Anormal insanlarla imtihanım :(

Müdürle görüşün. Sizi doğru anlaması için çocuklar için sınıfa neler temin edip neler yapmaya çalıştığınızı, yardım olarak sürekli temin edip getirttiğiniz malzemeleri açıklama bile yapmadan sınıfa ve öğretmen arkadaşlarınıza iyi niyetle ve hiç esirgemeden sunduğunuzu, ama sınıfın dolaplarını, duvarını, panosunu bile kullanmanıza engel olan meslektaşınız nedeniyle görevinizi yapmakta zorlandığınızı anlatın açık ve net bir şekilde

Bu tür konular olgunlukla ve karşılıklı anlayışla çözülemediğinde bir an önce uygun bir şekilde gerekli yerlere iletilmesi gerekiyor. Çünkü sizden önce karşı taraf haksız ve yanlış bilgilerle konuyu ilettiğinde (özellikle yönetici, sezgileri ve tarafsızlığı güçlü biri değilse) sırf diğer kişi kıdemli olduğu için yönetimce size karşı yanlış bilgi ve önyargı oluşabiliyor

Terlik konusunda diğer kişinin seviyesizce müdahalesine yoruma bile gerek yok. Gerekli cevabı zaten vermişsiniz.. Fazla muhatap olmayın ki cesaret edemesin böyle seviyesiz müdahalelere.
Müdür biliyor aslında sınıfa neler yapıp yapmadığımı hatta geçen gün sınıfımıza geldi bi sürü oyuncak toplamışsınız yan sınıfla da keşke paylaşsaydınız hiç oyuncakları yok dedi
Salak kafam o anda demedim ki bu hocaların hepsi de 5-6 yıldır burada keşke onlar da benim gibi çabalasalardı
Dondum resmen anca bize yetiyor dedim sadece :KK43:
Yani müdür de aynı cinsin laciverti
Bi tebrik et bi de ki hocam sınıf Çiçek açmış sınıf ne kadar yenilenmiş falan filan :KK43:
Böyle böyle işten soğutacaklar.

Son düzenleme:
Konu açılacak bir şey değil ki bu. Yapılacaklar belli??
Önce dolap üstündeki isimleri sökülür, kişi sayısına eşit bölüştürülür.
Herkes kendi malzemesini, oyuncağını kullanır, paylaşım olmaz.
Malzemelerin üstüne isim ya da baş harf etiketlenir.
Pano ikiye bölünür.
Sorun çıkarması halinde idareye bildirilir, idarenin yardımcı olmaması hesaba katılarak laf arasında "müdür bey işimi okulda çözemezsem meme bildirmeyi düşünüyorum, işimi yapmam engelleniyor çünkü" denir.

Konu açılacak bir şey değil ki bu. Yapılacaklar belli??
Önce dolap üstündeki isimleri sökülür, kişi sayısına eşit bölüştürülür.
Herkes kendi malzemesini, oyuncağını kullanır, paylaşım olmaz.
Malzemelerin üstüne isim ya da baş harf etiketlenir.
Pano ikiye bölünür.
Sorun çıkarması halinde idareye bildirilir, idarenin yardımcı olmaması hesaba katılarak laf arasında "müdür bey işimi okulda çözemezsem meme bildirmeyi düşünüyorum, işimi yapmam engelleniyor çünkü" denir.
Kadın ben getirdim diyor müdür de sonradan gelmiş ve adam da paylaşmazsa paylaşmaz der diye düşünüyorum
Diyorum ya o da sanki çekiniyor kadından
Ama tabii varsayım bunlar artık haftaya adım atacağım
Gerim gerim çatladım :KK43:

Açıkçası bulunduğunuz okulda anladığim kadarıyla Zümre birlik beraberliği yok.. ki en önemli şey bu..

Siz sonradan onlara katılmışsınız çocukça davranmayıp sizi sarıp sarmaları gerekirdi..Ve sizi çok olgun paylaşımcı buldum değerinizi bilmeleri lazım..

Ayrıca 5 - 6 yıllık Öğretmenden kıdemli mi olurmuş .. Demek ki bizim okulda olsalar ödleri kopar.

