7 yıllık dostluğun bitişi... kimsenin ne etlisi ne sütlüsü

miseyyy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2012
77
35
hanımlar merhaba, kardeşim dedığım arkadaşımla ilişkimin nasıl bittiğini anlatıcam. Çok uzum olacak kusura bakmayın. Özetlemeye çalıştım çünki çok detay var. Türkçem de zayıf kusura bakmayın.

7 yillik samimi arkadaşımla bağım koptu... ilk günden beri eşi ile sürekli problemiydi. Tüm dertlerini anlatır ve ben her arkadaş gibi yanında olurdum. 2 yıl sonra ben taşındım (bebegim oldu) derken az görüşür olduk. Daha sonra tekrar kaldığımız yerden devam ettik. Birgün Beraber yemek yerken bana yine eşi olan problemlerindan bahsetti ve sonraki konusmalarımız hep bu konulardan oldu. Aslında düşününce, bilmemem gereken ne varsa hepsini anlatti bana. Şiddet, cinsel saldırı, eziyet, baskı, 3. Kişiler vs vs. (Burda ben hatalıyım, keşke sınırımı çizip dinlemeseydım). Adam aynı zamanda madde bagımlısı...

Biz yurt dışında yaşıyoruz ve arkadaşımın dil ve özgüven problemi var. Ailesinin hepsi Türkiye de. O yüzden ona elimden gelen her yardımı yapmaya çalıştım. Ona devlet imkanlarını, tercümanlık, yardım kuruluşları ile görüşmeler bile ayarladım. Çünki hep hayati tehlikesi olduğunu anlatıyordu ve 2 kuçuk çocuğu vardı. İşin içine artık 3. Şahıslar girinci ben mesafemi koymaya başladım. Artık her sohbetimiz onun hüngür hüngür ağlaması olunca benide kötü etkiliyordu. Hatta ailem ve eşim beni uyariyordu bu arkadaşınla ilişkini azalt dıye ama ben ona kıyamadığım için destek olmaya devam ediyorum. Fakat baktımki bana dehşet senaryoları anlatan kadın Facebook ta eşi ıle sarmaş dolaş fotolar atıyordu. Önce kötü düşünmedim çünki kendisi eşinden çok korkuyordu. Çocuklarının yanında onu öldüresiyece dövdügünü anlatıyordu. Hatta bana birkaç tane darp olmuş resimlerini atmıştı olaki ileride polise vermek için (adam telini inceliıyormus fln). Ben sürekli ailesıne durumunu anlat diyordum (ailesi zengin, yurtdısına onun yanına geliyorlar tatile). Anlattığnı söylüyordu onlarda boşanmasını desteklıyrmus. İşin üzücü yanı arkadaşım mühendis ve burda calışan bir kadındı.
Velhasıl ben 2.ye hamile kaldım ve artık onun dertlerınden yoruldum. Sürekli aynı konuları açıyordu ama yine bu adamdan ayrılmıyordu bende bişey demiyor yorum bile yapmıyordum artık (değişen bişey olmadıgı için).

En son olarak ciddi bi olay yaşadılar (anlatsam midenız kaldırmaz) ve ben yine destek oldum eşim istemediği halde. Yardımımdan sonra bi müddet ben aramadım (genelde o arardı hep) ve geri çektim kendimi. Doğurmama da az kalmıştı. Bir mesajla uyandım. Mesaj da eşı ondan özür diledığını ve ona yine bı şans verecegini söylüyordu. Bende o kadar şaşırmıştımki, ona "bir özür herşeyi düzeltecekmi? İyi düşün, hakkında hayırlısı olsun arkaşım" yazdım. Cevabi bilmiyorum olmuştu. Ondan sonra ne ben aradım onu nede o benı aradı... Ben doğum yaptım ve ondan hiç ses çıkmayınca çok kırıldım ve heryerden sildim onu. Beni sadece ağlama duvarı olarak kullandğı için çok üzgündüm. Bu arada hergün sosyal medyadan sarmaş Dolaş resimler paylaşmaya devam ediyordu. Ve kendi annesi "masallah nazar değmesin, kıskananlar çatlasın" yazıyordu (herşeyi bilmesine rağmen)

Aradan 2 ay geçti ve bana mesaj attı. Son bir iyilik olarak bendeki resimleri duruyorsa ona yollamamı istedi. Kocası kıskançlık krizine girmiş sopa ile onu dövüyormus ve telefonunu elinden almış. Eger birgün polise sığınırsa delil olsun dedi(artık daha neyi bekliyorsa adamı şikayet etmek için) bende yolladım ve iyi olduklarını sandığımı söyledim. Oda herseyin daha da kötü olduğunu hatta kocasının benimle arkadaşlıgını kesmesini istediğini söyledi. Bendeo yüzden seni silince tepki vermedin yazdım. O da evet dedi. Ona kadın sığınma evinin numarasını yolladım ve konuşma bitti. Hatta bir ara babasi bana msj attı kızım doğru düşünemiyor arkadaşlığınızı bitirme diye :KK43:

