Oftalmoloji - Göz Hastalıkları Arpacık yüzünden ameliyat olan var mı ?

madamcocomo

tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2008
12.354
1.422
Biraz önce doktordan geldim ,tek çözüm yolu var ameliyat dedi :KK43:

Aslında çok arpacık cıkmazdı gözümden bu yaşıma kadar bu ya 2 idi yada 3..
ama bu sefer arpacık cıkıcakken cıkamadı..içinde pirinç tanesi gibi birşey var..sabahları kıpkırmızı oluyor..sonra küçülüyor bazen büyüyor..
3 ay oldu gecmedı..doktora gıttım,bana merhem ve damla verdı bunları kullan ıkı ay sonra gel dedı..bugun gittim baktı..kiste dönmüş dedi operasyon yapılması lazım dedı..

ben de kabul etmedim ,yıne krem damla verdi gonderdi..

gittiğim yer devlet hastanesıydı ,hemen 3 dk da bıttı muayenem ,daha once de oraya gıttıgım ıcın yıne bıldıgı ıcın bu doktora gosterıyım dedım..

şimdi özel bir hastaneye gidicez..

hemen amelıyat demesinden korktum acıkcası..soramadım da nasıl yapıyorsunuz..hemen bitiyor mu..tekrarlar mı dıye ..diğer hastayı cagırdılar hemen...

var mı sizin cevrenizde böyle ameliyat olan..nasıldır ..

ben bıraz arastırdım. netten...iç arpacıkmış benım ki.lokal anestezi ile yapılırmış..

bilgisi olan var mı ..yardım edebılır mı :çok üzgünüm:

canım merhaba elimden geldıgınce bu bölümü takıp etmeye calısıyorum kı bı faydam olursa dıye
ben goz hastanesınde calısıyorum, doktor yanında tıbbı sekreterım hergun cok vaka gelıyor senın gıbı canım
aslında duz mantık olarak bakıldıgında doktorun yapacagı bu
damla merhem
eger kıste donustuyse amelıyattan baska caresı yok
aslında amelıyatta denmez bes dakıkalıl bır ıslem, kitin içi bosaltılıyor
pek sevımlı bısı degıl elbet ama gecmemesınden daha ıyıdır canım
evet canım lokalle yapılıyor ayakta bılem olur vereliniortak
sen hıc uzme kendını olur mu
ama devlete acıkcası cok guvenemıyorum + ozeller de artık suphelı
onemlı olan ıyı bır dokroa guvenmek canım
sen yıne de baska bır doktora daha gozuk canım en azından ıcın rahat eder

bundan 5 sene once daha calısmıyordum tabı bılgım yok bu konularda ben de cıktı
gıttım develete sak sak hemen amelıyat gunu verdıler delırecektım
ama o gun hastanenın kapısında kactım
ıyı kı de kacmısım cunku meger daha kıstlesmemıs
baska bı doktorsa goz kapaklarımdan ıgne yapmıstı
aman ya o aralar doktorlara olan ınancımı kaybetmıstım
sımdıyse 7/24 doktorla bırlıkteyım :))
canım benım kısacası cok korkulacak bı ıslem olmasa da sonucta kucuk de olsa bı operasyon bırazcık canın yanabılır ama emınım dayanırsın

sorularınız olursa burdayım arkadaslar

bnmde gözümde arpacık oluşmuştu.. doktora gittim damla verdi geçmezse ameliyatla alıcaz demişti. geçtimi hayır geçmedi malesef çok küçüldü ama kimi zaman kızarıyo ve belli ediyor kendini. çok küçük die bende erteledim hala gitmedim doktora.. bnmde en yakın zamanda gitmem lazım..

ben iğneden bile korkarım valla..ufak bir operasyonmuş ,netten baktım şimdi..

direk amelıyat dıyınce korktum belkı..artık bır kac doktora fılan gıdıcez..

tek doktora guvenemıyorum ufacık bırsey olsa bıle..

bu amelıyatı bayıltıpta yapabılırler mı ?

