sarılıkla uğraşanlar var mı yardım ?

Strawberry_83

Guru
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2008
5.352
1.396
merhaba arkadaşlar doğumdan sonraki ilk kontrolde bebeğimde 19.7 deeğrinde sarılık çıktı hemen yatış yaptık fototerapiye bağlandı oğluşum onu öyle görünce fenalaştım birgün öyle kaldık ve 15.7 ye düştü değer hastaneden çıktık ertesi gün tekrar çağırdılar kontrole gittik ama herhangi bir düşüş olmamış değer yine 15.7 iki gün sonra tekrar tahlile çağırıldık buarada bebişimin eli delik deşik oldu kan almaktan :KK43: neyse bu sefer sonuç 16.7 çıktı yükselmiş çok üzülüyorum doktor üzülme sütünü etkiler dedi haftaya salı gel beş gün sonra eğer düşmezse senin sütünden olabilir yada araştırıcaz dedi :KK43: iki saatte bir emzirmem gerekiyormuş sürekli işemesi kakasını yapması gerekiyormuş bunları yapıyor ama düşme olmadı dua edin dualarınıza ihtiyacım var inşallah salı günü düşmüş olur etrafımdaki herkes bütün çocuklarda oluyor diyor ama tekrar yükselmesi tüm moralimi alt üst etti allahım inşallah salı günü düşmüş olur ve rahat bi,r nefes alırız:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq::nazar:

canım çok geçmiş olsun.aynı sorun bizdede var.2 gün önce 16.6 çıktı.bugün yine kan aldılar.bebeğim mahvoldu.bende ağlamaktan bittim.sonuçlar 3 te çıkacak bakalım ne olacak.

ya valla annem diyorki bütün çocuklarda oluyor üzme kendini ama düşmesi yerine çıkması beni çok üzdü ben 0 rh pozitif bebeğim a rh pozitif babamızda ab rh pozitif kan uyuşmazlığıda olabilir yada sütümde sarılık olabilirmiş salı günü eğer düşmemiş olursa araştıracaklar bana mutlaka haber ver durumunu buarada doktor bana dediki eğer suratı sarıdan portakal rengine dönerse hemen gel ama kırmızıya dönerse sorun değil sürekli izliyorum gözüm üzerimde göğüslerim yara içinde emzirmekte zorundayız iki saatte bir gerçi emmesi kakası çişi normal ama neden çıktı bilemiyorum seninkide fototerapiye bağlandımı doktor bana 10 günü geçtiği için tekrar fototerapiye sokamayız sürekli kontrol edicez dedi kan alındıkça içim parçalanıyor allah yardımcımız olsun inşallah en kısa zamanda düzelirler ve korkulacak bişey olmaz

gülencim sedacım çok geçmiş olsun bebekleriniz en yakın zamanda iyileşir inş.siz bol bol emzirin.sarılık yeni doğanların çoğunda oluyo yakın zamnda geçer inş.

bizim bebişte de değer 20 çıktı bi akşam fototerapide kaldık 15 e düştü değer 2 gün sonra ölçtürdük 14.8 sonraki gün ise 16 çıktı değer doktor çok uzadı gerçekten dedi bu cuma tekrar gidicez tam bi kan sayımı yapılacak ayrıntılı ölçülecek tüm değerleri ona göre bi çözüm yolu önericek artık doktorumuz ama suratına bakıyorum gene de sarı gerçi ilk günkü gibi gözlerinin akı bile sarı değil ama umarım düşer. anlayacağın aynı dertt bizde de var canım annemlerin demesine göre çoğu bebekte oluyormuş doktor da diyor olur önemli bişey değil ama norml değerlerine düşmesi gerekir artık bundan sonra dedi. umarım bi an önce kurtuluruz bol bol emzirmek gerekiyormuş sürekli

Canım çok geçmiş olsun...Üzme kendini yenidoğan sarılığı olmuş normaldir, düşer merak etme. sık sık emzirmek gerekirmiş.Acil şifalar diliyorum

bizim bebişte de değer 20 çıktı bi akşam fototerapide kaldık 15 e düştü değer 2 gün sonra ölçtürdük 14.8 sonraki gün ise 16 çıktı değer doktor çok uzadı gerçekten dedi bu cuma tekrar gidicez tam bi kan sayımı yapılacak ayrıntılı ölçülecek tüm değerleri ona göre bi çözüm yolu önericek artık doktorumuz ama suratına bakıyorum gene de sarı gerçi ilk günkü gibi gözlerinin akı bile sarı değil ama umarım düşer. anlayacağın aynı dertt bizde de var canım annemlerin demesine göre çoğu bebekte oluyormuş doktor da diyor olur önemli bişey değil ama norml değerlerine düşmesi gerekir artık bundan sonra dedi. umarım bi an önce kurtuluruz bol bol emzirmek gerekiyormuş sürekli

