Ramazanda Kilo Verme Deneyimlerimiz

Sadece oruç ayında sağlığınız için uygun kiloya kavuşmanız için bir bilgi niteliği taşımaktadır bu diyet listesi.

Diyet listemize geçelim:
Hedef: Haftada 2-3 kilo..
Günlük kalori: 1000 Kcal

Ramazan ayında yapabileceğinz bu diyette sebzeli yemeklerde 250 gram sebze, 100 gram et veya kıyma olmalı. Dolmaların içindeki malzemenin yarsı pirinç yarısı et olmalıdır.

Bu diyetin günlük menüleri:
1.GÜN

# Sahur : Et ve tavuk suyuna pilav 1 tabak 1 kase cacık
# İftar : 1 dilim pide, 1 kase çorba ½ tavuk ızgara veya haşlanmış elma

2. GÜN

# Sahur : Et veya tavuk suyuna pilav, 1 tabak hazır bulyon olmayacak
# İftar : 1 dilim pide, 1 kase çorba etli fasulye, 1 kase salata, 1 portakal

3.GÜN

# Sahur : 1 tost peynirli ve ayran
# İftar : 1 dilim pide, 1 kase çorba 1 tabak kıymalı ıspanak 1 kase salata, 250 gram meyva

4.GÜN

# Sahur : 1 tost, 1 ayran
# İftar : 1 dilim pide, 1 kase çorba, kabak, biber, veya patlıcan dolması 1 kase salata, 250 gram meyva

5.GÜN

# Sahur : Tavuklu sandviç, çay
# İftar : 1 dilim pide, 1 kase çorba 6 kalem kuzur pirzola, salata, 250 gram meyva

6.GÜN

# Sahur : Tavuklu sandviç, çay
# İftar : 1 dilim pide, 1 kase çorba 1 kase salata isteğe bağlı Balık veya bonfile

7.GÜN
# Sahur : 2 dilim börek içine lor veya çökelek peyniri konacak Ayran, çay
# İftar : 1 dilim pide, 1 kase çorba, 8 adet ızgara köfte ekmeksiz ve yağsız kıymadan olacak, 1 kase salata, 250 gram meyve

nasıl sizce bu menü ???

bir de şu varmış ...

Bu ara arama motorlarında en çok arananlar ramazan ayında zayıflanır mı, ramazan ayında on kilo vermek istiyorum, ramazana özel diyet, ramazanda diyet yapmak vs. vs. Öncelikle şunu belirtmek isterimki Ramazan farz ibadetlerden biri olan oruç ayıdır. Ve bu oruç ayı bir diyet doktoru gibi düşünülmemeli. Yani farz olduğu için yapılmalı. Diyet ayı olarak görürsek sevabını kaybetmiş oluruz.

Şimdi ramazanda kilo verebilmeniz için uygun bir diyet listesi sunuyoruz. Bu diyete ramazan boyunca düzenli olarak uyarsanız on kilo civarında verebilirsiniz. Daha önce diyet yapmaya başladı iseniz ve metobolizmanızın durduğu bi anda iseniz töbe kilo veremezsiniz onu başta söyleyeyim.

Ramazanda kilo almamanın ve kilo vermenin en temel yolu iftar ve sonrasında bir öğün ve sahur olmak üzere 3 öğünlük bir beslenme programı çıkararak, hem orucunuzu hem zayıflama yönteminizi uygulayabilirsiniz. Ancak yemeklerden sonra spor yapmanızı, uzman doktorlar ve diyetisyenler mutlaka ihmal etmemenizi söylüyorlar.

RAMAZAN’DA BESLENME NASIL OLMALIDIR?
Sahur olmazsa olmzadır ve mutlaka kalkmanız gerekir. İftarı yukardada bahsettiğim gibi iki bölüme ayırmalısınız. Çok düşük kalorili diyetler yaparsanız özellikle bu yaz aylarında sıkıntı yaşayabilirsiniz.

