13cm Yumurtalık kisti ile mücadelemi paylaşıyorum

Bende aynı durumdayım ocak ayında şiddetli ağrıyla acile gittim iğne serum hicbisey fayda etmedi 3 gün boyunca o ağrıyla uyuyamadım bile 17 yaşındayım bu arada sonra ultrason çekildi ve kist olduğunu kadin doğuda görünmem gerektiğini söylediler 1 hafta sonra kadın doğuma gittim iki kistim olduğunu biri 8 biri 6 cm sağ ve sol yumurtaligimda olmak üzere o kadar büyük beklemiyordum doğrusu çok korktum kötü huylu mu iyi mi ameliyat olursam yumurtaligjm alınır fln artık psikolojim bozulmuştu sonra şehir dışında başka hastaneye gönderdiler benj orda baksınlar denildi adana sehir hastanesine gittim kadın doğum baktı büyük çocuk cerrahisi baktı vs vs kan değerlerim yüksek çıkmıştı ca125 değerim normalin üstündeydi takip edildi 2 3 ay boyunca tekrar tekrar gidip geldim en az 6 7 son gidişimde tekrar kan testi yapıldı kistte buyume kuculme yoktu kan testim de normal cikimistj bu kez, sonra çocuk doktorum tekrar kadın doğuma yolladı belki ilaç verirler bi öneride bulunurlar diye gittim yani hakaret etmek de istemiyorum ama genç bi kadın doktor baktı ultrasonda senin iki kistin yok tek kist var dedi bana nasıl diyorum ya iyi bakın ben kaç tane doktor gezdim hepsi var dedi yok yok fln yaptı sonra iyi olmadığını anlayıp çekip gittim bidaha gitmedim adanaya sonra bi kez özele gitmek istedim çok övülen bi doktor vardı onun yanına gittim muayene etti ve evet kistlerin var dedi ameliyat olman gerekli dedi büyük ihtimalle iyi huylu kötü bisey olduğunu düşünmüyorum dedi gerçekten çok uyu bi doktordu kendisi daha sonra ameliyat fiyatını sorduk 60bin denildi bu benim için çok çok fazla bi miktardi sonra beni madem oyle butcen yetmiyor dedi, kendi olduğum şehirde devlet hastanesinde bi kadın doğuma yönlendirdi ona git dedi gittim baktı seni ilk defa muayene ediyorum takip etmem gerek dedi Nisan ayının başında gitmiştim haziran ayında tekrar gel bakalım değişiklik olmazsa ameliyat olacaksın dedi açık ameliyat (sezeryan) kapalı da oluyor tabi ama devlet hastanelerin çoğu yapmıyor öyle işte bekliyorum şuan
Ağrın devam ediyor mu ? Amh (yumurta sayısı) değerine baktılar mı? Kistinde büyüme olmaması çok güzel ameliyat olman gerekmez umarım. Özel hastane doktorları hemen ameliyata yönlendiriyor diyorlar bilemiyorum.

Ağrın devam ediyor mu ? Amh (yumurta sayısı) değerine baktılar mı? Kistinde büyüme olmaması çok güzel ameliyat olman gerekmez umarım. Özel hastane doktorları hemen ameliyata yönlendiriyor diyorlar bilemiyorum.
Ağrım hiç beklenmedik bir anda oluyordu kistim olduğunu öğrendiğimden beri 2 defa oldu ağrım 2 gün boyunca devam eden şuan çok şükür bisey yok haziran ayını bekliyorum ameliyat olucakmiyim olmicakmiyim belli olucak

17.01.2024 de sol yumurtalığımda 11.5 cm kist tespit edildi. Karnımda geçmeyen 10 gündür devam eden sızlama nedeniyle kadın doğuma gittim. Adetlerim sancılı bayılmalı geçtiği için kist falan çıkabilir diye bekliyordum açıkcası ama 11.5 cm olmasını beklemiyordum.

İlk gittiğim (1nolu) doktor çikolata kisti yani endometriomaya benzediğini acil ameliyat olmam gerekeceğini söyledi. Kontraslı mr çektirdim mr sonucunda müsinoz kistadenom tümörü olabileceği çıktı. Kan değerlerime bakıldı ca-12( falan kanser markerlarım temiz çıktı. Büyük ihtimalle iyi huylu tümör olacağını söyledi. 1 nolu doktorum ameliyatta sol yumurtalığımın duruma göre alınması gerekebileceğini söyleyinxe panikledim başka bir doktora daha gittim.

