Yaşar Erdinç'in yorumları..

TubiornatTubi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2006
1.019
0
44
Thursday, 22 February 2007
GÜNE TEPKİ YÜKSELİŞİ İLE BAŞLADIK

$grafik.jpg
Dün dow jones piyasa beklentisinden az düştü. Bovespa ise dün karnaval nedeniyle tatil görünüyordu ancak türkiye saati ile 17.00 dan sonra işlem görmeye başladı ve sert aşağı bir açılıştan sonra az bir artı ile kapatmayı başardı. Bu veriler ışığında dün aşırıya kaçan düşüşün bir kısmını açılışta telafi ettik. Ancak 43500 seviye önemli bir direnç şimdilik bu seviyenin üstünde kalıcı olabilceğimizi düşünmüyorum. Daha çok 43000-43500 aralığında yatay dalgalı bir seyir izleyebiliriz.Bu aşamadan sonra endeks 42750 seviyesini dip yapmaya çalışarak toparlanmaya çalışacaktır.Faiz 19.17'ye geriledi. 12 mln ytl para girişi oluştu. Bir sonraki yorum saat 11.30'da..

TEPKİDEN SONRA YATAY BİR HAREKET VAR.
$grafik1.jpg

Son bir saattir 43200-43400 aralığında denegeye oturduk. Bu aralık içerisinde yaşanan bir yukarı hareket satışlarla kesildi başarısız oldu. 43500'deki direnç gücünü hissettiriyor.Dolayısı ile şimdi de alt band zorlanacaktır. 43200 altına gelirsek 42750'ye doğru bir gerileme yaşanabilir. Para girşi 10 mln ytl artıda bulunuyor. Bir sonraki yorum saat 15.00'da..

43500'ÜN ÜZERİNİ ZORLUYORUZ
$07ocak135.jpg

2. seansa faizdeki düşüşle birlikte alım ağırlıklı bir başlangıç yaptık. Endeks şu anda 43500 direcinin üzerini zorluyor. Bovespa'nın yukarı doğru açılış yapması ve %0.7 yukarıda olması bizi de olumlu etkilemiş görünse de şu an güçlü ve sağlıklı bir yükseliş trendine girdiğimizi söyleyemeyiz. Endeksin Bu seviyelerde bir süre daha kalması sözkonusu olabilir, ama dünkü düşüş sonrasında endeksin yeniden bir gerileme yaparak ikinci bir dip oluşturmadan yükselişine devam etmesini zor görüyorum. Bu nedenle de 43.500 seviyesinin üzerinde yeni pozisyon açmak riskli olabilir. SOnuç olarak 43 bin veya bu seviyenin altına yeni bir gerileme olmadan ve dip oluşumunu görmeden yeni pozisyon açmamak gerekir. Teknik göstergeler bu seviyelerde yorulma belirtileri gösteriyor. Bu nedenle ilerleyen dakikalarda yeniden 43.000-43.250 civarlarına doğru geri çekilmeler görebiliriz. Bu geri çekilme bugün olmazsa yarın da olabilir. Normal şartlarda, endeksin bu seviyelerinde bir miktar kar realize edilmesi düşünülebilir. Tahtalarda 293 mln alış, 323 mln satış emri bulunuyor. Faizler yeniden 19.05'in üzerine çıktı. Piyasanın bugün 43.250 43.500 aralığında kapatacağını düşünüyorum. Yarınki yönümüzü ise tamamıyla dış piyasalar belirleyecektir. Bir sonraki yorum 16:05'de

Friday, 23 February 2007
TEKRAR 43500 SEVİYESİNİN ALTINA GELDİK
$07ocak137.jpg

Dow jones'un dün %0.50 eksi kapatması ile bugün biraz satış baskısı ile güne başladık. 43500 seviyesine kadar bir gerileme gerçekleşti. Ancak bu seviyede beklenenden çok daha düşük bir talep olduğunu gördük. Şu sıralarda 43500'ün de altına gelerek 43200'lü seviyeleri test ediyoruz. Dolayısı ile artık 43500 tekrar önemli bir direnç haline geldi. Bir süre yatay dengelenemenin ardından terkar 43500'e doğru bir çıkış oluşabilir. Ancak genel talebin şu anda çok güçlü olmadığını görüyoruz. Tahtalarda 177 mln ytl alış ve 255 mln satış emri bekliyor. Endeks büyük olasılıkla yukarı yönlü zayıf bir tepki denemesi yaptıktan sonra, yeni bir taban arayışı içine girecektir.Şu anki seviyeler yeni pozsiyon açmak için uygun görülmüyor. Faiz 19.18 seviyesinde ve para girişi 9 mln ytl. Bir sonraki yorum 11.30..

