Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar 15 yaşındayım saçlarım dökülüyor

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri
Bir sorunun var. Doktora gitmissin.Ilac verilmis. Kullanmamissin simdi ne yapayim diyorsun. Bir daha doktora git ilac versin kullanma...

Öncelikle çok çok teşekkür ederim. Mesajımı dikkate alıp bu kadar bilgi verdiğin için, gözlerim doldu okurken ❤. Sürekli içtiğim bi ilaç yok. Bağırsak mideyle ilgilide bi ilaç içmedim bi sıkıntım çok olmadı. Dediklerini korona biter bitmez yapıcam. Aslında check up yaptırıp vücudumda ne eksik ne fazla bunları öğrenmek istiyordum. Umarım adet dönemleri için dediklerinede bakıyorlardır.Bakmıyorlarsa baktırırım yinede. Rafine ürünleri şu mesajını okuduktan sonra tiksintiyle baktım öyle bi yazmışsınki, gözlerimde saçlarımın düzeldiği an belirdi. Saçlarım kendimi bildim bileli azdı hep azdı :KK43: Tavsiyelerini dikkate alıcam. Sana yazarım sonuçları teşekkür ediyorum 🖤🖤
o rafine şekeri abur cubur kesmen bile ne kadar cok farkder ama hemen 1 ayda değişim bekleme

Canin öncelikle geçmiş olsun. İlk olarak şunu söyleyeyim. Rahatla. Sakin ol. Stres yapman saçına daha çok zarar verir. Şimdi beni bir ablan olarak kabul et. Ve tavsiyelerimi not almaya başla.
İlk olarak bu tavsiyeleri adet görmüş olduğunu düşünerek veriyorum. Çünkü 15 yaşındasin.
İlk önce bir kadın doğum uzmanına git. Ultrasonda yumurtaliklarina baktır. Polikistik over görüntüsü var mı yok mu?
Adetinin 3. Günü serbest testesteron, total testesteron, lh, fsh, östradiol, dhea-s gibi tahlillerini yaptır. Bunlar kesin yaptırman gerekenler. Bir de progesteron ve prolaktinine baktirman gerek. Ama onlar adetin kaçınci günüydü hatırlamıyorum. İlk söylediklerim kesin yaptırman gerekenlerdi. Şimdi bunun yanında bir de dht var. Buna her doktor bakmaz ama umarım bakar gittiğin doktor.

Bunun dışında herhangi bir zamanda tam kan sayımı ve tiroit paneline baktirman gerek. Sadece TSH testi yetmez bak. Genel tiroit paneline baktir. Anti tpo tarzı testler var. TSH yeterli değil. Aslında kadın doğum yerine iyi bir endokrinoloji uzmanına da gidebilirsin. Hatta daha iyi olur.

Bunların yanında demir, demir bağlama, ferritin, d vitamini, B12, folik asit, cinko gibi değerlerine baktır. Ferritin düzeyin minimum 60-70 üstü, d vitamini de 50-70 aralığında olmalı. Hepsini yapmasa bile ferritine kesin baktır canım tamam mı?

Bunlara baktırdın bir şey çıkmadı diyelim. ANA testi var. Otoimmun bir hastalığın var mı yok mu? Başka şikayetlerin var mi? Vücudunu iyi takip et.

Bu arada adet duzensizligin varsa o yüzden dokuluyordur. Diyabet veya insülin direnci de döker tatlım. Veya böbreküstü bezinde bir rahatsızlık olabilir. Endokrine gitsen her şeyine baktirir.

Şimdi gelelim diğer onerilere.
Rafine gıdaları hayatından çıkar.
Nutella, abur cubur, kek börek, ekmek bunları azalt. Ambalajlı abur cuburlari komple yok et.
Sağlıklı beslenmeye çalış.
Bol sebze, bakliyat, günlük belli miktarda meyve ve saglikli et. Yumurtayı organik al mesela marketten. Üç öğün düzenli yemeğini ye. Spor yap. Kesinlikle. Erken yat. Erken kalk. Uyku aşırı önemli.

