Al-sat borsa?

su00

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2013
3.495
1.803
Selam kızlar. Ben önceden borsada al sat yapıyordum küçük küçük kârlar ile damlaya damlaya göl olur mantigindaydim. Bir gün kazaniyordum bir gün kaybedebiliyordum ama beni yıkacak zararlarım da uçuracak kârlarım da olmadığı için güzel birikim yapıyordum. Sonra bir gün borsa tüyosu geldi şu şu hisseler yükselecek diye ve boomm 1.5 yıldır aldığım hisselerin zararı kapatmasını bekliyorum. Şimdi zararım yavaş yavaş kapanmaya başladı tekrar al sat yapmak istiyorum ama o zamanlar tamamen cahil cesareti ile gündem haberleri takip edip bence bu yükselir diye oynuyodum😂 şimdi grafik öğrenmek istiyorum size sorum:

Aranızda günlük al sat yapanlar var mı? Varsa neye dikkat ediyorsunuz ?

Merhaba benim borsaya ilgili konum var. Oraya da beklerim 😁diyim yorumumu söyleyeyim.

Biz de hiç bilmeden arkadaş tavsiyesi ile al sat yaptik . Çoğunda ufak karlarla ayrıldık.
Ama aldığımızı satmasaydik ,suan 2 3 kat olmusu, O zaman ki paramız rahat.
Sonra borsa düşüşe geçince al sat yapmayı bıraktık. Yukarıdan aldığımız için
Çok sonra kara gectik.
Şimdi orta uzun vade için teknik analiz öğrenmeye çalışıyorum.
Kısa da al sat yapmak bence çok fazla tecrübe ,emek ve eğitim istiyor.
Öğrenene kadar sahada orta uzun vade hisse almanı öneririm.
Bunu almak için de en iyi vakit , borsanın düşük olduğu, hissenin 50 ,100, 200 günlük hareketli ortalamaya alınması diyorlar.
Al sat için rsi,macd, 5-21 kesişim gibi indikatorlere bakıyorum.
Başkada bakıyorum ama isimlerini aklımda tutamiyorum😅

Merhaba benim borsaya ilgili konum var. Oraya da beklerim 😁diyim yorumumu söyleyeyim.

Biz de hiç bilmeden arkadaş tavsiyesi ile al sat yaptik . Çoğunda ufak karlarla ayrıldık.
Ama aldığımızı satmasaydik ,suan 2 3 kat olmusu, O zaman ki paramız rahat.
Sonra borsa düşüşe geçince al sat yapmayı bıraktık. Yukarıdan aldığımız için
Çok sonra kara gectik.
Şimdi orta uzun vade için teknik analiz öğrenmeye çalışıyorum.
Kısa da al sat yapmak bence çok fazla tecrübe ,emek ve eğitim istiyor.
Öğrenene kadar sahada orta uzun vade hisse almanı öneririm.
Bunu almak için de en iyi vakit , borsanın düşük olduğu, hissenin 50 ,100, 200 günlük hareketli ortalamaya alınması diyorlar.
Al sat için rsi,macd, 5-21 kesişim gibi indikatorlere bakıyorum.
Başkada bakıyorum ama isimlerini aklımda tutamiyorum😅
Cook teşekkür ederim sizin konunuza da bakacağım 🥰 uzun vadeli hisselerim var bir de zarardan çıkmayı beklediğim hisselerim var onlardan zararı kurtarmama az kaldı kurtarirsam onları da temettü veren şirket sepetime eklicem. Şimdilik elime ufak 10 bin TL geçti. Onunla al sat yapayım diyorum her hisse illa gün içinde ya da iki günde bir %1 artıyor %1 düşüyor. Bu 10 bin ile alsam 22 hafta içi var %1 100 TL yapar 22×100=2200 TL ev hanımı için çok iyi bir para 🤣🤣🤣🤣🤣 hadi iki güne bir %1 yapsa 1100 TL 🤣🤣

İyi bir düşünce katiliyorum😁geçen ben de 10 000 tlyi bir hisseye yatırdım. Indikatorler al veriyordu. Ciktida😁 ama daha yüksekte hedefi vardi. Orada satarım diye tuttum . Suan düştü. Yine kardayim ama bakalım hedefi bulacak miyim😁
Benim takip ettiğim hisseler var. Bu hisse de çok düşmüştü. Dönüş emaresi gördüm. O şekilde aldim.
En basitinden 5 21 kesişim, 20 50 100 200 günlük hareketli ortalama , rsi ve macd ye bakıyorum.

İyi bir düşünce katiliyorum😁geçen ben de 10 000 tlyi bir hisseye yatırdım. Indikatorler al veriyordu. Ciktida😁 ama daha yüksekte hedefi vardi. Orada satarım diye tuttum . Suan düştü. Yine kardayim ama bakalım hedefi bulacak miyim😁
Benim takip ettiğim hisseler var. Bu hisse de çok düşmüştü. Dönüş emaresi gördüm. O şekilde aldim.
En basitinden 5 21 kesişim, 20 50 100 200 günlük hareketli ortalama , rsi ve macd ye bakıyorum.
Valla azla yetinmedigim her an kaybettim🤣🤣Cook para kaybettim çok o yüzden cesaretm yok şu an Pek 🤣 😢😢

Ben spekülasyon hissesi aldım tüyo geldi yükselecek dediler battım 🤣
Acemilikte biz de aldık batmadik ama karda edemedik sayilir.
Yani bilmiyorduk . Al diyorlardı alıyorduk, sat demiyorlardi😅
Ee borsa inişli çıkışlı. Bir bakıyoruz kar var, sonra azalıyor ve panik satış.

