annemlere ne kadar kira vermeliyim

Herkesin rahat alanı farklı :KK51:
ben de çalışan biri olarak annemlerin evinde bedavaya kalamam , siz böyle bakmayabilirsiniz herkesin hayata bakışı bambaşka.
ama ben bu evi kendi evim olarak görmüyorum.Kendileri yıllarca çalışıp aldılar.
30 yaşındayım sağ olsun ihtiyacım oldu, borçlarımı rahat ödeyip para biriktirmem icin bu yaşta bana kapılarını açtılar.
para vermeden oturamam
Peki size şunu demediler mi onu merak ettim. Kızım yanımıza zaten borcun var diye geri tasindin. Bize her ay 4 verip 12 ayda 48 edeceğine zaten 90 bin borcun varmış bunu hızlıca 1 senede kapat?

Çünkü taşınma maksadınız zaten borçlarmis. Bu durumda aileye binlerce lira verip aslında hala borcunuzun olması biraz abes kaçıyor mantıken.

Merhabalar,
Biliyorum bu başlığa çok fazla uğranılmıyor ama yine de şansımı denemek istedim,umarım birçok hanımefendiden yorum alabilirim.

Diğer finans başlığımda belirtmiştim bir süre çalışmadığım için bazı nedenlerden dolayı biraz borç biriktirdim;KYK borcumla birlikte 90.000'e yakın borcum var.Ama kyk'yı eğer hemen ödemezsem 65.000 civarı bir borcum var.Kredi kartları artı krediler.
Bu yüzden bir süre annemlerin yanında yaşamak için döndüm ve 30 yaşında olduğum için artık onların evinde bedavaya kalma olasılığım yok.
Annemlerin maddi durumu gayet iyi gerçekten muhteşem bir evde oturuyorlar.
Ve ben ne kadar onlara para vereceğimi kestiremiyorum açıkçası.
aklımdaki rakam 4000,
onun dışında herhangi bir faturaya ya da başka bir şeye karışmayı düşünmüyorum,benden herhangi bir şey istemedikleri sürece tabii
Ekstra olarak onlara yemek yapmak gibi üstleneceğim şeyler de olacak çünkü ben daha esnek çalışacağım onlardan.
Şu an diyet yaptığım için bazen kendime özel yiyecek şeylerim oluyor ya da evde istediğin bir şey yoksa gidip marketten alıyorum (patates alacaksam bir tane değil 1 kilo patates alırım tabii ki )ama onun dışında evden yiyip içeceğim sizce bu rakam çok mu az?
teşekkürler şimdiden

edit; bedavaya kalamam diyince sanki ailemle bağımın sorunlu olduğu düşünüldü 🥲
ben kendim rahat edemeyeceğim için kalamam, bu yaşta yük gibi hissetmek istemiyorum ki evlerinde kalarak bunu yeterince hissediyorum.O yüzden vereceğim ailemin benden hiçbir beklentisi yok.
Ben seninnyerinde olsam ellerine nakit kira vermek yerine annemin istediği bir esyayı değişmek, istediği bir yere götürmek, market alışverişlerni elinden geldiğince yapmak, faturaları ben ödiyeyim onun takibi ile ugraşmayın vb gibi sözlerle faturaları ustune almak gibi gibi olabilir. En olmadı annen için kira öder gibi yapıp birltiğinde koluna bir bilezik veya kolye edebilirsin sana hediyem olsun istedim diyerek. Ben de evlat yetiştiriyorum onun kendi maası var suan evde bakım maası adı altında emin ol 10 lirasını harcamaya kıyamıyorum.
İleride kızım bana bu gibi şeyler ile gelirse, artırdıgı paralar ile hediye almak, faturayı ustune almak vb gibi, mutluluktan ne yapacagımı sasırırım sanırım. Ayaklarının üstünde duruyor, ödeme konusunda bilinçli vb gibi düşünerek

Peki size şunu demediler mi onu merak ettim. Kızım yanımıza zaten borcun var diye geri tasindin. Bize her ay 4 verip 12 ayda 48 edeceğine zaten 90 bin borcun varmış bunu hızlıca 1 senede kapat?