Bunun dışında yapılacak çok şey var. Minoxil, başka losyonlar, doğal yağlar, dermastamp, mezoterapi, prp...

Daha o kadar küçüksün ki. Hormonların çok fazla çalışıyor. O saçlar düzelecek. Sadece sabır. Saçları kazımak ise yaramaz. Ama daha kısa kesebilirsin.

Ben hormonel bir sorun yaşadığını düşünüyorum. Başka şikayetlerin de varsa yaz. Sivilce, tüylenme, aşırı şekerli yeme isteği vs...

Sindirim sorunlarin var mı? Bağırsak mide sorunların. Bunları da ekle canım.

İçtigin bir ilaç var mı? Dogum kontrol hapı, antidepresan vs. Saçların ne zaman dökülmeye başladı, ne zamandır dökülüyor?

Günde 3 kere 5er dk saç derine nazikçe masaj yap.

Ağzımı bozucam ama seninle dalga geçen yaratıkların hepsinin ben...

O iğrenç mahlukatlari Allah'a havale et.
Umarım çok daha büyük dertleri olur.

Okuldaki zorbalari tahmin edebiliyorum da annene şaşırdım. Yanlış anlama ama belli ki egitimsiz, bilinçsiz ve cahil bir kadın. Kendi başının çaresine bakman gerek. Bana istediğin zaman yaz.
Ama bu tavsiyelerimi yabana atma güzel kardeşim. Ben 24 yaşındayım. Senden 10 yaş büyüğüm neredeyse. Üzüntünü ve çaresizliğini anlıyorum ama geçecek bana güven canım. Cevaplarını bekliyorum.

Bu arada saçların evet gür degil, Elidor reklamında oynatmazlar seni ama kimsenin de kel diyeceği bir saç yok be kuzum :)
Kek değilsin. Çok gençsin, çocuksun daha. Tedaviye en iyi yanıt verecek yaştasın. Sadece doğru teşhis ve tedavi gerekli :) kendine inan.
Stresini azaltmaya calis.
Benimde 15 yıldır saçım dökülüyor çocukluğumdan beri kabızlık çekiyorum ilgisi olabilir mi?

Benimde 15 yıldır saçım dökülüyor çocukluğumdan beri kabızlık çekiyorum ilgisi olabilir mi?
sizi her topikte görüyorum yanlış anlamayın ama bence virus olaylarindan sonra bir doktora gidin a kişinin saçı d vitamininden dokulur b kisinin tirotitten baska birinin kansizliktan sizin sorununuz belki de genetiktir 15 yil cok uzunn bir süre sizin dökülme nedeni farkli olabilir bunun cevabini doktor verecektir

sizi her topikte görüyorum yanlış anlamayın ama bence virus olaylarindan sonra bir doktora gidin a kişinin saçı d vitamininden dokulur b kisinin tirotitten baska birinin kansizliktan sizin sorununuz belki de genetiktir 15 yil cok uzunn bir süre sizin dökülme nedeni farkli olabilir bunun cevabini doktor verecektir
Gittim tabiki gitmez olurmuyum devlet Hastanesi'nde ne kadar ilgilenebilirlerki?bende pko var doktor hormonların normal dedi ama normal değil pkos hastalığında hormonlar farklı çalışıyor,bikac test yapıp yolluyorlar östrojenimede bakarmisiniz dediğimde kadın beni tersledi sen misin doktor ben mi diye, östrojen eksikliği saç dökmez dedi yapılması gerekenleri bile yapmıyorlar ki.bende kendim çare aramaya çalışıyorum ☹️

