Konuşma Problemleri Ansızın gelen KEKEMELİK

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
AMİN... Bizimki de geçer inşallah. O kadar üzülüyorum ki... Hatta ağlıyorum şuan. Oğlum 8 yaşında. 2,5 yıldır dönem dönem kekeliyor. Bir bakıyoruz geçmiş. Ohh diyorum. “Kurtulduk” sonra ansızın yine başlıyor. Konuşma terapistine götürdük. Bir süre sonra düzeldi fakat şimdi yine aynı. başa döndük. Zaman zaman düzeldiğine göre kalıcı değildir diye olumlu düşünmeye çalışıyorum ama sonra çocuğumun konuşurken zorlandığını gördükçe içim parçalanıyor, çok üzülüyorum. İnşallah bu problemi yaşayan herkese Allah şifa verir düzelir, benim canım oğlumda düzelir... Bu mesajı okuyanlar bize de dua etsin... Allah başka dert vermesin tabi ama bir anne olarak çok üzülüyorum
Amin inşallah sizi çok iyi anlıyorum aynı şeyleri yaşıyoruz benim kızım 4buçuk yaşında bazen aylarca yok bazen aniden tekrar başlıyo bikaçgüne geçiyo bende ara ara olduğu için kalıcı olmucağını umut ediyorum rabbim şifa versin hepinizin yavrusuna benim kızımada dularımız kabul olsun inşallah rabbim başka dert vermesin

Bizim de komşumuzun oğlunda bu tarz bir problem oldu, gayet güzel konuşurken bir şeyden korkup kekelemeye başladı. O sırada bizler de araştırmaya bir şeyler yapmaya çalıştık. En sonunda bölümünde başarılı bir doktoru NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nde bulduk. Doktoru korktuğu için geçici bir durum olduğunu söyledi ki zaten de öyle oldu, birkaç seans görüşüp konuştuktan sonra tekrardan güzel güzel konuşmaya başladı. Bu tarz durumlarda tavsiye ederim sizlere de

Bizde seanslara gidiyoruz şuan içinbi değişiklik yok umarım bizimkide geçiçidir Rabbim her evlada sifa versin inş

Bu forumu okuyan annelere bilgi vermek amaçlı yazıyorum. Oğlum şimdi 33 aylık. 21 aylıkken bir anda kekeme oldu, tam bir yıl önce. Bekledik geçer diye. Geçti ama hep geri geldi. Geçtiğimiz hafta sonu oğlumu konuşma terapistine götürdük. Yaklaşık 1,5 saat oturduk konuştuk. Büyüyünce geçer ya da geçmez diyemem dedi. Yalnız bu durum 2-6 yaş arası çocuklarda görülen bir durummuş. Terapistin üzerinde durduğu nokta şu ki, bu durum çocuğu rahatsız ediyor mu? Mesela konuşmaktan kaçıyor mu? Konuyu geçiştirmeye çalışıyor mu? Ya da anne sen söyle diyor mu? Hmm, şeyy diyerek ya da işaret ederek istediğini söylemeye çalışıyor mu? Eğer bu durumlardan biri varsa, çocuğunuz konuşma ile ilgili kaygı yaşıyor demektir. Konuşma bozukluğu 2-6 yaş arasında geçebilir, yalnız çocukta konuşamamakla ilgili kaygı durumu artarsa kekemelik kalıcı olabilir dedi. Önemli olan bu yaşlarda çocuklarda bu kaygı durumunu en aza indirmek ya da oluşmasını engellemekmiş.
Terapist dedi ki, çocuğunuz su istediğinde veriyorsunuz, hasta olduğunda ilaç içiriyorsunuz, acıkınca yemek veriyorsunuz, ama çocuktaki konuşma problemini görmezden geliyorsunuz, kendi kendine düzelmesini bekliyorsunuz. Bu yanlıştır. Bu konu ile ilgili çocukla konuşulmalı ve durumun farkında olduğunuzu çocuğunuza hissettirmelisiniz. Kekemeliği hayatın normal akışı gibi yansıtmalısınız. Nasıl mı? Onun gibi konuşarak. oooooooooyuncak, eeeeeevet, kö kö kö köpek. Terapist her üç kelimenizden birini böyle konuşun, hatta dedeler, nineler, çocuk etrafında kimi görüyorsa az ya da çok böyle konuşmalı dedi. Ki böylece çocuk bu durumu hayatın içinde bir durum olarak görsün ve kaygı yaşamasın. Kısaca anlatmaya çalıştım. Biz evde kekeleyerek konuşuyoruz. Allah hepimizin çocuğuna şifalar versin. Yıllar sonra buraya "Bizimki geçti şükür" demeyi nasip etsin. AMİNN