Madem Zümre birliği yok ve bu olgunlaşmamış tiplerle olacak gibi değil ya görevlendirme başka bir okula geçin yada sizde onlar gibi onlara davranın .

Son derece soğuk ve mesafeli olup işinize odaklanın derim. 4 - 5 saatcik çabuk geçer..
Zaten yok sayıyorum da ama bana bu kadar müdahale edilmesi çok zorluyor beni nereye dokunsam bişey der mi diye aklım çıkıyor
İlk zamanlar oyuncakların yeri değişiyor diye bile mesaj atardı bana
Ne yapabilirim çocuk bunlar robot DEĞİL ki deyince bi daha o sebeple yazmadı aramadı

Merhaba herkese
Ben ilkokul bünyesinde okul öncesi öğretmeniyim şubatta eş durumuyla köyden buraya (merkeze) geldim

Neyse ben köyde 4 yıl öğretmenlik yaptım şartları çok zordu ama mutluydum

Buradaki öğretmenler bi tuhaflar anlatıyorum siz karar verin 😣

Sınıflar 2 tane 2 kişi kullanıyoruz,sabahçı öğlenci olarak yani toplamda 4 kişiyiz.
Ben sabahçıyım öğlenci olan öğretmen (sınıfı paylaştığım hoca) sınıfta kendi cumhuriyetini ilan etmiş okuldaki 6. Yılı falan.Sınıfın duvarlarından panolarına kapısına kadar sahipleniyor bir işlem yaptırmıyor bayağı bildiğiniz müdahale ediyor
(Benden önce giden öğretmeni de bezdirmiş Hatta o da bu sebepten kaçmış gitmiş)

Örnek vereyim sınıflarımızda normalde hava grafiği renkler sayılar günler vs şablonları olur en önemlisi Atatürk köşesi.
Ama bu sınıfta hiçbiri yoktu stajyerlerin yaptığı (lise) eğri büğrü çiçekler böcekler kelebekler yani herhangi bir anlam ifade etmeyen tavana kadar asılmış düzensiz şeyler vardı

Ben de boş duvara Atatürk köşesi yapayım dedim diğerlerine karışmadım

Yaptığım günün akşamı bu öğlenci hoca beni Aradı,sınıfta bişey yapacaksanız beni de arayın fikrimi sorun dedi
Okey dedim uzatmadım hatta hak verdim ortak kullanım alanı çünkü dedim.

Geçen dönemi bitirdik yarı açık yarı kapalı,bu dönem temiz güzel renkli başlayalım dedim,mesaj attım yeniliyorum hepsini dedim tamam dedi
Yeniledim 1 hafta boyunca uğraştım son gün boş olan bi panoya (geldiğimden beri boş) kendi sınıf mevcudu grafiğimi yaptım,akşam beni Aradı o panoyu sınıfa ben getirdim kullanamazsınız dedi :KK43:

Yani o kadar emek çaba hatrına insan böyle terbiyesiz olmamalı diyorum,yine yumuşak gittim
Dedim ki “bakın geldiğimden beri sınıfa bişeyler yapıyorum kırtasiye malzemesinden oyuncağa kadar aldırıp getirtiyorum (yardımseverlerden) ortak kullanıyoruz,ben aldım uğraştım demiyorum keşke siz de böyle yapsanız” dedim,güldüm o da beni öyle yumuşak görünce yumuşadı sustu kapadı konuyu.(anlık)

Uzattım ama örneklerle anlayın beni istiyorum:KK43: yıllarca köyden çıkayım diye bekledim (yolu uzundu perişan ölüyordum maddi manevi) şimdi bu okuldan çıkmak istiyorum:KK43:

Neyse işte sınıftaki 10 dolabın 9 una adını yazmış kullanmayayım diye geçenlerde stajyer çocuk onun dolabından hamur kalıbı çıkardı benim çocuklara kullandırdı,açıkçası biten eriyen bişey değil diye ben de sesimi etmedim çocuğa bi de bir kereden nolcak hatta dedim ki bence gördü nasıl çabaladığımı o da kullanalım diye orta bi yere koydu dedim kendimce.

