2000 sonrası SGK'lıların emekliliği ...

DEMRE

Popüler Üye
Pro Üye
12 Haziran 2020
1.917
6.649
Merhaba kadınlar kulubunun guzel hanımları ...

İnstagram facebook twitter gıbı sosyal medya kullanmadığım için sizin düşüncelerinizi ve son gelişmeleri merak ettim .

Ben 2002 4A SGK girişliyim.Nasip olursa 7000 prim gunumu doldurmaya yaklaşık 100 gunum kaldı . EYT den sonra emeklılık 2000 den sonrakılere gelecek dıyorlar . Özel sektörde bir bayanın 58 yaşına kadar çalışabilmesi gunumuz sartlarında neredeyse ımkansız. Eğer mevcut şartlarda emekli olabileceksek 15 yılım daha var demektir.Boşanmış ve çocukları olan kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan biri olarak bu beni çok düşündürüyor. Çocukların okulları dershaneleri unıversıtelerını nasıl yapabılırım dıye endişeleniyorum.

Siz çalışan bayanların fıkırlerını almak ısterım , Sizce çıkarmı çıkarsa yaş şartı tamamen kaldırılırmı yoksa sgk giriş yıllarına göre belirli yaşlarda mı emeklilik olur ? Birde anne olanlar için çocuk sayısına gore emeklilik yaşı düşürülebilir diyenler var ?

Müsait olan hanımlardan düşüncelerini öğrenmek istiyor hepinizi sevgiyle kucaklıyorum .

İnstagram facebook twitter gıbı sosyal medya kullanmadığım için sizin düşüncelerinizi ve son gelişmeleri merak ettim .

Ben 2002 4A SGK girişliyim.Nasip olursa 7000 prim gunumu doldurmaya yaklaşık 100 gunum kaldı . EYT den sonra emeklılık 2000 den sonrakılere gelecek dıyorlar . Özel sektörde bir bayanın 58 yaşına kadar çalışabilmesi gunumuz sartlarında neredeyse ımkansız. Eğer mevcut şartlarda emekli olabileceksek 15 yılım daha var demektir.Boşanmış ve çocukları olan kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan biri olarak bu beni çok düşündürüyor. Çocukların okulları dershaneleri unıversıtelerını nasıl yapabılırım dıye endişeleniyorum.

Siz çalışan bayanların fıkırlerını almak ısterım , Sizce çıkarmı çıkarsa yaş şartı tamamen kaldırılırmı yoksa sgk giriş yıllarına göre belirli yaşlarda mı emeklilik olur ? Birde anne olanlar için çocuk sayısına gore emeklilik yaşı düşürülebilir diyenler var ?

Müsait olan hanımlardan düşüncelerini öğrenmek istiyor hepinizi sevgiyle kucaklıyorum .
Konunuz yukarıda kalsın diye yazıyorum.Bende merakla bekliyorum yorumları.

merhabalar, bende 2003 sgk girişliyim primim 6022 bende internette öyle bişeyler okudum merakla bekliyorum . sonuçlanmasını

Burası Türkiye. Ucunda seçim ve oy alma ihtimali olan her şey olabilir.
Ben de özel sektör çalışanıyım. Kaç yaşında emekli olacağımı önemsemiyorum açıkçası,çünkü emekli olsam o maaşla geçinemem,bırakın çocuk okutmayı vs. O yüzden herhalde ölene kadar çalışacağım 😂

Emeklilik yasini o kadar dusurebiliceklerini sanmiyorum.muhtemelen yine bir kac sene yasi beklemis olacaksiniz.58 yastan daha dusururlermi gunumuz sartlarinda ne suandakiler nede yeni gelecekler bu imkani saglayabilirlermi emin degilim.cunku belli nasil yasadigimiz ama cok isterim dediginizin olmasini cunku benimde prim gunum cok az.

Sunuda soylemeden edemeyecegim emekli olsak bile yine calismak zorundayiz. Suan en dusuk emekli maasi 7.500. annem aliyor.bir duyuuorum para yatmis bir duyuuorum para bitmis.sadece bogaza gidiyor faturalara gidiyor.geri kalan ust baslari acil ihtiyaclarini ailemizin biz karsiliyoruz cocuklari olarak.yazacak cok sey var ama Allahtan umidimizi kesemiyoruz

Benimde duyduğum 2000-2008 yılları arası sgk girişi olanlar içinde kademeli emeklilik olabileceği. Her çocuk için 2 yıl düşülüyor diye biliyorum. Yani 4 yıl sizin. İnşaAllah olur.
Bunlar sadece nette okuduklarım, doğruluğundan emin değilim.

Bunun olacağını sanmıyorum
Bende eyt liyim, şimdi işe girdiğim tarihte şartlar 5.000 gün ve 20 yıl sigortalılık süresi idi, şu anda çıkan eyt şartlarında 5.950 gün ve 25 yıl sigortalılık şartı var, ben sigortalı olduğumda aylık bağlanma oranları %70 ti şimdi 35 civarı sanırım yani buradanda maaşlarımızın bir kısmı çalındı. 8.300 günle yüksek ödenmiş primlerimle alacağım maaş maksimum 10.000 olacak. Yani aslında eyt liler haklarını tam anlamıyla alamadı, sgk da kanun sigortalı olduğun tarihte ne ise odur şartları değişen ilk gurup eyt liler. Şimdi bu tarihten sonra işe giriş yapanlarda böyle bir durum yok diye biliyorum yani tabi oldukları kanun uygulanıyor o yüzden değişiklik olacağını sanmıyorum. Zaten olursa bunun sonu gelmez 2000 li 2001 girişli sırasıyla hepsi değiştiği zaman sgk bu yükü kaldıramaz diye düşünüyorum.

