Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları Sinüs taşikardisi

Bu arada kalbime takık olduğum zamanlarda fazlası ile efor harcanan bi spora yazıldım tabi kaygım başladı. Ya benim kalbimde bir sorun varsa ya spor anında bayılırsam falan diye. Her spora gittiğimde hep aynı kaygı olurdu. Bazen başım dönüyo gibi gelirdi spor esnasında bu fikir aklıma gelince. Bakın kaç kez gittim spora her seferinde aynı şeyi düşünüyordum halbuki ikna ol artık kalbim gayet sağlam o efora rağmen takır takır çalışıyor işte.
Nasıl oldunuz

Antidepresan kullanmadım çok daha kötü zamanlar yaşadım artık kabullendim ve korkmamaya başladım bu durumdan. Psk izzet güllüyü dinledim ve bakış açım epey değişti son dönemde. Bundan öncesinde terapi aldım yaklaşık 13 seans ama ben terapiden değil süreç içerisinde kendimi keşfetmekle üstesinden geldim çoğu şeyin. Kardiyoloji bir sorun yok taşikardi dışında dedi. 24 saat holter takıldı. dediğim gibi benim bazen çarpıntım oluyor onu artık sakin kalarak kısa sürede atlatıyorum ama genel olarak kalp atışım 100e yakın ya da 100 ü geçik oluyor. Yani gayet sakinken uzanırken falan da akıllı saatle baktığımda diğer insanlardan yüksek bir kalp atışım oluyor. Doktor istersen kalp atışını yavaşlatan bi ilaç vereyim 10 gün kullan nasıl hissedeceksin tekrar gel bi bakalım dedi ama böyle bi ilaçta kullanmak istemiyorum çünkü kendimi bildim bileli kalbim hep 100lerde atar. Benim normalim mi budur? Ya da her ne kadar benim için normalse de bu yıllar içerisinde kalbi yorar ve ilerde sorun yaşamama neden olur mu? Aslında şunu merak ediyorum benim gibi kalbi hayatı boyunca 100lerde seyreden var mı? Yoksa ben nadir bi örnek miyim?
Merhabalar, benim kalbimde normal durumu 100-105 arası atıyor. 90 altına düştüğü zaman kendimi çok kötü hissediyorum böyle mal gibi diyim. 30 yaşındayım. Kalp kapakçığında doğuştan çökme varmış bu yüzden kalbim hızlı atıyormuş ama bu bir sorun değil dedi doktorum. Bende de anksiyete var, kalbi böyle hızlı atanlar kaygıya yatkın oluyor dedi doktorum. Bana holter takıldı, efor yapıldı nabız 180 i gördü kalbin çok sağlıklı dedi. Kan değerlerim düştüğünde çok çarpıntım oluyor yani 110 üstüne çıkınca beni rahatsız ediyor, 18 yaşında başlamıştı bende hiç kardiyolojiye gitmemiştim. Hep psikolojik dedi doktorlar, stres mi var diyorlardı ya yok diyordum onlar öyle dedikçe sinirden ağlamak istiyordum daha çok yükseliyordu 😂 covid oldum o zaman kalbim çok rahatsız etti kalp doktoruna gittim işte bu yaz doğuştan dedi, covid çarpıntıyı arttırıyormuş, tansiyonum da yükselmişti o dönem bana ilaç verdi çok rahatsız hissedersen iç diye ben onu içtim 85 lere düştüm kalbim ve beni çok rahatsız etti. Annemin normalde 75-80 çıkıyor, gayet normal ben diyorum nasıl duruyorsun böyle 😂 oda bana aynısını diyor 😂 bana psikolojik dedikleri için antidepresan bile kullanmıştım 2 yıl, artık kabullendim korkmuyorum.

X