Dün kalıpları kullandığımızı stajyerden öğrenmiş ve kilitli dolaba kaldırmış :KK43:
Mesaj attım dayanamadım “ hocam ben sınıfa 5 koli oyuncak getirdim 3 günde çoğu kırıldı döküldü sormadım bile nasıl oldu diye,biz çocuklar için buradayız kalıplarınızı bizle paylaşmanız kötü bişey değil ki,hem kullandıkça bitmezdi onlar” dedim
Hiç cevap vermedi sinir oldum iyice sildim numarasını.
(Geldiğimde sınıfın faresi bozuktu gittim fare aldım hiç kaldırayım ben aldım o kullanmasın hesabına girmedim bi kere utanırım ben)

Yani cidden olan her şey aynen böyle sizce ben mi tuhafım o mu ? O ise ben nasıl davranayım sinirlerim bozuldu iyice :KK43: mutsuzum okulda.

Diğer öğlenci olan erkek hoca da farksız değil
Geçen gün çorabım ıslanmasın diye lavabo terliğine ayağımı basıp elimi yıkıyordum ki kendisi içerde halıda kullandığı terlikle tuvaletten çıktı ve bana “siz terliğinizle bu terliğe mi bastınız ıııyyyghhh” dedi şok oldum 😳
Sizinki şuan çişli dedim bana akıl vermeyin önce terliğinizi temizleyin o terlikle halılara basıp sınıfa geçeceksiniz dedim
Ki benim elimi yıkadığım yer kapı eşiği ve terlik ıslak diye terliğimle basıp yıkadım

Öğretmenler neden şöyle böyle demeyin rica ederim tarafsız yorum yapın

İçeri terliğiyle tuvaletin içine kadar giren biri size temizlik dersi verse ne derdiniz Allah aşkına ?

Ya da sınıftaki çöp kutusuna kadar sahiplenen ama sınıfa hiçbir katkısı olmayan birine siz ne derdiniz tepkiniz ne olurdu şaştım kaldım

4 yıl köyde 1,5 yıl özelde çalıştım insanlarla asla bir münakaşam olmadı hep saygı duyulan sevilen biriydim :KK43:
Allah sabir versin kafayi yemisler heralde babalarinin okulumuymus acaba ?

Allah sabir versin kafayi yemisler heralde babalarinin okulumuymus acaba ?
Yani amaçları ne bilmiyorum gerçekten
İlk okula atandığım hafta erkek olan hoca siz evlisiniz karnıyarık bilirsiniz yapıp getirin de yiyelim dedi
Ben de valla hocam anca evde kendimize yemek yapabilirim bi de okula yemek taşıyamam dedim 1 ay küstü bana 😂
Yahu hem yeni tanışıyoruz hem de benle senin aranda ne var ki ben sana karnıyarık yapıyorum küslüğü kendi kendine bitirdi tekrar sordu neden getirmiyorsunuz dedim ki hocam ben size bi söz vermedim getirmem beklemeyin benden yemek memek yine küslüğüne devam etti 🙂
Tuhaflar velhasılı kelam
Ya da ortamları gevşek ben mesafeyi oldum olası sevdiğim için kabul edemediler beni
Ama benden önceki 2 hoca da bu her şeye sahiplenen hoca yüzünden kaçıp gitmiş.

Zaten yok sayıyorum da ama bana bu kadar müdahale edilmesi çok zorluyor beni nereye dokunsam bişey der mi diye aklım çıkıyor
İlk zamanlar oyuncakların yeri değişiyor diye bile mesaj atardı bana
Ne yapabilirim çocuk bunlar robot DEĞİL ki deyince bi daha o sebeple yazmadı aramadı
Aklıma şey geldi acaba kadin da temizlik takıntısı falan mi var başkası ellemesin diye mi yapıyor?