TÜRK KALP VAKFININ DA ÖNERDİĞİ RAMAZANA ÖZEL ÖRNEK DİYET

Ramazan diyetinde Sahurda yenilebilecek yemekler
Tercih 1 : 150 gram kadar peynir, 5-6 zeytin, bol salata, 4 dilim ekmek, bol salata.
Tercih 2 : 50 gram yeynir , 1 yumurta, 5-6 zeytin, söğüş salata, 4 dilim ekmek.

Tercih 3 : 7-8 çorba kaşığı makarna, 1 porsiyon beyaz veya kırmızı et, komposto.

Tercih 4: 3 yumurtalı menemen, 4 dilim ekmek, çay ya da kahve.

Ramazanda kilo verdiren özel ramazan diyeti iftar yemeği önerileri

Tercih 1 : 1 Tabak çorba, 1 porsiyon et (tavuk ya da balık), 1 porsiyon sebze yemeği, yarım su bardağı yoğurt, salata, 2-3 dilim ekmek.

Tercih 2 : 1 tabak çorba, 1 porsiyon et, 1 porsiyon sebze yemeği, salata, yarım su bardağı yoğurt, 5-6 çorba kaşığı pilav veya makarna, 1 kâse komposto.

Ender saraç :

Hedef: İki haftada 5-10 kil
Günlük kalori: 1300 Kcal

Ramazan ayı boyunca uygulayabileceğini bu diyetle iki hafta içinde 5 – 10 kilo vermeniz mümkün. İftar menüsü için ilave edebilecekleriniz: 1 adet yağsız pastırma, 5 zeytin, yağsız peynir, çökelek ya da lor, 2 dilim pide.

1.GÜN
Sahur: Bir porsiyon pilav (az yağlı) Kayısı komposto
İftar: Pastırmalı veya kıymalı yumurta (3 yumurta ile) 1 kase salata, ½ kilo meyva

2.GÜN
Sahur: Az yağlı pilav, kayısı komposto
İftar: Etli kuru fasulye (1 tabak) 1 tabak bulgur pilavı (az yağlı olacak) diyet güllaç

3.GÜN
Sahur: Peynir veya kıymalı az yağlı makarna, 1 bardak ayran
İftar: 4 adet biber, kabak, domates veya patlıcan dolma, 1 kase yoğurt, ½ kilo meyva

4.GÜN
Sahur: 3 dilim börek, çay
İftar: 8 adet ızgara köfte yarım porsiyon, yağsız pilav, 1 kase cacık, 1 porsiyon diyet muhallebi

5.GÜN
İftar: Kıymalı ıspanak, 1 kase yoğurt, ½ kilo meyva

6.GÜN
Sahur: Az yağlı pilav, kayısı komposto.
İftar: ½ tavuk (haşlama ya da ızgara olacak) 1 tabak haşlanmış patates, 1 porsiyon diyet sütlaç

7.GÜN
Sahur: Yumurtalı domatesli, biberli, az yağlı, patates salatası
İftar: 1 tabak lahana sarma, 1 kase yoğurt, ½ kilo meyve

Ender saraç :

Hedef: İki haftada 5-10 kil
Günlük kalori: 1300 Kcal

Ramazan ayı boyunca uygulayabileceğini bu diyetle iki hafta içinde 5 – 10 kilo vermeniz mümkün. İftar menüsü için ilave edebilecekleriniz: 1 adet yağsız pastırma, 5 zeytin, yağsız peynir, çökelek ya da lor, 2 dilim pide.

1.GÜN
Sahur: Bir porsiyon pilav (az yağlı) Kayısı komposto
İftar: Pastırmalı veya kıymalı yumurta (3 yumurta ile) 1 kase salata, ½ kilo meyva

2.GÜN
Sahur: Az yağlı pilav, kayısı komposto
İftar: Etli kuru fasulye (1 tabak) 1 tabak bulgur pilavı (az yağlı olacak) diyet güllaç

3.GÜN
Sahur: Peynir veya kıymalı az yağlı makarna, 1 bardak ayran
İftar: 4 adet biber, kabak, domates veya patlıcan dolma, 1 kase yoğurt, ½ kilo meyva

4.GÜN
İftar: 8 adet ızgara köfte yarım porsiyon, yağsız pilav, 1 kase cacık, 1 porsiyon diyet muhallebi

