken böyle ekstra takıntılı oluyorum.
Oğlum mantı çok seviyor. Ve çalışan insan için de buzluğa atmalık güzel bir yemek. Bayadir yapmadım çünkü zaten zahmetli olan yemeği ben iyice zahmet haline getiriyorum kendime.

Ben etin o kanlı haline alisamiyorum. Mantı yaparken de en azından kırmızı görüntüsü hafif dönene kadar kavuruyorum. Fakat haliyle daha zor oluyor. Lezzette sıkıntı yok.

Cigden yapsam da içim almayacak gibi geliyor..ne düşünüyorsunuz bu konuda. Belki içimi rahatlatacak yorumlar gelir de çiğden yaparım diye açtım konuyu.
kıymayı nasıl yıkıyorsunuz yahu? et tavuk yıkandığı taktirde bakteri üretiyor onu nasıl içiniz alıyor peki?

Mantının pişme süresi içinde yeterli pismiyormus gibi geliyor..bir iki yerde yediğim pismemis mantıdan da kaynaklaniyor olabilir bu düşüncem.
Mantı küçücük bir şey. Kocaman yapmıyorsanız içinin pişmemesi zor.

Curumekten kastınız pişmesi mi. Çiğ köfte için öyle derler ya onun gibi mi.
Çok baharat katarsam daha pişer mi :)
Baharatın da etkisi var mıdır bilmem. Asitlerle proteini parçalamak diyeyim. Eti yumuşatıyor parçalama yaparak. Pişmiş gibi rengi dönüyor ama pişmiş gibi olmuyordur sanırım. Çiğköftede sürtünmeden çıkan ısı da var sonuçta ya da yok mu? 🤣

Et marine edilince daha hızlı pişiyor. Dağılıyor ağızda 😋

Etin rengini de kan gibi düşünmeyin. Kasta, kana kırmızı rengini verenin kardeşi var. Et o yüzden kırmızı. Kan gibi düşünmeyin hepsini.

Mantının kıymasıni pişirip sonra o hamurun içine nasıl koyuyorsunuz ? Lezzette fark olmaması imkansız. Bir çimdik kıyma zaten 10 dk lik kaynamada piser. Ciborek içindeki kıyma bile pişiyor.

Keşke siz ve sizin gibi aklına her eseni bdvye açan üyeler kurallara bu kadar pervasızca yaklaşmasanız, tabir yerindeyse gözümüzün içine baka baka kafanıza estiği davranmasanız.

Bu konuyu ilgili bölüme açsaydınız sizden bir şey eksilmezdi kurallara da uymuş olurdunuz, ki konuyu uygun bölüme açtım ama yorum gelmeme ihtimaline karşı ilgilenir misiniz deseydiniz topiğinizin linkini duvarımda da paylaşırdım ama şimdi hem kategori dışı konudan banlandınız hem de konunuz kapatıldı.

İlk seferinde değil ama her seferinde uygun olmadığı halde konusunu ısrarla bdvye açanların konusunu kategori dışı işlemi yapıp taşımak yeterli olmuyor demek ki bundan sonra konu kapatma da yapalım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X