açık kalp ameliyatı

sessizim06

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2016
13
-20
41
çok acil arkadaşlar lütfen deneyimlerinize ihtiyacım var.
39 yaşındayım. Aort damar genişlemesi ve aort kalp kapağı değişimi yapılması gerektiği için açık kalp ameliyatı olmam gerekiyor. ancak kalp kapakçıkları mekanik ve biyonik olmak üzere 2 çeşidi var. Mekanik kapak ses yaptığı konusunda tereddütlerim var ve ömür boyu kan sulandırıcı kullanmam gerek, biyonik olanda ise 8-15 yıl arasında kullanımı var kapak bozulduktan sonra yeniden ameliyat gerekiyor. kararsız kaldım deneyimlerinize ihtiyacım var.

39 yaşındayım. Aort damar genişlemesi ve aort kalp kapağı değişimi yapılması gerektiği için açık kalp ameliyatı olmam gerekiyor. ancak kalp kapakçıkları mekanik ve biyonik olmak üzere 2 çeşidi var. Mekanik kapak ses yaptığı konusunda tereddütlerim var ve ömür boyu kan sulandırıcı kullanmam gerek, biyonik olanda ise 8-15 yıl arasında kullanımı var kapak bozulduktan sonra yeniden ameliyat gerekiyor. kararsız kaldım deneyimlerinize ihtiyacım var.
Babam 12 sene önce mekanik kapak taktırdı , kan suladırıcı kullanıyor,, ameliyat yada cerrahi işlem gerektiren bir durumda en basit diş çekiminde bile öncesinde kalp doktoruna uğramak değerlerine baktırmak ve kullandığı ilacın dozunu ayarlatmak gerekirse haptan iğne formuna dönmek zorunda. Ses yapıyor ama saat sesi gibi bir ses ve bir süre sonra duymuyorsunuz bile. Sürekli ameliyat olmaktansa bir kez işinin ehli bir doktora ameliyat olup metalkapak taktırmak bence en doğrusu.
Birde ameliyat sonrası bol nefes egzersizi yapmanız, ağır kaldırmamanız ve beslenmenize çok dikkat etmeniz gerek özellikle ilk 3 ay. Bağışıklık düşeceği için tüberküloz vb. virüsler atağa geçiyor, babam ameliyat sonrası tüberküloz geçirdi ve hastanede tedavi gördü bir süre mesela nedeni bağışıklığın düşmesi.

Doktor seçimi size mi bıraktı? Böyle hayati bir konuda burada hiç tanımadığınız konu hakkında yetkinliği olup olmadığından emin olmadığınız kişilerden mi fikir istiyorsunuz?
damar genişliği hamilelik esnasında tespit edildiği için hamilelik düşünüyorsan biyonik takmamız gerek dediler. hamilelik sonlandırıldı ama 2. bebeği istiyorsan biyonik takalım dediler. ben ondanda geçtim mekanik kapak ses yapıyor diye yorumlarda okudum duvar saati sesi gibi. mekanik kapak taktıran varsa deneyimlerini öğrenmek istedim.

Babam 12 sene önce mekanik kapak taktırdı , kan suladırıcı kullanıyor,, ameliyat yada cerrahi işlem gerektiren bir durumda en basit diş çekiminde bile öncesinde kalp doktoruna uğramak değerlerine baktırmak ve kullandığı ilacın dozunu ayarlatmak gerekirse haptan iğne formuna dönmek zorunda. Ses yapıyor ama saat sesi gibi bir ses ve bir süre sonra duymuyorsunuz bile. Sürekli ameliyat olmaktansa bir kez işinin ehli bir doktora ameliyat olup metalkapak taktırmak bence en doğrusu.
Birde ameliyat sonrası bol nefes egzersizi yapmanız, ağır kaldırmamanız ve beslenmenize çok dikkat etmeniz gerek özellikle ilk 3 ay. Bağışıklık düşeceği için tüberküloz vb. virüsler atağa geçiyor, babam ameliyat sonrası tüberküloz geçirdi ve hastanede tedavi gördü bir süre mesela nedeni bağışıklığın

öncelikle geçmiş olsun yediği yiyeceğe göre bile kan seviyesi değişiyor diyorlar zor olmuyor mu? birde babanız sese alışır ama dışarıdan yanında oturanlar sizler o sesi duyuyor musunuz?

