Konuşma Problemleri 18 aylık bebeğim ve çok az kelime konuşması

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Mutluanne88

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2019
516
283
35
Mrb arkadaşlar 18 aylık bebeğim var. Kelime dağarcığı çok az. Bir, cici, baba, mama, nene, dede anne sadece bu kelimeleri tam telaffuz ediyor başka da anlamsız kelimeler söylüyor. Göz teması iyi fakat komutları yapmıyor al ver gel git gibi diyorum oralı olmuyor bazen de ismini söyledigm de bakmıyor. Biz yeni tayin geldik dolayisi ile evde ben ve babası dışında gördüğü kimse yok. Park à gidince de yaşıtlarınin yanına gitmiyor koşuyor salıncakà binse en fazla 1 dakika oturup sıkıyor tahtaravalli hele 10 saniye bile degil hemen kalkıyor. Eliyle işaret etmiyor gösterdiği şeyleri yada çok nadir. İnternet é yazdığım da uyaran eksikliği diyor. 2 gündür televizyon ve telefonu kestim ilgi gösteriyorm oyunlar oynamaya çalışıyorum pek katılmiyor. Onun dışında oyuncak yemek seti aldım kahve fincanı nı sanki içiyormuş gibi ağzıma götürdüm onu yaptı ve bir kaç defa farklı zamanlar da da kendiliğinden yaptı. Evham mi yapıyorum bilmiyorum ama uyaran eksikliği otizm é kadar gidebiliyor muş. Anksiyete rahatsızlığım var ve suan çok korkuyorum. Neler önerirsiniz . Teşekkür ediyorum

Valla bilemedim ki yanlis yonlendirmekte istemem. Her cocuk bir olucak diye birsey yok tabi. Hareketler haric benim oglum 25 aylik oda sizin dedigini Seyleri anca söylüyor. Siz nete aldanmayin bir cocuk pedogagina götürün. Yada hangi bölüm ilgileniyorsa

Anksiyete feci bişiy geçmiş olsun.. okurken kendimi buldum sizde ben de oğluma aynı teşhisleri koymuştum şimdi gülüyorum..
Bu yasta neler yapabiliyor unuttum ben ama yazdıklarınız normal gibi geliyor.. tabii dikkatedin ama kendinizi de rahatlatmanın yollarına bakın bence çocuk da siz iyi olursanız iyi olur ancak

Benim oglumda 17 aylik bana normal geldi saydiklariniz.. tablet telefon kestim demissiniz eger cok izliyorsa azaltin ve bol bol konusup birlikte kitap okuyun.. tamamen kesmek en iyisi ama yapabileni tebrik ederim.. benimkide izliyor ama sinirli.. Bez degistirirken eline veriyorum mesela cunki baska turlu durmuyor..

Bence normal, hatta benim kızım 20 aylık ona benziyor biraz. Sıkıldığından yaptığını düşündüm ben. Motor becerileri gelişmedi daha birçok şeyi yapamıyorlar o yüzden sıkılıyorlar. Evin içinde de bir yere kadar, o yüzden sürekli o oyuncaktan şuna, oradan banyoya oradan mutfağa falan dolanıp duruyorlar. Benimki hala tahteravalliye binmez. 2 dakika sallanır iner, 2kayar sıkılır. Yaprak gösterin, kedi köpeğe bakın, yaşadığınız yerde değişik şeyler varsa öğretin ona. Yağmurda karda balkona çıkarın elini uzattırın, yeni şeyler öğrensin.
Ayrıca kelimede yeterli canım daha ne söylesin :) benimki de öyle. Suya fu, kuşa fuf diyor mesela gülüyoruz biz. Anksiyete için destek alın ama. Ben yıllar önce tedavisini gördüm, ara ara yoklar beni, psikologların söylediklerini hatırlar rahatlarım. Küçük çocukla anksiyete çok zor.

