Onkoloji - Kanser ve Türevleri Yaşam süresi ne demek kanserde

Efsun18

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Aralık 2017
417
208
Merhaba kızlar şimdi aklıma takıldı bir program izlerken kanser hastası için yaşam süresi 5 yıl vs diolar bu ne demek 5 yıl yaşayıp ölüolar mı anlamadım

Genel olarak o kanser turune yakalanmis insanlar 5 yil o kanserle yasayip oluyor demek. Ortamala olarak dusunebilirsiniz 4de olur 6da ama 28 olamaz mesela

Bir çok şeye bağlı.Türüne bağlı mesela.Benim annem 10 yıl yaşamıştı.

28 neden olamaz?
Ortama mantigina bakarsak matematik olarak ve bir grup sayinin ortalamasi beşse o grup 5 etrafinda yogunlasir. Tabiki 28de olabilir grupta ama o dengeleyecek 0,2 gibi bir sey de olmasi lazim. 0,2 de 28 de nadir orneklerdir ihmal edilebilir.

Genel olarak o kanser turune yakalanmis insanlar 5 yil o kanserle yasayip oluyor demek. Ortamala olarak dusunebilirsiniz 4de olur 6da ama 28 olamaz mesela
Şimdi biraz araştırdım misal triod kanseri en hafif kanserlerdenmiş misal hasta vücunda o kanser 5 yıl sonra tekrar nüksedebilirmiş yaşam süresi kanserin yani hasta 5 yıl sonra ölecek diye bişey yokmuş nenkadar doğru bilemem

Merhaba kızlar şimdi aklıma takıldı bir program izlerken kanser hastası için yaşam süresi 5 yıl vs diolar bu ne demek 5 yıl yaşayıp ölüolar mı anlamadım

Eksik duymuş olabilir misiniz çünkü genelde sağkalım süresi yüzde ile birlikte verilir. 5 yıllık sağkalım %70 filan denir mesela.

Ortama mantigina bakarsak matematik olarak ve bir grup sayinin ortalamasi beşse o grup 5 etrafinda yogunlasir. Tabiki 28de olabilir grupta ama o dengeleyecek 0,2 gibi bir sey de olmasi lazim. 0,2 de 28 de nadir orneklerdir ihmal edilebilir.
ben emin değilim ama tam olarak dediğiniz gibi değil
şöyle olabilir örneğin mide ca, hasta
eğer verilen tedaviler onu iyilestirmez ve bu hastalıktan ölürse onu bu ortalamaya katıyor olabilirler.

Eksik duymuş olabilir misiniz çünkü genelde sağkalım süresi yüzde ile birlikte verilir. 5 yıllık sağkalım %70 filan denir mesela.
Şimdi diyelim triod kanseri teşhisi 5 yıl önce konulmuş biri 5 yıl bitince ölüyor mu ?

Papiller tiroid kanseri yavaş seyirli kanserler ara- sındadır ve total tiroidektomi sonrası radyoaktif iyot ablasyon tedavisi uygulanmasından bağımsız olarak beklenen 30 yıllık yaşam süresi %90'nın üzerindedir.Bunu da yeni buldum cnm Allah ım esirgesin cümlemizi

Şimdi biraz araştırdım misal triod kanseri en hafif kanserlerdenmiş misal hasta vücunda o kanser 5 yıl sonra tekrar nüksedebilirmiş yaşam süresi kanserin yani hasta 5 yıl sonra ölecek diye bişey yokmuş nenkadar doğru bilemem
O zaman o yasam yada sagkalim suresi degildir.

