Konuşma Problemleri 22 aylık bebeğim konuşmuyor.Deneyimlerinize ihtiyacım var

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Baharinanasi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2016
55
30
32
Merhabalar. Oğlum Ocak 2020 doğumlu ve konuşmuyor.Aylar önce bir akşam anne dedi defalarca ama sonra çook nadiren birkaç defa söyledi.Baba diyor arada ama bizim isteğimizle adla birşey söylemiyor.Yazın köye gittiğimizde “dede” “gel” kelimelerini kullandı birkaç kere.Yine nadiren çıkardığımız sesleri tekrar ettiği oldu ama hepsi bu kadar.Yani konuşma yetisiyle ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum ama konuşası yok gibi.Herşeyi anlıyor ve işaret ederek ya da elimizden tutup götürerek anlatıyor.Tam pandemi döneminde doğdu ve yaşadığımız ilde hiç akrabamız yok.Pandemiden dolayı komşularla da gel-git yapamadık.Yeterince sosyalleşmediğinden mi konuşmuyor diye düşünüyorum.Biz evde sürekli konuşuyoruz.Çok konuşkan 5 yaşında bir de ablası var.Ne yapayım konuşması için akıl verebilir misiniz?

22 aylik bir cocuk 2 kelimeli cümleler kurmali. Hatta ufaktan 3 kelimeli cumlelere gecmeli. Hala daha kelimesi yoksa bu gelisimsel bir sorundur. Bir doktora basvurun daha fazla vakit kaybetmeden.

doktora götürmedim henüz.Tıbbi bi sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum ama bir ay daha konuşmazsa dil ve konuşma terapistine götürmeyi planlıyorum.
Bence goturebiliyorsaniz beklemeyin hemen götürün bir sıkıntı varsa tedavisini olur yoksa içiniz rahatlar biz burdan bir yere kadar yardımcı olabiliriz

doktora götürmedim henüz.Tıbbi bi sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum ama bir ay daha konuşmazsa dil ve konuşma terapistine götürmeyi planlıyorum.
Uzman olmayan birinin tıbbi sıkıntısı olduğunu düşünmemesi...
Of yapmayin hanimlar ya. Annesiniz, evet yakistiramiyor olabilirsiniz. Tüm kalbimle anlarim bunu.
Ama uzman gibi yorumlar da yapmayin.
Hiç mi cevrenizde 2 yasinda cocuk yok?
1 ay daha beklemenin ne anlami var? Ne değişecek 1 ayda?

Oncelikle ergen cocuk psikiyatriden ve norolojiden randevu al ayni gune
Sonrasinda kbb ye git isitme testi yapilsin

Benim kızım da Ocak 2020 doğumlu. Bence daha anca Yaa, bizim de Evde 8 yaşında abimiz var, bizde devamlı konuşur oyun oynarız ama daha cümle kuramıyor. Sadece baba gitti, anne gitti, güle güle, anne bitti, baba bitti, neen neen der 2 cümleli kelime olarak. Onun dışında dede, anne, baba, bitti, gitti, niloya, mama vb.(aklıma gelenler) tekli kelime söylüyor. Hayvaların seslerini taklit ediyor. İnek, keçi, köpek, kedi, karga falan. İne ne diyor kızım dediğimizde möö der, ineği bi yerde görünce tanır.
Abisi 2,5 yaşında cümle kurmaya başladı. Ben acele etmiyorum açıkçası. Vardır vakti zamanı. Ayrıca her dediğimi anlar, getir dediğimi getirir. Bişey isteyince beni götürür. İçinize sinmeyen şeyler varsa bi dokttora götürün.

Benim kızım da Ocak 2020 doğumlu. Bence daha anca Yaa, bizim de Evde 8 yaşında abimiz var, bizde devamlı konuşur oyun oynarız ama daha cümle kuramıyor. Sadece baba gitti, anne gitti, güle güle, anne bitti, baba bitti, neen neen der 2 cümleli kelime olarak. Onun dışında dede, anne, baba, bitti, gitti, niloya, mama vb.(aklıma gelenler) tekli kelime söylüyor. Hayvaların seslerini taklit ediyor. İnek, keçi, köpek, kedi, karga falan. İne ne diyor kızım dediğimizde möö der, ineği bi yerde görünce tanır.
Abisi 2,5 yaşında cümle kurmaya başladı. Ben acele etmiyorum açıkçası. Vardır vakti zamanı. Ayrıca her dediğimi anlar, getir dediğimi getirir. Bişey isteyince beni götürür. İçinize sinmeyen şeyler varsa bi dokttora götürün.
öncelikle çok teşekkür ederim yorumunuz için.Sizin de gördüğünüz gibi insanlar direkt çocuğa otizm teşhisi konulması gerekiyormuş gibi yorumlar yapıyor.Bu benim ilk çocuğum değil ve bende doktor değilim ama bilinçsiz cahil biri de değilim.Tabiiki çocuk doktoru ile bu konuda görüştüm.Çocuğun sizin söylediğiniz gibi her komutu anlıyor ve anında karşılık veriyor.Bilişsel bir problemi olmadığı çıkarımına varma sebebimiz bu.Önümüzdeki 1 ay içinde yemek yedirirken izlediği video mevzuu da dahil tüm ekranları kapatıp, yaşıtlarıyla sosyalleşeceği ortamlara sokmayı yine de gelişme olmazda dil ve konuşma terapistine götürmeyi düşünüyorum.Sizin bebeğinizin maşallahı var