canım doktor bana 2 saatte bir emmesi gerekiyor dedi bazen kendiliğinden uyanıyor ama bazende uyandıramıyorum burnunu sıkıyorum vs içim acıyarak ama uyanmıyor hatta şuan uyanması gerekiyordu 50 dk geçti iki saatin üzerinden uyandıramıyorum bunun takibini nasıl yapıyorsun çok mu pipirikleniyorum acaba annemde bırak kendi uyansın bu kadar kasma diyor ama doktorda burnunu sık canını acıt uyandır 15 dk emsin diyor

en geç 3 saatte bir emmesi gerek dedi bizim doktorumuzda ama bazen yarım saatte bir uyanıyor bazen ise 4 saat deliksiz uyuyor tam bi düzene oturmadı anlayacağın uyku düzeni bizimkinin de. emdiği zaman hiç çekmiyorum bazen 1 saate yakın emerken uyuyana kadar orda kalmak istiyor bende sabrediyorum yani uyanmadıktan sonra zorla da ağzına veremiyorum kendi de istemiyor zaten ama bi süre sonra düzene girecektir uykuları ben inanıyorum ilk zamanlar uyanmasını bekliyordum ama bugünlerde 3 saati geçirmeden uyandırmaya çalışıyorum bizimki altı değişince açmaya başlıyo gözlerini sonra da emziriyorum hemen. şimdilik böyle bi yol buldum... buarada benim göğisler ilk zamanlar çok acıdı emzirirken ağlıyordum acıdan sonra silikon göğüs uçlarından aldım şimdi göğüslerim daha yumuşadı ve daha az acıyor sürekli olmasa da arada göğüs uçlarını kullanıyorum eğer sizde de aynı problem varsı tavsiye ederim mutlaka. çok işe yarıyor

en geç 3 saatte bir emmesi gerek dedi bizim doktorumuzda ama bazen yarım saatte bir uyanıyor bazen ise 4 saat deliksiz uyuyor tam bi düzene oturmadı anlayacağın uyku düzeni bizimkinin de. emdiği zaman hiç çekmiyorum bazen 1 saate yakın emerken uyuyana kadar orda kalmak istiyor bende sabrediyorum yani uyanmadıktan sonra zorla da ağzına veremiyorum kendi de istemiyor zaten ama bi süre sonra düzene girecektir uykuları ben inanıyorum ilk zamanlar uyanmasını bekliyordum ama bugünlerde 3 saati geçirmeden uyandırmaya çalışıyorum bizimki altı değişince açmaya başlıyo gözlerini sonra da emziriyorum hemen. şimdilik böyle bi yol buldum... buarada benim göğisler ilk zamanlar çok acıdı emzirirken ağlıyordum acıdan sonra silikon göğüs uçlarından aldım şimdi göğüslerim daha yumuşadı ve daha az acıyor sürekli olmasa da arada göğüs uçlarını kullanıyorum eğer sizde de aynı problem varsı tavsiye ederim mutlaka. çok işe yarıyor

canım bende 2 saattebir dediği için elhamlanıyorum annem kızıyor bazen bende uyandıramıyorum göğüs ucum benimde içerde olduğu için ilk günden hemşireler aventin göğüs uçlarından aldırdılar ama bebekte onu hiç sevmiyor emmek istemiyor göğüs uçlarım kanıyor bazen şimdi uyandı 10 dk emdi kanadı :KK43: lansinoh kullanıyorum ama banamısın demiyor işe yaramıyor yani buarada bebişin kaç günlük benimki 11 günlük oldu :nazar:

Kızlar ne yazıkki aynı sorun bizde de var. Biz hastaneye yatmadık ama değerimiz sınıra yakın. 4. gününde sınır 15'ken bizim değer 13.6'ydı. Seda aynı senin gibi bebeğimiz ellerinden kan alınırken hastanede herkes bana acıdı. Çünkü deli gibi ağlıyordum. Seni çok iyi anlıyorum. Ama hep kendimi telkin ediyorum Allah çaresiz ve daha büyük hastalık vermesin diye o zaman üzüntüm azalıyor. Dua etki çaresi olan ve geçecek bir şey bu. Benim kuzumun rengi de sapsarı. Bakan sarılık mı diyor. Göz akları da öyle. Ama ellere ve ayaklara inmemiş. 2 saatte bir doyuruyorum çiş ve kaka da yapıyor Allaha şükür. Bizim kontrolde haftaya salı o zamana kadar inşallah değer düşer. Biz bugün 6 günlüğüz. 12. günden sonra düşer diyorlar. Senin kaçıncı günün. Umarım hepsi kısa sürede iyileşir.