Aklıma şey geldi acaba kadin da temizlik takıntısı falan mi var başkası ellemesin diye mi yapıyor?
Yok yahu aksine aşırı çöp biriktiriyor yani kimse dokunmasın dediği şey kapı dolap ben dokunmadım diyelim çoluk çocuk
Ama DEĞİL kadın ben dolabın bana ait bölümüne sepetler aldıktan sonra o da kendi dolabına çeki düzen verdi biraz bildiğiniz 10 torba çöp çıkar sınıftan
Evet atıklardan da etkinlik yapıyoruz ama sokaktaki taşı sopayı ne zaman istersen bulursun onu neden insan torba torba saklar
Ya da önceki yıllardan kalmış çocuk terliklerini neden biriktirip dolaba tıkar ki insan
Ben bu yıl başladım ve baktım ki terlik pandif çok bi veliye verdim yıkattım çocuklara giydirdim velilere de almayın gerek yok dedim
Olması gereken budur bnce

Uzun lafın kısası aksine pasaklı 🤭

Yoo gayet haklısınız. Ortak kullanım alanı olan sınıfta herkes saygı çerçevesinde istediğini yapmakta özgürdür. Biri diğerinin yaptığı faaliyeti,asılan panoyu bozamaz. Dediğiniz gibi çocuklar için oradasiniz ve sınıfı en güzel şekilde süslemek,çocuklara cazip hale getirmek çok güzel🥰 bazı insanlar güzellikleri göremiyor,hiç muhattap olmayıp idareyle konuşun bu durumu

Merhaba herkese
Ben ilkokul bünyesinde okul öncesi öğretmeniyim şubatta eş durumuyla köyden buraya (merkeze) geldim

Sınıflar 2 tane 2 kişi kullanıyoruz,sabahçı öğlenci olarak yani toplamda 4 kişiyiz.
Ben sabahçıyım öğlenci olan öğretmen (sınıfı paylaştığım hoca) sınıfta kendi cumhuriyetini ilan etmiş okuldaki 6. Yılı falan.Sınıfın duvarlarından panolarına kapısına kadar sahipleniyor bir işlem yaptırmıyor bayağı bildiğiniz müdahale ediyor

Örnek vereyim sınıflarımızda normalde hava grafiği renkler sayılar günler vs şablonları olur en önemlisi Atatürk köşesi.
Ama bu sınıfta hiçbiri yoktu stajyerlerin yaptığı (lise) eğri büğrü çiçekler böcekler kelebekler yani herhangi bir anlam ifade etmeyen tavana kadar asılmış düzensiz şeyler vardı

Yaptığım günün akşamı bu öğlenci hoca beni Aradı,sınıfta bişey yapacaksanız beni de arayın fikrimi sorun dedi

Geçen dönemi bitirdik yarı açık yarı kapalı,bu dönem temiz güzel renkli başlayalım dedim,mesaj attım yeniliyorum hepsini dedim tamam dedi
Yeniledim 1 hafta boyunca uğraştım son gün boş olan bi panoya (geldiğimden beri boş) kendi sınıf mevcudu grafiğimi yaptım,akşam beni Aradı o panoyu sınıfa ben getirdim kullanamazsınız dedi :KK43:

Yani o kadar emek çaba hatrına insan böyle terbiyesiz olmamalı diyorum,yine yumuşak gittim
Dedim ki “bakın geldiğimden beri sınıfa bişeyler yapıyorum kırtasiye malzemesinden oyuncağa kadar aldırıp getirtiyorum (yardımseverlerden) ortak kullanıyoruz,ben aldım uğraştım demiyorum keşke siz de böyle yapsanız” dedim,güldüm o da beni öyle yumuşak görünce yumuşadı sustu kapadı konuyu.(anlık)

Uzattım ama örneklerle anlayın beni istiyorum:KK43: yıllarca köyden çıkayım diye bekledim (yolu uzundu perişan ölüyordum maddi manevi) şimdi bu okuldan çıkmak istiyorum:KK43:

Neyse işte sınıftaki 10 dolabın 9 una adını yazmış kullanmayayım diye geçenlerde stajyer çocuk onun dolabından hamur kalıbı çıkardı benim çocuklara kullandırdı,açıkçası biten eriyen bişey değil diye ben de sesimi etmedim çocuğa bi de bir kereden nolcak hatta dedim ki bence gördü nasıl çabaladığımı o da kullanalım diye orta bi yere koydu dedim kendimce.