22 aylik bir cocuk 2 kelimeli cümleler kurmali. Hatta ufaktan 3 kelimeli cumlelere gecmeli. Hala daha kelimesi yoksa bu gelisimsel bir sorundur. Bir doktora basvurun daha fazla vakit kaybetmeden.
yukarı da belittiğim gibi ara ara kullandığı kelimeler var ama sanki çok canı isteyince söylüyor gibi.Kızım konuşmaktan keyif alırdı mesela oğlumda öyle değil.

yukarı da belittiğim gibi ara ara kullandığı kelimeler var ama sanki çok canı isteyince söylüyor gibi.Kızım konuşmaktan keyif alırdı mesela oğlumda öyle değil.
Anlamasında sıkıntı var mı , yoksa bence çok da sıkıntı değil. Büyük oğlum da geç konuştu. İşaret ettiği şeyleri anlayıp yapıyordum. Çocuğun konusmasina gerek kalmıyordu. Ben bunu duzeltince başladı. KBB ye gidin bir isterseniz duymasinda problem var mı .

Uzman olmayan birinin tıbbi sıkıntısı olduğunu düşünmemesi...
Of yapmayin hanimlar ya. Annesiniz, evet yakistiramiyor olabilirsiniz. Tüm kalbimle anlarim bunu.
Ama uzman gibi yorumlar da yapmayin.
Hiç mi cevrenizde 2 yasinda cocuk yok?
1 ay daha beklemenin ne anlami var? Ne değişecek 1 ayda?
ben mi alınganım yoksa sizin yorumunuz mu çok kırıcı bilemiyorum ama çocuğumun var olan problemine objektif artıları ve eksileriyle yaklaşıyorum.Bebeğin bilişsel gelişiminin yerinde olup olmadığına doktor beynini açarak bakmıyor zaten.Anne babasına sorular soruyor.Oğlum konuştuğumuz her cümleye hızlı ve doğru birşekilde tepki verdiği için bilişsel bir sorunu olmadığı düşüncesindeyim.Dil bağı sorunu da yok şu an.Ufak bir dil bağı vardı 6 aylıkken kesildi.

yanlis yonlendirmek istemem her ihtimale karsi doktor gorsun ama bence ancak zamani cevremde 2,5 yasinda konusan cok cocuk gordum hic bir sorunlari da yok.

Anlamasında sıkıntı var mı , yoksa bence çok da sıkıntı değil. Büyük oğlum da geç konuştu. İşaret ettiği şeyleri anlayıp yapıyordum. Çocuğun konusmasina gerek kalmıyordu. Ben bunu duzeltince başladı. KBB ye gidin bir isterseniz duymasinda problem var mı
Bebekken işitme testi yapılmıştı sorun çıkmadı.benim gördüğüm kadarıyla da duymasında bi sıkıntı yok.Konuştuğumuz herşeyi anlayıp istediğimizi hemen yapıyor

Anlamasında sıkıntı var mı , yoksa bence çok da sıkıntı değil. Büyük oğlum da geç konuştu. İşaret ettiği şeyleri anlayıp yapıyordum. Çocuğun konusmasina gerek kalmıyordu. Ben bunu duzeltince başladı. KBB ye gidin bir isterseniz duymasinda problem var mı
atnen değiniz gibi birşey istediğinde işaret ediyor ya da elimizden tutup götürüyor.olayların akışından bakışlarından bile anlıyorum ne istediğini ve yapıyorum.bunun sorun olduğunu biliyorum ama nasıl kendime engel olacağımı bilmiyorum.Sizin oğlunuz kaç aylıkken başladı konuşmaya ve gösterdiklerini anlamadığınızı nasıl anlattınız

24 aylık çocuk 2 kelimeli cümle kurmalı kriter bu.

Bebekken işitme testi yapılmıştı sorun çıkmadı.benim gördüğüm kadarıyla da duymasında bi sıkıntı yok.Konuştuğumuz herşeyi anlayıp istediğimizi hemen yapıyor
O zaman TV izliyorsa kapatın ,daha çok iletişim kurun ,çocuklar kalabalık ortam da daha fazla konuşma ihtiyacı duyarlar. Mümkün olduğunca insan içine girmeye çalışın.havalar soğumadan parka gidin yaşıtlarını görsün. Evde kitap okuyun bol bol. Her nesneyi ,her davranışı anlatarak yapın. Şu verirken su verdiğinizi belirtin mesala. Eğer imkanınız var ise bir doktor görüşü de alın

X