Çünkü taşınma maksadınız zaten borçlarmis. Bu durumda aileye binlerce lira verip aslında hala borcunuzun olması biraz abes kaçıyor mantıken.
KYK dahil 90 bin borcum var cidden ya bu şu an biraz daha üzdü beni 😅
babam diyor ama ne bileyim annem demiyor

ben buraya sürekli yük gibi hissediyorum ve taşınmalı miyim diye iki konu açmıştım orada hanımlar bayağı kendime getirdiler beni aslında , yoksa bana hediye ettikleri arabayı filan da geri verip taşınacaktım :mapus:

depremden önce iki ev baktım olmadi , depremden sonra da vazgeçtim tasinmaktan çünkü annemlerin evi müstakil ve çok güvenli.

ama direkt para vermiyorum şöyle yapıyorum mesela dün babam kardeşime uçak bileti aldı 1400 direkt ben de onun hesabına attım ben alayım dedim kabul etmedi çünkü.
ya da mtvsini ödedim
ya da robot aldılar taksitlerini ben odeyeyim dedim onun taksit parasını atacağım Mart ayında annemin doğum günü altın küpe vs alırım vs vs
bu konuyu açtığımdaki kadar keskin hissetmiyorum ama hala çok rahat sayilmam aileme yük olma konusunda
size de cevap olacağı icin sizi de etiketliyorum M minikellim

Aslında ailenizi bizden iyi siz tanırsınız. Ben de şu an ailemle yaşıyorum. Maaşım olunca ben de destek olmak istiyorum onlara için rahat etmiyor.

Annem altın seviyor ona altın alıyorum her ay. Babam benden hayatta para almaz. Kardeşim üniversite okuyor onun masraflarını ben üstlendim. Markete beraber çıktıysak benim kartımdan geçiriyorum. Televizyon aldılar onun taksitlerini ben ödüyorum. Araca benzin ben koyuyorum. Birkaç aya evlenmeyi düşünüyorum onun için ailemin cebinden çıkmasın diye para biriktiriyorum. Alınması gerekirken şeyleri alıyorum. İnce düşünmüşsünüz. Aileler seviniyor böyle şeylere. Kendi ayaklarının üzerinde durman için sana emek verip dönüşlerini görmek güzel bir şey. Allah ağzınızın tadını bozmasın inşallah 🙏

Merhabalar,
Biliyorum bu başlığa çok fazla uğranılmıyor ama yine de şansımı denemek istedim,umarım birçok hanımefendiden yorum alabilirim.

Diğer finans başlığımda belirtmiştim bir süre çalışmadığım için bazı nedenlerden dolayı biraz borç biriktirdim;KYK borcumla birlikte 90.000'e yakın borcum var.Ama kyk'yı eğer hemen ödemezsem 65.000 civarı bir borcum var.Kredi kartları artı krediler.
Bu yüzden bir süre annemlerin yanında yaşamak için döndüm ve 30 yaşında olduğum için artık onların evinde bedavaya kalma olasılığım yok.
aklımdaki rakam 4000,
onun dışında herhangi bir faturaya ya da başka bir şeye karışmayı düşünmüyorum,benden herhangi bir şey istemedikleri sürece tabii
Ekstra olarak onlara yemek yapmak gibi üstleneceğim şeyler de olacak çünkü ben daha esnek çalışacağım onlardan.
Şu an diyet yaptığım için bazen kendime özel yiyecek şeylerim oluyor ya da evde istediğin bir şey yoksa gidip marketten alıyorum (patates alacaksam bir tane değil 1 kilo patates alırım tabii ki )ama onun dışında evden yiyip içeceğim sizce bu rakam çok mu az?
teşekkürler şimdiden

ben kendim rahat edemeyeceğim için kalamam, bu yaşta yük gibi hissetmek istemiyorum ki evlerinde kalarak bunu yeterince hissediyorum.O yüzden vereceğim ailemin benden hiçbir beklentisi yok.
şahsen hiç para vermezdim. arada alışveriş yapardım. tabii aile dinamiğinizi bilemem. böyle hesap yapmanız bana garip geldi.
şu an benimde kızım var 50 yaşında dahi olsa burası onun evi. hiçbir maddi beklentim olamaz 🤷‍♀️

KYK dahil 90 bin borcum var cidden ya bu şu an biraz daha üzdü beni 😅
babam diyor ama ne bileyim annem demiyor

ben buraya sürekli yük gibi hissediyorum ve taşınmalı miyim diye iki konu açmıştım orada hanımlar bayağı kendime getirdiler beni aslında , yoksa bana hediye ettikleri arabayı filan da geri verip taşınacaktım :mapus:

depremden önce iki ev baktım olmadi , depremden sonra da vazgeçtim tasinmaktan çünkü annemlerin evi müstakil ve çok güvenli.

ama direkt para vermiyorum şöyle yapıyorum mesela dün babam kardeşime uçak bileti aldı 1400 direkt ben de onun hesabına attım ben alayım dedim kabul etmedi çünkü.
ya da mtvsini ödedim
ya da robot aldılar taksitlerini ben odeyeyim dedim onun taksit parasını atacağım Mart ayında annemin doğum günü altın küpe vs alırım vs vs
bu konuyu açtığımdaki kadar keskin hissetmiyorum ama hala çok rahat sayilmam aileme yük olma konusunda
size de cevap olacağı icin sizi de etiketliyorum M minikellim
O şekilde yapmaya devam etmeniz evet daha uygun olur bence de. Aylık 8 bin TL de düzenli ödeme yapsanız borçlarınız için ve yerine de aynı miktarda borç yapmasanız aslında bir sene de çok rahat 90 bin kapanır.