Bu arada evhamlı falan değilsin. Sen en iyisini biliyorsun. Annene bakma canım sen ısrarla uyandır kızını. Çünkü iki en geç 3 saat çok önemli. Ben de altını değiştirerek uyandırıyorum. Geçmiş olsun canım hepimize. İnan Allah şifa verecek.

Kızlar ne yazıkki aynı sorun bizde de var. Biz hastaneye yatmadık ama değerimiz sınıra yakın. 4. gününde sınır 15'ken bizim değer 13.6'ydı. Seda aynı senin gibi bebeğimiz ellerinden kan alınırken hastanede herkes bana acıdı. Çünkü deli gibi ağlıyordum. Seni çok iyi anlıyorum. Ama hep kendimi telkin ediyorum Allah çaresiz ve daha büyük hastalık vermesin diye o zaman üzüntüm azalıyor. Dua etki çaresi olan ve geçecek bir şey bu. Benim kuzumun rengi de sapsarı. Bakan sarılık mı diyor. Göz akları da öyle. Ama ellere ve ayaklara inmemiş. 2 saatte bir doyuruyorum çiş ve kaka da yapıyor Allaha şükür. Bizim kontrolde haftaya salı o zamana kadar inşallah değer düşer. Biz bugün 6 günlüğüz. 12. günden sonra düşer diyorlar. Senin kaçıncı günün. Umarım hepsi kısa sürede iyileşir.

Bu arada evhamlı falan değilsin. Sen en iyisini biliyorsun. Annene bakma canım sen ısrarla uyandır kızını. Çünkü iki en geç 3 saat çok önemli. Ben de altını değiştirerek uyandırıyorum. Geçmiş olsun canım hepimize. İnan Allah şifa verecek.

canım dün gittiğimizde 10 günlüktü ve değer yatıştan sonra 15.7 den 16.7 ye çıkmış bugün 11 günlük salı günü tekrar gidicez en fazla 3 saatte kaldırıyorum bazen mememe bir takılıyor 1 saat genelde de 45 dk emiyor böle üst üste emdiğinde 3 saat uyuyor uyandıramıyorum heralde emmekten yoruluyor bakalım cnm ya inşallah geçer haber ver bana merak ederim buarada msn varsa bana msj olarak göndersene daha rahat konuşuruz haber alırız bebeklerden cnm

benimki bugün 15 günlük oldu. lansinohu ben de kullandım ama pek bi faydasını göremedim.
bn bırakıyordum emzirmeyi o kadar zorluk çektim ki anlatamam. bir de biz 3. gün sünnet ettirdik bebişi hastaneden çıkmadan o da çıksın aradan dedik gerçi iyi ki de yaptırmışız geçti bile yarası hiç anlamadan çıkmış oldu aradan. tek kötü yanı şu oldu keşke bi 2-3 gün daha bekleseydik diyorum çünkü 3. gün sütüm tam gelmeye başlamıştı ki sünnet olacağı için en az 6 saat önceden emzirmeyi kesmek gerekiyormuş narkoz verileceği için sünnet olduktan sonra da en az 2-3 saat kendine gelemediği için emmedi o sırada da sütüm geldiği ve emziremediğim için göğüslerim resmen taş kesildi kitle gibi birşey oluştu o gün diyebilirim. sonra da emzirirkenki acılar derken resmen kötü olmuştum ağlıyordum sürekli. başka marka bi göğüs ucu da denedim ama o büyük geldi ve bebiş emmek istemedi benim göğüs uçları da yok nerdeyse o yüzden daha da acıdı. sana tavsiyem medela marka göğüs ucunu al. 2 boyu var onun en ufak boyunu kullan çünkü bebişler daha çok ufak olduğu için küçüğü bile büyük geliyor. benimkisi küçük boyu.üzerinde 16 mm yazıyor. baştan zorlandı bizimki de emme de ama çok açken bi iki denemede alıştı hemen:) bi de bu marka anneyle bebek arasındaki ilişkiyi de engellemiyor üst tarafı açık burun tarafı ve nefes alması hiç problem olmuyor yani. şuan gerçekten çok rahatım kesinlikle tavsiye ederim hemen alışmayabilir ama biraz uğraşlar sonrası bebiş de alışacaktır.