merhaba canım çok geçmiş olsun gececek inşallah merak etme ,

benım kızımdada anıden çıktı ortaya kekemelık , ben 5 gun hastanede yattım miğren atakları yuzunden o dönemde yengesinde kaldı beni görmedi , onun üzütne bu kekemlıkle ugraştık aylarca , çok çaresiz hissettim çok ağladım , bizim buralarda çocuk pedagog çocuk psikiyatrı falan hiç yoktu , kocaelınde bir hastanede çocuk pedagoga götürdüm sanırım pedagogdu yanlış bilgi olmasın ,

1 saatte yakın çocukla odada kaldı sorular sormuş , ( kızımda çok sessiz akıllı bir çocuktur , )
baban sinirlimi çok bagırırmı , ençok evde kim sesini yukseltır dıye ,benım cadı hepsine annem demiş , ( yalan mı değil :KK70: )
konuşma testi verdi nefes le ilgili testler verdi ,

sonuca gelirsem çok şükür bin şükür geçti , şimdi ne oluyor biliyormusun , bir teyzesi var eğer ben onunla küseyim konuşmayım aramızda bir tartışma olsun benım cadı teyzesını özlemekten gene başlıyor teklemeye ,
bende möecburen arıyorum gel al kızımı seni özlemiş diyorum barışıyoruz tekrar , el mahkum anlayacagın ,

şimdi 10 yaşında ve çok şükür herşey geride kaldı , darısı buradakılere inşallah

merhaba canım çok geçmiş olsun gececek inşallah merak etme ,

benım kızımdada anıden çıktı ortaya kekemelık , ben 5 gun hastanede yattım miğren atakları yuzunden o dönemde yengesinde kaldı beni görmedi , onun üzütne bu kekemlıkle ugraştık aylarca , çok çaresiz hissettim çok ağladım , bizim buralarda çocuk pedagog çocuk psikiyatrı falan hiç yoktu , kocaelınde bir hastanede çocuk pedagoga götürdüm sanırım pedagogdu yanlış bilgi olmasın ,

1 saatte yakın çocukla odada kaldı sorular sormuş , ( kızımda çok sessiz akıllı bir çocuktur , )
baban sinirlimi çok bagırırmı , ençok evde kim sesini yukseltır dıye ,benım cadı hepsine annem demiş , ( yalan mı değil :KK70: )
konuşma testi verdi nefes le ilgili testler verdi ,

sonuca gelirsem çok şükür bin şükür geçti , şimdi ne oluyor biliyormusun , bir teyzesi var eğer ben onunla küseyim konuşmayım aramızda bir tartışma olsun benım cadı teyzesını özlemekten gene başlıyor teklemeye ,
bende möecburen arıyorum gel al kızımı seni özlemiş diyorum barışıyoruz tekrar , el mahkum anlayacagın ,

şimdi 10 yaşında ve çok şükür herşey geride kaldı , darısı buradakılere inşallah
Bizde kocaeli yarımcada oturuyoruz ve her hafta ist bakırköye seanslara gidiyoruz 1.5 ay oldu toplamda henüz bir ilerleme yok ama inş bizde zamanla atlatabiliriz. Benim oğlum çok hızlı konusuyor üstelik biraz biraz yavaşlamayabilinçlenmeye başladı zamanla atlatırız umarım. 7 yasına 4 ay kala başladı nerden baksanaız 10 aydır kekeliyor