Bence normal, hatta benim kızım 20 aylık ona benziyor biraz. Sıkıldığından yaptığını düşündüm ben. Motor becerileri gelişmedi daha birçok şeyi yapamıyorlar o yüzden sıkılıyorlar. Evin içinde de bir yere kadar, o yüzden sürekli o oyuncaktan şuna, oradan banyoya oradan mutfağa falan dolanıp duruyorlar. Benimki hala tahteravalliye binmez. 2 dakika sallanır iner, 2kayar sıkılır. Yaprak gösterin, kedi köpeğe bakın, yaşadığınız yerde değişik şeyler varsa öğretin ona. Yağmurda karda balkona çıkarın elini uzattırın, yeni şeyler öğrensin.
Ayrıca kelimede yeterli canım daha ne söylesin :) benimki de öyle. Suya fu, kuşa fuf diyor mesela gülüyoruz biz. Anksiyete için destek alın ama. Ben yıllar önce tedavisini gördüm, ara ara yoklar beni, psikologların söylediklerini hatırlar rahatlarım. Küçük çocukla anksiyete çok zor.
Ama internete baktığımda hiç iyi şeyler söylemiyor 😢😢

Ama internete baktığımda hiç iyi şeyler söylemiyor 😢😢
Bende bu gece nefes darlığı çektim. Muhtemelen dün yediklerimden ama İnternete bakınca ya kalp krizi geçiriyorum yada kalp kapakçığım delik. Google herşeyi abartır zaten. Kaç kişi benim bebeğimde öyle yazmış bak, rahat ol :)

Bende bu gece nefes darlığı çektim. Muhtemelen dün yediklerimden ama İnternete bakınca ya kalp krizi geçiriyorum yada kalp kapakçığım delik. Google herşeyi abartır zaten. Kaç kişi benim bebeğimde öyle yazmış bak, rahat ol :)
Ama ben yeterince ilgilenemedim is yaptımda filan yada gün için de tv telefon çok verdim Son günlerde niloya sız uyumaz hale gelmisti hiç bilemedim otizme kadar götürürmuş bu dijital ortam ay ay bebek gelişimini takip ediyordum internet te hep benim bebeğim gerisinde kalıyordu mental ve dil gelişimi olarak bebekten bebeğe fark ediyor diyordum en Son 10 yirmi kelime kurar cümle kurar deyince evham başladı. Ben dişlerimi fırçalarken benim fırçami eline almak istiyordu bende gittim kendisine bebek diş fırçası aldım dün verdim beraber fırçaladik ben fırçalarken oda yaptı kendini yani fırçayi sallamasa da kafasını salladı fırça sabit elinde duruyor bu kafasını sallıyor ☺ ama komut almıyor al diyorum çok nadir gel diyorum çok nadir otur diyorum çok nadir oturuyor çok başına buyruk ve sevilmekten hiç hoşlanmıyor ama babası beni severse sarılsa kıskanıyor beni itiyor filan da 😊😐 bilemedim. Geceden beri internet de yım araştırıyorum anksiyete krizim tuttu. Suan tekrar hamileyim kardeşi gelince daha iyi olur mu yalnızlık dan kurtulur diye çok seviniyorum komşu yok akraba yok tek baba ve ben varım yeni tayin geldik 😢

Ama ben yeterince ilgilenemedim is yaptımda filan yada gün için de tv telefon çok verdim Son günlerde niloya sız uyumaz hale gelmisti hiç bilemedim otizme kadar götürürmuş bu dijital ortam ay ay bebek gelişimini takip ediyordum internet te hep benim bebeğim gerisinde kalıyordu mental ve dil gelişimi olarak bebekten bebeğe fark ediyor diyordum en Son 10 yirmi kelime kurar cümle kurar deyince evham başladı. Ben dişlerimi fırçalarken benim fırçami eline almak istiyordu bende gittim kendisine bebek diş fırçası aldım dün verdim beraber fırçaladik ben fırçalarken oda yaptı kendini yani fırçayi sallamasa da kafasını salladı fırça sabit elinde duruyor bu kafasını sallıyor ☺ ama komut almıyor al diyorum çok nadir gel diyorum çok nadir otur diyorum çok nadir oturuyor çok başına buyruk ve sevilmekten hiç hoşlanmıyor ama babası beni severse sarılsa kıskanıyor beni itiyor filan da 😊😐 bilemedim. Geceden beri internet de yım araştırıyorum anksiyete krizim tuttu. Suan tekrar hamileyim kardeşi gelince daha iyi olur mu yalnızlık dan kurtulur diye çok seviniyorum komşu yok akraba yok tek baba ve ben varım yeni tayin geldik 😢
Çok net söylüyorum, gebelik hormonlarınla anksiyetenin birleşmesi sonucu bu yaşadığın şey. Gerçekten düşündüğün kadar kötü değil. Hepimiz evde iş yapıyoruz, bütün bebekler hem kendi kendine hem telefon ile zaman geçiriyor. Ekrandan uzak tutabilirsen ne ala ama tutamazsan kendini hırpalama. Geçen sitedeki kadınlar diyordu 2 yaşına kadar oynuyorlar telefonla başka çare olmuyor diye. İnan benim şu an tanıdığım herkesin çocuğu seninki gibi.
Sen komut almıyor diyorsun da bence o seni sallamıyor :KK70: Benimkide öyle. Gel bisküvi vereceğim deyince geliyor ama gel yatacağız deyince hiç bakmıyor bile. Ayrıca cümle kurmak neymiş ya. Benimki de kurmuyor. Arkadaşın bebeği var 19 aylık o da kurmuyor. Kuzenimin oğlu 23 aylık o da kurmuyor. Gerçekten normal, kafana takma, bilmediğin kötü birşey yok ve olmayacakta. Bebişin gayet normal sadece belki seni sallamıyor :)