Bende eyt liyim, şimdi işe girdiğim tarihte şartlar 5.000 gün ve 20 yıl sigortalılık süresi idi, şu anda çıkan eyt şartlarında 5.950 gün ve 25 yıl sigortalılık şartı var, ben sigortalı olduğumda aylık bağlanma oranları %70 ti şimdi 35 civarı sanırım yani buradanda maaşlarımızın bir kısmı çalındı. 8.300 günle yüksek ödenmiş primlerimle alacağım maaş maksimum 10.000 olacak. Yani aslında eyt liler haklarını tam anlamıyla alamadı, sgk da kanun sigortalı olduğun tarihte ne ise odur şartları değişen ilk gurup eyt liler. Şimdi bu tarihten sonra işe giriş yapanlarda böyle bir durum yok diye biliyorum yani tabi oldukları kanun uygulanıyor o yüzden değişiklik olacağını sanmıyorum. Zaten olursa bunun sonu gelmez 2000 li 2001 girişli sırasıyla hepsi değiştiği zaman sgk bu yükü kaldıramaz diye düşünüyorum.
Aslında sgk şu an da eytlilerin yükünü kaldıracak durumda değil ama seçim yatırımı için yapıldı. Ne yapacakları belli olmaz.

Aslında sgk şu an da eytlilerin yükünü kaldıracak durumda değil ama seçim yatırımı için yapıldı. Ne yapacakları belli olmaz.

Eyt liler çalışırken kanun değiştirildi o yüzden yapıldı bu düzenleme ve seçime yakın yapılmasının sebebi belli ama 2000 ve sonrası için kanun girişlerinden itibaren belli, bir hak kayıpları yok yani o yüzden bir daha olacağını düşünmüyorum. Bu arada Avrupa'da emeklilik yaşı ülkesine göre 62-66 arasına kadar çıktı o yüzden bir daha geri çekileceğini sanmam.

Bende bunu düşünüyorum günlerdir.
Özel de zor ama devlette de kolay değil hele ki öğretmenlik.
Yaş 58e kadar yapilamaz ki.
Bende düzenleme bekliyorum ki ben 2013 atamasiyim yaşı düşündükçe insan geriliyor.

Bende bunu düşünüyorum günlerdir.
Özel de zor ama devlette de kolay değil hele ki öğretmenlik.
Yaş 58e kadar yapilamaz ki.
Bende düzenleme bekliyorum ki ben 2013 atamasiyim yaşı düşündükçe insan geriliyor.

Emeklilik konusunda mantık yok ki gerilmekte haklısınız
25 yıl sigortalılık süresi diyor bu ne demek; senin çalışma ömrün 25 yıl demek bence ama emeklilik cıksss 25 yıl çalışıp sonra emekliliğe kadar pabuçlarınızı yiyin diyorlar anlaşılacak iş değil

biliyor musunuz Aralık 99 girişliyim.. 3 ay ile kaçırıyorum
23 yıldır aktif çalışanım (doğumlarımdaki ücretisiz izinler hariç)
7300 bandında da primim var... nerelere gidem :)

en azından 99 yıl sonuna kadar olsaydı şu eyt diyorum hep

Bakın şöyle bir bilgi var google da :

Amerikada emeklilik yaşı 65, eksik maaş almayı kabul ederseniz 62 olabiliyor
Avrupa ülkeleri içerisinde İtalya, Yunanistan ve Danimarka'da emeklilik yaş sınırı 67 yıl.
Fransa'da 62 den 64 e yükseltildi
Bulgaristan'da emeklilik yaşı sınırı 66 yıl 10 ay,
Portekiz'de 66 yıl 7 ay,
İspanya'da 66 yıl 2 ay
İngiltere ile İrlanda'da 66 yıl.
Avusturya'da emeklilik yaşı erkeklerde 65 yıl ve kadınlarda 60 yıl
Emeklilik yaşı en düşük ülke ise Endonezya. Endonezya'da erkekler ve kadınlar 58 yaş

Buna göre ülkemizde şu an ki düzenlemenin altına inilmesi mümkün görünmüyor çünkü sgk kanunu Avrupa'ya uyarlanıyor. Bu yaşlar benim fikrime göre emeklilik için çok çok geç, özellikle ülkemizde insanların bu yaşlara kadar çalışması mümkün değil ama maalesef böyle bir saçmalık var

Burası Türkiye. Ucunda seçim ve oy alma ihtimali olan her şey olabilir.
Ben de özel sektör çalışanıyım. Kaç yaşında emekli olacağımı önemsemiyorum açıkçası,çünkü emekli olsam o maaşla geçinemem,bırakın çocuk okutmayı vs. O yüzden herhalde ölene kadar çalışacağım 😂
Olsun en azından garanti bi maaşımız olurdu.

O paralarla gecinilmez ama yinede insanin olabilme hakkı olsa ...
Çünkü düşünüyorum 58 yaşına kadarben nasıl çalışabilirim?
Mesleğim öğretmenlik.
Bazı meslek gruplarında yine bir sürü hak indirimi var .
50 den sonra hangi öğrenciye ne verebilirim?
Hadi 50 olsun ama 60lar hele de kadınlar için işkence bence.

X