Konuşma Problemleri 6 yaşındaki oğlumun konuşmasındaki sıkıntılar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Geçmiş olsun.
K sesi için çok uğraştık bizde şükür şimdi çok rahat söylüyor
Şu anda tek söyleyemediği harf "r" onu da söylerse bitiyor inşallah.
1.sınıfa başladı oğlum şu an okuma yazmada sıkıntı yaşamıyor
Terapistle tek başına olmuyor maalesef siz de evde onların yaptıklarını yapın düzelir inşallah.

Biz de evde çok Uğraşıyor z 15 gün oldu dikkat edeli ve terapiye başlayalı
Çok sevindim bana bi umut oldu sizin halletmeniz.
Terapiye başlayalı tv telefon izlemiyoruz hafta içi anaokuluna gidiyor akşam 6da yemek çay derken çalışma etkinlik ediyoruz ama kızım soyleyemeyince çalışma yapmak istemiyor yolun başındayız
Terapist çok seslerde sıkıntısı var desi ama bi çizelge çıkarmadı bana biraz anlatır mısın neler yaptınız kızım seneye 1e gidicek

Konu sahibi sizin için söylemiyorum ama bir çocuk 5-6 yaşında ve net konuşamıyorsa bu tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Yok babası, yok dedesi geç konuşmuş diye geçiştirilemez. Konuşamamak, iletişim kuramamak, kendini ifade edememek demektir. Bu da çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Benim oğlum 20 aylık, 1 yaşından beri kelime takibi yapıyorum. Böyle bir problemi olursa erken müdahale edebilmek için. Çocuklarınız 3 yaş ve üzeri hala konuşamıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alın. Çünkü bu gelişim geriliği kabul ediliyor.

Bu kitabı aldık biz , fotosunu ilettim, umarim görebiliyorsunuzdur. Bu kitapta R harfini nasıl cikartacagina dair dil hareketleri (görselli) ve R kelimeleri içeren kelimeler var. Biz buna çalıştık biraz, R harfini hic çıkartamıyordu. Bu kitaptan sonra R harfini çıkartmaya başladı ama konuşması içine oturtamadi hala.Hatirlarsa veya ben düzeltirsem söyleyebiliyor. Ama gene de hiç çıkmayan R harfini çıkartmaya başladı. Bizde bebekce konuşma devam ediyor ki 8 yasinda. Konuşma terapisine gittik ama faydasini göremedik. Bu iş evde annenin calistirmasina bakıyor. Bu kitap size pahalı gelir ise, kitaptaki dil hareketlerinin fotosunu çekip iletebilirim size

Hangi kitap acaba özelden k ve t sesini atabilir misiniz

Benim de bir tanıdığım çocuk r harfini 8 yaşında söylemeye başladı. Takilmayin bu kadar çoğu ünlü r harfini çıkaramıyor.
Illa dil terapistine goturmenize gerek yok siz dil terapisti olun internet sayesinde ben dil terapistlerin uyguladığı tekniklerle çocuğuma bazı harfleri soylettirdim. Sözde yapabilirsiniz birazcık sabır ve çaba ile her şey olur.

Merhaba bende araştırıyorum kızım için terapist hiç ilgilenmiyor gidince aile olarak bi tanışma faslı bile olmadı yüzümüze bakmadıkızı odaya alıp 1saat çalışıp çıkıp elimize kağıt sıkıştırdı çalışma için 2seans aldık ilk seans da k sesi için kaşıkla çalışın dedi dili iterek
Diğer hafta da kül tül kel tel gibi ses ayrı mı için görsel verdi bi cacık yaptığı yok

Merhabalar herkese,oğlum biraz geç konuştu,ilk başlarda otizm olduğunu düşünerek psikiyatra başvurdum fakat otizm değil artikülasyon bozukluğu,fonolojik bozukluk(sesleri ayrıştırmada sorun telaffuzları tam olarak söyleyememe)
Kısacası dil ve konuşma bozukluğumuz var.
3.5 yaşında dil terapisine başladık ama hala tam bir düzelme olmadı.