5.GÜN
İftar: Kıymalı ıspanak, 1 kase yoğurt, ½ kilo meyva

6.GÜN
Sahur: Az yağlı pilav, kayısı komposto.
İftar: ½ tavuk (haşlama ya da ızgara olacak) 1 tabak haşlanmış patates, 1 porsiyon diyet sütlaç

7.GÜN
Sahur: Yumurtalı domatesli, biberli, az yağlı, patates salatası
İftar: 1 tabak lahana sarma, 1 kase yoğurt, ½ kilo meyve

iyi olmuş bu listeler ya çok sağol en azından ne yesek diye düşünmeyiz..

ayrıca arkadaşlar hiçbirini denemedim sadece netten buldum ve paylaşmak istedim bilginizee :KK52:

merhabalarr.. bende bu kilolardan kurtulmak istiyorum az önce tartıldım ve 78.4 kiloyum tam tamına :18::18: bayrama kadar 70 olsam yeter boyum 1.71 1.72 okadar kötü durmuyor ama göbeğim aldı başını gidiyor :KK1::KK1:
şimdi müslimi yicem ve pilates yapmaya başlıcam ve bugün 3 litre suyumu içicem.. akşama sahurdada kahvaltılık yemeye düşünüyorum..

Kilonu ve adını yazıyorum tatlım yukarıya :KK1:

Bende 57.5 im bugün itibari ile ve 53 olmak istiyorum en azından ramazanda kilo vermek istiyorum.Listeye alırsanız sevinirtim bu arada liste nerde?

Yukarı ilk kendi adımı paylastım ama pek okuyan yok kilolarını verenleri yazıyorum senide ekliyorum :)

Bende daha yeniyim hiç bişey bilmiyorum desem yeridir :78: listeye alınmak ne demek oluyo :26:

Ramazanda diyete paylastıgın kilonu yazarsan listeye adını eklicem cnm :) Onun dısında sahurda ve iftarda yediklerini , sorularını buurda paylasabilirsin ,:)

Bal da var ama içinde gerçi pek bi etkisini gördüğüm söylenemez ama kararsiz kalmıştım. Bana önerebiliceğiniz böyle bi kür var mı acaba ? :KK6: bu arada bende listeye alınmak istiyorum :KK76:

kilonu belirtirsen listeye eklicem cnm :)

Kilonu ve adını yazıyorum tatlım yukarıya :KK1:

Yukarı ilk kendi adımı paylastım ama pek okuyan yok kilolarını verenleri yazıyorum senide ekliyorum :)

Ramazanda diyete paylastıgın kilonu yazarsan listeye adını eklicem cnm :) Onun dısında sahurda ve iftarda yediklerini , sorularını buurda paylasabilirsin ,:)

kilonu belirtirsen listeye eklicem cnm :)

etkin olarak girebileceksin değil mi canım etkin olarak girebilecek bi kişi yapsın listeyi çünkü daha sonra konunun devamı gelmiyor kalıyor öylee :26:

LÜTFEN AKTİF OLSUN BU KONU MOTİVASYON İÇİN.

bende araştırıyorum listeleri ender saraçınki çok pilav ağırlıklı ve pilav beni çok acıktırıyor.net karışık olmamalı menüler çok bağlı kalamasamda genelde uymaya dikkat ederim sanırım.

LÜTFEN AKTİF OLSUN BU KONU MOTİVASYON İÇİN.

bende araştırıyorum listeleri ender saraçınki çok pilav ağırlıklı ve pilav beni çok acıktırıyor.net karışık olmamalı menüler çok bağlı kalamasamda genelde uymaya dikkat ederim sanırım.

katılıyorum sana .. aktif olarak girilsin bu ramazan dönemi boyunca

merak etmeyin bayanlar her an netteyim zaten :44:

listeye adlarınızı eklediim bu arada :KK66:

Son düzenleme:
aktif girerizz bence zaten ramazanda bu sıcakta dısarı çıkamayız baska türlü nası gecicek zaman =)

Diyet Yaparken Sahur Önemli
Sahur yapmadan oruç tutmak çok ve süratli bir şekilde yemek yeme posa yönünüden zengin yemeklerin tercih edilmemisi oruç tutanların daha sağlıksız şekilde ramazan ayını geçirmelerine neden olacaktır. Yapılması gereken ilk ve en kolay uygulama posa değeri yüksek besinler sebze ve meyveler tüketmektir.

