Takı ile ilgili görüşünüz nedir?

Benim eşim herşeyi kendi aldı. 10 tane 30 gram bilezik, trabzon seti, kelepçe ve iki kolye.
Annemde abilerime taktığı gibi aynı banada 10 tane 20 gram bilezik.
Tuhafıma giden şey kayınvalidemin hiçbirşey takmamasıydı.
Bence takı tamamen karşıdakinin durumuyla alakalı. Eşimin durumu olmasa istemezdim yada zorlamazdım.
Elbette bu imkanla alakalı. Mesela şuan benim ne ailemden nede sevgilimden veya ailesinden 200gr 300gr altın isteme lüksüm yok malesef.

Elbette bu imkanla alakalı. Mesela şuan benim ne ailemden nede sevgilimden veya ailesinden 200gr 300gr altın isteme lüksüm yok malesef.

Hiç dert etme lütfen. Elinden geleni yapıyorsa seviyor demekki. Benim var ama inan 6 senedir öylece duruyor. Çoğunu takmıyorum bile. Ara ara özel günlerde. İnşallah çok mutlu olursunuz.

Eşimin ailesi sözde 40 gramlık bilezik taktı bi tane kendi ailem küçük altın 2 tane. Düğünde 4 tane 20 gramlık bilezik. Beşi bir yerde. Saat taktı eşimin ailesi. Kendi ailem 4 bilezik, 1 resat, 2 küçük altın, eşime 1 saat taktı.

Tabiki bunlar maddiyatla alakalı şeyler. Bizim istemeden ne yakalım diye öyle sorulmustu. Ailemde herkes durumuna göre takar demişti. Kimseyle kıyaslama bunları bence. Benim bahsettiğim 5 sene öncesi. Şimdi bunların yarısı bile çok zor

Tabiki bunlar maddiyatla alakalı şeyler. Bizim istemeden ne yakalım diye öyle sorulmustu. Ailemde herkes durumuna göre takar demişti. Kimseyle kıyaslama bunları bence. Benim bahsettiğim 5 sene öncesi. Şimdi bunların yarısı bile çok zor
Elbette herkes durumuna göre alır. Ailesinden beklentim sıfır zaten. Babası vefat etti anneside yapabilecek gibi değil. Sevgilim zamanında güzel birikim yapıp doğru yerlere yatırım yaptığı için şükrediyorum. Belli miktar altını var zaten onlarla yapacağız. Ben sadece genelde ne takılıyor onu öğrenmeye çalıştım. Sülalemiz kalabalık ancak ben büyük kuzenlerdenim. Yani pek düğün vs göremedim. Uzak kişilerin düğününede pek gitmeyi tercih etmedim. Tekleme gördüğüm, duyduğum kadarının yanına kk kızlarınında takılarını öğrenmek istedim😇 karakter olarakta bana illa şunu al bunu yap diyebilen bi insan değilim zaten. Değil sevgilime aileme bile diyemem😅

Ahaha çok iyi yapmışsın. Evet bazı yerlerde var erkek tarafı alıyor parayı vs. Çeyreği tamı gramı falanda alan var. Benden büyük kuzenimin kayınvalide yakasından herşeyi söküp almıştı. Elinde bi tek bilezik ve kolyeleri kaldı.
Yakadan söküp almak da biraz ayıp sanki. Sanırım sırf o yüzden burada kutu mantığı var. Aileye borcunu ödeyenler kutuya atıyor takıyı, gelinle damada kalsın diyenler onların üzerine takıyor. Kimse kimseyle muhatap olmuyor takı için. Benim için çok da önemli değildi bu çünkü eşyalarımızın çoğunu onlar aldı, altın da taktılar. O yüzden uzatmadım.

Gramın çeyreğini, yakasından altınları sökülen gelini, kuzeninizin evlendiği kişinin ailesinin ne taktığını, 5-10gram bilezik takan (burun kıvırarak) amcaları-halaları, kısacası maşallah herşeyi biliyorsunuz ama her cumlenin sonunda "gözüm yok, çok düğüne gitmedim, birşey beklemiyorum".
Beklemeyen insan araştırmaz, ki zaten eşinizin ailesi yapamayacakmış, eşinizin parası ha yatırımda durmuş ha sizin kolunuza takmış, para aynı para, geçim aynı geçim, başınızı sokacağınız ev aynı ev.
20 gram diye bilezik olduğunu ben evlenirken öğrendim, bu işin düzü, gösterişsizi zaten 10 gram olan (tekerlek denilen) işlemesiz bileziklerdir.
22 ayar bileziğin gram fiyatı sabittir. Ha 10 tane 10 gr bilezik takılmış ha 5 tane 20 gram bilezik takılmış, gözünüz olmasa, kolunuzda görünsün istemeseniz buraya bu konuyu açmazsınız.
Allah yuvanızda mutluluk nasip etsin.