Aile yanındayken bence 35 gelirinizden 8 ayirabilirsiniz. 35 değil, 27 kazanıyor gibi görün kendinizi, kredi kartı çok kullanmayın nakde yönelin.

Araba ya da ev alamiycam ki nasıl olsa o nedenle biriktirmeye ne gerek var gibi görüyorum diye yazmistiniz da öyle düşünmeyin. İnsan +90 da olabilecekken nedenle -90 da olsun ki?

Büyük bir miktar para gerekse başkasına el acmaktansa kendi paranızı dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz. El açmayı yanlış anlamayin anladınız beni. Şu anda bile çok rahat hissedemiyorsunuz kendinizi ailenizden çat diye 90 istemezsiniz paraları olsa bile.

Neye gerekir ki demeyin yurt dışı tatiline bile gidebilir. 90 gitmez ama 40 50 rahat gider yani. O yüzden + da olmak her zaman iyidir, ama tercihler sizin tabii ki. Kolay gelsin.

Merhabalar,

aklımdaki rakam 4000,
teşekkürler şimdiden

Madem kira ödeyeceksiniz ayrı eve çıkın. Siz ödemeniz onlar alacak mı yani?

O şekilde yapmaya devam etmeniz evet daha uygun olur bence de. Aylık 8 bin TL de düzenli ödeme yapsanız borçlarınız için ve yerine de aynı miktarda borç yapmasanız aslında bir sene de çok rahat 90 bin kapanır.

Aile yanındayken bence 35 gelirinizden 8 ayirabilirsiniz. 35 değil, 27 kazanıyor gibi görün kendinizi, kredi kartı çok kullanmayın nakde yönelin.

Araba ya da ev alamiycam ki nasıl olsa o nedenle biriktirmeye ne gerek var gibi görüyorum diye yazmistiniz da öyle düşünmeyin. İnsan +90 da olabilecekken nedenle -90 da olsun ki?

Büyük bir miktar para gerekse başkasına el acmaktansa kendi paranızı dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz. El açmayı yanlış anlamayin anladınız beni. Şu anda bile çok rahat hissedemiyorsunuz kendinizi ailenizden çat diye 90 istemezsiniz paraları olsa bile.

Neye gerekir ki demeyin yurt dışı tatiline bile gidebilir. 90 gitmez ama 40 50 rahat gider yani. O yüzden + da olmak her zaman iyidir, ama tercihler sizin tabii ki. Kolay gelsin.
maalesef birikimle ilgili duruşum korkunç seviyede
iki aydır yeniden maaş almaya başladım 40 bandına yakın maaşım
oraya buraya saciyorum.
şu an spiritüel bazı seanslar aldım 20 bine yakın oraya gitti ( ama muhtesemlerdi)
iş yerim ailemin komşu şehrinde gidiş dönüş benzin 270 filan
bide orada 24 saatte 200 civarı harciyorum geçen kahve yemek 260 mi ne harcamisim
bı nobet çıkışı mutlaka Starbucksa uğrayıp kahve alıyorum öyle geliyorum , resmen kazandığimj harcayıp öyle geliyorum

Bu kafayla benden adam olmaz:olamaz:
acilen kendime gelip bir harcama planlaması yapıp ona bağlı yaşamam gerekiyor
yoksa maddi olarak hep bağımlı olacağım ona buna

maalesef birikimle ilgili duruşum korkunç seviyede
iki aydır yeniden maaş almaya başladım 40 bandına yakın maaşım
oraya buraya saciyorum.
şu an spiritüel bazı seanslar aldım 20 bine yakın oraya gitti ( ama muhtesemlerdi)
iş yerim ailemin komşu şehrinde gidiş dönüş benzin 270 filan
bide orada 24 saatte 200 civarı harciyorum geçen kahve yemek 260 mi ne harcamisim
bı nobet çıkışı mutlaka Starbucksa uğrayıp kahve alıyorum öyle geliyorum , resmen kazandığimj harcayıp öyle geliyorum

Bu kafayla benden adam olmaz:olamaz:
acilen kendime gelip bir harcama planlaması yapıp ona bağlı yaşamam gerekiyor
yoksa maddi olarak hep bağımlı olacağım ona buna
Olabilir benzin yeme içme çok tutabilir ama bi noktada hesap yapmalısınız.

Yani günde isterseniz kahveye yemeğe benzine her gün 600 tl harcayın 30 günde yine 18 bin eder. Kaldı ki başka bir şey yapmayın demiyorum ustune 10 daha harcayın, geri kalanla borçları ödeyin ve yeni borç yapmayın.

