Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları Aramızda kardiyolog var mı?

RagnarLodbrok

Ölürken gülüyorum
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2018
3.667
5.467
12 gün süre boyunca 60-80 aralığında olması gereken dinlenme nabzım 3 kez 60 altı çıktı. Kalp doktoruna göründüğümde (En son şubatta) fiziksel görünürde bi sıkıntı olmadığını, ekgmin normal olduğunu söylemişti. Stresli bi insanım. Stresten kendimi kalpten öldürebilir miyim? 27 yaşındayım.
Screenshot_2020-04-12-09-56-51-246_com.xiaomi.hm.health.jpg

Normal. Spor yapıyorsanız daha düşük olsa bile normal.
Kalp rahatsızlığınız mı var?
27 yaşınızda neden düzenli kalp atisi ölçümüne ihtiyaç duydunuz?
2 aydır haftada en az 3 kez olmak üzere spor yapıyorum. Ama yeni sayılır işte. Bilinen kalp rahatsızlığım yok. Çarpıntı oluyor arada sadece. Çikolata, kakao, kahve içmiyorum. Dün türk kahvesi içtim. Ara ara çarpıntım oldu. Nabız da ortalama altı çıktı. Doktora gidebilsem buraya konu açmayacağım da... Çaresizim.
Ha bu arada akıllı saat takıyorum. O ölçüyor.

12 gün süre boyunca 60-80 aralığında olması gereken dinlenme nabzım 3 kez 60 altı çıktı. Kalp doktoruna göründüğümde (En son şubatta) fiziksel görünürde bi sıkıntı olmadığını, ekgmin normal olduğunu söylemişti. Stresli bi insanım. Stresten kendimi kalpten öldürebilir miyim? 27 yaşındayım.
Eki Görüntüle 2618350
Çok fazla düşmemiş aslında tansiyonla da ilgili ola bilir tansiyon düştügünde nabızda düşer ama kafa ya takacak bi durum degil aşırı bi düşüş yok hafif bi düşüş hatta buna pek düşüş denemez büyük ihtimalle tansiyonla alakalı oldugunu düşünüyorum aklınıza kötü şeyler gelmesin rahat olun

İnanın hepsini okudum. Sıkıntı ortalama değerimin böyle çıkması. Yoksa 48leri de görüyorum anlık nabızda.
Ortalama değerler kesin değerler değil ki. Bütün ömrünü düşük tansiyonla geçiren insanlar var ve bu onların normali. Biri annemdi mesela. Doktor bir sıkıntı yok diyorsa kafaya takmalık bir şey de yok. Biraz kendinizi rahat bırakmanız gerekiyor sadece.

Eki Görüntüle 2618350
Sporcu musunuz spor geçmişiniz var mı?

Çok fazla düşmemiş aslında tansiyonla da ilgili ola bilir tansiyon düştügünde nabızda düşer ama kafa ya takacak bi durum degil aşırı bi düşüş yok hafif bi düşüş hatta buna pek düşüş denemez büyük ihtimalle tansiyonla alakalı oldugunu düşünüyorum aklınıza kötü şeyler gelmesin rahat olun
Düzenli tansiyon da ölçüyorum. Yüksek tansiyon geçmişim vardı gebelikte. Ondan beri alışkanlık oldu. 10-6 ya da 11-7 tansiyonum. Tabi bu ölçüm uyku sırasında oluyor. O zaman belki 9-5 falan oluyordur. Zaten uyumadan önce bayılcak gibi olup irkilerek uyanıyorum bi kaç kez, sonra uyuyabiliyorum.

Valla işte takmamaya çalışıyorum da 12 günde 3 kez ortalama altı çıkması canımı sıktı.
Tamam da en baştan anlamadığım neden sürekli ölçümde bulunduğunuz? Bilinir bir rahatsızlığınız mı var? Misal annem 55 yaşında ve tansiyon hastası değil.Yine de bazen tansiyonu yükselebiliyor ruh haline ya da yediklerine istinaden.Buna rağmen ekstrem bişi olmadıkça durduk yere annemin tansiyonunu ölmüyoruz .Siz neden bu kadar sık ölçümde bulunuosunuz?

Düzenli tansiyon da ölçüyorum. Yüksek tansiyon geçmişim vardı gebelikte. Ondan beri alışkanlık oldu. 10-6 ya da 11-7 tansiyonum. Tabi bu ölçüm uyku sırasında oluyor. O zaman belki 9-5 falan oluyordur. Zaten uyumadan önce bayılcak gibi olup irkilerek uyanıyorum bi kaç kez, sonra uyuyabiliyorum.
Tansiyonunuz belli bir seviyeye alıştıysa çok ufak ta olsa bi degişim oldugunda bünyenizi etkiler aç kalma sussuzluk stres üzüntü hormanel bozukluklar uyku apnesi bunlar zaten en büyük etkenler yyükselmeside ve düşmesinde tansiyon ve nabız için düşmesi daha iyi yükseldiginde kalıcı hasarlar bıraka bilir çünkü tabi düşmeside iyi degil yükselmesine nazaran daha az tehlikeli

Benimde 100-110 arası çıkıyor doktora gidemiyorum stresten mi oluyo acaba
Benimde sizin gibi yüksek hep. 98 105 arası ..ben gittiğimde doktor troidden oldugunu sölemişti..ben troid ilacı kullanıyorum troid bezlerim alındı hala yüksek nabzim ..alıştım böle yaşamaya ama

X