Çocuk Hastalıkları 3 aylık kızımın her bezi az az kakalı

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

cetinkaya79

Üye
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2015
6
1
45
2. Ayına kadar herşey çok normaldi. Şuan 3 ay on günlük ve her gün ayni pık pıt kaka atıyor bezi çöpe atıp geri gelene kadar tekrar atıyor

Benim bebeğimin de öyle yaa. Her alt açışımda mutlaka bezde kaka belirtisi oluyor. Ve az bişey yapıyor. Kakası baya sulu ishal gibi. Beyaz parçacıklar var. Çok sıvı olduğu için devamlı pişik oluyor. Sütüm yaramıyor diyordum ama kilo alımı çok iyi. Mama biraz kakasını koyultuyor ama sütüm yetiyorken mama vermek de istemiyorum sırf bu yüzden. Ben de ne yapacağımı şaşırdım :KK43: laktoz inteloransı mı oluyormuş bu durum. ?

Merhaba. Aynı şeyleri yaşadık dört aylık bebeğimle.

Bebeklerinizin çok gazı olduğu için bağırsakta kaka kesintisiz birikmiyor, aralarda gaz oluyor. Bebek her gaz çıkardığında kakanın bir kısmı geliyor. Popoda sürekli kaka olunca pişiği de geçmiyor yavrucakların.

Laktoz hassasiyeti, sütün içindeki laktozu sindiren laktaz enziminin bebekte yeterli düzeyde olmaması anlamına geliyor. Bebek laktozu sindiremeyince gaz ve pişik yapan asitli kaka oluşuyor. Yalnız bebeğinizde laktoz hassasiyeti yoksa bile bebeği sürekli ön sütle beslediğinizde de geçici laktoz hassasiyeti oluşuyor. Ya sütünüz çoktur, bebek duyduğunda hala sütün yağlı kısmı gelmemiştir, bebek hep sulu kısmı emmiştir ya da sürekli göğüs değiştirip bebeği sulu sütle doyuruyorsunuzdur. Ön sütte laktoz çok miktarda olduğundan bağırsakta zamanla laktoz birikip bebekte yukarıda anlattığım gibi hasara sebep oluyor. Bir de hayvan sütü alerjisi var. Bebeğinizin sizin yediğiniz süt ve tüm süt ürünlerine karşı alerjisi olduğu için de bunları yaşıyor olabilirsiniz.

Önerim bir göğüs boşalmadan diğerini vermeyin. Bebek dört kez çekip bir kez yutuyorsa süt bitmiş demektir. Sütünüz çoksa sütün rengi şeffaftan bulanığa dönene kadar sağıp atın, bebeği öyle emzirin. Bebeğin ayına uygun olarak kaç kere beslenmesi gerektiği yazıyor internette, bebeğinizi belirtilen sayıdan daha çok emzirmeyin. Gece en çok iki kere emzirin. Bir iki hafta sonra belirtiler hafiflememiş olursa son çare diyet yapmak. İki hafta süreyle tüm süt ürünlerini, paket gıdaları, kuruyemişleri, tropikal meyveleri ve yapabiliyorsanuz yumurtayı kesin. Bebeğinizdeki gaz, emerken kıvranma, emerken karnının guruldaması, alttan çok gaz çıkarma, pişik, azar azar kaka yapma, kusma gibi belirtiler hafifliyorsa yemediğiniz bir şeye, büyük ihtimal süt ürünlerine bebeğinizin alerjisi var demektir.

Sorununuz nasıl düzeldi benimde kızım 1 aylık geçen hafta sürekli kaka kaçırır gibi yeni bezi kapayana kadar minicik minicik sürekli kaka yapıyordu zaten çok kötü pişikte olmuştu demek ki Bundan dolayı pişik olmuş zaten lütfen nasıl düzeldi sorununuz yardımcı olun

X