Bizde kocaeli yarımcada oturuyoruz ve her hafta ist bakırköye seanslara gidiyoruz 1.5 ay oldu toplamda henüz bir ilerleme yok ama inş bizde zamanla atlatabiliriz. Benim oğlum çok hızlı konusuyor üstelik biraz biraz yavaşlamayabilinçlenmeye başladı zamanla atlatırız umarım. 7 yasına 4 ay kala başladı nerden baksanaız 10 aydır kekeliyor

konuşma testi verdimi dr nefes testi falan , neler yapıyorsunuz

konuşma testi verdimi dr nefes testi falan , neler yapıyorsunuz
Aaa yok hayır bize uyguladığı seanslar genelde öZgüven üzerine ve kekemeliğinin farkına varmasına gereğinden fazla hızlı konuşamasına yönelik bilinçlendirici seanslar yapıldı tabi haftalık görevler verildi ayna karşısında seçtiğimiz bir cümleyi farklı yöntemlerle söyledik verdiği metinlerde önce heceleyerek sonra düz okuduk. Bakalım ilerleyen seanslar nasıl ilerlicek

Merhaba benim oğlumda da aynı sorun var şuan virüsden dolayı bir yerlere çıkamıyoruz size ne gibi etkinlikler verdi paylaşabilir misiniz bizimle

Merhaba
Benim oğlumda da aynısı oldu .Bir gün cam şişe almış eline farketmedik 2 yaşındaydı sanırım,erken konuşmaya başlamıştı .Dusurunce bizde panik tabi ,çok güzel konuşur kendini iyi ifade ederdi .Birden kekelemeye başladı, çocukla beraber bizlerde şok olduk.Doktorlar hep genetik bir sorun yoksa bu tür durumların duzelebildigini söyledi. Bizde her kekelediginde sabırla konuşmasının bitmesini bekledik kesmedik tamamlamadik.Suan 4 yaşında cok hızlı konuşuyor heyecanlanirsa arada oluyor ama normal gün içi konuşmaları neredeyse tamamen düzeldi. Sabırla beklerseniz bol bol konuşursanız ve ne olursa olsun ona kekelediginin eksiklik olduğunu hissettirmezseniz düzelecektir. Allah kimseyi evladı ile sınamasın

Merhabalar benim 2,5 yaşında bir oğlum var.
3 gün öncesine kadar gayet düzgün konuşan kendini kendince kelimelerle ifade eden ne söylesek aynen tekrarlayan özgüveni yerinde bir çocuk.
Fakat son 3 gündür kekelemeye başladı yani bi kelimeye başlayacak mesela saat diyecek sa sa sa sa sa saaat diyor :KK43: zamanında eşimde 2 yasından 7 yasına kadar kekemelik yaşamış.Ama sonra kendi kendine geçmiş. Acaba babada oldu diye olmuş olabilir mi ?
Kaç gündür interneti alt üst ettim ha bire araştırıyorum. hep aynı şeyler yazıyor.
Korkmus olabilir kaygı duyuyo olabilir diye ama öyle bir aile degiliz eşim,ben aksine cok ilgiliyiz bol bol oyun oynuyoruz.
Nebilim suan cok üzülüyorum okadar akıcı konusan cocuk birden niye böyle oldu sizlerede danışim dedim ne yapmalıyım bilmiyorum :KK43:...
Aynı sıkıntı bizde de var yavaş yavaş düzeliyor konuşma ve dil terapisine götürdük 7 yaşına kadar normal dedi şimdi 5.5 yaşında

Bizim de komşumuzun oğlunda bu tarz bir problem oldu, gayet güzel konuşurken bir şeyden korkup kekelemeye başladı. O sırada bizler de araştırmaya bir şeyler yapmaya çalıştık. En sonunda bölümünde başarılı bir doktoru NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nde bulduk. Doktoru korktuğu için geçici bir durum olduğunu söyledi ki zaten de öyle oldu, birkaç seans görüşüp konuştuktan sonra tekrardan güzel güzel konuşmaya başladı. Bu tarz durumlarda tavsiye ederim sizlere de
Doktorun adını hatırlıyor musunuz acaba?