Gittim tabiki gitmez olurmuyum devlet Hastanesi'nde ne kadar ilgilenebilirlerki?bende pko var doktor hormonların normal dedi ama normal değil pkos hastalığında hormonlar farklı çalışıyor,bikac test yapıp yolluyorlar östrojenimede bakarmisiniz dediğimde kadın beni tersledi sen misin doktor ben mi diye, östrojen eksikliği saç dökmez dedi yapılması gerekenleri bile yapmıyorlar ki.bende kendim çare aramaya çalışıyorum ☹️
devlete gitmeyin en basitinden. mesela sizin yorumlara bakıyorum bir yerde romatizmadna birinin dokulmus siz acaba ondan mi demissiniz bir yerde biri d vitamininden demiş siz ona yonelmissiniz herkesin farkli sebebi 15 yıldır dökülüyor ve neden devlet hastanesi dışında bir seçenek aramadiniz ki?

devlete gitmeyin en basitinden. mesela sizin yorumlara bakıyorum bir yerde romatizmadna birinin dokulmus siz acaba ondan mi demissiniz bir yerde biri d vitamininden demiş siz ona yonelmissiniz herkesin farkli sebebi 15 yıldır dökülüyor ve neden devlet hastanesi dışında bir seçenek aramadiniz ki?
Bazen insanların maddi imkanları kısıtlı olabiliyor. Özelde bazi hormon tahlilleri 1000li sayılarda oluyor. Belki o yüzden gidememistir hanımefendi. Belki de özeldeki doktorlar da çözüm bulamamıştır.

Sen neden bukadar rahatsız oldunki benim msjlarimdan?istediğim yere girer yazarım,burda herkes birbirine yardımcı olmaya çalışıyor çare arıyoruz.özellere gidip çare bulamayanlar da var,Allah düşmanıma vermesin bu saç dökülmesini insan çaresiz kalınca biyerde umut arıyor

Devlet olsun özel olsun hepsi ezberlemiş gibi konuşuyorlar.
Genetik diyip yollanıyor. Herkes çok mu sağlıklı vitaminli sanki sokakta yaşayan bi amca var papaz gibi saçları var çok mu vitaminli? Genetik diyip geçilio madem genetik antiandrojenlerle tekrar saç çıkısı yasayanlar var demekki genetik diyip geçirilmemesi lazım. Saç dökülmesi travmatiktir. Hem de çok. Ve cevap aramak asla bitmez,
Saçı dökülen biri çoğu doktordan daha çok şey biliyor suan saç dökülmesi hakkında buna da eminim.
Doktorlarda herşeyin bir yanıtı yok. En basitinden egzamanın, vitiligonun, sedefin bu hastalıkların bile tedavisi yok sadece, görünürün üstünü kapatma üzerine. Özelede gittim araştırma hastanesine gittim. Sadece düşünüyorum. İnsanların çabasızca sahip olduğu çoğu zaman düşünmediğihoyratça boyadığı vs neler neler yaptıkları saçlar aynı kalırken, biz gibiler neden bunu düşünmek zorundayız? Bu bir kadın için uzuv kaybı kadar korkutucu

Sen neden bukadar rahatsız oldunki benim msjlarimdan?istediğim yere girer yazarım,burda herkes birbirine yardımcı olmaya çalışıyor çare arıyoruz.özellere gidip çare bulamayanlar da var,Allah düşmanıma vermesin bu saç dökülmesini insan çaresiz kalınca biyerde umut arıyor
iyi misiniz siz ben rahatsiz oldugumdan demedim sadece kisiye gore değişiyor sebep dedim mesela her topikte herkes bisey oneriyor eskiden ben de her onerileni denerdim deneye deneye inanin saçım daha cok dokuldu her kafafan bir ses cikiyor madid imkansızlık tabiki olabilir buna bisey demiyorum ama uzmandan yardim almak şart maalesef gerçek sebebi bulmak icin