Yakadan söküp almak da biraz ayıp sanki. Sanırım sırf o yüzden burada kutu mantığı var. Aileye borcunu ödeyenler kutuya atıyor takıyı, gelinle damada kalsın diyenler onların üzerine takıyor. Kimse kimseyle muhatap olmuyor takı için. Benim için çok da önemli değildi bu çünkü eşyalarımızın çoğunu onlar aldı, altın da taktılar. O yüzden uzatmadım.
Burada benzeri bir şey var düğün de toplu bir gurup erkek var kaye diye onlara yazdırılır takılar .. damat ile geline gitsin yada aile ye gitsin diye söylenip düğün sonunda listeyle birlikte takıyı kime verdiyse ona verir kayeler ve takı konusunda yüz göz olunmaz

Aileye nıye gidiyor
Evlenen aile mi 😑
yok evlenen kişilerin aileleri ve evlenen çift olarak 3 ayrı liste düğün sonunda takı takan yazdırıyor ggeri ödenmesini istiyor kendi düğün yapınca...... gelin ve damada takılan takılar bunlar dışında onları geri istemeyen takıyor ......konu sahibi ile aynı sehirdeyiz de onlarda da aynı mı diye yazdım

Son düzenleme:
Evet aile yapısıyla ilgili. Misal biz abimin düğünde hiç bişeyi almadık.. herşey gelin damadındır dedi annem babam. Ama bazı ailelerde durum farklı. Kutu yapıyor veya düğğn sonrası herşeyi alıyor. Baştan söyleyenler anlaşanlar tamamda. Düğünden önce bak altınları alacağız demeden düğünden sonra çat diye alanlar var. Nelrr neler gördük. Düğğnde kız tarafının dahi gelinin üstünden altınları aldığını gördü bu gözler☹️

Vallahi bizde adet yoktur esimin tarafinda var ama biz gevsek olunca onlarda pek uymadilar 😂 biz taki vs istemedik ne takarsanz dedik 6 adet 20 gr bilezik taktilar birde set aldilar kendi annemlerde 15 gr 2 adet bilezik takti halam amcalarim teyzelerim dedelerim hepsi 1 er bilezik taktilar onlarinki 10 ar gram civariydi 220 gr falan bilezik olmustu. bizim tarafta 1. Derece akraba evlenirse herkes bilezik takar esimlerde öyle degildi gramlar ceyrekler vs de oldu onlari tam hatrlamiyorm 7 sene önceydi hepsi yatırımlarimiza gitti şimdi olsa güzel para edicekmis 😂😂😂 hatta 20 gram bilezigi eşim 1850 liraya aldigini hatirliyorum 2015 de nisanimizda 2 adet,4 adet de dugunde takmislardi 20 gramlik

Gramın çeyreğini, yakasından altınları sökülen gelini, kuzeninizin evlendiği kişinin ailesinin ne taktığını, 5-10gram bilezik takan (burun kıvırarak) amcaları-halaları, kısacası maşallah herşeyi biliyorsunuz ama her cumlenin sonunda "gözüm yok, çok düğüne gitmedim, birşey beklemiyorum".
Beklemeyen insan araştırmaz, ki zaten eşinizin ailesi yapamayacakmış, eşinizin parası ha yatırımda durmuş ha sizin kolunuza takmış, para aynı para, geçim aynı geçim, başınızı sokacağınız ev aynı ev.
20 gram diye bilezik olduğunu ben evlenirken öğrendim, bu işin düzü, gösterişsizi zaten 10 gram olan (tekerlek denilen) işlemesiz bileziklerdir.
22 ayar bileziğin gram fiyatı sabittir. Ha 10 tane 10 gr bilezik takılmış ha 5 tane 20 gram bilezik takılmış, gözünüz olmasa, kolunuzda görünsün istemeseniz buraya bu konuyu açmazsınız.
Allah yuvanızda mutluluk nasip etsin.
Kafanızı anlayamadım. Evet biliyorum duyuyorum. Konunun başında her ailenin(erkek tarafınında kız tarafınında) durumu kadar altın taktığını bildiğimi ancak size neler takıldı diye merakımdan sorduğumu belirttim ama anlamamışsınız. bu soruları bakıyım kim ne takılmış bende o kadar istiyim diye sormadım. Zaten takılacak toplam gr belli onuda sevgilimin birikimi. Yani fazlasını istemek gibi bi olayım yok. Sonrasında bozup araba modelini yükselteceğiz zaten. Siz neden bu kadar düşmanınızın açığını bulmuş kadar heyecanlanıp triplere girdiniz anlayamadım doğrusu. Basit bi soruydu. Bana 2 3 tane 10grlık takıldı diyin geçin. Tartışma yaratmanıza gerek yoktu.

X