Doğal olarak yakın çevremiz aramızın bozulduğunu fark ettiler.En şok olayda bir başka arkadaşıma "ben eşimle barışınca X mutlu olmadı o yüzden konuşmuyoruz" demiş ağlayarak. Yani ben bu kadar şey bildiğim halde ona nasıl aferim iyi yaptın diyebilirdimki?? Bin yil geçsede ona bu kadar işkence yapan adamla evliliğni sürdürme kararı aldığı için mutlu olmayacagım. O ve masum yavruları daha iyisini hakedıyorlar... oğlum bile özledi onları ama biz artık asla arkadaşlığımızı toparlamayız. Çok üzgünüm hemde çok.

hakkikaten kimsenin özeline karışmamak lazım. Onlar barıştı ben kötü oldum. Bu da sizlere tecrübe olsun. Birdaha bu hataya düşmem.. arkadaşımı özlüyorum ama kullanılmak ta koyuyor bana :KK43:

tşkler şimdiden

hanımlar merhaba, kardeşim dedığım arkadaşımla ilişkimin nasıl bittiğini anlatıcam. Çok uzum olacak kusura bakmayın. Özetlemeye çalıştım çünki çok detay var. Türkçem de zayıf kusura bakmayın.

7 yillik samimi arkadaşımla bağım koptu... ilk günden beri eşi ile sürekli problemiydi. Tüm dertlerini anlatır ve ben her arkadaş gibi yanında olurdum. 2 yıl sonra ben taşındım (bebegim oldu) derken az görüşür olduk. Daha sonra tekrar kaldığımız yerden devam ettik. Birgün Beraber yemek yerken bana yine eşi olan problemlerindan bahsetti ve sonraki konusmalarımız hep bu konulardan oldu. Aslında düşününce, bilmemem gereken ne varsa hepsini anlatti bana. Şiddet, cinsel saldırı, eziyet, baskı, 3. Kişiler vs vs. (Burda ben hatalıyım, keşke sınırımı çizip dinlemeseydım). Adam aynı zamanda madde bagımlısı...

Biz yurt dışında yaşıyoruz ve arkadaşımın dil ve özgüven problemi var. Ailesinin hepsi Türkiye de. O yüzden ona elimden gelen her yardımı yapmaya çalıştım. Ona devlet imkanlarını, tercümanlık, yardım kuruluşları ile görüşmeler bile ayarladım. Çünki hep hayati tehlikesi olduğunu anlatıyordu ve 2 kuçuk çocuğu vardı. İşin içine artık 3. Şahıslar girinci ben mesafemi koymaya başladım. Artık her sohbetimiz onun hüngür hüngür ağlaması olunca benide kötü etkiliyordu. Hatta ailem ve eşim beni uyariyordu bu arkadaşınla ilişkini azalt dıye ama ben ona kıyamadığım için destek olmaya devam ediyorum. Fakat baktımki bana dehşet senaryoları anlatan kadın Facebook ta eşi ıle sarmaş dolaş fotolar atıyordu. Önce kötü düşünmedim çünki kendisi eşinden çok korkuyordu. Çocuklarının yanında onu öldüresiyece dövdügünü anlatıyordu. Hatta bana birkaç tane darp olmuş resimlerini atmıştı olaki ileride polise vermek için (adam telini inceliıyormus fln). Ben sürekli ailesıne durumunu anlat diyordum (ailesi zengin, yurtdısına onun yanına geliyorlar tatile). Anlattığnı söylüyordu onlarda boşanmasını desteklıyrmus. İşin üzücü yanı arkadaşım mühendis ve burda calışan bir kadındı.
Velhasıl ben 2.ye hamile kaldım ve artık onun dertlerınden yoruldum. Sürekli aynı konuları açıyordu ama yine bu adamdan ayrılmıyordu bende bişey demiyor yorum bile yapmıyordum artık (değişen bişey olmadıgı için).

