0 birikimle ev sahibi olmak....

Zadegan

Yeteeer,,, demek yetmez ki bazen...
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2014
1.766
1.527
28
Kayinvalidemle birlikte oturuyoruz. Evimiz kira değil. Ev eşimin zaten. Ev işleri ve kızımın bakımı vs sorumlulukları babaanne ve dedeyle paylaştığımız ve iyi gecindigimiz için ayrılmayı düşünmüyorum. Bu ev işi kelepir olduğu için yatirimlik.

Birkaç gündür öylesine satılık ev ilanlarına bakarken 65.000-70.000 tl ortalama 100-120 metrekare 3-5 yaşında birkaç tane ev gördüm. Aradım ilanlar güncel. Netteki fotoğraflar da güzel. İhtiyaçtan satılıkmış. Hiç birikimimiz yok ve gelirimiz 3.200 tl. Ev peşinati için 20.000 tl ihtiyaç kredisi çeksek 36 ay vadeyle aylık odemesi ortalama 750 tl. Geri kalanı 50.000 tl konut kredisi ceksek 120 ay vadeyle onun da aylık ortalama 750 tl. Topla 1.500 tl eder. İçine kiracı koyup 500 tl kira alsak cebimizden ev için 1.000 tl çıkar. 3 yıl sonunda peşinat için çektiğimiz kredi biter kiracinin kirası da 700 tl falan çıkar. Bizim cebimizden sadece 50-100 tl falan çıkacak aylık ev için.. Bana çok karlı göründü bu iş. Kiracı bulamazsak en kötü ihtimalle 3 yıl boyunca aylık 1500 tl ödesek geri kalan 1.700 tl bizi çok zorlar mı ? Birkaç ay sonra ben de ise başlayacağım.
Fikirleriniz nelerdir?

Muhit önemli Küçükçekmece kanarya da mesela para verseler yine oturmam e orada ki evim olsa kiracı koysam içine
Alayı kalabalık aile uğraşmak istemem

Bence 80bin cok bir sey degil. Biriktirilebilir. O kadar ugrasip bankalara 30 40 bin hibe edeceginize biriktirin daha iyi..

Kusura bakma ama su an kira vermiyorsunuz,kayinvalide kayinpeder destek oluyor kizinizin bakimina ,kac yillik evlisiniz bilmiyorum ama neden simdiye kadar birikim yapma geregi duymadiniz ya da calisma geregi duymadiniz

0 pesinatla astari yüzünden pahaliya gelir diye düsünüyorum,ayrica evdeki hesap carsiya uymaz hemen kiraya veremeyebilirsiniz vs vs en azindan 10-20 bin birikim olmasi iyi olur bankaya ne kadar az bulasirsaniz o kadar iyi

Konut kredisi ile bireysel krediyi aynı anda çekemiyorsunuz diye biliyorum ?

Konut kredisi ile bireysel krediyi aynı anda çekemiyorsunuz diye biliyorum ?

Ay bu gerçek mi yaa?
Bankacılar aydınlatsa aslında.
Ben de böyle bir şey düşünüyordum çünkü.

Aslında uzun vadede ödeme yapıp ödemelerde zorlanılmayacğı görülüyorsa problem olmamalı bence.

Ay bu gerçek mi yaa?
Bankacılar aydınlatsa aslında.
Ben de böyle bir şey düşünüyordum çünkü.

Aslında uzun vadede ödeme yapıp ödemelerde zorlanılmayacğı görülüyorsa problem olmamalı bence.

Biz de evimizi sattık. Sancılı bir satış süreci oldu ve almak isteyen ilk kişi konut kredisi + ihtiyaç kullanmak istemişti ama olmadı. Banka iksini vermiyor dediler. En doğrusu bankacı arkadaşlara sormak ama dediğiniz gibi.

Ev hoşunuza gittiyse ev sahibiyle irtibata geçip para biriktirmek için zaman isteyebilirsiniz. Iyi biriyse kabul edebilir. Talep yoksa2-3 yıl satamamaktansa bir kaç ay beklemeyi tercih edecektir.
Yalnız imza atmadan önce bütçenizi yapmayı unutmayın 1700 tl iyi bir paradır ama Istanbul gibi pahalı bir şehirde yaşamıyorsanız.

Kusura bakma ama su an kira vermiyorsunuz,kayinvalide kayinpeder destek oluyor kizinizin bakimina ,kac yillik evlisiniz bilmiyorum ama neden simdiye kadar birikim yapma geregi duymadiniz ya da calisma geregi duymadiniz

0 pesinatla astari yüzünden pahaliya gelir diye düsünüyorum,ayrica evdeki hesap carsiya uymaz hemen kiraya veremeyebilirsiniz vs vs en azindan 10-20 bin birikim olmasi iyi olur bankaya ne kadar az bulasirsaniz o kadar iyi
İkinci paragraf için teşekkür ederim. İlk paragraf gelince sizi ilgilendiren bir durum değil ama yine de açıklama yapayım. Benim evim var eşimin de evi var. Arsalar falan da var. Aylık gelirimiz de yeterli olduğu için biriktirme ihtiyacı hissetmedik. Bu zamana kadar çalışmama durumuna gelince zaten 20 yaşındayım. Kızım 3 yaşında daha yeni büyüdü sayılır. Ve en önemlisi keyfim çalışmak istemedi. Daha yeni istiyorum birkaç ay sonra çalışacağım.

Ev hoşunuza gittiyse ev sahibiyle irtibata geçip para biriktirmek için zaman isteyebilirsiniz. Iyi biriyse kabul edebilir. Talep yoksa2-3 yıl satamamaktansa bir kaç ay beklemeyi tercih edecektir.
Yalnız imza atmadan önce bütçenizi yapmayı unutmayın 1700 tl iyi bir paradır ama Istanbul gibi pahalı bir şehirde yaşamıyorsanız.
Güneydoğu da yaşıyoruz. Evler acil satılık aynı kalitede alevler 130.000 bin civarı. Kelepir geldi o yüzden. Yoksa ev alma gibi bi düşüncemiz yoktu.

Güneydoğu da yaşıyoruz. Evler acil satılık aynı kalitede alevler 130.000 bin civarı. Kelepir geldi o yüzden. Yoksa ev alma gibi bi düşüncemiz yoktu.
Acil satılıksa fiyatların uygun olması çok normal. Yatırım amaçlı düşürseniz uzun vadede kazançlı çıkarsınız ama hesabınızı kitabınızı yapıp öyle karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

X