Kanserin türleri var,hepsinin durumu farklı,babamı kalın bağırsak kanserinden kaybettim ben,operasyon gecirdi,bağırsaklarının bir kısmı alındı hatta üzerine kemoterapi de gördü ama maalesef 6 sene yasayabildi.
1 sene evvel başka bir yakınım kanser oldu,karaciğerinde başlamış,covid dönemiydi hastaneler problemliydi ve maalesef ona teshis konulana kadar tüm vucuduna yayılmıştı,agır sarılık geçirdi, kemoterapi bile yapılamadı düşünün. 10 gün içerisinde ilerleyerek sarılık,ona bağlı siroz geliştirip aldı götürdü bizden hastamızı. Ki hastanedeydi yakınım,yatıyordu ama yapılacak hicbirşey yoktu.
Pankreas kanserinin de tehlikeli olduğunu biliyorum mesela,ameliyatı epey riskli.
Bu sebeple 5 senede öldürür vs demek çok mantıklı değil. Agresif türlerde tedavi şansı bile olmayabiliyor. Bazı türlerde atlatılabiliyor tedaviyle. Ama her zaman takip altında olmalilar,nüksedebiliyor zira. Mesela Neslican Tay vardı hatırlayın kizcağız bacağını kaybetti önce,hayata sımsıkı tutunan ,hayat dolu bir kızdı ama yenemedi,onu da kaybettik. Çok üzülmüştüm ona da ben. Kanser denince kaybettiģim yakınlarımla beraber o da gelir aklıma. Huzurla uyusunlar.

Papiller tiroid kanseri yavaş seyirli kanserler ara- sındadır ve total tiroidektomi sonrası radyoaktif iyot ablasyon tedavisi uygulanmasından bağımsız olarak beklenen 30 yıllık yaşam süresi %90'nın üzerindedir.Bunu da yeni buldum cnm Allah ım esirgesin cümlemizi

Bu şu demek. Papiller tiroid kanseri teşhisi konan insanların %90'ından fazlası 30 yıl sonra halen hayattadır.

Evet, o bir istatistiğin sonucu. Bu istatistiği 2 şekilde sunabilirsiniz.

Şöyle olabilir:

Bu kanser için hastaların
%80i max 5 yıl yaşar
%19 5-8 yıl arası yaşar
% 1 8 yıldan fazla yaşar

veya

Bu kanser için beklenen ortalama yaşa süresi 5 yıl, standart sapma (+/-) 2.4 yıl.

Bu tip istatistikler sunulurken ya beklenen yıl sayılarını gruplara bölüp sunarsınız, ya da ortalamayı verir bir standart sapma sunarsınız. Umarım aydınlatıcı olmuştur.

Ortalama yaşam süresinden bahsetmiştir
Kanser derya deniz bir konu çok çeşiti çok değişkeni var
Annemi kolon kanserinden kaybettim, 9 yıl yaşadı teşhisten sonra yani kağıt üzerinde 9 yıl.... O sürede öyle şeyler yaşandı ki bazen aklını kaçıracak gibi oluyor insan yani yaşam süresi kaliteli yaşamı kastetmiyor genelde. Agresif türler için yaşam süresi ne kadar uzarsa acıda o kadar uzuyor. Bazı türleri var tedaviye bile vakit olmuyor iki üç ay sürmüyor... Rabbim kimseyi kanserle imtihan etmesin, düşmanıma bile vermesin tarifi olmayacak derece zor bir hastalık. Tabi tedavisi mümkün olan türleri de var artık tiroid ve meme kanseri gibi.

Onu bilmiyorumda vücuda girdimi iflah olunmuyor. Daha dün burda komşuyu kaybettik vefat etti. Bir sene olmadı kanserw yakalanali adamcağız.

Ortalama yaşam süresinden bahsetmiştir
Kanser derya deniz bir konu çok çeşiti çok değişkeni var
Annemi kolon kanserinden kaybettim, 9 yıl yaşadı teşhisten sonra yani kağıt üzerinde 9 yıl.... O sürede öyle şeyler yaşandı ki bazen aklını kaçıracak gibi oluyor insan yani yaşam süresi kaliteli yaşamı kastetmiyor genelde. Agresif türler için yaşam süresi ne kadar uzarsa acıda o kadar uzuyor. Bazı türleri var tedaviye bile vakit olmuyor iki üç ay sürmüyor... Rabbim kimseyi kanserle imtihan etmesin, düşmanıma bile vermesin tarifi olmayacak derece zor bir hastalık. Tabi tedavisi mümkün olan türleri de var artık tiroid ve meme kanseri gibi.
Amin 😢

Bildiğim kadarıyla:
Diyelim ki bir kanser türünde 5 yıllık sağ kalım %90 demek, 5 yıl boyunca takip edilen 100 hastadan doksanı 5 yılın sonunda hayatta, kalan 10 kişi vefat etmiş anlamına geliyor. Bu 90 kişiden kimisi 6 yılda ölmüş, kimisi de 50 yıl daha yaşamış yani tamamen iyileşmiş olabilir.

X