Atatürk'ün kadınlarla ilgili sözleri

ruholmez

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2012
480
2
Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.

Din icabı olan tesettür, kadınların külfetini mucip ve adaba aykırı olmayacak basit şekilde olmalıdır. Tesettür şekli kadını hayatından, mevcudiyetinden tecrit edecek şekilde olmamalıdır!

Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir! Allah'ın emrettiği şey erkek ve kadın müslümanların ilim ve irfan edinmeleridir. Kadın ve erkek bu ilim ve irfanı aramak ve nerede bulursa oraya gitmek ve onunla mücehhez olmak mecburiyet'indedir

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin

Dünyada her şey kadının eseridir

Dünyada hiç bir milletin kadını "Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim," diyemez!

Zaman ilerledikçe, ilim geliştikçe, medeniyet dev adımlarıyla yürüdükçe; hayatın, asrın bugünkü gereklerine göre evlat yetiştirme'nin güçlüklerini biliyoruz. Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar

Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.

Kadınlarımızın genel görev ve çalışmalarda paylarına düşen işlerden başka, en önemli, en hayırlı, en faziletli bir ödevleri de "iyi anne" olmalarıdır.

En Büyük TÜRKİYE

"Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın"

Buda benim favorim:KK16:

son cümle ozellıkle cok cok mühim.
karakterı sağlam ınsanlar anne baba olmalıdır cunku evlat ailenın yansımasıdır.her kadın anne olmamalıdır, cunku annelık cok onemlı bır gorevdır,bir birey yetiştiriyorsun.
en iyi anne mutlu annedır!
yuvam dağılmasın dıye bır cocuk yapayım dıyen zihniyet, parçalanmış şiddet içeren bir yuvaya bir evlat yetiştirmez dunyaya bir psikopat yetiştirir...

son cümle ozellıkle cok cok mühim.
karakterı sağlam ınsanlar anne baba olmalıdır cunku evlat ailenın yansımasıdır.her kadın anne olmamalıdır, cunku annelık cok onemlı bır gorevdır,bir birey yetiştiriyorsun.
en iyi anne mutlu annedır!
yuvam dağılmasın dıye bır cocuk yapayım dıyen zihniyet, parçalanmış şiddet içeren bir yuvaya bir evlat yetiştirmez dunyaya bir psikopat yetiştirir...

çok doğru..

anlamlı bir başlık olmuş. bütün annelerin anneler günü kutlu olsun.

Böyle Buyurdu Zerdüşt - Çocuk ve Evlilik Üzerine

Gençsin ve çocuk sahibi olmak, evlenmek istiyorsun.

Ben de soruyorum sana : Bir çocuk istemeye layık bir insan mısın ?

Muzaffer misin, kendi kendine boyun eğdiren misin,

duygularına hükmeden misin, erdemlerinin efendisi misin ?

Bunu soruyorum sana.

Yoksa arzularında dile gelen, hayvan ve ihtiyaç mı ?

İsterim ki, zaferin ve özgürlüğün olsun bir çocuğu özleyen.

Canlı anıtlar inşa etmelisin zaferine ve özgürleşmene.

Kendinin üzerine inşa etmelisin.

Ama önce kendini inşa etmelisin, dimdik bir beden ve dimdik bir gönülle.

Sürdürmekle kalmamalısın neslini, yükseltmelisin de !

İki kişinin, onu yaratandan daha fazla olan birini yaratma istemine evlilik derim ben.

Böyle bir istemin sahipleri olarak birbirlerine saygı duymalarına derim ben, evlilik diye.

Bu olsun evliliğin anlamı ve hakikati.

Oysa fazlalıkların, lüzumsuzların evlilik dedikleri şey- ah ne demeli ki buna ?

Ah, bu iki kişilik gönül yoksulluğu!

Ah, bu iki kişilik gönül kirliliği!

Ah, bu iki kişilik sefil huzur!

Evlilik diyorlar bunlara; ve cennette kıyıldığını söylüyorlar, nikahlarının.

Eksik olsun lüzumsuzların cenneti!

Eksik olsunlar, bu cennet bağıyla birbirine bağlanmış hayvanlar!

Gülmeyin böyle evliliklere!

Hangi çocuğun bir gerekçesi olmadı ki, ağlamak için anne-babasının haline?

Bu adam bir kahraman gibi yürüdü hakikatlerin üzerine ve sonunda küçük, süslü bir yalan geçirdi ancak eline.

Evliliğim diyor buna.

Bir meleğin erdemine sahip hizmetçi bir kız arıyordu, bu adam.

Oysa ansızın hizmetçisi oldu bir kadının.

Şimdi melek olmak gereği duyor bir de !

Sayısız kısa budalalık- aşk budur sizin gözünüzde; ve evliliğiniz, uzun bir ahmaklık olarak son verir kısa budalalıklara.

Erkeklerin kadınlara sevgisi ve kadınların erkeklere sevgisi;

Ah, keşke acı çekenlerle ve gizli kalmış tanrılarla birlikte acı çekmek olsaydı bu!

Ama çoğu kez iki hayvan birbirini keşfediyor.

En iyi sevginiz bile sadece tutkulu bir taklitten ve sancılı bir ateşten ibarettir!

Kendinizin üzerinde seveceksiniz, günün birinde!

