18 Mart Çanakkale Zaferi

IMG_20200318_113235.jpg

Canım Atam, Seyid Onbaşı, çocuk yaşta cepheye giden canlar, vatan uğruna ekmeğini paylaşıp yurdum yiğitlerine mermi taşıyan analar, nineler kurban olayım sizin bastığınız topraklara, kurban olayım sizin o güzel yüreklerinize, hepinizin ruhu şad olsun, nûrlar içinde uyuyun:KK43:
IMG_0124.JPG

IMG_0123.JPG

IMG_0126.JPG

Ruhunuz şad olsun. Mekaniniz cennet olsun. Nurlar icinde yatin. Sizlere ne kadar tessekkur etsek de azdir.

Kalk çocuk...
Sana bir asır öteden yazıyorum...Daha dün barut kokuyordu ellerim...Belki aynı yaştaydık seninle...Daha 15'inde diyorlar sana belki de...
Sen okula ,ben cepheye koştum...Sen bahçede oynarken ben harp meydanında vuruştum...En güzel yemekleri yerken bir tas hoşaf,bir lokma ekmekle doydum...Bunları sana anlatıyorum diye bozulma hemen...Bil diye anlatıyorum...Arkadaşlarım vardı benimde...Mevzilerde hasret giderirdik...Ancak orada birbirimizi görebilirdik...Annem git oğul dedi...Gözümün içine bakarken,ellerime kına yakarken...Git sütümü, hakkımı helal etmem dedi...Ciğeri parça parça düşerken git dedi...Sahi senin annen nasıl oda sana gözü gibi bakıyor mu? Vatan diye kokluyor mu? Seni...
Hadi çocuk kalk,doğrul...
Tut ellerimi gidelim seninle Şüheda kokan dağlara anlatayım bir bir gidenleri...Umut tohumları gibi nasıl düştüler toprağa göstereyim...
Vaktin mi yok? Neye telaş edersin böyle...Sadece bir gününü alacak belki...Ama göreceksin kan sızan koyu,göreceksin mevziyi, o eski namluyu...
Neden kalkmazsın yerinden...Beni vururken Çanakkale en derinimden sen neden bu kadar yavaşsın...
Kalk dedim sana...Saygın olsun biraz atana,kefensiz yatana...Senin için düştük bizler toprağa...Bak şimdi sen rahat rahat yaşıyorsun...Sitem değil sana sözlerim...Unutulmamak derdim...
Hadi kalk yerinden...Al eline Nazlı Hilali koş...Durma hiç bir zaman bize emredilirken ölmek sana da emredildi yükselmek...Yüksel en yüceye taşı göğsünde Al Sancağı...
Ve de ki...
Ben ezelden beridir hür yaşadım ,hür yaşarım...Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? ŞAŞARIM!...Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım...Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım...
Hadi söyle göğsünü gere gere...Ve unutma Ne MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

MEHMET OĞLU MEHMET
18 MART 1915
ÇANAKKALE...!

Eklentiler

• IMG_20210317_223156.jpg
    IMG_20210317_223156.jpg
    126,1 KB · Görüntüleme: 61
Beni en çok heyecanlandıran gezilerden biri olan Çanakkale şehitlik gezisinin üzerinden 6 ay geçti nerdeyse.Hayatımda hiç bu kadar yaşanmış ve geçmişte kalan bir olayı yüreğimde hissetmemiştim.Her metrekaresinde bir şehidin kanı ve canı oldğunu düşünerek parmaklarımın ucunda gezdim heryeriTürk ordusunda bir daha olmayacak olan 57.alaya gelince gözümden iki damla yaş süzülüverdi.Çünkü benim 3 hemşerim,doğduğum ilçeden üç vatan evladı 57.alayın gidip dönmeyenleri arasındaydı.Sessizce ve gururla birer karanfil bıraktım yanlarına.Yüreğimden kopan dualarla.Bu vatanın kıymetini ve gidenlerin yaptığı büyük fedekarlığı öyle bir hissediyorsunuz ki ben bu vatan için ne yaptım acaba diyerek kendinizden utanıyorsunuz.En azından ben öyle hissettim.Yarın 18 Mart.Allahtan hepsine rahmet diliyorum.Onlar yattıkça bu vatan biz torunlarına emanettir.Ruhları şad olsun;mekanları cennet.........
images

images
Yazdınız her cümleleri bende yaşadım. Çook kutsal bir yer gidipte herkesin bu hisleri yaşamasını dilerim. Gidipte gezilesi o maneviyatı hissetmeleri her şeye deger. Bu vatan var oldukça hep böyle kahramanlara anılacak.ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANLARI CENNET OLSUN İNŞALLAH 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

2 kere gittim Çanakkale'ye gidilip görülmeli kesinlikle insanda manevi tarihsel şuur oluşuyor.. Allah sehitlerimizden bin kere razı olsun, sefaatlerini nasip etsin 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Lisede nasip olmuştu Çanakkale'ye gitmek. Lise öğrencisinin aklı bir karış havada olur derler ama Çanakkale öyle bir şuurdur ki soluduğun hava, yağan yağmurun, toprağın kokusu, o maneviyat bir ergeni bile etkilemeye yetmişti.
Şimdi bir şehit yakını olarak tekrar nasip etsin isterim oraları tekrar görmeyi.
Rabbim şehadetlerini kabul etsin ♥️ Bizede tekrar o zamanları yaşatmasın inşallah 🤲

Uzerinden tam 106 yil gecmis. Hem buruk hem gurur verici bi tablo. Insan en cok genclere uzuluyo. Yemek yerken bile zorlaniyorum. Ne kadar tesekkur etsek az🙏🏻

"Komutanım benim tüfek bozulmuş tetik basmıyor" diyen Askere...
Yüzbaşı: "Tüfek sağlam oğlum senin parmağın kopmuş" dediği Kahramanlık Destanıdır Çanakkale,
Canakkale mücadeledir, Çanakkale inançtır, Aziz, şehitlerimizi saygı ile anıyoruz.
Cennet vatanın
Kutsal Şehitleri Ruhunuz şaad olsun. 🇹🇷 🇹🇷🇹🇷 #18Mart1915ÇanakkaleZaferi

Eklentiler

• 35C1440D-E8DA-408B-92B6-DBE45755BE49.jpeg
    35C1440D-E8DA-408B-92B6-DBE45755BE49.jpeg
    267,2 KB · Görüntüleme: 65
  • 5C86A759-15A5-47B0-B789-7DF3473DE030.jpeg
    5C86A759-15A5-47B0-B789-7DF3473DE030.jpeg
    621,1 KB · Görüntüleme: 73
  • 34FC3EAE-7C27-4CD0-A49E-76BB82CEC7AB.jpeg
    34FC3EAE-7C27-4CD0-A49E-76BB82CEC7AB.jpeg
    339,8 KB · Görüntüleme: 73
  • 6B4859DA-65F4-497E-AA57-9B143CD64EE7.jpeg
    6B4859DA-65F4-497E-AA57-9B143CD64EE7.jpeg
    303,3 KB · Görüntüleme: 69
  • 8F22FB6F-7721-4621-8879-6A2F3AE0D079.jpeg
    8F22FB6F-7721-4621-8879-6A2F3AE0D079.jpeg
    517,4 KB · Görüntüleme: 65
Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Hepsinin mekanı cennet olsun. Amin.

images (9).jpeg

🇹🇷18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. Yıl dönümü🇹🇷

Ruhları şad olsun 🤲

X