Mesela k harfini kalın ve kaba söylüyor,ş yi tam bastırmıyor genelde s olarak söylüyor r yi hiç söyleyemiyor.Bu arada 4 yaşında geniz eti ameliyatı geçirdi ve konuşmasında büyük katkısı oldu. Söyleyemediği sesler,12 harften 4 harfe düştü.

Bir de zaman kavramı hala oturmadı,haftalar önce olmuş bişeye az önce diyor,ya da bir gün önceden gittiğimiz bi yere,dün yerine hani geçen gitmiştik ya diyor.Bu durumdan dolayı disleksiden şüpheleniyorum ama okula başlamadan anlaşılması biraz zor olurmuş.

Sormak istediğim çocuklarınızda ya da etrafınızda böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?varsa tam düzelme ne zaman olur bana hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor.Bu sene ilkokula başlayacaz acaba okulda sorun olur mu...uzun cümleler kurduğunda hemen dili dolaşıyor anlaşılmaz bir şekilde konuşuyor
Hangi sehirdesiniZ bilmiyorum ama hacettepe nin üzerine tanımam. Kizim resmen bebek gibi konuşuyordu. Dediginiz gibi bir sürü harf yoktu şimdi. 11 yaşında Masallah olağanüstü bir konuşmasi var.
Birde 6 yaşında zamanı karıştırması cook normal

Hangi sehirdesiniZ bilmiyorum ama hacettepe nin üzerine tanımam. Kizim resmen bebek gibi konuşuyordu. Dediginiz gibi bir sürü harf yoktu şimdi. 11 yaşında Masallah olağanüstü bir konuşmasi var.
Birde 6 yaşında zamanı karıştırması cook normal

Hacettepe derken
Memnun kaldığınız uzman kimdi ben ankaradayım da araştırıyorum

Zaman kavrami o yasta benim oglumda da yoktu. 5 dakika dinlenelim dedigimde 5 dakikanin cok uzun oldugunu saniyordu.
Konusma konusunda da ablam kizinda boyle seyler yasamisti. O da ş ve ç harflerinde sorun yasiyordu. Cene kaslarini gelistirecek seyler yaptiriyordu uzman kisi. Simdi bir sorun kalmadi. Epey yol katetmissiniz. Umarim en kısa surede geri kalan kısım da duzelir.

İnşallah yakın zamanda çözülür probleminiz.ama okuyunca hatırladım 1.sınıfa başladığımda hala r harfini tam kullanamıyordum annemde oyunla,rrrrrr diye severek(aslan kükremesi gibi yaparız ya) mıncıklayarak,banada tekrarlatarak 2-3 günde çözmüştü olayı.belki sizede faydası olur

Şimdiki anneler ne kadar ilgili ve bilinçli hayret ediyorum. Sınıf öğretmeniyim. Dil ve konuşma icin pek bir sey diyemem. Ama zaman da sıkıntı yaşaması çok normal çoğu cocuk da vardır bu zamanla düzelir ☺ Bir de terapiste ek olarak kendiniz de evde onu zorlamadan etkinlikler yapabilirsiniz, sesi hissettirme diye bir şey var biz ilkokul cocuklarına genellikle şarkıyla sesleri tanıtıyoruz. Mesela r de soru varsa arı vız vız şarkısını dinletip beraber söyleyebilirsinkz. Drama yaptırabilirsiniz cocugunuz yılan olur sss diye sizi yakalamaya çalışır siz de kaçarsınız gibi gibi. Ya da biz bolca tekerleme öğretiyoruz ağzı alışsın diye.