Bu yüzden önce öğrenin sevmeyi!

Üstinsana yönelen ok ve özlem;

Konuş, kardeşim, evliliği istemenin nedeni bu mudur ?

Böyle bir istem ve böyle bir evlilik kutsaldır gözümde.

Paylaşım için çook teşekkürler canım..

bi şey değil canım.Kadına bakış denilince tarihin saygı duyduğu bir çok ismin hastalıklı düşüncelerine rastladım.Edebiyatta bile kadından şair olmaz diyen yazarlar çizerler çoktur.Ama Atatürk kompleksiz,zeki,ileri görüşlü bir lider olarak karşımıza çıkar.

Atam ! Ruhun şad olsun

Rabbimden tek dileğim onu anlayabilecek ve değerlerini yaşatabilecek nesiller büyütebilelim.En Büyük TÜRKİYE

Çok hoş bir paylaşım olmuş, konu sahibine teşekkürler :KK49:

Böyle Buyurdu Zerdüşt - Çocuk ve Evlilik Üzerine

Gençsin ve çocuk sahibi olmak, evlenmek istiyorsun.

Ben de soruyorum sana : Bir çocuk istemeye layık bir insan mısın ?

Muzaffer misin, kendi kendine boyun eğdiren misin,

duygularına hükmeden misin, erdemlerinin efendisi misin ?

Bunu soruyorum sana.

Yoksa arzularında dile gelen, hayvan ve ihtiyaç mı ?

İsterim ki, zaferin ve özgürlüğün olsun bir çocuğu özleyen.

Canlı anıtlar inşa etmelisin zaferine ve özgürleşmene.

Kendinin üzerine inşa etmelisin.

Ama önce kendini inşa etmelisin, dimdik bir beden ve dimdik bir gönülle.

Sürdürmekle kalmamalısın neslini, yükseltmelisin de !

İki kişinin, onu yaratandan daha fazla olan birini yaratma istemine evlilik derim ben.

Böyle bir istemin sahipleri olarak birbirlerine saygı duymalarına derim ben, evlilik diye.

Bu olsun evliliğin anlamı ve hakikati.

Oysa fazlalıkların, lüzumsuzların evlilik dedikleri şey- ah ne demeli ki buna ?

Ah, bu iki kişilik gönül yoksulluğu!

Ah, bu iki kişilik gönül kirliliği!

Ah, bu iki kişilik sefil huzur!

Evlilik diyorlar bunlara; ve cennette kıyıldığını söylüyorlar, nikahlarının.

Eksik olsun lüzumsuzların cenneti!

Eksik olsunlar, bu cennet bağıyla birbirine bağlanmış hayvanlar!

Gülmeyin böyle evliliklere!

Hangi çocuğun bir gerekçesi olmadı ki, ağlamak için anne-babasının haline?

Bu adam bir kahraman gibi yürüdü hakikatlerin üzerine ve sonunda küçük, süslü bir yalan geçirdi ancak eline.

Evliliğim diyor buna.

Bir meleğin erdemine sahip hizmetçi bir kız arıyordu, bu adam.

Oysa ansızın hizmetçisi oldu bir kadının.

Şimdi melek olmak gereği duyor bir de !

Sayısız kısa budalalık- aşk budur sizin gözünüzde; ve evliliğiniz, uzun bir ahmaklık olarak son verir kısa budalalıklara.

Erkeklerin kadınlara sevgisi ve kadınların erkeklere sevgisi;

Ah, keşke acı çekenlerle ve gizli kalmış tanrılarla birlikte acı çekmek olsaydı bu!

Ama çoğu kez iki hayvan birbirini keşfediyor.

En iyi sevginiz bile sadece tutkulu bir taklitten ve sancılı bir ateşten ibarettir!

Kendinizin üzerinde seveceksiniz, günün birinde!

Bu yüzden önce öğrenin sevmeyi!

Üstinsana yönelen ok ve özlem;

Konuş, kardeşim, evliliği istemenin nedeni bu mudur ?

Böyle bir istem ve böyle bir evlilik kutsaldır gözümde.

Friedrich Nietzsche

"Zaman ilerledikçe, ilim geliştikçe, medeniyet dev adımlarıyla yürüdükçe; hayatın, asrın bugünkü gereklerine göre evlat yetiştirme'nin güçlüklerini biliyoruz. Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar"

bu sözden sonra ekleyecek bir kelime dahi bulamıyorum..payşalım için teşekkürler:KK9:

Tarlalarda erkeklerle birlikte çalışan, kasabalarda pazar yerine giden, yumurta ve tavuğunu satan, ondan sonra kendisine gerekenleri bizzat satın alan, çalışmalarının hepsinde kocalarına yardımcı olan kadınlar!.. Ben bu kadınlar arasında kocalarından daha iyi işten anlıyanlara ve hesap yapanlara rastladım.

Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır! Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacağı aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım.

M.Kemal Atatürk

Bütün annelerin anneler günü kutlu olsun ve paylaşım için çok teşekkürler...!

Butun dunyada kadinlarin almak icin yuzyillarca mucadele ettigi haklari bizlere altin bir tepside sundu. Simdi butun bunlari altin bi tepside geri vermeye yuz yil geri donmeye calisanlar var. Hey Allahm ya..

X