Dün kalıpları kullandığımızı stajyerden öğrenmiş ve kilitli dolaba kaldırmış :KK43:
Mesaj attım dayanamadım “ hocam ben sınıfa 5 koli oyuncak getirdim 3 günde çoğu kırıldı döküldü sormadım bile nasıl oldu diye,biz çocuklar için buradayız kalıplarınızı bizle paylaşmanız kötü bişey değil ki,hem kullandıkça bitmezdi onlar” dedim
(Geldiğimde sınıfın faresi bozuktu gittim fare aldım hiç kaldırayım ben aldım o kullanmasın hesabına girmedim bi kere utanırım ben)

Yani cidden olan her şey aynen böyle sizce ben mi tuhafım o mu ? O ise ben nasıl davranayım sinirlerim bozuldu iyice :KK43: mutsuzum okulda.

Geçen gün çorabım ıslanmasın diye lavabo terliğine ayağımı basıp elimi yıkıyordum ki kendisi içerde halıda kullandığı terlikle tuvaletten çıktı ve bana “siz terliğinizle bu terliğe mi bastınız ıııyyyghhh” dedi şok oldum 😳
Sizinki şuan çişli dedim bana akıl vermeyin önce terliğinizi temizleyin o terlikle halılara basıp sınıfa geçeceksiniz dedim
Ki benim elimi yıkadığım yer kapı eşiği ve terlik ıslak diye terliğimle basıp yıkadım

İçeri terliğiyle tuvaletin içine kadar giren biri size temizlik dersi verse ne derdiniz Allah aşkına ?

Ya da sınıftaki çöp kutusuna kadar sahiplenen ama sınıfa hiçbir katkısı olmayan birine siz ne derdiniz tepkiniz ne olurdu şaştım kaldım

4 yıl köyde 1,5 yıl özelde çalıştım insanlarla asla bir münakaşam olmadı hep saygı duyulan sevilen biriydim :KK43:
Velisi ayrı dert, öğrencisi ayrı dert bir de meslektaşından böyle davranış görünce yapılacak bir meslek değil.Dogu taraflari ve köy deki ortamı asla merkezde bulamıyorsunuz özellikle büyük şehirde görev yapıyorsaniz...Birbirine sahip çıkması lazım aslında

Velisi ayrı dert, öğrencisi ayrı dert bir de meslektaşından böyle davranış görünce yapılacak bir meslek değil.Dogu taraflari ve köy deki ortamı asla merkezde bulamıyorsunuz özellikle büyük şehirde görev yapıyorsaniz...Birbirine sahip çıkması lazım aslında
Çomak sokmasınlar da destek istemiyorum 😅

Siz yapmanız gerekeni yapıyorsunuz
Ama kendisini bir halt sanıyor. Okulun sahibi zannediyor.
Size taVsıyem yüz vermeyin. Yüz verdikçe tepenize çıkar insanlar.

Uyuz mudur nedir

Merhaba herkese

Kesinlikle kişisel algılamayın. İlk anlattığınız öğretmen mutsuzluktan beslenen biri o nedenle sürekli huzursuzluk çıkartıyor.
Onlarla aynı yerde çalışıyor olmanız güzel bir diyalogunuz olmasını gerektirmez. Dikkate almayın bu insanları. Kendi düzeninizi kurun. Konu dolapsa bir dahaki dönem başında dolapları eşit paylaşalım diyin. Duvarsa kim hangi duvarları kullanacak belirleyin. Makul olmaya çalışmayın

Bu tarz insanlara karşı güleryüz filan işlemez vallahi hiç arayı iyi tutucağım diye yıpratmayın kendinizi. 6 yıldır o okulda diye de kimseye üstünlük taslamasın tecrübeyse sizdeki de tecrübe. İlk günden çizginizi çekecektinız, sınıf ortak kullanım alanı, kaç pano kaç dolap varsa ikiye böleceğiz, bir sıkıntınız olursa da idare ile paylaşmanızı tavsiye ederim ben yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum deyip kestirip atacaktınız. Ne diye he hocam haklısınız hocam moduna geçiyorsunuz, bir defa dişinizi gösterin bakın bakalım aynı şeyi yapabiliyor mu. Ya da baktınız devam ediyor o zaman siz de sınıfa getirdiğiniz hiçbir şeyden kendisine vermeyeceksiniz