Çok net söylüyorum, gebelik hormonlarınla anksiyetenin birleşmesi sonucu bu yaşadığın şey. Gerçekten düşündüğün kadar kötü değil. Hepimiz evde iş yapıyoruz, bütün bebekler hem kendi kendine hem telefon ile zaman geçiriyor. Ekrandan uzak tutabilirsen ne ala ama tutamazsan kendini hırpalama. Geçen sitedeki kadınlar diyordu 2 yaşına kadar oynuyorlar telefonla başka çare olmuyor diye. İnan benim şu an tanıdığım herkesin çocuğu seninki gibi.
Sen komut almıyor diyorsun da bence o seni sallamıyor :KK70: Benimkide öyle. Gel bisküvi vereceğim deyince geliyor ama gel yatacağız deyince hiç bakmıyor bile. Ayrıca cümle kurmak neymiş ya. Benimki de kurmuyor. Arkadaşın bebeği var 19 aylık o da kurmuyor. Kuzenimin oğlu 23 aylık o da kurmuyor. Gerçekten normal, kafana takma, bilmediğin kötü birşey yok ve olmayacakta. Bebişin gayet normal sadece belki seni sallamıyor :)
Benim arkadaşımin oğlu 18 aylık ken dr kontrolüne gittiğinde doktor saat nerde demiş duvara bakmış bebek. Kapı nerde demiş kapıya bakmış kalem nerde demiş kalemi işaret etmis. Benim ki sorulan sorulara bile bön bön bakar 😐 anladığından bile şüpheliyım. Ama bazen evde sıkıldığında ayakkabılarini getirir dışarı götürmem için demekki dışarı ayakkabı yla gidildiğinı şart olduğunu biliyo ☺ yani düşünüyorum bu gibi şeyleri. Ben oyun oynamak için oyuncaklarını yan yana diziyorum oda yapsın diyé o hep dağıtıyor hiç yapayım kurayım demiyor herseyi yıkıyor 😐

Benimki 17 aylık aynı seninki gibi. Gayet normal sıkıntı yok. Gelişsin daha iyi olsun istiyorsan, hata olduğunu anladığın şeyleri artık yapma. Ekranı kes ya da çok çok zorlanırsan on dk falan aç ara ara. Bol bol kitap aç oku, resimlerine baksın bir yandan, resimlerdekileri tanıt. Hemen öğrenecektir

Benimki 17 aylık aynı seninki gibi. Gayet normal sıkıntı yok. Gelişsin daha iyi olsun istiyorsan, hata olduğunu anladığın şeyleri artık yapma. Ekranı kes ya da çok çok zorlanırsan on dk falan aç ara ara. Bol bol kitap aç oku, resimlerine baksın bir yandan, resimlerdekileri tanıt. Hemen öğrenecektir
Kitap okusam gelir eline alır fırsat vermezki yada kitap elinde inceler atar kenara ben okusam dinlemez bile başka odaya gider yada takmaz 😑😐

Geçen yıl kolumun üstüne yatmisim sabah kalktım nasıl ağrıyor sonra tam yattigim yerde yumru gibi bastırınca ağrıyan birsey cikmmis damar üstünde. Feci ağrıyor dokununca içten oynuyor falan. Internete yazdim. Bana ne dedi biliyormusun. Lenf kanseri...Dr a gittim korka korka krem verdi küçülür büyük ihtimal kuculmezse film çektir dedi. Şükür geçti..diyeceğim o ki internete inanma kaldiki normal hareket ve davranışlar gösteriyor bebeğiniz. Yaşıtlarından uzak sadece evde zaman geçiriyor belliki büyüdükçe yaşıtları ile olunca açılır. Benim oğlumda parkta çok cekingendi tirsak davranır salıncakta oturur kalkardı anında. Çok ehvam yaptıysanız pedegoga götürün