Ailenizin mal varlığı onların vs deseniz de ben bu derece savurgan olmayı içten içe onlar vefat edince ne de olsa malvarliklari bana kalacak psikolojisine bağlıyorum.

Doğrudur kalır da 50 60 yaş aranızda zengin bile olabilirsiniz. Ama şu anda 30 yaşında eğitimli bir kadinken neden kendi eliniz armut topluyor gibi davranasiniz ki?

Sözlerim ağır gelmesin lütfen bilakis bu konuda gerçekten değişmek istiyor olduğunuzu düşündüğüm için sizi biraz sarsmak isterim, çünkü konuyla alakalı birkaç konu acmissiniz.

Gelen gider kafasından çıkmanız lazım. 60 gelir yoksa 60 da gider. Bu şekilde olmaz. İlla negatif tecrübeler edinmek zorunda değilsiniz bence para ile alakalı konuda olgunlaşmaniz için. Bu parayı kazanabiliyorsaniz belli bir donanımda olmalısınız o nedenle bütçe yapabilmek sizin için çok zor bir iş cidden bence zihinsel olarak olmamalı, yapabilirsiniz ben inanıyorum size.

Olabilir benzin yeme içme çok tutabilir ama bi noktada hesap yapmalısınız.

Yani günde isterseniz kahveye yemeğe benzine her gün 600 tl harcayın 30 günde yine 18 bin eder. Kaldı ki başka bir şey yapmayın demiyorum ustune 10 daha harcayın, geri kalanla borçları ödeyin ve yeni borç yapmayın.

Ailenizin mal varlığı onların vs deseniz de ben bu derece savurgan olmayı içten içe onlar vefat edince ne de olsa malvarliklari bana kalacak psikolojisine bağlıyorum.

Doğrudur kalır da 50 60 yaş aranızda zengin bile olabilirsiniz. Ama şu anda 30 yaşında eğitimli bir kadinken neden kendi eliniz armut topluyor gibi davranasiniz ki?

Sözlerim ağır gelmesin lütfen bilakis bu konuda gerçekten değişmek istiyor olduğunuzu düşündüğüm için sizi biraz sarsmak isterim, çünkü konuyla alakalı birkaç konu acmissiniz.

Gelen gider kafasından çıkmanız lazım. 60 gelir yoksa 60 da gider. Bu şekilde olmaz. İlla negatif tecrübeler edinmek zorunda değilsiniz bence para ile alakalı konuda olgunlaşmaniz için. Bu parayı kazanabiliyorsaniz belli bir donanımda olmalısınız o nedenle bütçe yapabilmek sizin için çok zor bir iş cidden bence zihinsel olarak olmamalı, yapabilirsiniz ben inanıyorum size.
ya açıkçası katılmıyorum çünkü ölmeden bütün mallarını yemelerini istiyorum ve buna teşvik ediyorum
ailede sevmediğim* biri vefat edince miras kalsa bile almıyorum etik bulmuyorum.

ama genel olarak para biriktirmek konusunda iyi değilim, bide ayda 7 nöbet var birazda o yüzden bence bu kadar harcıyorum
bu kadar salma gitmemin tek sebebi umutsuzluk
para biriktirmenin sanki hayatıma hiçbir faydası olmaması kanaati, bunda tabiki ülkenin durumu da etkili
kendimi sıkıp biriktirsem ne olacak hiçbir şey alamam yapamam kafası ..

ya açıkçası katılmıyorum çünkü ölmeden bütün mallarını yemelerini istiyorum ve buna teşvik ediyorum
ailede sevmediğim* biri vefat edince miras kalsa bile almıyorum etik bulmuyorum.

ama genel olarak para biriktirmek konusunda iyi değilim, bide ayda 7 nöbet var birazda o yüzden bence bu kadar harcıyorum
bu kadar salma gitmemin tek sebebi umutsuzluk
para biriktirmenin sanki hayatıma hiçbir faydası olmaması kanaati, bunda tabiki ülkenin durumu da etkili
kendimi sıkıp biriktirsem ne olacak hiçbir şey alamam yapamam kafası ..
Büyük bir şey alamıyorsam hiç birikim yapmayayım evet bu sıralar çoğu insanın söylediği bir söz. Büyük malvarliklari alıp almama bakımından hak veriyorum.

Ama benim için büyük bir şey alamıyor olmam eğer çalışıyorsam, illa borcum olması gerektiği anlamına gelmiyor. Sanırım ben + da olmayı sevenlerdenim. Taksit bile beni çok rahatsız eder bu nedenle peşin alırım her şeyi. Belki bundan böyle düşünüyorum olabilir, umarım sizin de istediğiniz gibi olur her şey.