Friday, 23 February 2007
43500'E DOĞRU BİR TEPKİ YAŞANDI ANCAK ZAYIF KALDI

$07ocak138.jpg
Önceki yorumda da belirtiiğim gibi 43500'e doğru zayıf bir yükseliş hareketi yaşandı. Ancak bu çıkış yeterli güçte olmadığı için tekrar satış geldi. Şu anda 43200 seviyesindeyiz. Bir süre 43000-43500 aralığındaki bantta yatay hareket edeceğimizi düşünüyorum. Para girişi 12 milyon ytl düzeyinde bulnuyor. Bir sonraki yorum saat 15.00'da..

Friday, 23 February 2007
ENDEKS TEKRAR 43500'Ü DENİYOR

$07ocak140.jpg
Endeks şu suralarda tekrar 43500'e doğru bir atak deniyor. O bölgede büyük bir ihtimalle satış baskısı oluşacaktır. Şu an için orayı geçmek için bir sinyal oluşmdı. Eğer bovespa'da yukarı bir açılış gerçekleşirse 43500 üstüne çıkma ihtimalimiz olabilir. Eğer bugün o seviyesinin üstünde bir kapanış yapmayı başarırsak bu olumlu kabul edilmelidir. Para girişi 24 mln ytl 'ye yükseldi. Ancak faizin 19.31'e yükselmesi biraz sıkıntı yaratıyor. Bir sonraki yorum saat 16.00'da..

ENDEKS 43500 ÜZERİNİ ZORLUYOR
$07ocak141.jpg

Uzun bir süre 43500 altında kaldık fakat o seviyelerde satışlar karşılandı. Para girişi de 32 milyon ytl'ye yükseldi. Seans sonuna doğru 43500 üzerinde iyi bir kapanış yapabiliriz. Günü 43500 üzerinde kapatırsak ve yurtdışında olumsuz bir kapanış olmazsa pazartesi tekrar 44bin seviyesi denenecektir. Faiz yüksek seyrini koruyor. 19.33 seviyesindeyiz. Başka yorum verilmeyecektir. İyi haftasonları diliyorum.

Sunday, 25 February 2007
KAOTİK BİR GÖRÜNÜMLE HAFTAYA BAŞLIYORUZ
Bugünkü yorumum çok kısa olacak. Çünkü bu hafta sonu iki gün boyunca eğitimdeydim. DOlayısıyla hem video yorumu hazırlayıp, hem ön sayfaya köşe yazısı yazmak ve bir de borsaya ilişkin günlük yorum vermek oldukça zaman alıcı bir faaliyet oluyor.

Borsada bugün için aşağı yönlü bir açılış olacağını düşünüyorum (Bunu bilmenin hiçbir yararı yok, zaten dow jones ve Brezilya düşüş yaparak kapandığı için herkes bizim de düşüşle açılacağımızı biliyor.)
Bugün yukarı yönlü hareketlerin hep satış fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyorum. Dolayısıyla da 43.750'nin üzerine bir yükseliş beklemiyorum.
Endeksin açılış sonrasında yeniden 43.250 seviyelerine oturup bir süre hacimsiz sıkışık seyretmesini ve yukarı yönlü abalarının çok cılız kalmasını bekliyorum.
43.250'de bir süre yatay hareekt sonrasında eğer yeniden 43.500'e doğru bir atak yapamazsa, 43.200'ü aşağı geçip 41.750 seviyelerine kadar yeni bir gerileme yapma olasılığının yüksek olacağını söylemek mümkün.
Eğer endeks beni şaşaırtıp 43.750'nin üzerine atak yaparsa, piyasanın bizim bildiğimizden farklı olarak ne bildiğini araştırmaya başlamam gerekiyor ve bu tür bir durumda 44.000 seviyesi yendien direnç olacaktır.
Sonuç olarak bugün hisse almayı düşünenler kağıt bazında iyi analiz ettikten sonra alım düşünmeliler ve endekse yakın hareket eden betası yüksek kağıtlardan şimdilik uzak durulmalı.
Eğer orta ve uzun vade için bir strateji öner diyorsanız, uygun seviyelerde nakde geçip, borsayı izlemeden birkaç ay bekleyin derim.
Sağlıcakla kalınız.

