Konuşma Problemleri 29 aylık kızımın konuşması sizce nasıl?

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

KuzeyEge

Guru
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2008
4.050
269
45
merhaba
kızım 8.ay 2008 doğumlu kullandığı kelimeler sadece
anne,baba,dede,hala,aba,abi,dede,mama,gel,git,banu ...cümle olarakta sadece anne gel,baba gel ...onun dışında herşeyi sesle anlatıyor, saçları kesildi kırt kırt kırt yapıyor makas işateriyle,yanımızdan geçen hayvanlara miyavvv hav havv,at kişnemesine kadar tüm hayvan sesleri,mesela parka gitmek isterse ffffffffff yapıp eliyle kaydıraktan kayıyomuş gibi yapıyor,anlamsız sözcüklerle şarkı sölüyo yanımızdan anne ve bebek geçtiğinde annne bebeeee diye sesleniyor onları anlatıyor bana , bide lüle diyo ama onun ne olduğunu keşfedemedim.her kelimeyi biliyor normal insanla nasılsa öyle konuşuyorum..kızdığım zaman bile yanıma gel ve gözlerime bak konuşacağızz diyorum,offfff yapıp yanıma geliyor beni dinliyor her sözümü anlıyor.. ama ondan daha küçük çocuklar bile cümle kuruyor,tuvaletini söylüyor benim kzıım tuvaleti gelince köşeye gidip orda yapıyor... bakıcısı yeminler ediyor konuşuyorum,tv herzaman açmıyorum bitek calio seyrediyo diye .... Bilmiyorum Bilmiyorum doktoramı götürsem??

Son düzenleme:
benim kızımda bu yaz başında kelimeleri kullanıyordu yüklemleride ama her kelimeyi söyleyemiyordu çat pat bir durumdaydı...kreşe verdik öyle gerekti...ve şimdi çok güzel konuşuyor hemde bir ay gibi bir zaman zarfında müthiş değişim gösterdi...bakıcı varmış ama yarım günde olsa bu tip bir yere göndersen eminim farkı göreceksin...

aynen bu kadar benzerlik olur.benim oğlumda 30 aylık şuanda. sizin kızınızın söylediği kelime kadar kelime konuşuyo ve 2 kelimelik kısa cümleler kuruyo.anne gel,baba bekle,dede gitti....vs buna benzer şeyler...hayvan sesleri çıkarması da aynı.kedi diyorum pisi pisi diyo miyav diyo.inek görüyo möö diyo.ısrarla isimlerini söylüyorum yok sadece çıkardığı sesleri söylüyo.bende buraya konu açmayı düşünüyodum.ayrıca ben çalışmıyorum ama konuşması gelişsin diye kreşe de vermeyi düşündüm ama çevremde kreşe gidip çok sık hasta olan çocukları görünce vazgeçdim.tv de sadece caillou yu izliyo.bende takıyorum bu konuyu ama burda da okudum çevremdede duydum hep birden konuşur diyolar.sonuçta hiç konuşmuyo değil.sadece konuşmasını geliştirme aşamasında diyolar..çevremde oğlumla yaşıt olan çocuklardan tam anlamıyla konuşan da var konuşmayanda...bakalım ne olucak.şimdilik sadece bekliyorum bende...

tam zamanlı kreş olmasada haftada 2-3 gün gidebileceği oyun grubu istoyırum ama bulamadım malesef kreş bölümüne de açtım bu konuyu..bazen tembellikmi yapıyor diyorum,çok akıllı bi bebek ama canı istemiyotr heralde hiç bilmiyorum

Benim oğlumda 13 ekim 2008 doğumlu aynı şekilde konuşmalara sahip sanki son günlerde biraz daha açılmaya başladı fakat gerçekten beni üzüyor bu durum doktorumuz 4 yaşınakadar bekle konuşur hatta ne kadar geç konuşursa o kadar senin için iyidir diyor walla ben tüm sorularına vesesini duymaya razıyım bir an evvel konuşsun yeterki....Birde kreş için neler düşünüyorsunuz erken mi acabadaha 2,5 yaşında bile değil ama yemesi de çok kötü hala püre yapıp yediriyorum hatta zorla yediriyorum kendine bıraksam aç kalmaya razı:KK43:bende besinsiz kalmasın diye zorla da olsa yediriyorum şu anda 93cm 13,5kg kreşidesırf belki yer birde konuşur diye istiyorum gerçi kendiside yarım yamalak anne okua götüğ diyor:))kıyamıyorum sanki daha çok erkenmiş gibi geliyor....

Benım kızımda 2008 aralık doğumlu bır cok kelıme kullanabılıyor ama el ısaretlerıde cogunlukta tabı. Ama hala cumle kuramıyor bızden duydugu kulagına ılgınc gelen kelımelerı tekrarlıyor. Ama hala konusamıyor krese gondermek ıstıyorum ama haftada 3 gun gunde 2 saat ıcın 500 tl para ıstıyorlar nasıl gondereyım sız soyleyım evdede butun gun benımle fazla gelen gıdenımız yok canımız sıkılmasın dıye televızyon tum gun boyunca acık tabıkı, ama sureklı bakmıyor reklam ve bır ıkı sevdıgı çızgı fılm var okadar .beklıyoruz bakalım aslında çok ta endıse etmıyorum bı sorunu olsa hıc konusamaz gıbıme gelıyor zaten bazı kelımelerı çok guzel soyleye bılıyor . Burdada gordugum kadarıyla 2 yaş cıvarı cocukların cocunlugu aynı derecede konusma kabılıyetıne sahıp.