Merhaba özelden bana atabilir misiniz kızım için evde ses çalışması adına bende oyun kelime vs yapmaya çalışıyorum neler yapabilirim

Şimdiki anneler ne kadar ilgili ve bilinçli hayret ediyorum. Sınıf öğretmeniyim. Dil ve konuşma icin pek bir sey diyemem. Ama zaman da sıkıntı yaşaması çok normal çoğu cocuk da vardır bu zamanla düzelir ☺ Bir de terapiste ek olarak kendiniz de evde onu zorlamadan etkinlikler yapabilirsiniz, sesi hissettirme diye bir şey var biz ilkokul cocuklarına genellikle şarkıyla sesleri tanıtıyoruz. Mesela r de soru varsa arı vız vız şarkısını dinletip beraber söyleyebilirsinkz. Drama yaptırabilirsiniz cocugunuz yılan olur sss diye sizi yakalamaya çalışır siz de kaçarsınız gibi gibi. Ya da biz bolca tekerleme öğretiyoruz ağzı alışsın diye.

Merhaba özelden bana atabilir misiniz kızım için evde ses çalışması adına bende oyun kelime vs yapmaya çalışıyorum neler yapabilirim

Merhaba.
Benim oglum da 6 yasinda.
K sesini t olarak cikarirdi.
R yi Y olarak soylerdi.
Erik=eyik
Ari=ayi gibi..
Kedi diyemezdi mesela tedi derdi.
Doktor "dil bagi cok uzun amelitala hemen aliriz" demisti.
Ama araya korona falan girince ben de cocuk kesilsin bicilsin pek istemedigimden yaptirmadim.
Ilkokula baslamak baya fayda etti.
R sesini zaten kendi kendine ogrendi
Ustune bastira bastira hatta rrrrrr diyor.
Ama k hala sikintiliydi
Onu da okula baslayinca cozdu gibi sukur🤲
Simdi bak , tak , takı, kar vs derken k'lari cikariyir sukur.
Ama atki vs derken yani k ve t yanyana gelince karistiriyor dili pek donmuyor.
O da asilacak insallah..
Bence okulun etkisi buyuk bu konuda.

Merhabalar herkese,oğlum biraz geç konuştu,ilk başlarda otizm olduğunu düşünerek psikiyatra başvurdum fakat otizm değil artikülasyon bozukluğu,fonolojik bozukluk(sesleri ayrıştırmada sorun telaffuzları tam olarak söyleyememe)
Kısacası dil ve konuşma bozukluğumuz var.
3.5 yaşında dil terapisine başladık ama hala tam bir düzelme olmadı.

Mesela k harfini kalın ve kaba söylüyor,ş yi tam bastırmıyor genelde s olarak söylüyor r yi hiç söyleyemiyor.Bu arada 4 yaşında geniz eti ameliyatı geçirdi ve konuşmasında büyük katkısı oldu. Söyleyemediği sesler,12 harften 4 harfe düştü.

Bir de zaman kavramı hala oturmadı,haftalar önce olmuş bişeye az önce diyor,ya da bir gün önceden gittiğimiz bi yere,dün yerine hani geçen gitmiştik ya diyor.Bu durumdan dolayı disleksiden şüpheleniyorum ama okula başlamadan anlaşılması biraz zor olurmuş.

Sormak istediğim çocuklarınızda ya da etrafınızda böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?varsa tam düzelme ne zaman olur bana hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor.Bu sene ilkokula başlayacaz acaba okulda sorun olur mu...uzun cümleler kurduğunda hemen dili dolaşıyor anlaşılmaz bir şekilde konuşuyor
Disleksi yazılardan belli olur konuşmadan değil onu anlamanız için evet önce okula başlaması lazım, zaman kavramını henüz öğrenmediği için normal bence az önce, geçen diye konuşması. konuşması için zamanla düzelebilir diye düşünüyorum çünkü baya gelişme kaydetmiş 🙃

Merhabalar konu sahibi arkadaşım yazdıklarını birebir ben yaşıyorum şu anda bir gelisme oldu mu evladinda bir yıldir terapi alıyoruz bu sene ilkokula başlayacak sizde gelişme oldu mu