NOT: 28 Şubat Çarşamba akşamı "Ekonomi Kulisi" programına (TGRT Haber) konuk olarak katılacağım. Program 22:00'de başlayacak ve 2 saat sürecek. Programa maiil ile soru gönderebilirsiniz.

DÜŞÜŞÜN ARDINDAN YENİDEN 43500 ÜZERİNDEYİZ.
$07ocak143.jpg

Cuma günü Dow jones ve Bovespa'da eksi kapanışlar vardı. Açılış sonrası 43250 seviyesine bir gerileme yaşandı. Ancak Avrupa borsalarında artırakamlar oluşmaya başlayınca yeniden 43500 üzerine çıkmayı başardık. Genel olarak açılış itibariyle faizdeki %.67 yukarı harekete rağmen borsada olumlu bir seyir var. O nedenle bugün beklenenden daha olumlu geçebilir. 43bin seviyesinin aşağı geçilmesini beklemiyorum. Ancak 44bin seviyesinin de üzerine çıkmamız zor görünüyor. Daha yatay ve dalgalı bir seans olabilir. 4 mln ytl para çıkışı oluştu. Bir sonraki yorum 11.30'da..

Monday, 26 February 2007
İSC'YE GELEN SATIŞ ENDEKSİ AŞAĞI ÇEKTİ.

$07ocak144.jpg
Faizdeki yükseliş devam etti. Ardından isc'ye de sert satışlar gelince endeks tekrar 43200'lere çekildi. Şu sıralarda tekrar bir tepki oluşuyor. Günlük yorumda da belirttiğim gibi yukarı hareketlerde 43700'e doğru yükseliş denemesinde satışlar geldi. Ancak 43bin seviyesinin de aşağı kırılmasını beklemiyorum. Daha çok 43150-43500 aralığında bir süre daha hareket edeceğimizi düşünüyorum. Borsada belirgin bir para girişi yada çıkışı yaşanmadı. Ancak faizdeki yükseliş ve isc'ye gelen satışlar endeksi olumsuz etkiliyor. 44bin'e kadar yukarı hareket potansiyeli hala var olmakla beraber henüz pozisyon alınmasını önermiyorum. Bir sonraki yorum saat 15.00'da..

Monday, 26 February 2007
43500'DE YATAY HAREKET EDİYORUZ
$07ocak145.jpg

2. seansta da yatay bir seyir var. Endekste 43500 civarında bir karasızlık olduğunu görüyoruz. Henüz alış yada satış tarafı bir üstünlük kurabilmiş değil. Ancak yine de bugün borsanın beklenenden biraz daha güçlü olduğunu görebiliyoruz. Seansın geri kalan kısmında içinde bulunduğumuz yatay bandın bir miktar genişleyebileceğini düşünüyorum. Yani en azından yukarıda 43800'lere kadar bir zorlama olabilir. Aşağıda da yine 43200 destek olacaktır.Para girişi 4 milyon ytl'de. Bir sonraki yorum saat 16.00'da..

Tuesday, 27 February 2007
ÇOK SERT BİR DÜŞÜŞLE AÇILDIK
$07ocak147.jpg

Dün eski fed başkanı greenspan bir konferansta Abd ekonomisinin yıl sonunda resesyona gireceğine dair bir açıklama yaptı. Bu açıklamadan sonra abd hazine bonolarına da alışlar geldi. Bu sabah ise Çin borsası %9 düştü. Tüm bu gelişmeler açılışta sert bir aşağı harekete neden oldu. Şu an Avrupa borsaları da %1 civarında aşağıda bulnuyor. Endeks ise 42500'deki desteğine kadar bir gerileme yaptı. Bu seviyelerden bir toparlanma beklenebilir ancak şimdilik 43000 in üzerine çıkmamız çok zor görünüyor. İlerleyen saatlerde dış borslardaki hareketler takip edilecektir ve ona göre pozsiyonlar ayarlanacaktır. 25 milyon ytl para çıkışı var. Bir sonraki yorum saat 11.30'da..

