Çorbalar Toyga Çorbası-Duru Nohut Sponsorluğunda

Herkese hayırlı akşamlar :) :KK36:

İlk defa katıldığım yarışmaya ilk defa denediğim bir çorbayla başlığımı açıyorum :) :KK24:

Toyga çorbasının birkaç farklı yapılışı var esasında, şuan benim yaptığım Hatay yöresine ait olan türü :)
Ben tavuklusunu bilirim ama bunu da çok beğenerek yedik :) Hatam olduysa şimdiden affola :) :dua:

MALZEMELER :

1 su bardağı haşlanmış nohut
● 1 su bardağı yarma/dövme
● 1 su bardağı süzme yoğurt
● 1 yumurtanın sarısı
● 2 yemek kaşığı un
● 7-8 su bardağı soğuk su
● 1,5 tatlı kaşığı tuz

SOSU İÇİN :

● 3 yemek kaşığı tereyağı
● 2 çay kaşığı nane
● 2 çay kaşığı pul biber

*Ben yanlışlıkla malzemelerin olduğu fotoğrafı silmişim sanırım, bulamıyorum :KK43: Fotoğrafların çoğunda koyduğum malzemeler var ama. :dua:

Şimdi yapım aşamasına geçelim → → →

■ Nohutlarımızı bir gece önceden sıcak suya ıslatıyoruz.

Eki Görüntüle 2618028

■ Ertesi gün ısladığımız nohutları haşlıyoruz. ( Ben biraz geç saatte ıslamıştım o yüzden haşlamasını düdüklü tencerede yaptım. )

Eki Görüntüle 2618033

■Haşlanan nohutlarımızın kabuklarını soyuyoruz.

Eki Görüntüle 2618035

■Ardından bir tencereye unumuzu, yoğurdumuzu, yumurta sarımızı ve 1 su bardağı suyumuzu koyup güzelce çırpıyoruz.

Eki Görüntüle 2618038 Eki Görüntüle 2618040
Eki Görüntüle 2618043

■ Kalan suyu da ilave ederek tenceremizi ocağa alıyoruz.

Eki Görüntüle 2618048

■ Yarmamızı ilave edip ocağın altını açıyoruz. ( İsterseniz yarmanızı yumuşaması için bir gece önceden sıcak suda ıslatabilirsiniz yada haşlayabilirsiniz, benim elimde olan çok ince taneli olduğu için pişmesinde sorun olmadı. )

Eki Görüntüle 2618049

■ Koyulaşana kadar hiç bırakmadan karıştırıyoruz. ( Eğer çok koyu olursa göz kararı sıcak su ilave edilebilir. )

■ Yaklaşık 15 dakika geçip kaynadıktan sonra ( yarmalar pişince ) nohut ve tuzumuzu ilave ediyoruz.

Eki Görüntüle 2618051 Eki Görüntüle 2618052

Tuz, çorbamız kaynadıktan sonra ilave edilmeli ki yoğurt kesilmesin.

Yaklaşık 15 dakika sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Sosunu yaparken → → →

■ Tereyağı eritip önce pul biberi sonra naneyi ilave ediyoruz.

Eki Görüntüle 2618055

Eki Görüntüle 2618056 Eki Görüntüle 2618062

Sunum için : Tercihinize göre isterseniz tencerenize sosun tamamını döküp servis edebilirsiniz yada çorbanızı tek tek kaselere alıp sosunu öyle dökebilirsiniz.

VE SUNUUM ♧♧ :kk77::kk77::kk77:

Eki Görüntüle 2618075 Eki Görüntüle 2618076 Eki Görüntüle 2618077 Eki Görüntüle 2618078

Yapan herkesin ellerine sağlık, afiyet olsuunnn ♥ ♥ ♥
hatayda büyüyen biri olarak bayılırım enfes olmuşş elinize sağlık

Afyonluyum. Afyonlu olarak bizde ayni bu sekil yapiyoruz. En sevdigim corba bu hatta.
Ek olarak haslanmiş mercimek koyariz. Ve nane yerine yarpuz koyariz. Nefis tarifin icin tskler. 😀😀😀😀
Mercimek de çok hoş olur içinde eminim 😍

Yarpuz hiç kullanmadım desem 😏 sanırım o da nane gibi kurutulup toz oluyor dimii, o taraflarda daha çok kullanılır ☺️

Rica ederim ben dee teşekkür ederiiimm :KK68: :KK68:

Mercimek de çok hoş olur içinde eminim 😍

Yarpuz hiç kullanmadım desem 😏 sanırım o da nane gibi kurutulup toz oluyor dimii, o taraflarda daha çok kullanılır ☺

Rica ederim ben dee teşekkür ederiiimm :KK68: :KK68:
Evet canim hic bilinmiyor yarpuz. Hatta seda sayanin programinda, biri bu corbaya yarpuz koymustu, cok eleştiri aldi🤭🤭 bolşans

X