En son olarak ciddi bi olay yaşadılar (anlatsam midenız kaldırmaz) ve ben yine destek oldum eşim istemediği halde. Yardımımdan sonra bi müddet ben aramadım (genelde o arardı hep) ve geri çektim kendimi. Doğurmama da az kalmıştı. Bir mesajla uyandım. Mesaj da eşı ondan özür diledığını ve ona yine bı şans verecegini söylüyordu. Bende o kadar şaşırmıştımki, ona "bir özür herşeyi düzeltecekmi? İyi düşün, hakkında hayırlısı olsun arkaşım" yazdım. Cevabi bilmiyorum olmuştu. Ondan sonra ne ben aradım onu nede o benı aradı... Ben doğum yaptım ve ondan hiç ses çıkmayınca çok kırıldım ve heryerden sildim onu. Beni sadece ağlama duvarı olarak kullandğı için çok üzgündüm. Bu arada hergün sosyal medyadan sarmaş Dolaş resimler paylaşmaya devam ediyordu. Ve kendi annesi "masallah nazar değmesin, kıskananlar çatlasın" yazıyordu (herşeyi bilmesine rağmen)

Aradan 2 ay geçti ve bana mesaj attı. Son bir iyilik olarak bendeki resimleri duruyorsa ona yollamamı istedi. Kocası kıskançlık krizine girmiş sopa ile onu dövüyormus ve telefonunu elinden almış. Eger birgün polise sığınırsa delil olsun dedi(artık daha neyi bekliyorsa adamı şikayet etmek için) bende yolladım ve iyi olduklarını sandığımı söyledim. Oda herseyin daha da kötü olduğunu hatta kocasının benimle arkadaşlıgını kesmesini istediğini söyledi. Bendeo yüzden seni silince tepki vermedin yazdım. O da evet dedi. Ona kadın sığınma evinin numarasını yolladım ve konuşma bitti. Hatta bir ara babasi bana msj attı kızım doğru düşünemiyor arkadaşlığınızı bitirme diye :KK43:

Doğal olarak yakın çevremiz aramızın bozulduğunu fark ettiler.En şok olayda bir başka arkadaşıma "ben eşimle barışınca X mutlu olmadı o yüzden konuşmuyoruz" demiş ağlayarak. Yani ben bu kadar şey bildiğim halde ona nasıl aferim iyi yaptın diyebilirdimki?? Bin yil geçsede ona bu kadar işkence yapan adamla evliliğni sürdürme kararı aldığı için mutlu olmayacagım. O ve masum yavruları daha iyisini hakedıyorlar... oğlum bile özledi onları ama biz artık asla arkadaşlığımızı toparlamayız. Çok üzgünüm hemde çok.

hakkikaten kimsenin özeline karışmamak lazım. Onlar barıştı ben kötü oldum. Bu da sizlere tecrübe olsun. Birdaha bu hataya düşmem.. arkadaşımı özlüyorum ama kullanılmak ta koyuyor bana :KK43:

tşkler şimdiden
Üzülmeyin. Böyle kadınlar için dövse de, gebertse de koca candır, ekmektir, sudur. Onsuz adım bile atamazlar.muhtaç hissederler kendilerini. Ne diyelim? Sizin için hayırlısı buymuş. Bir daha nerden yazarsa yazsın cevap bile vermeyin. Belki kocası size zarar bile verebilir. Aramızı sen bozdun der

Böyle zayıf Türkçeye can kurban. Paragraf, imla, "de"lerin ayrı yazımı vs hepsi doğru. Anlatımınız da çok güzel.

Bazı insanlar imkanlarını, statülerini sevdikleri için vazgeçmiyor evliliklerinden. Bu da onlardan. Anlattığı kadar ağır olmayabilir bile durum. Bence arkadaşlığınızı bitirmek en doğrusu. Yarın eşi size de sıçrayabilir. Hatta arkadaşınız bana ayrıl diye akıl veriyor diye attığınız resimleri bile gösterebilir.

Benim de kardeşten öte dediğim bir arkadaşım vardı. Eşi cimri vurdumduymaz, arkadaşımı aşağılayan, umursamaz ve pasakliydi. Adamin 2 evi 20.000 maaşı arabası bankada 150.000 tl parası vardı. Gel gör ki arkadaşıma verdiği kredi kartını günlük kontrol ederdi. Arkadaşımın 2 yıl her haltinidinledim bağırma küfür her şeyi anlattı. Itis kalkış herşey. Psikolojik şiddet ilk sırada. Yahu ben bakıyorum arası bozuk olunca hep bende ama arası iyi benim mesajıma geç cevap veriyor benim bir derdim oluyor dinlemiyor geçiştiriyor. Tam 10 yılı o dakika bitirdim. Yalvar yakar umurumda olmadı bile. Enerjimi emen herkese yallaah

Böyle zayıf Türkçeye can kurban. Paragraf, imla, "de"lerin ayrı yazımı vs hepsi doğru. Anlatımınız da çok güzel.