Aile evinde para vermek vb. normal değil kısmına katılan kesimden değilim açıkçası.
Bu biraz kişinin paraya veya aileye bakış açısı ile doğrudan orantılı diye düşünüyorum.
Önceki konuşmalarınızda babanızın kabul etmediğini ancak annenizin bir şey söylemediğini belirtmişsiniz.
Bu size içten içe bir huzursuzluk katıyor muhtemelen.
Haricinde yazdıklarınızı okuyunca dürtüsel açıdan harcadığınızı düşünüyorum.
Nöbetten sonra daha iyi hissetmek için, evde kendinizi fazlalık gibi hissetmemek için, xxx konusunda kendinizi ödüllendirmeniz gerektiğini düşündüğünüz için, yyyy konusunda ufak ödüllere ihtiyacınız olduğu için vb. vb. bu liste uzar gider.
Ülke şartlarında kötü bir para kazanmıyorsunuz. 30-40K arası bir gelir ciddi bir rakam.
Kendimce ufak bir tavsiye vermem gerekirse ister excell üzerinden isterseniz kağıt kalem ile aylık bazda borçlarınızın listesini yapın.
Ben bunu 3-6 ay şeklinde de yapıyorum.
Çünkü bazı ödemeler 2 ay sonra bitiyorken kimisi 1 sene sonra bitiyor. Elinizde bir tablo olunca hangi ayda nasıl bir ödeme yapabileceğinizi daha iyi görüyorsunuz.
Haricinde maaşı alır almaz birikim yapmak bu işi ciddi anlamda bir adım öteye taşıyor.
Ödeme yaptıktan sonra, ihtiyaçlarınızı aldıktan sonra değil. Maaş yatar yatmaz birikim yapınca kalan para ile geçinmeyi öğreniyorsunuz.
Örneğin 30K maaş aldığınızı farz ediyorum.
Maaş yatar yatmaz 1 adet tam altın aldınız diyelim. Şu an fiyatı daha uygun ama ortalama 7500TL'den hesaplayalım.
Kalan 22.5K ile kredi ve kredi kartlarınızı ödeyebilirsiniz. Harcamalarınız içinde elinizde para kalacaktır.
Böylelikle hem üzerinizde olan borcu hafifletirsiniz hem de birikim yapmış olursunuz. 1 seneden önce de borç bitirebilirsiniz veya 1 sene boyunca yine ailenizin yanında kalırsınız ancak birikimde yapmış olduğunuz için ileride tekrar borçlanma durumunda aile evine dönmek yerine köşede kendinize ait bir güvenceniz olmuş olur.

Tam altın kısmını örnek verdim. Yarım altında alabilirsiniz. Altın sevmiyorsanız dolar, euro, sterlinde alabilirsiniz.
Kişisel olarak tek bir alana yatırım yapmaktansa sepet yapmayı daha doğru buluyorum ama bu elbette sizin kendi tercihiniz.
Umarım en kısa sürede kendinize bir düzen oturtabilirsiniz.

Aile evinde para vermek vb. normal değil kısmına katılan kesimden değilim açıkçası.
Bu biraz kişinin paraya veya aileye bakış açısı ile doğrudan orantılı diye düşünüyorum.
Önceki konuşmalarınızda babanızın kabul etmediğini ancak annenizin bir şey söylemediğini belirtmişsiniz.
Bu size içten içe bir huzursuzluk katıyor muhtemelen.
Haricinde yazdıklarınızı okuyunca dürtüsel açıdan harcadığınızı düşünüyorum.
Nöbetten sonra daha iyi hissetmek için, evde kendinizi fazlalık gibi hissetmemek için, xxx konusunda kendinizi ödüllendirmeniz gerektiğini düşündüğünüz için, yyyy konusunda ufak ödüllere ihtiyacınız olduğu için vb. vb. bu liste uzar gider.
Ülke şartlarında kötü bir para kazanmıyorsunuz. 30-40K arası bir gelir ciddi bir rakam.
Kendimce ufak bir tavsiye vermem gerekirse ister excell üzerinden isterseniz kağıt kalem ile aylık bazda borçlarınızın listesini yapın.
Ben bunu 3-6 ay şeklinde de yapıyorum.
Çünkü bazı ödemeler 2 ay sonra bitiyorken kimisi 1 sene sonra bitiyor. Elinizde bir tablo olunca hangi ayda nasıl bir ödeme yapabileceğinizi daha iyi görüyorsunuz.
Haricinde maaşı alır almaz birikim yapmak bu işi ciddi anlamda bir adım öteye taşıyor.
Ödeme yaptıktan sonra, ihtiyaçlarınızı aldıktan sonra değil. Maaş yatar yatmaz birikim yapınca kalan para ile geçinmeyi öğreniyorsunuz.
Örneğin 30K maaş aldığınızı farz ediyorum.
Maaş yatar yatmaz 1 adet tam altın aldınız diyelim. Şu an fiyatı daha uygun ama ortalama 7500TL'den hesaplayalım.
Kalan 22.5K ile kredi ve kredi kartlarınızı ödeyebilirsiniz. Harcamalarınız içinde elinizde para kalacaktır.
Böylelikle hem üzerinizde olan borcu hafifletirsiniz hem de birikim yapmış olursunuz. 1 seneden önce de borç bitirebilirsiniz veya 1 sene boyunca yine ailenizin yanında kalırsınız ancak birikimde yapmış olduğunuz için ileride tekrar borçlanma durumunda aile evine dönmek yerine köşede kendinize ait bir güvenceniz olmuş olur.