benim memelerim berbat kanıyor resmen işkence gibi ben kendimi kastıkça bebekte etkileniyor gibi geliyor avent meme ucu büyük geliyor çocuk zor alıyor ememiyor bende onsuz alıştırmaya çalışıyorum ama çok acıyor bu senin dediğin medela yı deneyeyim içim gidiyor bebişim cebelleştikçe benimde aynı senin gibi bir göğsümün ucu içerde çok zor oluyor bakalım nezamana düzelicek

canım geçmiş olsun bizde iki gün önce aynı sorunu yaşadık
değerimiz oğlum 7 günlükken 19.8 çıktı bir gün yatırdık hastanede topuktan kan aldılar elleri delik deşik oldu
ben dayanamıyorum ağlıyorum kan alınırken bu nedenle hep başkası duruyor oğlumun yanında
şimdi değerimiz 11'e düştü şükür yarın bir kontrolümüz daha var inşallah yükselmemişirde bir daha kan alınmak zorunda kalınmaz
Allah tüm bebeklere şifa versin senin oğluna da sedacım

Ya demek ki birçoğumuzun sorunu bu. Fater hastaneye yattığınızda sen ne yapın hastanede miydin bütün gün. Bana hastaneye yatabilir dediklerinde bile ayaklarım kesilmişti bayılacaktım neredeyse. Onu o halde hayal bile etmek istemedim.

büyükler söylüyor zaten hepsinde oluyor telaş etmeyin diye yengem medical parkta doğum yapmıştı doktor ona hergün bebeğe 2-3 kaşık şekerli su ver demiş bu şekilde sarı işediğini göreceksin bölelikle sarılığıda atacak demiş ve ölede olmuş denesemmi acaba

gülen , daisyy , julie , fater kızlar gelişmeler ne haber verin eğer düşmemişse ne yapıyor doktorlar buarada şekerli suyu içirdim ben gerçekten çişi sarı gelmeye başladı bunu söyleyen doktor iyi bir doktormuş bilginiz olsun inşallah işe yarar

sedacim geçmiş olsun. aah ah sorma o hastanede fototerapi tecrübesini biz de yaşadık. hatırlamak bile istemiyorum. saatlerce ağladım bebeğimin başında gözleri bantlı yatarken. benim kızım 37+3 te doğdu. doğum haftasına göre sarılık risk sınırı değişiyormuş. kızım üç buçuk günlükken değerimiz 21 buçuktu ve apar topar hastaneye yattık. 22 buçuk beyine geçme sınırıymış ve kan değişimi gerekiyormuş. çok şükür ki 1 gününsonunda 11.5 e düştü değer. ertesi gün de 12.5 ti. sütüm bol olduğu için sabaha kadar sütümü sağıp sık sık vermiştim kızıma. şekerli su falan hikaye. bize de maden suyu demişlerdi ama nafile. tek çözüm bol bol besleyip kaka ve çişle bilurubini atmasını sağlamak. gerekirse mama bile ver canım. ben de yaşadım aynı sorunu. emdikten 3 saat sonra uyandırmaya başlayıp bi buçuk saat uğraştığım oluyordu. ben de sağıp biberonla bile verdim. önemli olan beslenmesi. biberona alışır falan diye korkma. bi de 10 gün snra düşüşe geçer demişlerdi. inşallah sizinki de kendliğinden öyle olur.bugün 19 günlük elif yağmurum. çok şükür atlattık. ama hala gözlerinde hafif sarılık var. atlatacak inşallah senin de yavrun. Allah yardımcın olsun canım

Geçmiş olsun kızlar hepinize.
Biz hiç ölçtürmedik sarılığı.
Kaçıncı gün ölçtürdünüz,doktor mu istedi ölçtürlçtürmenizi.
Geçen eşimde kızın gözü sarı mı diye bizi telaşlandırdı,ama sabah baktığımızda iyiydi.
Sararma felan da yok.Ay bende korkuyorum walla.Tek çare bol bol emzirmekmiş bende araştırmıştım bu konuyu.İnşallah değerleriniz normal sınırlara gelir.
Allah acil şifalar versin tüm miniklerimize.

Dark hastaneden çıkmadan yapmışlardı zaten. O zaman bu kadar sınırda değildi ama 2 gün sonra kontrole çağırdılar o zaman değer sınıra çoook yakın çıktı. Şimdi Salı günü bakacağız tekrar. Salıdan önce götürmek istiyorum ama küçükğüme kıyamıyorum. Biraz bugün toparlandı gibi geliyor bana ama umut işte. Daha az uyanık gibi sankive daha kolay uyandırabildim bugğn hep. Hiç 3 saati bulmadı.

Seda şekerli suyu ben de duydum ama vermedim. Hala da vermek konusunda kararsızım çünkü sütün yettiğini düğşünüyorum. Kızımın çişi zaten sarı. Senin kontrol ne zamandı?

X