Bazı insanlar imkanlarını, statülerini sevdikleri için vazgeçmiyor evliliklerinden. Bu da onlardan. Anlattığı kadar ağır olmayabilir bile durum. Bence arkadaşlığınızı bitirmek en doğrusu. Yarın eşi size de sıçrayabilir. Hatta arkadaşınız bana ayrıl diye akıl veriyor diye attığınız resimleri bile gösterebilir.

çok teşekkür ederim.çok haklısınız... adam ruh hastası bana bulaşmasında ...

Buna benzer bir olay benimde başıma geldi. Arkadaşım sevgilisi evliydi. Boşandım diye kandırmış sonra yalanı ortaya çıktı, bir kaç küs kalıp tekrar barıştılar. Sonra adam boşandı. Bu sefer başkasıyla aldattı yine affetti. Sonra yine gitti karısıyla barıştı yine görüşmeye devam etti. Darp uyguladı uzaklaştırma kararı aldırdı, o kararı bozdurup evlendi sonunda. Bende bu kadar akılsız bir insanla daha fazla görüşüp sinirlerimi yıpratamayacağım için kestim arkadaşlığımı. Böyle insanlara sen istediğin kadar anlat, asla anlamazlar. Resmen eziyete, aldatılmaya bağımlı gibi hareket ederler. Bence görüşmeyi kesmeniz çok çok iyi olmuş, başınıza bir iş gelmeden.

Bu dengesiz ve ne istediğini bilmeyen arkadaşınız ben ölüyorum yetiş dese dahi yardım etmeyin.Sırtınızda kamburmuş ayol bu kadın.Kurtulmuşşunuz.Bak arkadanızdan laf ediyor birde.Hep diyorum iyilikten maraz doğuyor.Geçmiş olsun rahat bi nefes alın

Aman bosver uzulme en ıyısı olmus engelle heryerden keyfıne bak bazı ınsanlara gercekten ıyılık yaramıyor kocası s.... Tıgı ıcın yaranıyor zaten. Ne halı varsa gorsun bunlar ınsanın basına belada acar kocasına bana ayrıl dedı soyle yap dedı der adam sıze musallat olabılırdı. Kurtulmussun

tşkler şimdiden
Üst komşumu kocası 11 kattan aşağı sallandiriyordu hiç kimse sesini çıkarmadı dayanamadım polisi aradım kadın polise beni şikayet etmişti 😀 bazı kadınlar şiddetten hoşlanıyor sanırım

Üst komşumu kocası 11 kattan aşağı sallandiriyordu hiç kimse sesini çıkarmadı dayanamadım polisi aradım kadın polise beni şikayet etmişti 😀 bazı kadınlar şiddetten hoşlanıyor sanırım
Inanmiyorum, bak sen sunun yaptığına... ben gerçekten anlamıyorum. Mazoşit midir nedirler tövbe yarabbi 😫

ablam kocasını boşayacaktı aldatmadan dolayı

sen bilirsin senın kararın biz senı nyanındayız dedik ,

barıştılar suçlu biz olduk , bırak ne halleri varsa görsünler ,

halaa sıgınma evi tlf falan yolluyorsun ,

ablam kocasını boşayacaktı aldatmadan dolayı

sen bilirsin senın kararın biz senı nyanındayız dedik ,

barıştılar suçlu biz olduk , bırak ne halleri varsa görsünler ,

halaa sıgınma evi tlf falan yolluyorsun ,

çok haklısınız, beni öldürecek hayati tehlikem var sana da gizli yazıyorum diyince aklıma başka bisey gelmedi. Ama bu saatten sonra ne onun ne de başka hiçkimse için uğraşmam. Sadece oğlum anne ben x teyzeyi ve kızlarını özledim diyince içim bi burkuluyor. Benden günah gitti 😔😣

ilk zamanlar üzülürsünüz sonrada alışırsınız arkadaşınız ne kadar şiddet görse de aşağılansa da boşanacak cesareti olmayan zamanla eşi tarafından sıfırı tüketecek bir kadın . inanın sadece sizin arkadaşınız değil bu şekilde milyonlarca kadın mevcut. o yüzden kız çocuklarını erkeğe bağımlı illa başında kocası olan köle olarak değil kendi kendine yetebilen birey olarak yetiştirmek çok önemli. sizin arkadaşınız için yapabileceğiniz hiç bir şey sizden uzaklaşıyor çünkü siz ona eşinin ona yaptıklarını hatırlatıyorsunuz

