Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Ankilozan Spondilit tanısı

bwanessa

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2011
42
11
Arakadaşlar merhaba,

Kafamı çok kurcalayan bir konu var. Bilgisi olanlardan yardım istiyorum.

6 aydır bel ve sırt ağrısı yaşıyorum. Özel hastanede 2 doktora gittim. İlki MR çektirdi sonra da bel fıtığı değilsin benim branşımla ilgili değil dedi yolladı. 2'si ağrı kesici ve egzersiz verdi. Ama hastalığın şu demedi. Egzersizleri düzenli olmasa da ara ara yaptığımda ağrım azaldı. Sonra hamile olduğumu öğrendim. Kadın hastalıkları doktorum bu hareketleri yapamazsın doktorun başka hareketler versin dedi. ama ben doktordan randevu alamadan düşük yaptım maalesef. Düşük süreci sonrasında da 1-2 hafta egzersizleri yapamadım. Kadın doktorum düşük sonrası bebek istiyorsanız korunmanıza gerek yok dedi. Boş gebelikti çünkü. Biz de korunmadık. 12 aralıkta düşük sebebiyle kürtaj oldum. 31 gün oldu yani. Son 2 haftadır sırt ağrılarım dayanılmaz oldu. Gündüz hiç ağrım yok. Ama geceleri uyuyamıyorum. Öyle ki sabahları tek başıma yataktan kalkamıyorum 2 gündür. Bunun üzerine devlet hastanesinde bir doktora gittim çok ilgilendi. Kan testleri yaptırdım. Hla b27 pozitif. D vitaminim düşük. onun dışında tüm testlerim normal. kanda iltihap yok. CRP, RF değerlerim normal. Bir de 2 şubata mr randevusu aldım ama doktorun hamile olursan MR çektirme dedi. Kan sonuçlarımı da MR sonuçlarımla birlikte göstereceğim doktora.

Kafam çok karışık. 10 gün içinde regl olursam sorun yok. hemen korunmaya başlayacağım ve mr'dan sonra çocuk çalışmalarına başlayacağım. ama hamileysem bu kan sonuçları ile hasta olup olmadığım anlaşılır mı?MR çektirmeden tedavi uygulanır mı?

Bir de şu merak ediyorum. AS hastalığı kanda iltihap olarak mutlaka çıkar mı? yani ben kanda iltihap yok AS değilim diyebilir miyim?

Bu arada ya hamileysem diye kafama göre egzersizleri yapamıyorum. Egzersiz yapınca ağrım azalıyor.

Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Yorumda bulunabilecek kimse yok sanırım :KK43:
Sorunun cevabını inan bende bilmiyorum aynı yani sana yakın belirsizlik bendede var üstelik dört aylık da bebişim var fıtık dediler ben gece uyuyamıyorum sen gibi eksersiz yapınca o kadar olmuyor beyin cerrahi sine git dediler kan falan bakılmadı ama Allah yardımcımız olsun cnm

Sorunun cevabını inan bende bilmiyorum aynı yani sana yakın belirsizlik bendede var üstelik dört aylık da bebişim var fıtık dediler ben gece uyuyamıyorum sen gibi eksersiz yapınca o kadar olmuyor beyin cerrahi sine git dediler kan falan bakılmadı ama Allah yardımcımız olsun cnm

merhaba, çok geçmiş olsun. dilerim en kısa sürede rahatsızlığınızın sebebini bulup uygun bir tedavi uygularlar. Allah şifa versin.
Ben hamilelik sebebiyle mr çektiremeyeceğim. haftaya randevu alıp yeniden doktora gideceğim. en azından hamilelik sürecinde uygulayabileceğim egzersizler vermesini isteyeceğim.

merhaba, çok geçmiş olsun. dilerim en kısa sürede rahatsızlığınızın sebebini bulup uygun bir tedavi uygularlar. Allah şifa versin.
Ben hamilelik sebebiyle mr çektiremeyeceğim. haftaya randevu alıp yeniden doktora gideceğim. en azından hamilelik sürecinde uygulayabileceğim egzersizler vermesini isteyeceğim.

Hayırlısı olur inşallah. Gebelik de sanırım pek sorun çıkartmıyormuş bu hastalık yani öyle okudum inşallah bebiş uğurlu gelir.. Rahat bir gebelik geçirirsin :emir_bebek:

Fmf + spondilit hastası olduğum için evet kanda iltihap çıkıyor yani crp tavan :) spondilit Ağrı'sı hareket edince geçer dinlenince artar diğer bel Ağrı'ları tam tersidir hareket edince ağrır dinlenince geçer. Yere kalem atın ayaklarınız birleşik olarak dizlerinizi kırmadan almaya çalışın eğer kaleme çok uzak kalıyorsanız dizlerinizin arkasında çok büyük gerilme varsa ve postür bozukluğunuz varsa spondilit olma olasılığı büyüktür. Tek teşhisi mr ve belden röntgendir. Hepinize geçmiş olsun. Hareket etmediğiniz sürece daha beter olur bilginiz olsun. Hamileler için hamile pilatesini öneriyorum Ağrı'nız kalmaz.

Erhana.. bende ankilozon spondilit hastasıyım.. 26 yaşındayım ve 3 yıl önce tanı kondu. Tanı konması zaten 6 ayı buldu.. şiddetli tutukluk ve ağrı çekiyorum.. yaşamayan anlayamaz.. Allah tüm hastalara şifa versin..

arkadaşlar bana ankilozan spondilit tanısı kondu maalesef 2016 yılının sonunda. hamile olduğumdan mr cektiremedim doğum sonrası çektirdim. 19 ay hayatımı kabusa çevirdi bu hastalık. en sonunda glüten ve şeker diyetine başaldım. Şu an epey iyiyim. Deneyimlerimi de blogumda yazıyorum. Okumak isteyen olursa diye linki aşağıya ekliyorum. Herkese ağrısız, sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
X