29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

tumblr_mw1e0v7enU1qlk2ulo2_500.gif

Ataturk ileri goruslu bir insandi.

Siyasetci ve bilim adami olmak icin ileri goruslu olmak sart.

Ileri goruslu olmanin birinci kurali okumaktir. Ben hic kitap okumadim diyen adam siyasetci olursa cok sey beklenemez.

Bunu belirleyecek olan halkin da az cok kultur seviyesi olmasi gerekir bu da sanattan gecer. Okumali izlemeli.

Ne kadar basit ifade ettim oysa ki ulke insani okumak deyince filmini izlerim daha iyi kafasinda ki o filmi bile izlemiyor.

Yasasin cumhuriyet demeyecegim. Verdigi halkar cok fazla olsa bile temeli saglam olmadigi icin hala sorunlu bir sistem.

Umarim bu halk dogrularla yasat, cimhuriyetde daha sorunsuz bir yapilanma ile devam eder.

Bir kisinin icinde boguldugu sistem sorunludur. Azinliklarq haklar taninmali. Ama bu azinliklar icin sonradan olusan cogunluklarda hak vermeli.

Ozetle keske Ata' m vicdansiz olsaydin keske, azicik adaletsiz.

Bize gereken buymus ogrendim. Her sey icin tesekkur ederim.

Ataturk ileri goruslu bir insandi.

Siyasetci ve bilim adami olmak icin ileri goruslu olmak sart.

Ileri goruslu olmanin birinci kurali okumaktir. Ben hic kitap okumadim diyen adam siyasetci olursa cok sey beklenemez.

Bunu belirleyecek olan halkin da az cok kultur seviyesi olmasi gerekir bu da sanattan gecer. Okumali izlemeli.

Ne kadar basit ifade ettim oysa ki ulke insani okumak deyince filmini izlerim daha iyi kafasinda ki o filmi bile izlemiyor.

Yasasin cumhuriyet demeyecegim. Verdigi halkar cok fazla olsa bile temeli saglam olmadigi icin hala sorunlu bir sistem.

Umarim bu halk dogrularla yasat, cimhuriyetde daha sorunsuz bir yapilanma ile devam eder.

Bir kisinin icinde boguldugu sistem sorunludur. Azinliklarq haklar taninmali. Ama bu azinliklar icin sonradan olusan cogunluklarda hak vermeli.

Ozetle keske Ata' m vicdansiz olsaydin keske, azicik adaletsiz.

Bize gereken buymus ogrendim. Her sey icin tesekkur ederim.
ama şu an ki popüler siyasi anlayışta bunu söylemek mümkün değil.

“Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir”.

1933 (Afetinan, Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, s. 251)
“Çağdaş bir cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir”.

(Muhit Mecmuası, Sayı: 32, 1931, s. 7-8)
“Demokrasi ilkesinin en çağdaş ve mantıki uygulamasını temin eden hükümet şekli, cumhuriyettir”.

1930 ( Afetinan, Medenî Bilgiler ve M. Kemal Atatürk’ün El Yazıları, s. 410-411)
“Türk milletinin tabiat ve âdetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir”.

1924 (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri III, s. 74)
“Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bundaki başarıyı Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak kararlı bir şekilde yürümesine borçluyuz”.

1933 (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri II, s. 272)
“Cumhuriyet, Türk milletinin refah ve yükselmesi yolunda asırların görmediği başarılara erişti. Milletin eğilimlerini ve ihtiyaçlarını bularak ve öğrenerek onun refah ve gelişim gereklerini gerçekleştirmekte Cumhuriyetin az zamanda elde ettiği neticeler, Cumhuriyet idaresinin milletimize hazırladığı geleceğin daha ne kadar parlak olduğunu tahmin ettirmeğe kâfidir. Asla şüphe yoktur ki Cumhuriyetin gelecek evlâtları, bizden daha çok refaha kavuşmuş ve bahtiyar olacaklardır”.