Hangi şehirdesin ne kadar pahalıymış oyun grubu bende izmirdeyim biryerle konuşdum haftada 3 gün günde ikişer saatten oyun grubu 250 dediler

bunun bence tek cozumu kalabalik ortama katilmasi.
benim kizimin konusmasi yok denecek kadar azdi 5-6 ay oncesine kadar
sonra biz tatile Turkiyeye geldik ben esimin memlleketine gittim orda zaten cocuktan bol
birsey yok Defneyide cok seiyorlar . kisacasi kizimin konusmasi cok kisa surede baya duzeldi
dillendi. ama tabi sonra yine Koreye geldik ve burdada krese gidiyor geriledi konusmasi. ilki gibi degil tabi. nasip olursa tekrar gidecez memlekete ozaman yine acilir diyorum.
birde dilinde bazi cocuklarin yapisiklik filan oluyormus onuda kontrol etmekte yarar var

arkadaslar ozelden Msj atamiyorum neden.merak ediyorum arkadaslara sormak istiyorum cocuklarinda ki degisimleri.belki bize de faydasi olur.

Benim 28 aylik bi oğlum var ve 32 haftalik gebeyim bebeğimin eşi asagida ve sürekli kanamam oluyo hep yatmak zorundayim böyle olunca oğlumla da ilgilenemiyorum o da bu durumdan çok etkileniyor anne oynayalım anne şunu yapalım anne bunu yapalım diyo ama onu sürekli reddetmek zorunda kalıyorum bu durum çok uzuyo beni Ağlıyorum bazen neden ağlıyorsun Annecim diyo daha kötü oluyorum onunla çok fazla hareket gerektirmeyen neler yapabilirim tv açıp karşısında oturtmak istemiyorum kuzumu ama ne yapacağımı da şaşırmış durumdayım

geçmiş olsun bende tesasüfen yazınızı gördüm başka yerlerede açın konuyu bende çok deneyimli değilim ama kitap, boyama kitabı verebilirsiniz başkada bir fikrim yok şimdilik

Ya ben bu çocukları başkaları ile kıyaslama olayına çok kızıyorum...:KK12:
Bir elin 5 parmağı bile bir değilken, her çocuğun aynı zamanda konuşup aynı zamanda cümle kurmasını beklemek neden?

Bırakın çocuğunuzun üzerinde bu kadar tasalanmayı...
Eğer herhangi bir engeli yok ise ve sağlıklı ise çocuğunuz emin olun vakti geldiğinde o da konuşacaktır.

Benim de oğlum 22 aylık, onunla aynı ay doğan arkadaşımın oğlu benim oğlumdan çok daha farklı, daha çabuk öğrendi birşeyleri, daha cesaretli ve daha aktif diyebilirim.
Fakat benim oğlumun herhangi bir engeli, sağlık problemi yok. Sadece kendi öğrenme ve uygulama hızı farklı o kadar... O da vakti gelince cümlelerini düzgün kuracak inşallah, daha benim oğlum bir kere bana "anne" demedi.... Düşünün yani...

Nolur çocuklarınızı bu şekilde kritize etmeyin.
Herkes farklıdır, sen nasıl bir başka insan ile aynı hızda hiç birşeyi yapamıyorsan, bunu da çocuklarınızdan beklemeyin...

Benim 28 aylik bi oğlum var ve 32 haftalik gebeyim bebeğimin eşi asagida ve sürekli kanamam oluyo hep yatmak zorundayim böyle olunca oğlumla da ilgilenemiyorum o da bu durumdan çok etkileniyor anne oynayalım anne şunu yapalım anne bunu yapalım diyo ama onu sürekli reddetmek zorunda kalıyorum bu durum çok uzuyo beni Ağlıyorum bazen neden ağlıyorsun Annecim diyo daha kötü oluyorum onunla çok fazla hareket gerektirmeyen neler yapabilirim tv açıp karşısında oturtmak istemiyorum kuzumu ama ne yapacağımı da şaşırmış durumdayım

Bence yapabileceğiniz şeyler var.
Mesela oğlunuz ile yerde oturup yap-boz tarzı oyunları birlikte yapabilirsiniz.
Biraz rahatsız olduğunuzu ve fazla hareket sarf edeceğiniz şeyler yapamayacağınızı onunla anlayacağı dilden konuşup anlatabilirsiniz. Çocuklar ne kadar küçük olurlarsa olsunlar, herşeyi anlarlar. Yeter ki siz anlatın.

Boya kalemleri var yıkanabilen ve tamamen gıda boyasından üretilen.
Onlardan alıp oğlunuz ile birlikte boyama yapabilirsiniz. Aslında internetten de araştırabilirsiniz neler yapacağınızı.

Teşekkür ederiz herkese yorumlar icin internetten de bakıyorum ama farklı bi fikir çıkar belki diye buraya da yazayım dedim :KK58:yapboz resim falan çok yapıyoruz ama malum çocuklar hep farklı arayışlardalar çok teşekkür ederiz tekrar:KK36:

X