42500 SEVİYELERİNDE BİR TOPARLANMA ÇABASI VAR
$07ocak148.jpg

Avrupa borsalarındaki eksiler %1.5'a yaklaştı. Dolayısı ile bizde de 42500 aşağı zorlanmaya başlıyor. Para çıkışı halen 25 milyon ytl. Dolar % 0,80'lik yükselişle 1.3930 seviyelerine yükseldi. Faiz bugün çok fazla yükselmedi. Şua anda 19.50'de. Avrupa daha kötüye gitmezse en azından 42800'e kadar bir tepki oluşabilir. Ancak şimdilik daha yukarısı zor gözüküyor. Bir sonraki yorum saat 15.00'da..

ARA YORUM
Seans arasında dolardaki yukarı hareket 1.400'e kadar sürdü. Dış borsalardaki satışlar da devam ediyor. Avrupa'da %1.6 civarında eksi rakamlar oluştuğunu görüyoruz. O nedenle 2. seans başında panik bir miktar arttı. 41500'lerin görülebileceğini belirtmiştik. 41800'e kadar bir düşüş gerçekleşti. Yurtdışındaki panik durulana kadar pozisyon almak riskli olabilir. Seans içinde yaşanacak tepki hareketi en fazla 42500'e kadar devam edecektir. Eğer yarın dow jones ve asya borsaları önemli bir düşüş yaparsa imkb'de de satışlar devam eder. Ancak beklendiği gibi bir gerileme yaşanmaz ise yarın 500-700 puan yukarıdan da bir açılış olabilir. Tamamen yurtdışına bağımlı olarak hareket ediyoruz. Volatilite fazlasıyla artmış durumda. Para çıkışı 25 milyon ytl'de..

ENDEKS GÜNÜN EN DÜŞÜĞÜNDE..

$07ocak149.jpg
Saat 16.00'da Bovespa işlem görmeye başlayacak. Çok olumsuz rakamlar oluşmazsa bizde de tepki alışları gelebilir. İmkb'nin her zamanki gibi yine düşüşü fazla abarttığını düşnüyorum. En azından bugun için 2000 puanlık düşüş aşırı oldu. Ama bu durum hala ne kadar kırılgan bir piyasamız olduğunu gösteriyor. Aslında bugün yaşananlar, dünya borsalarında gerçekten bir türbülans yada panik başladığında Türkiye'deki ekonomik dengegelerin ne kadar sarsılabileceğinin de sinyallerini veriyor. Para çıkışı hala 24 milyon ytl'de. Faiz 19.64, dolar 1.3980..Bir sonraki yorum saat 16.15'de..

YENİ BİR TÜRBÜLANS MI?
Dün için video yorum ve günlük yorum verememiştim çünkü yüksek lisans dersinden çıkıp bilgisayarımın başına gelmem saat 23:00'ü bulmuştu. Bir gün içinde 9 saat dersten sonra pilim bitmişti. Bu nedenle dün sabah çok kısa bir şekilde Çin borsasındaki düşüşü verip 41.500'e kadar düşüş olabileceğini vurgulamaya çalışmıştım. Ayrıca video yorumda da 43.200'ün altına gerileme ve bu desteğin kırılması durumunda 41.700'e kadar bir gerileme olabileceğini Mavi bir aşağı kanal çizerek göstermeye çalışmıştım.

Bu yorumu dün gece (27 Şubat 2007) saat 22:45 itibariyle yazıyorum ve Dow Jones'daki düşüş bir ara yüzde 4'e ulaştıktan sonra şu an yüzde 3 oranında düşüş var. Brezilya ise yüzde 6.47 oranında gerilemiş durumda. Arjantin yüzde 7.50 düşüşte. Sabah saat 04:00'e doğru Çin borsası açılacak ve saat 09:00 itibariyle kapanacak. Çin'deki düşüşün devam etmesi durumunda, bu sabah yine en az bin puanlık düşüşle açılma olasılığımız güçlü.