1933 (Atatürk’ün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri IV, s. 272)
“Bugünkü hükümetimiz, devlet örgütümüz doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet örgütü ve hükümettir ki, onun ismi Cumhuriyettir. Artık hükümet ve hükümet mensupları kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır”.

1927 (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri II, s. 435)
“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Ve Türk milleti güven ve mutluluğun kefili olan ilkelerle, uygarlık yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir”.

1926 (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri III, s. 80)
“Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlâtlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır”.

(Hasan Rıza Soyak, Doğumundan Cumhuriyetin İlânına Kadar Fotoğraflarla Atatürk ve Atatürk’ün Hususiyetleri, s. 67-68)
“Cumhuriyet yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir gelecek yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur”.

1936 (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, s. 372)

“Bütün dünya bilsin ki, benim için bir taraflılık vardır; Cumhuriyet taraftarlığı, fikri ve sosyal inkılâp taraftarlığı. Bu noktada, yeni Türkiye topluluğunda bir ferdi, hariç düşünmek istemiyorum”.
1924 (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri II, s. 189)

62a6046b0b64ba3c9c2585311980f658_1311168490.jpg

ataturk4.jpg

Atam sen bir kurucusun sen bir lidersin hem de dünyayı dize getiren bir dünya adamısın bize verdiğin ülkede özgürce yasama imkanı veren en aziz insansın ömrünü vatan için cephelerde harcamış en korkusuz lidersin sana yazacak olsam anlatamaya kelimeler cümleler yetmez...

şöyle bir baktımda o gurur veren resmine ve o masmavi gözlerine sen çok yakışıklı bir ADAM gibi ATAMSIN

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Büyük önder Atatürk'ün Türkiye devletini kurarken yaptığı en önemli devrimlerden biri de Cumhuriyet rejimini kurmasıdır. Mutlakiyetle yönetilen Osmanlı'da bile bir süre sonra padişaha yardımcı olsun diye bir danışma meclisi kurulmuş böylece mutlakiyetten meşrutiyete geçilmiş, padişahın yetkileri tam olarak kısıtlanmasa bile Cumhuriyet rejimine geçişte meşrutiyetin etkileri olmuştur. Kurtuluş savaşı döneminde Avrupa devletlerinin işgaline uğrayan Türkiye, kurtuluşunu büyük önder şu sözlerle belirtmiştir: "Tek bir egemenlik var o da milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." 29 Ekim 1923'te Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan etti, savaş günlerinin yarası Cumhuriyetin ilanı ile sarılmaya başlandı. Halk rejime ve önderine sahip çıktı. Cumhuriyet yurttaşların seçme ve seçilme haklarının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz milletindir. Cumhuriyeti korumak, kollamak ve yaşatmak her yurttaşın görevidir. Ulu önder bu görevi yeni nesillere şu sözleriyle vermiştir. "Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz, Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz." Bunun için her yıl 29 Ekimde Cumhuriyet bayramı coşkuyla kutlanır. Bu bayram her Türk gencinin Ata ya olan şükran ve bağlılığının en büyük göstergesidir.

29-ekim-cumhuriyet.jpg

Son Buluşma diye bir belgesel hazırlanmıştı, seyretmenizi isterim, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na katılmış Gazi'lerin belgeseli.

Ordan bir Alıntı: "Biz bu Vatanı zor kurtardık, Kıymetini bilin" O Gazi'lerden ders alalım, Atatürk'ün mozolesini öpen o Gazi'lerden.

Bu vatanın kıymetini bilelim...

Son düzenleme:
B1JK4XVIYAIqw9p.jpg:large

Cumhuriyet tek millet olmanın, tam bağımsızlığın, milli birlik ve beraberliğin bayrağıdır. Ulus olmanın, birlik olmanın, tek yürek olup haykırmanın sesidir 29 Ekim...Ne Mutlu Cumhuriyetine sahip çıkana. En Büyük TÜRKİYE Büyük Önderimiz Atatürk e ve Silah Arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum ruhları şad olsun:KK68:Bayramımız tüm güzelliği ile KUTLU OLSUN... En Büyük TÜRKİYE

X