Anksiyete bozukluğu olanlara umut olur belki yazdıklarım

Li-moon

Guru
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2011
5.235
2.031
Merhaba. Bende iki yıldır anksiyete bozukluğu var. Artık %80 iyiyim. Tabi arada anksiyete gene geliyor ama başetmesini öğrenince etkilemiyor.Neler neler yaşamadım ki.anlatacağım şimdi size :)

Hastalıkla tanışmam korktuğum bir olaydan sonra oldu.ben uyurken eşim sözde şaka yapma niyetiyle beni korkuttu.kapının arkasına saklanmıştı ve garip sesler çıkardı. Uyku haliyle görünmeyen varlık gördüm sanmıştım.aşırı korkup ilk atağımı orada yaşadım.sabaha kadar ağladım. En kötüsü eşimden köşe bucak kaçtım. Çünkü içine görünmeyen varlık girmiş gibi geliyordu. Psikiyatriye gittim anksiyete bozukluğu teşhisi koymuştu. Hafif bir antidepresan verdi bir sene kullandım.ama maalesef ilacı kullanırken bile kaygılarım korkularım devam etmişti.hatta bütün insanların içine görünmeyen varlık girmiş gibi korkuyordum. Kimseyle görüşmek istemiyordum ama korkumu kimseye de belli etmiyordum. Cünkü deli derler diye korkuyordum.bi gün tesadüfen facede bir korku filmi fragmanı gördüm. Ondan inanılmaz korkup ya bana da olursa diye kafamda kurmaya başlamıştım.filmdeki sahneler başıma gelecek diye aklım çıkıyordu.hatta başıma gelmiş gibi düşünüp hayatımı kısıtlıyordu. Bu arada şizofreni korkum da vardı.öyle zor bi korku ki delirdiğim düşünüyordum. İlaç %20 işe yaradı diyebilirim.. İlacı bir sene sonunda doktor kontrolünde bıraktım. Psikiyatrim evinizdeki terapist kitabını önerdi. İnanın bana ilaçtan daha etkili gelmişti. Sonra iyi hissetmek, bilinçaltının gücü adlı kitapları okudum. Çok şey öğrendim.. Ve en sonunda terapi almaya karar verdim.

Terapiste şikayetlerimi çekinmeden anlattım. Benim en büyük sıkıntılarımdan biri de korkularımı saçma düşüncelerimi anlatırken inanılmaz çekinmekti. Maruz kalma terapileri uygulandı. Korkularımla yavaş yavaş yüzleştirildim. Öyle zordu ki ama kurtulmanın tek çaresi bu. Olumlama cümleleri telkinler öğretti terapist. Bilinçaltımı bu güzel düşüncelerle doldurdum :) 12 seans terapi aldım şuan iyiyim şükür.arada anksiyete geliyor tabiki. Mesela nette bir forumda şizofren birinin yorumunu gördüm. İnsanların içine görünmeyen varlık giriyor biliyorum eminim yazmış. Öyle korktum ki. Bir şizofrenle aynı korkuyu yaşamışım diye.ama ben bilincindeyim saçma olduğunun o ise kendinden emin. En büyük fark bu :) hemen kendimi. Sakinleştirdim ve geçti.. Bu hastalığı yaşamayan anlamaz. Asla umudunuzu kaybetmeyin herşey güzel olacak inanın. Herşey inanmakla başlar..

Çok teşekkürler böyle bi konu açtığınız için... bana da 6 ay önce anksiyete teşhisi konuldu ve o zamandan beri ilaç kullanıyorum. Büyük oranda iyileştim diyebilirim ama doktorum 6 ay dolunca ilaci birakacagimizi söyledi, bense hiç istemiyorum bırakmak çünkü hala ara sıra anksiyete geliyor sıkıntı basıyor ve bu sene kpss hazırlanma sürecindeyim ayrıca staja gidiyorum çok yoğunum, bi de anksiyeteyle, ya da ilacın çekilme yan etkileriyle uğraşamam :KK43: hala bazen aklımı yitirecek gibi hissediyorum çok düşününce ve cok korkuyorum :KK43: hiç iyileşemeyecek gibi hissediyorum...

Çok teşekkürler böyle bi konu açtığınız için... bana da 6 ay önce anksiyete teşhisi konuldu ve o zamandan beri ilaç kullanıyorum. Büyük oranda iyileştim diyebilirim ama doktorum 6 ay dolunca ilaci birakacagimizi söyledi, bense hiç istemiyorum bırakmak çünkü hala ara sıra anksiyete geliyor sıkıntı basıyor ve bu sene kpss hazırlanma sürecindeyim ayrıca staja gidiyorum çok yoğunum, bi de anksiyeteyle, ya da ilacın çekilme yan etkileriyle uğraşamam :KK43: hala bazen aklımı yitirecek gibi hissediyorum çok düşününce ve cok korkuyorum :KK43: hiç iyileşemeyecek gibi hissediyorum...
Rica ederim :) eğer kendini kötü hissedersen hazır değilsen ilacı bırakmak istemediğini doktora söyle canım.1 seneye tamamlayabilir.ama inan ilaç çözüm değil.anksiyete öyle bişey ki tamamen düşünce odaklı.stresli anında gene saçma korkunç seyler düşündürüyor insana.önemli olan düşünceyi değiştirmek.ilaç sorunları bastırıyor.asla aklını yitirmeyeceksin!ben doktora delirirmiyim diye sormuştum benim delirme ihtimalim ne kadarsa seninde o kadar hiç korkma demişti.sadece korkutuyor beynin seni

Rica ederim :) eğer kendini kötü hissedersen hazır değilsen ilacı bırakmak istemediğini doktora söyle canım.1 seneye tamamlayabilir.ama inan ilaç çözüm değil.anksiyete öyle bişey ki tamamen düşünce odaklı.stresli anında gene saçma korkunç seyler düşündürüyor insana.önemli olan düşünceyi değiştirmek.ilaç sorunları bastırıyor.asla aklını yitirmeyeceksin!ben doktora delirirmiyim diye sormuştum benim delirme ihtimalim ne kadarsa seninde o kadar hiç korkma demişti.sadece korkutuyor beynin seni
Çok teşekkür ederim telkinleriniz için. Umarim ben de düşüncemi değiştirebilirim anksiyeteyle başa çıkabilirim :KK43: bu hastalığa yakalanip sizin gibi iyilesebilen birini görmek bile umut verici benim için... Özel olarak onerebileceginiz bişeyler varsa da çok mutlu olurum paylaşırsanız.

Selam kizlar bendede anksiyete var malesef cb3nde 9 yildir bu hastalik var cok iyiydim 1 haftadir yine tletkilemeye basladi beni bugun sistum aglamaktan icimde 1 sikinti var anlatamam

X