Konuşma Problemleri 6 yaşındaki oğlumun konuşmasındaki sıkıntılar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Merhabalar konu sahibi arkadaşım yazdıklarını birebir ben yaşıyorum şu anda bir gelisme oldu mu evladinda bir yıldir terapi alıyoruz bu sene ilkokula başlayacak sizde gelişme oldu mu
Merhaba,2.sınıfa geçti oğlum.
Okuma yazmada sıkıntı yok normal zamanda öğrendi,yanlız bazı harfleri tersten okuyor.örneğin "ve" yerine ev gibi. Bir de b ve d yi çok karıştırıyor.hafif disleksi olduğunu söyledi doktorumuz.

Harfleri söyleme konusuna gelince; tüm harfleri söylüyor artık. Arada bir "r"leri yutuyor,
birazda hafif pelteksi konuşuyor.
Yani genel anlamda geçen yıla göre daha iyi.

Zaman kavramlarında da dün,bugün,yarın biliyor bunlarda bir sıkıntı yok,ama hala bazı şeyler oturmuş değil.

Merhabalar konu sahibi arkadaşım yazdıklarını birebir ben yaşıyorum şu anda bir gelisme oldu mu evladinda bir yıldir terapi alıyoruz bu sene ilkokula başlayacak sizde gelişme oldu mu
Merhabalar,
Biz Aralık ayında 9.5 yaşında olacağız. Şu anda ciddi anlamda düzeltmiş durumdayız. R harfini hiç çıkartmıyordu. Hem konuşurken hem okurken R harfini düzeltti. Ben bir süre sonra konuşma terapisini bıraktım ve evde kendim çalıştırmaya başladım. Ama siz mümkün mertebe devam edin terapiye elbette. Evde kitap okuturken çıkartmakta zorlandığı harfler var ise kırmızı kalemle altını çizin o harflerin altını..

Evde kitap okuturken çıkartmakta zorlandığı harfler var ise kırmızı kalemle altını çizin o harflerin altını çizerek okutmaya çalışın. Bizde bayağı ilerleme var. Konuştuğunu anlamakta zorlanıyordu insanlar ama artık hemen her dediğini anlıyor insanlar daha da üzerine koyacaktir, bariz bir düzelme var ve bunu başka insanlarda söylüyor, çok şükür. Önemli olan altta dr.larin farkedemedigi bir sorun olmamasıydı.cok şükür öğrenmesi de genel olarak güzel, bir sorunumuz yok hatta hafızası gayet iyi. Eminim sizin çocuğunuz da üzerine koyarak ilerleyecektir. Siz zorlandığı harfler varsa onları evde çalıştırabilirsiniz artık olduğu kadar. Anneyle çalışmaya bayılmiyorlar sonuçta. Ama ben arada minik özendirici ödüller vererek çalıştirmaya çalıştım. Ona kizmadan, üzmeden tatlı tatlı hep düzelttim yanlış cikan kelimeleri, çok biktirmadan tekrarlatiyordum. Herşeyin çaresi var yeter ki sağlıklı olsunlar 🙏🧿 siz de ilerlemeyi göreceksiniz zamanla eminim. Güzel haberlerinizi alalım 🎈🙏