Görünen o ki geçen yılın Mayıs ayında dünya hisse senedi piyasalarında görülen türbülansa benzer bir türbülansı bu sefer Çin yüzünden yaşıyoruz. Aşağıda verdiğim "KAOTİK BİR GÖRÜNÜMLE HAFTAYA BAŞLIYORUZ" başlıklı yazıda da uygun seviyelerden nakde geçip en az birkaç ay beklenmeli demiştik. Ayrıca Çin'de düşüş olmasa bile endeksin 41.750'ye kadar bir gerileme yapabileceğini bu yazıda vurgulamıştık.

Genelde şöyle bir görüş olduğunu biliyorsunuz; "Hisselerin yüzde 70'i yabancılarda ve bunları kime satacaklar?" Bu görüşe her zaman karşı çıktım çünkü hisselerin yüzde 70'inin yabancılarda olması, işte bu şekilde dünya hisse senetleri piyasalarındaki türbülanslara daha açık olmamızı da beraberinde getiriyor. Bugün endeks açılıştan sonra zannedersem en az bin puan aşağıdan başlayacaktır. Yani güne yüzde 2.5 - 3 civarında bir düşüşle başlayabiliriz. Dün aslında bizim piyasalarımız hala açıkkken Bovespa yüzde 4 düşmüştü ve Dow Jones yüzde 1 aşağı geldiğinde VOB'da pek satış gelmemişti. Yani dün biz 41.750 seviyesinden kapanış yaparken, Bovespa'nın yüzde 4'lük ve Dow Jones'un da yüzde 1'lik düşüşünü fiyatlamıştık. Yani eğer dün gece Bovespa yüzde 4 ve Dow Jones yüzde 1 düşüş yapmış olsaydı, bugün açılışta çok önemli bir gerileme yaşamazdık. Fakat Dow'daki gerileme yüzde 3'ün ve Bovespa'daki gerileme yüzde 6'nın üzerine çıkınca işler değişiyor. Bu yorumu yazarken henüz Çin borsasının açılmasına daha 5 saatten fazla bir zaman var. Orada da eksi yüzde 3-4'lük bir düşüş olması demek endeksin 40.500 seviyesine kadar gerileyerek açılması demektir. Aşağıdaki grfaikte 60 dakikalık hareketler verilmiştir. Alt kadranda verilen TKE göstergesi -28 seviyesine kadar gerilemiştir. Bu durum ana trend dönüşünü işaret etmektedir. Yani şu an artık 36 binden başlayan ana yükseliş trendinin bittğini söyleyebiliriz.
$endeks070227.jpg

Grafikte görüldüğü üzere yükselen trend çizgisi (kırmızı) 40 bin seviyesinden geçiyor. Ana trend değişimi olduğu ve endeks yükselen kanalın orta bandını da aşağı geçtiği için 40.000-40.500 aralığına kadar gerilememiz kaçınılmaz görünüyor. Şu an için yükselen trend çizgisi destek görevi görecektir fakat bu destek çok güçlü olmayabilir. Yani şöyle bir şey görebiliriz. Endeksin 40.000 ile 40.500 aralığına kadar gerilediğini düşünelim. Buradan gelecek bir yukarı tepkinin en fazla 41.500-41.750 seviyesi olacağını söylemek mümkün. Eğer endeks tekrar yükseliş trendine girecek olsa bile yükselen trend çizgisinin altında bir ayı tuzağı oluşturup onadan sonra yükselebilir. Bu tür durumlarda en azından çift dip yapmadan sağlıklı bir yükseliş gerçekleşmez.

Sonuç olarak dış piyasalarda yeni bir türbülans başlamış görünüyor ve bu durum hem faizleri hem de dövizi etkileyecektir. Türbülansın a devam edip etmemesi ise Çin'deki gelişmelere bağlı olacaktır. Eğer Tayland'da olduğu gibi Çin hükümeti de son olarak uygulamaya koymayı düşündüğü yasal olmayan halka arzları negelleyici tedbirlerden geri adım atarsa aniden çok sert yükselişler de görebiliriz. Fakat zaten Çin son 6 ayda beş defa karşılık oranlarını artırdı ve bu da bankacılık sisteminin çok daha az kaynağı borç verebilmesine neden oluyor. Yani bankacılık sisteminin karlılığı azalacak. Dolayısıyla bu durum aynı zamanda global likiditenin daralmasına da neden olacaktır. Sonuç olarak Çin geri adım atmazsa, bu türbülans geçen yılın mayıs ayındaki türbülansına dönüşebilir. Seans içi yorumlarda aktardığımız üzere, dün zaten Bernanke de ABD'de büyümenin yavaşlayacağını söylemişti. Söz birliği etmişcesine bizim merkez bankamız da ikinci çeyrekde bizim ekonominin yavaşlayacağını söyledi. Yani hem yüzde 8.5 cari açığınız var hem de ekonomik büyümeniz yavaşlayacak. Bunun anlamı cari açığın finansmanı gittikçe zorlaşacaktır. Dolayısıyla hep bahsettiğimiz reel ekonomideki kötüleşmeler de finansal piyasalara yansımaya başlayabilir. Bir de buna ANKARA'da Tayyip Erdoığan'ın cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıklayacağı söylentilerini eklerseniz, niçin bizim dün diğer piyasalara göre daha fazla düştüğümüzü anlarsınız.

