Atatürk hakkında hangisini biliyorsunuz

xsxulem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
687
23
52
(Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı`nın `İçimizden Biri
Atatürk` adlı yazısından alıntıdır)

Atatürk`ün dünyada `başöğretmen sıfatlı tek lider olduğunu
Bir geometri kitabı yazdığını. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasını bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal olduğunu Bir röportajda "Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?" diye sorulur, Atatürk: "Şartlarımızı koyarız,kabullerine
bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelir düşünürüz". BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz
Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim"
Yıl 2000, ABD Başkanı`nın milenyum mesajından bir alıntı : "Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı
Mustafa Kemal Atatürk' tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri
olabilmeyi başarmış tek liderdir"
Yıl 1938, Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir`den alıntı : "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"
Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu
Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz var.
Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üstteğmen Kara Fatma `Atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını
Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek,Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu
Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: "Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve
uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm"
Yıl 2005, Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr.Johns`un önerisi "Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk' ü örnek alsın yeter"
"Milletimi şimdiye kadar söylediğim sözlerle ve hareketlerimle
aldatmamış olmakla gurur duyuyorum." M.Kemal
ATATÜRK

suslu .!.:
> >>>>
"Milletimi şimdiye kadar söylediğim sözlerle ve hareketlerimle
aldatmamış olmakla gurur duyuyorum." M.Kemal
ATATÜRK

Keşke bugünkü devlet adamları da aynan böyle düşünse. Günümüzdekiler nerden nasıl çalıp çırpsak, milleti nasıl uyutsak derdinde.

"Bir röportajda "Birleşmiş Milletlere üye olmayı
düşünüyor musunuz?"
diye sorulur, Atatürk: "Şartlarımızı koyarız,
kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse
düşünürüz". BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz
oluruz "

Mustafa Kemal ayrıcalığı çok söze gerek yok zaten. gayet açık .. teşekkürler paylaşım için

bir yereler gelebilmek için kendimizden ödün vermememiz lazım. bazılar nerede ise vatanlarını satacaklar

sagol paylasimin icin canim...insanin öyle zoruna giden seyler var ki degil mi?arkadaslar ´ya gazi pasa duyarsa´adli kitabi okumanizi tavsiye ediyorum...daha ATAMIZ`in bilinmeyen o kadar yanlari varki...

Atam seni çok özledik ve 2. bir şansımızın olması mucize..senin gibi bir vatansever,bir deha,bir mücadeleci insan daha gelmez dünyaya..gelirse de lütfen bu aralar gelsin de kurtarsın bizi bu yobazların elinden..
ARkadaşlar ..Laiklikten,Atatürk ilkelerinden asla ve asla ödün vermicez buna eminim..ama yapmamız gereken başka bişey daha var..
Genelde bizim kafada olmayanların başı 3 çocuk yapın diyo,bunlar 3-4 yapıyolar ve yobazların sayısı logaritmik olarak artıyo..Bizim gibiler de "bakamayacağım kadar çok çocuk getirmem bu dünyaya" diyerek nesli tükenen kelaynaklara dönüyoruz.Ama yobazlar nasıl organize..adamlar önce evdeki karılarını örgütlüyo üreyerek..mangalar oluşturuyolar..
Bizse mantıklılığımızın ve vicdanımızın kurbanı oluyoruz.
Belki bu açıdan bakmak herkesin aklına gelmez ama işin bide oy çokluğu gerçeği var..
Hepimizin Zafer Bayramı kutlu olsun...1 kilo pirinçe vatanı satanların ise hezimet günü olduğu için onlaar bişey söylemiyorum..söylerdim de foruma saygımı bozamam..

keşke ölümsüz olsaydı "O". keşke şuan başımızda olsaydı. Keşke şu siyasetçilerin birtanesi O'nun mantığını, fikirlerini biraz olsun benimseyebilseydi.
NUR İÇİNDE YATSIN.

X