Amin inşallah verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim benim kızım aslında çok zorlanmıyo ama farkediliyor pisikologlar kesinlikle belli etmememizi söylüyorlar farkında olmazsa konuşmaktan kaçmaz diyorlar başlarda uyarıyordum daha çok yaptığını farkettim sonra hiç bişey yokmuş normal konuşuyomuş gibi davrandık geçmeye başladı inşallah kalıcı olmaz bizde buraya geçti yazarız allah evlatlarımıza şifa versin fırsat versin inşallah
Merhabalar benim 2,5 yaşında bir oğlum var.
3 gün öncesine kadar gayet düzgün konuşan kendini kendince kelimelerle ifade eden ne söylesek aynen tekrarlayan özgüveni yerinde bir çocuk.
Fakat son 3 gündür kekelemeye başladı yani bi kelimeye başlayacak mesela saat diyecek sa sa sa sa sa saaat diyor :KK43: zamanında eşimde 2 yasından 7 yasına kadar kekemelik yaşamış.Ama sonra kendi kendine geçmiş. Acaba babada oldu diye olmuş olabilir mi ?
Kaç gündür interneti alt üst ettim ha bire araştırıyorum. hep aynı şeyler yazıyor.
Korkmus olabilir kaygı duyuyo olabilir diye ama öyle bir aile degiliz eşim,ben aksine cok ilgiliyiz bol bol oyun oynuyoruz.
Nebilim suan cok üzülüyorum okadar akıcı konusan cocuk birden niye böyle oldu sizlerede danışim dedim ne yapmalıyım bilmiyorum :KK43:...
Merhaba öncelikle geçmiş olsun probleminizi 2017 yılında yazmışsınız aynı sorunu yaşadığım için bi anne olarak belki bu yazıları okuyan diğer annelere babalara faydası olur diye yazma ihtiyacı duydum.
Benim coğum 3,5 yaşında çok akıcı bir şekilde konuşurken birgün birden kekelemeye başladı bizim hatamız yanında bunu aramızda konuşmak oldu ve yavrum bunu farketti ve daha da arttı önce be be be be ben şeklinde olan kelimeler beeeeeeeennnnn e dönüştü. Bir anne olarak mahvoldum sonra çocuk dr umuzu aradım kesinlikle ona belli etmememizi ve o konuşurken göz göze gelip sabırla samimi bi şekilde acıyarak ya da telaşlı bi surata bürünmeden sabırla dinlememizi istedi. Çok kısa da sürebilir uzun da sürebilir dedi. Sorunun kaynağını bulup ortadan kaldırmanız avantajınıza olur dedi. Çocuğuma annem ve babam bizde bakıyordu korona olunca eve gitmişlerdi peşine eşimde korona olmuştu zaten bu kekeleme eşimin karantinasının 7. Gününde başladı. Çok şükür koronayı atlatınca annemler bize geldi ve eski düzenimize geri döndük ve yavrumun dili de çok kısa sürede çözüldü. O yüzden anneler babalar sizi çok iyi anlıyorum üzüntünüzü biliyorum ama sabırlı olun çocuklar gerçekten çok hassas bizim aklımıza gelmeyecek bişeyden etkilenebiliyorlar sorunun kaynağını bulup ortadan kaldırdığınızda herşey daha kolay olucaktır. Geçicek emin olun.

Merhaba, benimse oğlum 2,5 yaşında şuan. Aynı şekilde başladı akıcı konuşurken birden kelimeleri çıkmarmakta zorlanıyor. Şuan düzeldi mi acaba sizin. Nasıl bir yol izlediniz

Merhaba, benimse oğlum 2,5 yaşında şuan. Aynı şekilde başladı akıcı konuşurken birden kelimeleri çıkmarmakta zorlanıyor. Şuan düzeldi mi acaba sizin. Nasıl bir yol izlediniz
Merhabalar . Oğlunuzda nasıl başladı ? Kelime tekrarı olarak mi başlamıştı ? Ailenizde kekemelik öyküsü var mı ? Eger yoksa geçici bir durumdur endişelenmeyin

Aynı sıkıntı bizde de var yavaş yavaş düzeliyor konuşma ve dil terapisine götürdük 7 yaşına kadar normal dedi şimdi 5.5 yaşında
Merhaba kekemeliğiniz geçti mi, oğlum 5 yaşında şuan terapiye gidiyoruz, geçip tekrar başlıyor 2.5 senedir, çok yıpranmış durumdayım

X