Dün standart & Poors'un raporu vardı ve çok çarpıcıydı. Cari açığın finansmanını devam ettirebilmek için Türk hükümetinin yabancı direkt yatırımları çekecek önlemler almasını öneriyordu. Bu önelmeler sabhatan akşama alınacak önlemler değildir. S&P kısaca bu sene geçen yıllarda olduğu gibi finansman sağlayamayacağımızı ve kurların keskin bir düzeltme yapabileceğini söylüyor. Bu dış türblans da buun için iyi bir gerekçe olabilir. Bu yüzden şu andan itibaren bir trendin değişiyor olmasından bahsedebiliriz.

Eğer cari açığınız 32 milyar dolar ise dışarıdan 32 milyar dolar borç almışsınız demektir. Size borç verenler gelirinize bakarlar. Eğer geliriniz artmaya devam ediyorsa borç verirler. Fakat görünen o ki; Merkez Bankası gelirimizin ikinci çeyrekde zayıflayacağını söylüyor. Bu da yeni para gelmesinin önündeki en önemli engel olarak karşımıza çıkıyor.

Hükümet bugüne kadar yabancıların bir dediğini iki etmedi, ama şimdi yabancıların nasıl işlerine gelmeyince arkalarına bakmadan kaçabildiklerini de öğrenecekler. Tayland damdan düştüğü için iki üç ay önce ülkeye giren ssıcak parayı engelleyici tedbirler aldığında bizim meşhur ekonomistlerimiz "zaten öğleden sonra önlemleri kaldırdılar" diyerek hiçbir şeyden haberleri olmadığını da göstremişlerdi. Halbu ki Tayland sadece hisse senedi için gelen paranın karşılık oranını düşürdü ama ülkeye borç olarak gelen paranın yüzde 30'unun Merkez Bankasında karşılık olarak tutulması kararını değiştirmedi. Çünkü baktı ki kendi özel sektörü yine 1997'deki Asya krizi öncesinde olduğu gibi borçlanmaya başlamış, bunun önüne set çektiler. Adamlar damdan düştükleri için biliyorlar. Bizim hükümetimiz ise, "özel sektör borç alıyorsa hesabını kitabını iyi yapsın biz karışmayız" diyor. Aynı şeyleri Asya krizi öncesinde Asya'lı hükümetler de söylüyorlardı, fakat krizde paşa paşa özel sektörün borcunu da ödemek zorunda kaldılar. Kriz öncesinde bütçe açıklarının GSYİH'ya oranları artı yüzde 2'lerde iken kriz sonrasında özel sektörün bütün yükü devletin üzerine binicve bütçe açıkları yüzde 15'e kadar çıktı.

Sayın Hükümete sesleniyorum... Bu ülkede bilinen bir holdingin kıytırık bir şirketi dahi iflas etme noktasına gelirse bu durum bütün grubu götürür. Bu durumda "bırakalım holding batsın mı diyecekler?" Acaba "Too big to fail" deyiminin ne demek olduğunu biliyorlar mı? Bu ülkenin son dört yıldaki toplam cari açığı neredeyse 80 milyar dolara ulaştı. Yani 4 yılda 80 milyar dolar borçlandık. Birgün bunları ödeyeceğiz ama nasıl?