Devlet olsun özel olsun hepsi ezberlemiş gibi konuşuyorlar.
Genetik diyip yollanıyor. Herkes çok mu sağlıklı vitaminli sanki sokakta yaşayan bi amca var papaz gibi saçları var çok mu vitaminli? Genetik diyip geçilio madem genetik antiandrojenlerle tekrar saç çıkısı yasayanlar var demekki genetik diyip geçirilmemesi lazım. Saç dökülmesi travmatiktir. Hem de çok. Ve cevap aramak asla bitmez,
Saçı dökülen biri çoğu doktordan daha çok şey biliyor suan saç dökülmesi hakkında buna da eminim.
Doktorlarda herşeyin bir yanıtı yok. En basitinden egzamanın, vitiligonun, sedefin bu hastalıkların bile tedavisi yok sadece, görünürün üstünü kapatma üzerine. Özelede gittim araştırma hastanesine gittim. Sadece düşünüyorum. İnsanların çabasızca sahip olduğu çoğu zaman düşünmediğihoyratça boyadığı vs neler neler yaptıkları saçlar aynı kalırken, biz gibiler neden bunu düşünmek zorundayız? Bu bir kadın için uzuv kaybı kadar korkutucu
Çok haklısınız 15 yıldır araştıra araştıra gerçekten bi doktordan daha fazlasını biliyorum ama cesaret edipte hiçbşy deneyemedim şimdiye kadar daha mı zarar veririm diye ne yazıkki çok geç kaldım,okuyprum sadece bi umut teselli arıyorum :KK43:

iyi misiniz siz ben rahatsiz oldugumdan demedim sadece kisiye gore değişiyor sebep dedim mesela her topikte herkes bisey oneriyor eskiden ben de her onerileni denerdim deneye deneye inanin saçım daha cok dokuldu her kafafan bir ses cikiyor madid imkansızlık tabiki olabilir buna bisey demiyorum ama uzmandan yardim almak şart maalesef gerçek sebebi bulmak icin
Bende şimdiye kadar hiç bşy denemedim işte korkumdan dahada dökülür diye.erkeklerin bile genetik dökülmesi bi süre sonra duruyor ama benimki yok 15 yıldır kesintisiz dökülüyor acaba diyorum başka bi sebepmi var diye okuduğum her belirtiyi kendime yoruyorum.Bir sebep bulayımda çaresine bakıyım diye

Bende şimdiye kadar hiç bşy denemedim işte korkumdan dahada dökülür diye.erkeklerin bile genetik dökülmesi bi süre sonra duruyor ama benimki yok 15 yıldır kesintisiz dökülüyor acaba diyorum başka bi sebepmi var diye okuduğum her belirtiyi kendime yoruyorum.Bir sebep bulayımda çaresine bakıyım diye
valla iyiki denememissiniz inanin biri onu diyor biri bunu fakat bunun bir hakikati varki ben sunu farkettim kesinlikle beslenme düzgün olacak rafine seker paketli gida girmicek vucuda hele abur cubur asla. beslenme olarak balık yer misiniz siz,veya et?
genetikse tepe bolgesinden sakaktan kellik olur diğer yerler durur sizin tam olarka nasil?

valla iyiki denememissiniz inanin biri onu diyor biri bunu fakat bunun bir hakikati varki ben sunu farkettim kesinlikle beslenme düzgün olacak rafine seker paketli gida girmicek vucuda hele abur cubur asla. beslenme olarak balık yer misiniz siz,veya et?
genetikse tepe bolgesinden sakaktan kellik olur diğer yerler durur sizin tam olarka nasil?
Sizin dökülmeniz neyden kaynaklı genetik mi

Evet balık et yerim ama abur cubur şekerli şeyleri aşırı sevip tüketiyorum beslenmem sağlıklı değil yani.benim saçlarımda genel bi azalma var ama tepe bölgesi ortadan açılıyor gittikçe

Evet balık et yerim ama abur cubur şekerli şeyleri aşırı sevip tüketiyorum beslenmem sağlıklı değil yani.benim saçlarımda genel bi azalma var ama tepe bölgesi ortadan açılıyor gittikçe
genetik olsa ozellikle oralar 15senede coktan kel olurdu yani bir umut var demektir bu
once beslenmeyi duzeltip fazla kilon varsa kilo vermelisin ki pko etkileri azalsin ve abur cuburu hemen birakman lazim , cinko eksikliği varsa oda cok doker

X