Bu tarz insanlara karşı güleryüz filan işlemez vallahi hiç arayı iyi tutucağım diye yıpratmayın kendinizi. 6 yıldır o okulda diye de kimseye üstünlük taslamasın tecrübeyse sizdeki de tecrübe. İlk günden çizginizi çekecektinız, sınıf ortak kullanım alanı, kaç pano kaç dolap varsa ikiye böleceğiz, bir sıkıntınız olursa da idare ile paylaşmanızı tavsiye ederim ben yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum deyip kestirip atacaktınız. Ne diye he hocam haklısınız hocam moduna geçiyorsunuz, bir defa dişinizi gösterin bakın bakalım aynı şeyi yapabiliyor mu. Ya da baktınız devam ediyor o zaman siz de sınıfa getirdiğiniz hiçbir şeyden kendisine vermeyeceksiniz
Vallahi pişmanım keşke baştan yapsaydım dediğinizi.
Sınıfa getirdiğim oyuncakları başlangıçta ayırsam mı diye düşündüm ama sonra sabah oynayanlar da çocuk öğlen oynayacak olanlar da çocuk onların ne günahı var dedim bıraktım ortaya.

Halbuki o biz hamur kalıplarını çocuklara kullandırdık diye kilitli yere kaldırdı :KK43:

Kötü biri,o net.

İdareciye gitmeyi düşünmedim iyice gerginlik çıkmasın diye ama haftaya gideceğim artık dayanamıyorum :KK43:
Gec bile kalmissiniz.Gerginlik ciksa ne olur en fazla?Zaten bu kisiyle tüm iletisim kanalini denemissiniz olmamis.Bu saatten sonra her gelene bunu yaptigini ve bircesit mobbing yaptigini savunarak ona haddini bildirmelisiniz.

Müdür biliyor aslında sınıfa neler yapıp yapmadığımı hatta geçen gün sınıfımıza geldi bi sürü oyuncak toplamışsınız yan sınıfla da keşke paylaşsaydınız hiç oyuncakları yok dedi
Salak kafam o anda demedim ki bu hocaların hepsi de 5-6 yıldır burada keşke onlar da benim gibi çabalasalardı
Dondum resmen anca bize yetiyor dedim sadece :KK43:
Yani müdür de aynı cinsin laciverti
Bi tebrik et bi de ki hocam sınıf Çiçek açmış sınıf ne kadar yenilenmiş falan filan :KK43:
Böyle böyle işten soğutacaklar.
Durumu biliyor olup duyarsız davranması ayrı, durumdan rahatsızlığınızın bir yönetici olarak kendisine bildirilmesi ve gerekirse daha yukarıya da bildirileceği konusunun aklına sokulması çok ayrı.

Bunun haricinde meslek hayatlarımızda hemen her düzeyde böyle tipler oluyor maalesef. Bunlara rağmen mesleğimizi ve sorumluluklarımızı hakkıyla yerine getirmek gerekiyor. İş hayatı bu yüzden zor zaten. Üzülmeye soğumaya değil sorunları aşarak devam etmeye odaklanın.

Yani amaçları ne bilmiyorum gerçekten
İlk okula atandığım hafta erkek olan hoca siz evlisiniz karnıyarık bilirsiniz yapıp getirin de yiyelim dedi
Ben de valla hocam anca evde kendimize yemek yapabilirim bi de okula yemek taşıyamam dedim 1 ay küstü bana 😂
Yahu hem yeni tanışıyoruz hem de benle senin aranda ne var ki ben sana karnıyarık yapıyorum küslüğü kendi kendine bitirdi tekrar sordu neden getirmiyorsunuz dedim ki hocam ben size bi söz vermedim getirmem beklemeyin benden yemek memek yine küslüğüne devam etti 🙂
Tuhaflar velhasılı kelam
Ya da ortamları gevşek ben mesafeyi oldum olası sevdiğim için kabul edemediler beni
Ama benden önceki 2 hoca da bu her şeye sahiplenen hoca yüzünden kaçıp gitmiş.
Karni yarik mi :oha: dizi yapsalar sacma sapan der izlemeyiz yani saka gibi

X