Geçen hafta sonu bir bankanın eğitimini verdim. Bursadan gelen arkadaşlar şunu söyledi. Adam zincir üretiyormuş. Çalıştırdığı onlarca insanı işten çıkarmış, fabrikaya kilit vurmuş, şimdi iki kişiyle aynı zinciri Çin'den çok daha ucuza ithal edip üstelik daha yüksek kar marjıyla satmaya başlamış. Bir ülkede üreticiler ithalatçı olmaya başlamışsa, kimse ekonomik büyümeden falan bahsetmesin. Ekonomi "dengeler" ilmidir. Ekonomi masasının cari açık ayağı çok uzamıştı. Kur yükselecek ve cari açığı dengeye getirecektir. Ama işte son bir yılda sadece ayakta kalabilmek için dövizle borçlanan firmalar sapır sapır dökülecektir. Dilerim bu türbülans devam etmez ve tekrar işler düzelir ve hükümet bir an önce ekonomide neler olup bittiğini anlamak için iki üç gün bir yerlere kapanır ve çok ciddi radikal önlemleri düşünmeye başlar. Şu an sadece ülkemize paralarını getirmiş yabancıların insafına kalmış durumdayız. Defalarca yazdım;

"Yabancı yatırımcı kuzunun kalbine, filin beynine ve ceylanın da bacaklarına sahiptir" Rudiger Dornbusch

Yani yabancılar kuzu kadar ürkek ve korkaktırlar. Filin beyni kadar küçük beyinleri vardır ve paralayn yıldız olan Türkiye'deki ekonomik başarıları hemen unutuverirler ve ceylan kadar hızlı kaçarlar.

Şu an sinirlerim bozuldu. Göz göre göre son üç dört yılda bu ülkenin kaymağını yiyip ondan sonra da ellerini kollarını sallayarak gitmelerini içime sindiremiyorum. Henüz gitmiş değiller ama adım gibi biliyorum bir sabah onları göremeyeceğiz ve gitmiş olacaklar. Sonra da ekstra benzin zammı ve diğer vergilerle, ekonominin bahar günlerinde yabancılara ödenen faizleri hükümetimiz bizden söke söke alacak. Seçim sonrasında hangi hükümet gelirse gelsin bunu yapacak. Adamlardan vergi bile alamadık ve TÜRK olduğumuz için bizler vergi ödüyoruz. Gititkleri ve girdikleri her ülkeyi krizle başbaşa bırakıp kaçan bu yabancıların yaptıklarını son kitabımda ayrıntılarıyla anlatıp hükümetimize mesaj vermeye çalıştım ama hak getire... Hala bütün senaryo bu yabancı denen adamların kaçıp gitmeyecekleri üzerine kurulmuş durumda ve ben kendimi yiyip bitiriyorum.

Wednesday, 28 February 2007
AÇILIŞTA 40400 TEST EDİLDİ.
$07ocak151.jpg

Dün dow jones'daki panik inanılmazdı.11 Eylülden bu yana bir gündeki en büyük düşüşünü yaptı.Çin'in %9 düşmesi, Greenspan'in resesyon beklediğini açıklaması, dayanıklı tüketim malları siparişlerinin son 4 yılda görülen en büyük gerilemeyi yapması bu çöküşün sebeplerini oluşturdu. Bu sabah itibariyle Çin borsası %3.94 yükseldi. Bu biraz piyasalara moral verdi ancak bu saatten sonra piyasa oyuncularının Çini bırakıp dow Jones'u izlemeye başlayacaklarını düşünüyorum. Dow jones 4 ayda yaptığı yükselişi 2-3 saat için geri verdi. Oyuncular ve fonlar orada trendin bittiğine inanırlarsa tepkiden sonra satışlar devam eder. Bu da tüm dünya borsalarını olumsuz etkiler. Şu an itibariyle dow jones future'ları %1 yukarıda. Bu rakam şimdilik yarın için piyasaya moral veriyor. Ancak önemli olan önümüzdeki 1-2 gün dow jones'un seyri.

İmkb'ye gelirsek, Abd'deki büyük düşüşten sonra, Çin borsası %4 artmış olsa da %2.5-3'e varan bir eksi rakamla güne başladık. Avrupadaki düşüşün %-2'den %-1 e düşmesi sonucu 41000'e kadar bir yükseliş oldu ancak bir süre sonra tekrar bir satış baskısı oluşacaktır. Böyle büyük bir düşüşten sonra dip oluşumu hemen kolay olmayabilir. Volatilite'nin yüksek olduğu bir gün olacak. Tüm yatırımcıların gözü avrupa ve abd borslarında olacak. Avrupa tekrar %1.7 eksiye düştü.Şu anda 6 milyon yt para çıkışı var. Bir sonraki yorum saat 11.30'da.