Ben kafayı koydum öğreneceğim diye. Epey yol katettim.
Yazımızı okuyanlara not: bir hisse çıkacak diye değil, yatırımları olacak diye alinir😁🌺

Ülkemizde 2 buçuk milyon borsa yatırımcısı varmış.
Gelişmiş ülkelerde ise halkin % 70 i borsaya yatırım yapıyormuş.
Böylece hem insanlar kazanıyor,hem şirketler yatırımlarını artırıyor ve ülkeler kazanır diye dusunuyorum.

Borsaya başlangıç için bu iki videoyu izleyebilirsiniz.
Açıkçası ben bu şekilde bilinçli baslamadim😅

Yatırım yapmasanız da öğrenmeye calisin ,takip edin.
Borsa da temel analiz ve teknik analiz vardir.

Temel analiz (Fundamental Analysis) bir hissenin içsel değerini (Intrinsic Value), hisse değerini etkileyebilecek makro ve mikro ölçekteki tüm nicel ve nitel unsurlar dikkate alınarak yapılan bir değerleme yöntemidir.( alinti)

Teknik analiz, geçmiş fiyat hareketlerine bakarak, gelecekte oluşabilecek fiyat hareketlerini tahmin edebilmek olarak açıklanabilir. (Alinti)

Temettu 25 hisseleri var . Başlangıç olarak onları arastirabilir.

Borsayı bilmeyen, aylık olarak alım yapacak kişiler için en risksiz olduğunu düşünüyorum.

Acemilikte biz de aldık batmadik ama karda edemedik sayilir.
Yani bilmiyorduk . Al diyorlardı alıyorduk, sat demiyorlardi😅
Ee borsa inişli çıkışlı. Bir bakıyoruz kar var, sonra azalıyor ve panik satış.

Ben kafayı koydum öğreneceğim diye. Epey yol katettim.
Yazımızı okuyanlara not: bir hisse çıkacak diye değil, yatırımları olacak diye alinir😁🌺
Siz temettü yatırımı mi yapıyorsunuz şu an ?

Ay ben bunları benim topikte paylaştım saniyordum😅
3 4 temettü, diğerleri degerlenecegi düşündüğüm iyi şirketler.
Temettü şirketleri daha durgun. Bilmeyenler için her ay alıma uygun. Ben de tam bilmediğim için onları garanti gözüyle bakiyorum😅

Ay ben bunları benim topikte paylaştım saniyordum😅
3 4 temettü, diğerleri degerlenecegi düşündüğüm iyi şirketler.
Temettü şirketleri daha durgun. Bilmeyenler için her ay alıma uygun. Ben de tam bilmediğim için onları garanti gözüyle bakiyorum😅
Ben de 3 4 temettü şirketi belirledim onlardqn alım yapıyorum. Elimde 10 bin TL birakicam onu da al sat yapayım diyorum 100 200 kazanıp temettüye yatirirm diye bakalım

Al sat yapmayı bilenler ,okuduğum kadarıyla böyle yapıyor. Karlarini temettü şirketlerine aktarıyor.
Sen nasıl al sat yapmayı planlıyorsun.
Destek direnç olarak mı? Indikatorle mi?

Al sat yapmayı bilenler ,okuduğum kadarıyla böyle yapıyor. Karlarini temettü şirketlerine aktarıyor.
Sen nasıl al sat yapmayı planlıyorsun.
Destek direnç olarak mı? Indikatorle mi?
Şu an araştırma öğrenme aşamasındayım. Hisse önerileri diye bir uygulama var orada yatırım şirketlerinin günlük önerileri paylaşılıyor sabah 10 gibi en çok söylenen şirketo takip ediyorum gün içinde biliniyor mu merak ettim. İndikatörlere çalışacağım bir de udemy den ders satın almistim 1.5 yıl önce ona tekrar baslayacagim

Ben udemy den temel teknik eğitim almistim. Ama şimdiki aklımla daha iyi anlıyorum 😅
Tecrübe de önemliymiş.

Bir de tek teknik yetmiyormuş, onu herkes görüyor diyorlar. O yuzden direnç kırılimlarina göre almak lazimmis. Tabi o da fake olabiliyor. Kırılim hacimle olursa doğru oluyormus.
Ben de günlük veya haftalık bakarak al sat dusunuyorum. Orta uzun olsun diye.

Risksiz hisseler belirliyorum suan. Düşsede sıkıntı yok yatırımcı olurum 😅

Ben udemy den temel teknik eğitim almistim. Ama şimdiki aklımla daha iyi anlıyorum 😅
Tecrübe de önemliymiş.

Bir de tek teknik yetmiyormuş, onu herkes görüyor diyorlar. O yuzden direnç kırılimlarina göre almak lazimmis. Tabi o da fake olabiliyor. Kırılim hacimle olursa doğru oluyormus.
Ben de günlük veya haftalık bakarak al sat dusunuyorum. Orta uzun olsun diye.

Risksiz hisseler belirliyorum suan. Düşsede sıkıntı yok yatırımcı olurum 😅
Mantıklı 😍

X