2 nolu doktorum jinekolojik onkoloji profesörü alanında çok iyi şehir hastanesinde çalışan bir doktor. Bana bekar olduğum ve hiç çocuğum olmadığı için ameliyatı olabildiğince ertelememiz gerektiğini söyledi. Mr sonucumda müsinöz kistadenom çıkmış olsa da her zaman me sonucuna güvenmediğini kendi ultrasyonda gördüklerine dayanarak çikolata kisti olduğunu düşündüğünü söyledi. Kist tekrarlarsa tekrar tekrar ameliyat olursam her ameliyatla yumurta sayımın düşeceğini bu yüzden önce ilaç kullanmayı denememizi istedi. Visanne kullanmaya başladım bir ay sonra kontrole gittim. Kistin büyümediğini ilaçla kontrol altına aldığımızı ve ilaca devam etmemi söyledi. Sancım da durmuştu zaten bende devam ettim. Bana 3 ay sonra kontrole gelmemi söyledi.

Ben tabii 3 ay dayanamadım ve 1 ay sonra meraktan 1 nolu doktoruma kistimi ölçmesi için muayene oldum. Demesin mi 13.8 cm olmuş. İkinci ayda büyümeye devam etti. Karnımda sızlama yok ama batma hissi var. Kistin karnıma battığını hissediyorum. Öksürürken falan fark ediyorum. O kadar büyümüş ki sağ yumurtalığımı göremedi doktor ultrasyonda. Göbeğimin ortasına doğru büyümüş kaplamış her yanı. Şimdi tekrar 2 nolu doktoruma gideceğim. Bakalım büyümesine ne diyecek.

Buraya deneyimlerimi yazacağım çünkü hastalığımı öğrendikten sonra dünyam başıma yıkıldı ben bu kistle napıcam çocuğum olmayacak mı falan diye. İnsanların yazdıklarını yaşadıklarını okumak bana moral oldu, benim gibi muzdarip olanlara da moral ve iyi bir iyileşme örneği olurum umarım.

Visannenin yan etkiler konusunda çok kötü yorum okudum internette. İlk ay ateş basmaları, durup dururken ağlama gibi şeyler yaşadım ama onun dışında bir etki görmedim. Genel depresif olduğum için beni ayrıca depresyona sokamamış olabilir 😀

Ama vücut alıştıkça yan etkiler azalıyor ben şuan yan etki hissetmiyorum. İlaç işe de yaramadı orası ayrı kistim büyümeye devam etti.

İnternette 6 cmlik kistlri küçülttüğünü okumuştum çok umutluydum ama maalesef bende işe yaramadı. Belki de kistim çikolata kisti değildir ondan işeyaramamıştır. Çünkü bu ilaç çikolata kisti ve endometriozis tedavisinde kullanılıyor.

Güncellemeleri aktaracağım sizde yorumlarda yaşadıklarınızı anlatın birbirimize destek olalım

Merhabalar sanki Kendi yaşadıklarımı okudum resmen sadece cm olarak 10 cm di sağ ve solda vardı kist yıllar önce ameliyat oldum yumurtalıkları alma durumu olabilir almazsak ta çocuğun ilerde olmayabilir dediler doktorum 5 sene doğum kontrol hapı verdi evlendikten sonra kendiliğinden hamile kaldım 1 tane kızım var aynı şeyleri yaşamışız gerçekten şaşırdım okurken😮 Ağrısı doğum sancısı gibiydi artık istifrar ediyordum baskısından direkt yatırdılar beni fenalaşınca 4 saat sürmüş ameliyatım açık ameliyat oldum doktorumun önerisiyle Endometriyozis diye geçti tanılarda o ağrıyı asla unutmayacağım…

Merhabalar sanki Kendi yaşadıklarımı okudum resmen sadece cm olarak 10 cm di sağ ve solda vardı kist yıllar önce ameliyat oldum yumurtalıkları alma durumu olabilir almazsak ta çocuğun ilerde olmayabilir dediler doktorum 5 sene doğum kontrol hapı verdi evlendikten sonra kendiliğinden hamile kaldım 1 tane kızım var aynı şeyleri yaşamışız gerçekten şaşırdım okurken😮 Ağrısı doğum sancısı gibiydi artık istifrar ediyordum baskısından direkt yatırdılar beni fenalaşınca 4 saat sürmüş ameliyatım açık ameliyat oldum doktorumun önerisiyle Endometriyozis diye geçti tanılarda o ağrıyı asla unutmayacağım…
Mrb çok geçmiş olsun sonunda beni anlayan biri çıktı 4 aydır bu kistlerin varlığından haberim var bende büyüme veya küçülme olmuyor ağrıların sebebi sanırım kistlerin kendi etrafında dönmesi ve yumurtaligi da dondurmesiymjs ben bi gün uzaniyorken elimi karnımda gezdirdim zmn bi sertlik gelmişti elime mesanemdir diyip takilmamistim taki ağrım olup açıklık olana kadar hissettiğim o şey kistmjs 2 kistim var fakat ben sadece bi tanesini hissedebiliyorum 8 cm olanı. Acaba siz kistiniz olduğunu öğrendikten ne kadar sonra ameliyat oldunuz bide devlet hastanesinde mi oldunuz?

X