Asgari ücret 1300 TL oldu ama, dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı da 5 bin liraya dayandı

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.870
40.715
Asgari ücret 1300 TL oldu ama, dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı da 5 bin liraya dayandı
http://www.diken.com.tr/yoksulluk-siniri-5-bin-liraya-dayandi/

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1447 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 714 TL olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1781 TL oldu.

rus-meyve-sebze.jpg

Arşiv Fotoğraf: Reuters

Asgari ücretin 1300 TL’ye yükselmesi ve memur maaşlarında yapılan artışlar, başta elektrik olmak üzere temel mal ve hizmetlere yapılan zamlarla daha ilk aydan erimeye başladı.

Özellikle aile bütçesinde ağırlıklı paya sahip gıda harcamalarının ekmek zammı ve elverişsiz hava şartlarına bağlı olarak artan yaş sebze-meyve fiyatları nedeniyle yükselmesi, ev bütçesine olumsuz yansıdı.

Açlık sınırı bir ayda 202 TL arttı
TÜRK-İŞ’in ocak ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1447,20 TL, gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 714 TL olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1781,84 TL oldu.

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre, açlık sınırı son bir ayda 62 TL artarken, yoksulluk sınırındaki artış son bir yılda 620 TL olarak gerçekleşti. Bu tutarın neredeyse üçte birini oluşturan 202 TL’si ise bu ay gerçekleşti.

Bizim evin sadece faturaları bin liraya yakın tutuyor. Asgari ücretle geçinebilenleri ayakta alkışlıyorum.

alışverişte onlar asgari ücretle dolaplarını etle falan doldurmanın planlarını yapıyorlar bekle ne sabırsızsın :KK53:

O zaman ben de asgari ücret istiyorum. Keramet asgaride demekki, bizim dolapta et yok ya la... Baktım aradım taradım yaklaşık 200 gram kıyma buldum.

Benim aylık gelirim 750 tl. Öğrenciyim, ailemin yanında yaşıyorum elektrik su masrafı falan yok yani. Buna rağmen ancak yetiyor param. Sık sık parasız kalıyorum hatta :KK17:
Asgari ücret nasıl yeter ki evine de harcama yapan birine?

Bizim evin sadece faturaları bin liraya yakın tutuyor. Asgari ücretle geçinebilenleri ayakta alkışlıyorum.
Geçindiklerini kim söylüyor.Çevremde çok öyle.Bir komşum var,babaları ev almış onlara,yani kira yok,3 çocuk 1800 cıvarı maaş,ailem çok destek çıkıyor diyor.Gene biri komşuların,bey demirci ustası,1000 cıvarı kooperatif taksidi 400 cıvarı kira, 2 çocuk.Et ancak misafir geldiğinde alıyoruz diyor

Hem tüp de almıyoruz artık. Allah devletimizden razı olsun doğal gaz getirdi de tüp kuyruğundan kurtulduk. Ben şimdi gidip bi kıymalı makarna yapayım.

obaaaa makarna yapalım da bu arada esracığa bir iki kuruş katkımız olsun :KK53:

esim taze sogan alırken adam eminmisin kurusogan veriyim diyomus :KK45:kilosu 50 liraymıs hadi be dedim bi ekmek bi taze sogan yeter ekmek arası yaparız falanda hikaye :KK53:

X