Internete bakarsan hepimiz kanseriz, başımız ağrısa beyin tümörünüz var , adet olmazsak hamileyiz , hamileysek kesin dış gebelik ,bebeğimiz olsa kesin otizm...
Allah aşķına bu kadar evhamlı olmayın 18 aylık cocuk 4 5 kelime söylüyor daha ne istiyorsunuz ..yeğenim 26 aylık sadece mama baba diyor ve sapasağlam allaha şükür ..biraz geç konuşabilir ..otizm belirtileri cok ciddi mutlaka degisik bi cocuk oldugunu anlardın ...allah sağlık versin

Internete omuz tutulmasi yazin 2 ay ömrün kaldi diyor.

Ucra bir yerde değilseniz bi uzmana gidin

Ama 18 aya ve pek kimseyle iletisim kurmamasina gore bana normal geldi.
Biraz komsu vs edinmeye calisin cunku sosyallesmeye ihtiyaci var.
Varsa oyun gruplari da guzel olur

Oglum da o yasta pek konusmuyordu. Bence sıkıntılı bi durum degil.
Suan 3 yasinda masallah bilmedigi laf yok.

Mrb arkadaşlar 18 aylık bebeğim var. Kelime dağarcığı çok az. Bir, cici, baba, mama, nene, dede anne sadece bu kelimeleri tam telaffuz ediyor başka da anlamsız kelimeler söylüyor. Göz teması iyi fakat komutları yapmıyor al ver gel git gibi diyorum oralı olmuyor bazen de ismini söyledigm de bakmıyor. Biz yeni tayin geldik dolayisi ile evde ben ve babası dışında gördüğü kimse yok. Park à gidince de yaşıtlarınin yanına gitmiyor koşuyor salıncakà binse en fazla 1 dakika oturup sıkıyor tahtaravalli hele 10 saniye bile degil hemen kalkıyor. Bazen parmak ucunda
Yürüyor birkaç günde bir . Eliyle işaret etmiyor gösterdiği şeyleri yada çok nadir. Sevgi gösteriyorum sarılıyorm çoğu zaman itiyor yanıma yatırıyorm sarılıyorm gidiyor yatagin bir ucuna 🙁😢 İnternet é yazdığım da uyaran eksikliği diyor. 2 gündür televizyon ve telefonu kestim ilgi gösteriyorm oyunlar oynamaya çalışıyorum pek katılmiyor. Onun dışında oyuncak yemek seti aldım kahve fincanı nı sanki içiyormuş gibi ağzıma götürdüm onu yaptı ve bir kaç defa farklı zamanlar da da kendiliğinden yaptı. Çak yapıyorum yapıyor. Bazen kovalamaca oynuyorum kaçıyor gülüyor yakalayınca ama ben kaçıyorum gelmiyor.dışarda köpek kedi görse cici diye sesleniyor seviniyor bebek görse BeBi diyor Evham mi yapıyorum bilmiyorum ama uyaran eksikliği otizm é kadar gidebiliyor muş. Anksiyete rahatsızlığım var ve suan çok korkuyorum. Neler önerirsiniz . Teşekkür ediyorum
E bunlar normal ama.
Yani ne yapsın mesela?
18 aylık bebek zaten tek kelimeler kullanır o da belli miktarda.
Ha az kelimesi var orası Kesin.
TV ve telefon varsa zaten kelime dağarcığı azalır. İletişim sıkıntılı olur.
Eltimin 33 aylık oğlu var o da öyle. Telefondan tvden çocuk konuşmuyor

Beni yanlış anlamayın da kardeşi gelince daha iyi falan olmaz. Çocukla zaten tam ilgilenemediğinizi bu yüzden tv telefon izlettirdiğinizi söylemişsiniz. Kardeşi büyütüp onunla iletişim kurana kadar 2 3 sene geçer bu süreçte çocukla ilgilenmez telefonu tableti vermeye devam ederseniz hiç iyi sonuçlar elde edeceğinizi de düşünmüyorum. Kendiniz diyorsunuz yaşıtlarından geride diye sizin tüm ilginizi ona vermeniz lazım şu an ama hamilesiniz ilgi önceliğiniz yeni bebek olacak. Bence bir şekilde destek alın yanınıza gelip kalacak birini bulun en azından bir süreliğine.

X