Tam altın kısmını örnek verdim. Yarım altında alabilirsiniz. Altın sevmiyorsanız dolar, euro, sterlinde alabilirsiniz.
Kişisel olarak tek bir alana yatırım yapmaktansa sepet yapmayı daha doğru buluyorum ama bu elbette sizin kendi tercihiniz.
Umarım en kısa sürede kendinize bir düzen oturtabilirsiniz.
ailemle ilgili konuları şu an hallettik , hala ev bakıyorum ama acelem yok .
eve direkt para vermiyorum ama ihtiyaçları olan büyük şeyleri alıyorum (Ucak bileti araba paspasi vs vs )

durtusel harcamaya konusuna gelince ,
maalesef çok ama çok haklısınız,
günlük harcama tablosu yapmak bile beni strese sokuyor; parayı saciyo gibi hissediyorum.
aşırı çocukca bir yaklaşım
ama ben bunu tabiki de benim hatama sonrada ülke ekonomisine bağlıyorum.
şuan 37 civarı alıyorum(/ ek iş nöbet vs olmazsa ki işler çok rahat olmasına rağmen rahatimi bozup onu da yapmak istemiyorum.
meslektaşlarım arasinda en düşük ücreti alan benim rahat çalışmak istediğim için 🤦🏻‍♀️)
siz ciddi bir gelir diyorsunuz mesela ama bununla günlük lulsler dışında alabileceğim hiçbir şey yok
ev alamam , alsam en iyi ihtimalle Patnos tokide bir ev olur onda da 10 yıl kendimi kasarim.
BMW alamam(aşırı sevdiğim için onu örnek verdim)
bide benim bakış acimda bir sorun var bana çok az bir para gibi geliyor.
şuan tam olarak 75 bin kredi borcum var
hesabımda 37 bin var .
ve her ay kazancimda belli ama ben bu borçlar asla bitmeyecek gibi hissediyorum.
para konusunda davranış /fikir / herşeyi yıkıp baştan yapmalıyım.
eleştirilerinizde çok çok haklısınız
zaman ayırıp uzun uzun yazdığınız için teşekkür ederim

Merhabalar,

aklımdaki rakam 4000,
teşekkürler şimdiden

Yani öyle kira bedeli belirleyip tirink diye her ay belli bir meblağ ödemek çok hoş değil bence. neticede siz bir ailesiniz, el gibi kira vermek hoş değil. Birlikte yaşayacağınız için mutfak masrafını, faturaları paylaşmaniz daha doğru olur.