benim 4 ay önce gözümde arpacık cıkmıstı ilk önce doktor göz damlası,pomad verdi o kızarıklığı,sisliği ağrısı kısacası sikayetlerim gecti sonradan elimle o bölgeyi yoklarken minik top gibi bir kitleyi farkettim sonra doktora gittim şalazyon olduğunu ,kiste dönüştüğünü söyledi.şalazyon ;bu gözde bulunan yağ bezlerinin kanallarının tıkanmasıyla olusuyormus ve bunun kendiliğinden gecmesi için bana göz damlası verdi en önemlisi de sıcak pansuman olduğunu bu sayede kanallardan ilthap akacağını söyledi ancak garantisi yok tabi gecmezse ameliyat dedi ve benim gecmedi. carsamba günü de ameliyatla aldırdım korkmanı gerektircek bir durum yok sadece ameliyattan sonra cok dikkat etmen gerekiyor mikrop kapmaması için cünkü tekrarlama ihtimali cok yüksekmiş. ameliyat sözü de gözünü korkutmasın bence 5 dakikalık birsey. ilk önce sana lokal anestezi yapıyor doktor (bu asamada biraz canın yanıyor ama uyusması için katlanıyorsun ne de olsa :KK43: ...)sonra da o kiteyi cıkartıyor ben bu asamada hiç acı hissetmedim bir gün sargılı durdu gözüm ,ertesi gün acıldı bandajlar daha sonra da antibiyotikli damla verdi carsamba günü kontrole gideceğim sadece hafif bir kızarıklık var gözümde ,sana da gecmiş olsun canım :)

canım bendede çıkmıştıı doktorr ameliyat olcaksın dedi büyüktü baaya hemde

sonra dalin şampuanla ph değeri iyi olan şampuanm yani... sargı bezleri ile hergünn sıcak pansuman yapıosun yüzünü yıkıosunn 1-2 ay kadar makyaj yapmıosun.. şişlik tamamen kayboluyorr benim şişlik taş gibiydiii hiç inecek gibi değildi ama indii

bende de olmustu aynen öle bir sene kadar kaldı gözümde doktora gittim damla werdi bide merhem ama geçmedi kendim çıkardım aldım elime iğneyi içinden sert bişeyler cıktı ck acıdı ama sinirlenmiştim cnkü cok çirkin duruyodu we geçti :nazar::jeyyar:

yaşamıyorum artık,nasıl cesaret oyle..hayatta yapamam..

zaten göz kalemı sürmüyorum asla..rimele de kırpıklerım uzun oldugu ıcın gerek duymuyorum..

sıcak pansuman yapıyorum ama gıdıcek gıbı degıl..bazen buyuyor bazen kuçülüyor :)

lojel..dediğini deniyim bende..tesekkurler :)

benim de iki göz kapağımda birden çıkmıştı sonra şişliği kaldı.ameliyat oldum 10 dk sürmüyor korkma,başta iğneyle uyuşturuyor,bir gün gözlerin kapalı kalacak 6 saatte bir damla vermişti bana acın hiç olmuyor ameliyattan sonra ilk gün şişlik oluyor biraz. konu göz olunca düşünmekte haklısın insan korkuyor ama çok basit bi işlem inan korktuğuna değmez.

ramazanda gecsın de bakalım.(hala tırsıyorum ).göz kapagımda degıl de ,göz pınarımın orada..

destekler ıcın tesekkurler :)

meraba arkadaşlar benimde sol gözümün altında göz pınarımdn biraz daha geride kirpiklerimn altında 3 ay çnce bi arpazık çıktı we ala geçmedi. doktorun werdiği pomad we damla iyi gelmedi. sarımsak sürüp arkasından sıcak pansuman yaptığımda geçiceğini sölediler denedim yara oluyo bende kokup 2 gün yapıp bidaha yapmıyorum ama bu defa inat ettim we bugün 3. günüm bakalım yarda olsa yapıcam . sizde arpacığım artık kistleşmişmidir. ? doktorum gözün dışında çıkanlara pek ameliyat yapmıyoruz çünkü iz kalır dedi...:KK43: eğer bana yardımcı olursanız çok sewinirim