Seans Içi Yorumlar

41200'E KADAR BİR TEPKİ YÜKSELİŞİ YAŞANDI

$07ocak152.jpg

Video yorumda da çizdiğimiz üzere endeks 40.500 civarında dibini yaptıktan sonra yükselişe geçti. 40.900'den itibaren ikinci bir satış dalgası gelebileceğini düşünüyordum ama piyasa malda olduğu için buna çok itibar etmeyip, 40.900'dan 41.200'e kadar yükseldi. Dikkat ederseniz 41.200'de iki defa satış baksısı geldi ve 41.000'in üzerinde çift tepe oluştu. Tahminen 40.850 seviyelerine kadar bir gerileme olduktan sonra endeksin gittikçe sıkıştığını göreceğiz. Saat 16:00'da Bovespa açılana kadar sıkışıklığın süreceğini düşünüyorum fakat, dünkü düşüşler sonrasında Bovespa ve Dow Jones'un güne ekside başlasalar bile artıya döneceğini düşündüğüm için endeks 41.500'ün üzerine doğru hareket başlayabilir. Sonuç olarak Business Channle'da da belirttiğim üzere açılış sırasında gördüğümüz en düşük seviye büyük olasılıkla bugünüğn dibi olacaktır. 40.750'nin altına gerileme olursa satışlar artsa bile bu durumda satışa geçmek yerine yukarı yönlü olası bir hareket için pozisyon alınabilir. Yani bugün için artık 40.750'nin altını beklemiyorum. Olsa bile fazla uzun süre o seviyelerde kalacağını düşünmüyorum. Çünkü kanal desteğini ilk denemede kırmayacaktır. Yarın daha iyi bir gün olabilir ama herkes yeniden 44 bin konuşmaya başlarsa satış yapıp nakde geçmekte fayda olacaktır. Şu an tahtalarda 216 mln alış, 180.9 mln satış emri bulunuyor. Bu dengeler olumlu ve 40.750'nin destek olacağı sinyalini güçlendiriyor. Tabi ki dış piyasalardan kaynaklanacak yeni bir haber veya bilmediğimiz yeni bir olumsuz gelişme durumunda yukarıdaki analizi çöpe atın. Bu aşamada hisse pozisyonu olanlar korumalı ve özellikle yarını satış için kullanmalı diyebiliriz. Bir sonraki yorum saat 14:30'da.

POSTED BY: AT 11:40 am | Permalink | E-mail this

TEPKİ YETERSİZ KALIYOR

$SEANN_YORUM.jpg
Seans arasında dolardaki ciddi gerileme,Almanya (DAX) daki toparlanma ile açılışta yukarı yönlü tepki veren endeks 41300 seviyelerine kadar yükseldi.Ancak dolarda yukarı yönlü seyir tekrar başgösterince satışlara maruz kaldı.Dünkü çok sert düşüşün ardından toparlanmak kolay olmayacak gibi görünüyor. Bugün 40500 seviyesinde tutunması olumlu ama sadece bugün için. Bu akşam dış borsaların nasıl kapanış yapacağı önemli. Tahta dengelerinde 157 milyon alış 194 milyon satış var.Dolar 1418,faiz 19.93 seviyesinde. Bir sonraki yorum 16:00 da

Zekeriya SEZER

POSTED BY: AT 03:01 pm | Permalink | E-mail this

ENDEKS DIŞ BORSALARI BEKLİYOR
$1600_yorum.jpg

Önceki yoruma eklenecek çok fazla birşey yok. Endeks, 40800-41300 bandında dalgalanmaya devam ediyor.Dış borsaların bugünkü hareketi çok önemli.Dünkü sert düşüşün ne kadarını telafi edecek? veya düşüş devam edecekmi?Şu an bovespa +%0.54 43380 seviyesinde dolar ve faiz cephesinde önemli hareketler yok. Tahtalarda 194 milyon alış 200 milyon satış var. Para çıkışı 13 milyon

POSTED BY: Zekeriya SEZER AT 04:09 pm | Permalink | E-mail this

X