öncelikle geçmiş olsun yediği yiyeceğe göre bile kan seviyesi değişiyor diyorlar zor olmuyor mu? birde babanız sese alışır ama dışarıdan yanında oturanlar sizler o sesi duyuyor musunuz?
her zaman duyulmuyor çok sessiz bir ortam olursa ve dikkat kesilirsek duyabiliyoruz yani klasik saat mantığı kol saatinin sesini duymazsınız ama bazen ortam sessizdir ve siz onu kafaya takarsanız size o ses gelir onun gibi düşünün.
K vitamini içeren yeşil sebzeler normalde yasak kanı sulandırdığı için ama babam herşeyi yer içer , bedensel işte yapıyor sıkıntı yaşamadı ki şu an yaşı 69.
Önemli olan ilk etapta ameliyat sonrası birkaç ay bünye güçlenene kadar kendinize iyi bakıp, iyi beslenmeniz ve bir süre ziyaretçi kabul etmeyin, biz aynı evde olduğumuz için onun odasını ayırmıştık ve maske ile yaklaşıyorduk o dönem pandemi vs de yoktu ilk birkaç hafta bu şekilde takıldık sonra normal düzene geçtik. Ameliyat sonrası da ciğerleri açılsın diye hep nefes egzersizi yaptırdı doktor üflemeli bir cihaz var top var içinde adını bilmiyorum onu kullanıyordu, sırtına balgam vs atsın diye vuruyorlardı bazen.

Mekanik kapak daha uzun süre gidiyor bence onu kullanın.
Diğerinde tekrar ameliyat olmanız gerekiyor falan zor iş..
Ama bence en güzeli siz doktorunuza ‘hocam hangisini önerirsiniz doktor olan sizsiniz’ diye bi sorun..

Merhaba ameliyat oldunuz mu? Bi sorun çıktımı biyonik kapakmı tercih ettiniz süreç nasıldı? bende 31 yaşındayım aynı şekilde amelıyat olmam gerektiği söylendı aort kapağı ve damarım degısecek cevaplarsanız cok sevinirim

Merhaba ameliyat oldunuz mu? Bi sorun çıktımı biyonik kapakmı tercih ettiniz süreç nasıldı? bende 31 yaşındayım aynı şekilde amelıyat olmam gerektiği söylendı aort kapağı ve damarım degısecek cevaplarsanız cok sevinirim
Eşim 20 ocakta yeni ameliyat oldu aort damarı yırtıldı acil ameliyata almak zorunda kaldı yırtılma esnasında kalp kapakçığı da zarar görmüş aort damarı ve kapakçık değişti tam 20 gün oldu zor bir ameliyat oldu doktor zorluklarını söyledi şuanlık buna çok şükür Rabbim bana ve evladıma bağışladı. Eşim 40 yaşında bu arada. Sizde çok vakit kaybetmeyin ihmal etmeyin hiç ihmale gelmez

Ben 10 gün oldu ameliyat olalı genişleyen aort damarım çıkarılıp yapay damar takıldı aort kalp kapakçığımda değişti mekanik kapak takıldı ses yapıyor ama rahatsız edici değil evet ömür boyu kan sulandırıcı kullanmam gerekiyor ameliyat zor değil sizi uyuttukları için hiç bir şey duymuyorsunuz ama yoğun bakımda uyandıktan sonra ağrı göğüsde yanma çok zor bir süreç sizi korkutmak istemiyorum ameliyat oldunuz mu onu da bilmiyorum ama zor bir süreç ameliyat sonrası rabbim şifalar versin inşallah çok geçmiş olsun

X