Konuşma Problemleri 6 yasindaki oglum konusamiyor :(

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

pembevemaviler

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2009
1.644
6
derdim buyuk arkadaslar siz 3 ,4yasindakilerin konusamadigindan sikayet ediyosunuz benim 6 yasindaki oglum hala konusamiyor
bircok kelime agzindan cikmiyor,arka arkaya bir kac kelime soyluyorum tekrar edemiyor,kekememi mi
degil mi onuda bilmiyorum akici konusamiyor bir cumle kurmaya calisiyor iiiii aaaaa uzatiyor nolur yardim edin goturmedigim doktor kalmadi yurtdisindayim anlamiyolar cozemediler,hipotiroit var cocugumda onunda etkisi var ama bu kadar olur mu boyle olan lutfen yazin cok kotuyum arkadaslariyla falan cok zorlaniyo derdini anlatamiyor:KK50::KK50:

çok endişelisiniz farkındayım, genetik olabilir, herhangi bir sendroma bağlı mıdır, öncelikle bunu araştırmalısınız, fiziksel bir farklılık veya bozukluk varmı onu araştırmalısınız.

size çok ilginç gelebilir ama cerrahpaşa tıp fakültesinde bir profesör ile bu konuda bir görüşmem oldu 6 -7 yıl evvel, her anlamda çok sağlıklı olan bir çocuk hiç bir şekilde konuşmuyor, her türlü test yapılıyor, tamamen sağlıklı ama bir türlü konuşmuyor, aile endişeli sürekli terapiye götürüyor, doğal olarak doktorlar çok sağlıklı olan bu çocuğun konuşmuyor olmasına anlam veremedikleri için yakından takip ediyorlar durumu...
o çocuk 6 yaşına geldiğinde gayet akıcı ve güzel konuşmaya başlıyor, tabii herkes şaşkınlık içinde seyrediyor, araştırmayı derinleştiriyorlar ve babaannenin ailesinde genetik bir durum 6 yaşında konuşmaya başlıyorlar.
şaşırtıcı gelebilir.
benim çocuğum da 2 yaşında konuşmaya ve yürümeye başladı, biz çok zorladık olmadı. 2 yaşına geldi bir baktıkki yürüyor, kendi kendine...

allah kolaylık versin, fazla zorlamayın, endişe de etmeyin...
belki genetiktir...

Benim naçizane tavsiyem, ülkemizde birbirinden değerli uzman doktorlar var. Buraya getirip bir de burda muayene ettirmeniz. Aklınıza kötü şeyler getirmeyin, Allah ın izniyle konuşacaktır. Diğer arkadaşın da belirttiği gibi genetikte olabilir. Ama her ihtimali gözönünde bulundurun. Geç kalmayın.

saolun arkadaslar onerileriniz icin turkiyeye goturmedyi dusunuyoruz ama su anda esim calisiyor ancak yaz tatilinde olabilir zaten cocuklarinda okulu var ama okadar bekliyebilirmiyim bilmiyorum:KK50:

ben ne diyeceğimi bilmiyorum ama
en güzeli birde burdaki doktorlara gösterin belki burdakilerin kuzunuza fayası olabilir
umarım en kısa zamanda düzelir

yabancı bir ulkede oldugunuz 2 farklı dılı algılaması zor olabılıyodur aklıma sadece bu geldı benim evde turkceyı duyuyor dısarda bska dıl oda ıkılemde kalmıs olabılır bence hangı dılede nasıl konusucagını cozemedıgı ıcınde konusmamayı secıyor olabılır..

canım benim oğlumda 4 yaşında konuşmaya başladı arkadaşın söylediği gibi genetik olabilir oğlumun amcasıda 5buçuk 6 yaşında konuşmaya başlamış ben oğluma bütün testleri yaptırmıştım sorun yok dediler 4 yaşında birden çok güzel cümleler kurarak konuşmaya başladı inşallah senin kuzunda biran önce konuşur

canım inşallah düzelir, benimde kaynımın oğlu 5 -6 yaşlarında o hiç ses çıkaramıyor.. sadece bağırma şeklinde.. bir genetik yatkınlık yok, doktorlar çok ileri zekadan kaynaklanyor demişler ama zor gerçekten.. iyi olucaktır seninkide inşallah.. cümleside iyi olsun..

cok fazla tv izletmeyin.
ve ona masal okuyun tekerleme öğretin. ödülndirin. yavaş ve akıcı konuşun vut-rgulara dikkat edin. o size bir sey anlatırken göz temasını kaybetmeyin. yere eğilin diz çökün.
o kelimesine dek dinleyin. ve kelimelerini tamamlamayın ıııı da dese aaa da dese son kelimeyi o söylesinn.
onun söylediklerini siz 2 3 kez tekrar edin.
geçmişolsun umarım düzelir