Annemin iş yerinde bir arkadaşı kocasının kendine çok eziyet ettidiğini, dövdüğünü ,parasına el koyduğunu anlatırmış sürekli diğerleri çok üzülürdü haline yardım ederlerdi sürekli, bir süre sonra kızıyla da ben arkadaş oldum, bir süre sonra kız kendi sıkıntılarını anlatmaya başlamıştı hep annesiyle ilgili
Ben de bir keresinde annen çok eziyet görmüş ondan sana böyle davranıyordur belki demiştim kız şoka girmişti, kadının anlattığı her şey yalanmış, aksine annesi babasına eziyet ediyormuş , baba tarafından hiç bir akrabamız evimize bile giremez bizi de asla onlarla görüştürmez demişti, kadının anlattığı gibi değildir belki olanlar

Annemin iş yerinde bir arkadaşı kocasının kendine çok eziyet ettidiğini, dövdüğünü ,parasına el koyduğunu anlatırmış sürekli diğerleri çok üzülürdü haline yardım ederlerdi sürekli, bir süre sonra kızıyla da ben arkadaş oldum, bir süre sonra kız kendi sıkıntılarını anlatmaya başlamıştı hep annesiyle ilgili
Ben de bir keresinde annen çok eziyet görmüş ondan sana böyle davranıyordur belki demiştim kız şoka girmişti, kadının anlattığı her şey yalanmış, aksine annesi babasına eziyet ediyormuş , baba tarafından hiç bir akrabamız evimize bile giremez bizi de asla onlarla görüştürmez demişti, kadının anlattığı gibi değildir belki olanlar
Valla bilmiyorum ki... yani anlattıkları o kadar kötü idi. Umarım gerçek değildir:KK43:

Ben bu konuda cogunluktan farkli dusunuyorum. Tabi ki kendinizi korumaniz lazim mesafe vb. Hem guvenlik acisindan hem psikolojik olarak. Sonucta butun hayatiniz o olamaz, sizin de dertleriniz, kendi hayatiniz var. Ama arkadasinizin davranislarini anlayabiliyorum. Siddet dongusunde boyle oluyor. Hic tahmin etmeyeceginiz, egitimli, ekonomik gucu olan kadinlar bu sekilde davranabiliyor yillarca o dongude kalabiliyor. Cunku failin kullandigi psikolojik manipulasyon yontemleri var: kurbani izole ediyorlar, kendilerine bagimli kiliyorlar, travma yasatiyorlar, caresiz hissettiriyorlar, bazilari olumle tehdit ediyor, bazilari cocukla... yani boyle birinden ayrilmak gorundugunden daha zor...

Boyle birine yardim etmek istiyorsak "hala neden ayrilmadin sen ayrilmazsin bosuna beni de yorma" seklinde yargilayici davranarak degil de, "bunu yasayan cok kadin var, yalniz degilsin, guclusun..." seklinde ozguven artirici konusmak daha cok ise yariyor.

O psikolojide olan biri arkadaslarini cok sevse de onlarin dertlerine odaklanmayabiliyor.

Yani demek istedigim kendinizi cok da uzmeyin tabi ki zaten yapacaginiz her seyi yapmissiniz, daha fazla yardim etmek istiyorsaniz da bu psikolojinin sizden benden farkli oldugunu, cok normal bi durumda olmadigini goz onunde bulundurun derim...

Insallah arkadasiniz bu durumdan kurtulur bir an once.

Oda herseyin daha da kötü olduğunu hatta kocasının benimle arkadaşlıgını kesmesini istediğini söyledi. Bendeo yüzden seni silince tepki vermedin yazdım. O da evet dedi. Ona kadın sığınma evinin numarasını yolladım ve konuşma bitti. Hatta bir ara babasi bana msj attı kızım doğru düşünemiyor arkadaşlığınızı bitirme diye :KK43:

Doğal olarak yakın çevremiz aramızın bozulduğunu fark ettiler.En şok olayda bir başka arkadaşıma "ben eşimle barışınca X mutlu olmadı o yüzden konuşmuyoruz" demiş ağlayarak.

sevgili M miseyyy
ilk paragraftaki kırmızı ile işaretlediğim kısım, külliyen yalan.
diğer paragraftaki kırmızı ile işaretlediğim kısım ise gerçek düşünceleri.

Ve kendi annesi "masallah nazar değmesin, kıskananlar çatlasın" yazıyordu (herşeyi bilmesine rağmen)
şu yukardaki cümle bile ona son bir iyilik yapmamı engellerdi. çünkü o yaptığınız iyilik bile makbule geçmeyecek.

Kadının Psikolojik Destek alması lazım..
Ne yaptığını bilmiyor ..

X