Bu biraz sizin bakış açınızla alakalı.
Evet 30-40K ile mevcut Türkiye şartlarında zengin olmazsınız. Kimse olamaz zaten. Ancak paraya bakış açınız değişmediği sürece içinde var olduğunuz şartlarda asla tatmin olmayacaksınız.
Aileden zengin değilseniz ve size milyonlarca liralık bir miras kalmayacaksa ( ki kalmayacak) zaten hayattaki tüm hedeflere kişisel bazda kendinizin ulaşması gerekecek.
Lüks çok farklı bir kavram.
Asgari ücretli birisi için Starbucks'ta bir kahve içmek lüksken bir başkası için çok sıradan bir aktivite olabilir.
Niyetim sizi eleştirmek değil lütfen yanlış anlamayın ancak paraya bakış açınız değişmediği sürece mutlu olamayacaksınız.
Aileniz size bir araba almış sanırım ( emin değilim ama sanki öyle bir şey hediye etmişler veya siz satın almışsınız?).
BWM olmayabilir ama bir arabanız var. Bu sizi otobüse binmekten, metroya binmekten alıkoyuyor.
Çok lüks olmasa bile kendinize ait bir arabanızın olması bence güzel bir detay.
Ve birikimler katlanarak büyür.
Elinizdeki tüm eşyalarda birikimler ile birlikte gelişir.
2 yıl içinde BWM almayabilirsiniz belki.
Ancak harcama alışkanlıklarınızı değiştirirseniz bundan 5 sene sonra istediğiniz araba sizin olabilir.
Patnos toki ( neresi bilmiyorum bile ) şu an sizin için oturulması güzel bir yer olmayabilir.
Sizin hayat standartlarınıza uygun olmayabilir. Hayalinizdeki yerde olmayabilir.
Ancak kirada oturmaktan iyidir.
Toki'de bir ev alıp kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olduktan sonra onu satıp farklı bir eve çıkabilirsiniz.
Veya o evi yine satın alırsınız. Orada yaşamak istemediğiniz için içinde oturmazsınız. Evi kiraya verirsiniz. O ev kirası ile kendi ödemelerini yapar. Siz de kendi istediğiniz yerde hayatınıza devam edersiniz.
Ancak geriye dönüp baktığınızda ileride ev / araba hayalinize ulaşmak istediğinizde köşede yıllar içinde kirası ile kendi ödemelerini yapmış ve değerlenmiş bir gayrimenkulünüz olur. Onu satarak farklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bir diğer detayda şahsi tavsiyem hesabınızda TL ile para tutmayın.
Mevcut ülke şartlarında TL günden güne eriyor.
Dolar, sterlin, euro, altın şeklinde bir sepet yapabilirsiniz. Bundan 3 ay sonra bile her halükarda size kazandırmış olur.
Konuya yazmanız ile bugüne kadar arasında çok büyük bir zaman olmamasına rağmen borçlarınızı hafifletebiliyorsunuz.
Ev bakıyorum dediniz mesela. Borca girmemek için ben sizin yerinizde olsam 1 senelik kiramı biriktirme hedefi koyardım.
Borçlarınız hariç ( onların ödemesini yapmaya devam ederek) her ay sanki kira parası ödermiş gibi o parayı birikim olarak köşeye ayırırsanız ev tuttuğunuzda 1 senelik kirayı gerekirse peşin verip 1 sene boyunca asla kira ödemesi için kaygılanmanıza gerek kalmaz.
O 1 senede siz bir sonraki senenin kirasını biriktirmeye başlarsınız.. Böylece asla içeri girmenize gerek kalmaz. Hayat standartlarınızdan ödün vermenize de gerek kalmaz.
Mesele borçtan çok bakış açınızı geliştirmeniz ile alakalı gibi görünüyor.