Türkiyede rehberlik araştırma merkezleri var.özel iştime konuşma mekezleri var. götürebilirsiniz...inşallah sorun çözülür..
derdim buyuk arkadaslar siz 3 ,4yasindakilerin konusamadigindan sikayet ediyosunuz benim 6 yasindaki oglum hala konusamiyor
bircok kelime agzindan cikmiyor,arka arkaya bir kac kelime soyluyorum tekrar edemiyor,kekememi mi
degil mi onuda bilmiyorum akici konusamiyor bir cumle kurmaya calisiyor iiiii aaaaa uzatiyor nolur yardim edin goturmedigim doktor kalmadi yurtdisindayim anlamiyolar cozemediler,hipotiroit var cocugumda onunda etkisi var ama bu kadar olur mu boyle olan lutfen yazin cok kotuyum arkadaslariyla falan cok zorlaniyo derdini anlatamiyor:KK50::KK50:

canım inşallah düzelir, benimde kaynımın oğlu 5 -6 yaşlarında o hiç ses çıkaramıyor.. sadece bağırma şeklinde.. bir genetik yatkınlık yok, doktorlar çok ileri zekadan kaynaklanyor demişler ama zor gerçekten.. iyi olucaktır seninkide inşallah.. cümleside iyi olsun..
Nasıl ileri zekadan kaynaklanıyormus anlayamadm acıklayabılırmısınız acaba oglumda pek cunle kuramıyır ondan soruyorm

canım hiç kafana takma benim yeğenim yedi yaşında konuşmaya başladı şimdi okul birincisi

Sizin yada esiniz ailesinde konusma problemi yani kekemelik olan biri var mi?
Hic mi konusmuyor yoksa agzindan kelimeleri cikarmakta zorlaniyor mu?
Konusma problemi olan bir insan olarak soruyorum

cocugunuz konuşuyormu artık akıcı bir şekilde benimde oğlum konışamıyor akıcı bi
şekilde ne diyecegini bilmiyor bşrisi soru sordugunda hep aynı cümleleri kullanıyor genede

Merhaba benim oğlumda 5 yaşına girecek ve konuşamıyor aynı sizin anlattığınız gibi çok test yapıldı fakat hiç bir şey çıkmadı cerrahpasada hangi doktor yazarmisiniz rica etsem

Merhaba benim oğlumda 5 yaşına girecek ve konuşamıyor aynı sizin anlattığınız gibi çok test yapıldı fakat hiç bir şey çıkmadı cerrahpasada hangi doktor yazarmisiniz rica etsem
Dil terapistinden egitim aldınız mı? Benim oglumda 3yasini bitirdi oda malesefki konusmiyor cok basit tekli cumleler konuşuyor 1 yas gibi mesala.

Dil terapistinden egitim aldınız mı? Benim oglumda 3yasini bitirdi oda malesefki konusmiyor cok basit tekli cumleler konuşuyor 1 yas gibi mesala.
Dil terapiden eğitim alıyorduk ama bu pandemi yüzünden fazla gidemedik ve en son korona oldu gitmeyi korkuyorum açıkçası ama ne söylenirse anlıyor ne isterse konuşmadan yaptırıyor bize alıcı dili mükemmel ben hiç bir anlam veremiyorum neden konuşmuyor oglum sen kobusucakmisin diyorum ahaha diyip geçiyor bu arada metabolik ve genetik ne kadar test varsa yaptırdık hepsi temiz çıktı hiç bir doktor anlam veremiyor

Dil terapiden eğitim alıyorduk ama bu pandemi yüzünden fazla gidemedik ve en son korona oldu gitmeyi korkuyorum açıkçası ama ne söylenirse anlıyor ne isterse konuşmadan yaptırıyor bize alıcı dili mükemmel ben hiç bir anlam veremiyorum neden konuşmuyor oglum sen kobusucakmisin diyorum ahaha diyip geçiyor bu arada metabolik ve genetik ne kadar test varsa yaptırdık hepsi temiz çıktı hiç bir doktor anlam veremiyor
Gorumcemun oğlu tam 5yasinda konuştu. Bizimde 3doldurdik ama konuşma yok malesef

A Annemerhameti Doktora götürdüğüm de 4.5 yaşındaydı şu an 5 yaşındaki oğlum için konuşuyor ama anlaşılamıyor diye terapi önerdi doktor 4-5 ay oldu terapi almaya başlayalı benle çekişiyor şu an. İlk gün söylemediği bütün kelimeleri söylemeye başladı şu an harf harf kelime kelime düzeltiyoruz. Tek aldıkları için terapiye herhangi bir sorun olmuyor.

İhtiyaç duymuyor olabilir yaşıtlarıyla bir araya gelse belki etkileşime geçer.

Son düzenleyen: Moderatör:
X