sumakcım korkutmak istemem ama bu kadar sürede geömediyse büyük ihtimalle kendiliğinden geçmez.çünkü en kötü 1 hafta iyileşiyor diğer türlüsü.arkadaşlar da anlatmış zaten çok korkulacak bişey değil,git kurtul.yalnız şurasını söylemeliyim tekrarlama riski var malesef.zira ben 3 belki 4 defa aynı operasyonu yaptırdım.benim doktorumda iyiymiş hiç böyle sargı bezi falan yok,1-2 saat kapalı dursun sonra bişey olmaz dedi,Allah a emanet gezmişim demek kisırnaşık şeyben hepsini aynı doktora yaptırdım,bi tanesini anestezi olmadan yaptı hatta,anormal bi acısı olmadı uyuştururken vurduğu iğneyle aynı acıyı yaşadım.hatta o daha kolay bile iyileşti morluğu falan hemen geçti.
git tatlım korkma çok sinir bozucu bişey,geçmiş olsun:teselli:

kocamdan kactım anneme yakalandım..

gıttım operasyonu oldum..:eek:

annemın zoruyla tabı kı ..ozel bır hastane de sadece göz uzerıne olan bır yerede once gıttım kontrol oldum..

gozyası bezlerıme cok yakınmış benım kı..:hulya:

cuma gunu gıttım ,cok cok cok tırstım bır daha olsa yıne tırsarım :))

allahtan doktor muzık fılan actı konusa konusa yapt da snlara dogru rahatladım..

kac kere damla damlattılar ve ıgne yaptılar sayamadım :)

zaten rahat durmadıgım ıcın elımın bırını de bagladılar,yesıl bırsey orttuler ustume ..akannehir

o bolumu sıkıstırdıklarını hıssettım ,oyduklarını ,kestıklerını ..
:1ninca:
kapsulumde büyükmüş benim ,45 dk sürdü operasyon..

btene kadar ayaklrım tır tir titredi ama tamamen psikolojik..

bır gun sarılı kaldı gozum.dün actılar ,morarmıs bıraz,gözümün altı kpkırmızı ,ve yarısı da mor..:sinifsinif:

her goren ne oldu dıyor ,bılmeyenler dayak yedım zannedıyor :))

merhem ve ıkı damla verdı kullanıyorum ,ınsallah bu morluk ve kızarıklık cabuk gcer.

kurtulduguma sevınıyorum :))

kızlar merhaba benım gozle gorunur bırsey yok gecen gouzmu ogusturuken bır acı hıssettım alt goz kapagımın dıbınde mınık top gıbı bısey acıp baktım dıbınde şişme olmus bu arpacıkmı yanı bılgısı olan

canım acımıyor ama ,olabılır de bılmıyorum..

benım kı acımıyordu oğustururken.. belkı cıkmak uzeredır senın kı o yuzden acımıstır

sıcak su buharına tut hemen gecer..

yazdıklarınızın hepsini okudum daha önce izledigim bi video yüzünden açıkçası cok korktum :KK43:
ben yarın bu minik ameliyatı geçiricem acaaaip bi heyecan var üstümde korkudan kaynaklı izledigim videoyu hatırladıkca kalbim sıkışıo valla :KK70: lütfeeen bana birazz anlatırmısınızzzz şu kalp atıslarım yavaşlasaaa bii benim canım cok tatlıdır dayanamam öle igne kan şu bu görmeye coooooooook tırsttımmmm :KK43:

:) bende oldum valla hiiiiiiiiiç abarttıgım kdr deilmişşş sadece ufak bi igne acısı oldu o kdr 5 dk sürdü :)

ne guzel 5 dk surmus ,bana da 5 dk dediler 45 dk sonra cıktıydım amelıyathane den kaydirigubbakcemile3

benmde iki gözümde birden oluştu-tatlicadiarzu-göz kapağımın hemen bitiminde kirpiklerimin dibinde çıktılar , üç ay ara ile! yalnız doktorum arpacık değil şalazyon dedi , arpacıkla hemen hemen aynı belirtileri veren farklı bir kistmiş... ameliyat olmam lazım:bbo: fakat araştırmalarımdan edindiğim sonuçlara göre tekrarlayan bir hastalıkmış! bu yüzden ameliyat olmak istemiyorum yine çıkıcaksa ne gerek var ameliyata:1no2:

Son düzenleme:
X