Bu biraz sizin bakış açınızla alakalı.
Evet 30-40K ile mevcut Türkiye şartlarında zengin olmazsınız. Kimse olamaz zaten. Ancak paraya bakış açınız değişmediği sürece içinde var olduğunuz şartlarda asla tatmin olmayacaksınız.
Aileden zengin değilseniz ve size milyonlarca liralık bir miras kalmayacaksa ( ki kalmayacak) zaten hayattaki tüm hedeflere kişisel bazda kendinizin ulaşması gerekecek.
Lüks çok farklı bir kavram.
Asgari ücretli birisi için Starbucks'ta bir kahve içmek lüksken bir başkası için çok sıradan bir aktivite olabilir.
Niyetim sizi eleştirmek değil lütfen yanlış anlamayın ancak paraya bakış açınız değişmediği sürece mutlu olamayacaksınız.
Aileniz size bir araba almış sanırım ( emin değilim ama sanki öyle bir şey hediye etmişler veya siz satın almışsınız?).
BWM olmayabilir ama bir arabanız var. Bu sizi otobüse binmekten, metroya binmekten alıkoyuyor.
Çok lüks olmasa bile kendinize ait bir arabanızın olması bence güzel bir detay.
Ve birikimler katlanarak büyür.
Elinizdeki tüm eşyalarda birikimler ile birlikte gelişir.
2 yıl içinde BWM almayabilirsiniz belki.
Ancak harcama alışkanlıklarınızı değiştirirseniz bundan 5 sene sonra istediğiniz araba sizin olabilir.
Patnos toki ( neresi bilmiyorum bile ) şu an sizin için oturulması güzel bir yer olmayabilir.
Sizin hayat standartlarınıza uygun olmayabilir. Hayalinizdeki yerde olmayabilir.
Ancak kirada oturmaktan iyidir.
Toki'de bir ev alıp kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olduktan sonra onu satıp farklı bir eve çıkabilirsiniz.
Veya o evi yine satın alırsınız. Orada yaşamak istemediğiniz için içinde oturmazsınız. Evi kiraya verirsiniz. O ev kirası ile kendi ödemelerini yapar. Siz de kendi istediğiniz yerde hayatınıza devam edersiniz.
Ancak geriye dönüp baktığınızda ileride ev / araba hayalinize ulaşmak istediğinizde köşede yıllar içinde kirası ile kendi ödemelerini yapmış ve değerlenmiş bir gayrimenkulünüz olur. Onu satarak farklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bir diğer detayda şahsi tavsiyem hesabınızda TL ile para tutmayın.
Mevcut ülke şartlarında TL günden güne eriyor.
Dolar, sterlin, euro, altın şeklinde bir sepet yapabilirsiniz. Bundan 3 ay sonra bile her halükarda size kazandırmış olur.
Konuya yazmanız ile bugüne kadar arasında çok büyük bir zaman olmamasına rağmen borçlarınızı hafifletebiliyorsunuz.
Ev bakıyorum dediniz mesela. Borca girmemek için ben sizin yerinizde olsam 1 senelik kiramı biriktirme hedefi koyardım.
Borçlarınız hariç ( onların ödemesini yapmaya devam ederek) her ay sanki kira parası ödermiş gibi o parayı birikim olarak köşeye ayırırsanız ev tuttuğunuzda 1 senelik kirayı gerekirse peşin verip 1 sene boyunca asla kira ödemesi için kaygılanmanıza gerek kalmaz.
O 1 senede siz bir sonraki senenin kirasını biriktirmeye başlarsınız.. Böylece asla içeri girmenize gerek kalmaz. Hayat standartlarınızdan ödün vermenize de gerek kalmaz.
Mesele borçtan çok bakış açınızı geliştirmeniz ile alakalı gibi görünüyor.
öncelikle bilmiyorum nickiniz van gogh ile mi alakalı ama kendisi sanat tarihi ile ilgilenen hatta öncelikli işi bunu yapmak isteyen benim ;aşık olduğum bir ruhtur .
yazdıklarınızı okurken fazlasıyla sonuç odaklı biri olduğumu bir kez daha anladım .
maalesef yapı olarak böyleyim ; hep sonuç sonuç ve sonuç , aşırı sabırsız biriyim ve bu özellikler ülkenin genel ekonomik durumuyla beraber beni fazlasıyla fakir ve hiçbir sey yapamayacak gibi hissettiriyor .
oysa bir şeyler için emek verip sabırlı olmanın ; değerlerine göre yaşayan bir kadın olma konusunda çok daha değerli olduğunu biliyorum ama bunu çok çok daha fazla kendime hatırtlatmam gerekiyor
patnos ağrının bir ilçesi ,
ve ailemde bana 10 miyona yolu olan bir para bırakabilir mal varlıklarına bakarak ama ben şu an onlara ait olan bu evi bile kendi evim kabul edemezken onlardan gelen paranın benim ruhsal dünyama hiçbir artısı olmayacak ve istemiyorum da
kendileri için daha doyurucu bir hayat yasayıp paralarını kendileri için harcamalarını umuyorum ki bana göre onlarla bütçem kesin olarak ayrıdır.
ailem bana 6 yıl önce doğum gübnümde bir araba hediye etti hala onu kullanıyorum , bu arada yanlıs anlasılmak istemem arabam ve diğer her sey için kendimi fazlasıyla sanslı hiisediyorum .
ama ayrıcalıklı bi hayata doğmanın ve onu sürdüremenin eğer hassas ve empatik bir insansanız ,duygusal ağırlığı oluyor ; çünkü dünyanın cok buyuk bir çogunluğu sizin gibi
yaşama sansına sahip değil.
Ve bu duygusal ağırlıkla yüzleşmemek için sanırım daha şükürsüz bir insan olmuşum ,
elime geçen parayı az ve önemsiz bulursam gerçekten asgari ücretle geçinen ailelere üzülmem çünkü ; bilinçdışı sana diyorki sen de iyi değilsin zaten vs vs umarım kalbimdekileri tam aktarabildim ...
Bunlarla yeniden yüzleşebilme fırsatı sundu yazdıklarınız ..

sonrasında ise hedef olarak ben her zaman herkesin ama özellikle kadınların cebinde 1 yıllık parası olması gerektiğine inanıyorum . bir yıl tek saat bile çalışmadan kirada oturacak şekilde seni geçindirecek bir para .. öncelikli hedefim bu olmalı aslında , borçsuz bir yaşamdan sonra .
her ne kadar enflasyon tl borcunun mantıklı olduğu söylese de ben bunu bir türlü ruhuma sindiremedim , o da ayrı bir konu .

ben hekimlik yapıyorum , 31 yasındayım .
hem üniversiteyi bir tık geç bitirdim hem calışmadığım dönemler oldu(bu borclar o zamanın)hemde hekimlerin maası bu yaza kadar cidden düşüktü
ve geldiğim yaşta meslekte elimde olan tek seyin 40 bin lira borc olması bana kendimi çok basarısız hissettiriyor çok geç kalmişim gibi hissediyorum maddi her sey için .
bu konuyu da dönüştürmem gerekiyor

X