Kilo Verme Adına Yanlışlar
İftarlara çorba türleriyle başlanıp on onbeş dakika ara verdikten sonra ana yemeğe geçmek daha sağlıklı bir beslenme olacaktır. Su tüketimi asla ihmal edilmemeli doğal meyve suları ve hoşşaf türleri sofralardan eksik edilmemeli. Spor olarak hafif egzeriz olarak yürüyüşler yapmak oldukça yararlı ağır sporlar ramazan ayında uygulanmamalı.

Diyet Yaparken Sahur Önemli
Sahur yapmadan oruç tutmak çok ve süratli bir şekilde yemek yeme posa yönünüden zengin yemeklerin tercih edilmemisi oruç tutanların daha sağlıksız şekilde ramazan ayını geçirmelerine neden olacaktır. Yapılması gereken ilk ve en kolay uygulama posa değeri yüksek besinler sebze ve meyveler tüketmektir.

Kilo Verme Adına Yanlışlar
İftarlara çorba türleriyle başlanıp on onbeş dakika ara verdikten sonra ana yemeğe geçmek daha sağlıklı bir beslenme olacaktır. Su tüketimi asla ihmal edilmemeli doğal meyve suları ve hoşşaf türleri sofralardan eksik edilmemeli. Spor olarak hafif egzeriz olarak yürüyüşler yapmak oldukça yararlı ağır sporlar ramazan ayında uygulanmamalı.

ben sporumu iftardan sonra yapmayı düşünüyorum zaten ramazan boyunca evden çıkmayı zor şartlar altında kalmadıkça düşünmüyorum bu sıcaklarda oruçlu oruçlu yürüyüş dayanılmaz..

Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülen Alpaydın, bu yıl Ramazan ayının uzun yaz dönemine denk geldiğine dikkati çekerek, "Havalar sıcak, günler uzun. Oruç tutanlar yeterli ve dengeli beslenmeli, dikkatli olmalı" dedi.

Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülen Alpaydın, bu yıl Ramazan ayının uzun yaz dönemine denk geldiğine dikkati çekerek, "Havalar sıcak, günler uzun. Oruç tutanlar yeterli ve dengeli beslenmeli, dikkatli olmalı" dedi.

Alpaydın, sahur ve iftar arasındaki sürenin ortama 15-16 saat olduğunu anımsatarak, yeterli ve dengeli beslenme düzenini korumak için oruç tutan herkesin mutlaka sahura kalkması gerektiğini söyledi. Susamaya neden olmayacak, hafif, bol lifli, kızartma kavurma, hamur işleri gibi yağlı yiyecekleri içermeyen beslenme programı ayarlanması ve kesinlikle sahurun atlanmaması gerektiğini kaydeden Alpaydın, "Bu şekilde ertesi gün oluşabilecek halsizlik, yorgunluk gibi olumsuz durumların da oluşmasına engel

olunacaktır" diye konuştu.

SAHUR UYARISI

Kronik hastalıkları olanlar, hamile ve emziren kadınlar ile 12-18 yaş arası bireylerin doktora danışmadan oruç tutmamasını öneren Alpaydın, şöyle devam etti:

"Ramazan ayında iftar ve sahur arasına ara öğün katılarak öğün sayısının 3-4 olarak tutulmaya çalışılması gerekir. Özelikle bu dönemde yapılan beslenme hataları olarak, sahura kalkamadan, gece yemek yiyerek yatmak, hızlı ve aşırı yemek yemek, sahurda posasız ve ağır besinlerin tüketimi, az su içilmesi ve fiziksel aktivite azlığı gösterilebilir. Sahura kalkmadan, gece yemek yiyerek yatmak durumunda uzun süre aç kalınarak vücut 'kıtlık' durumuna sokulmaktadır. Kıtlığa giren vücutta yağ, su ve kas kaybı ve

bazal metabolizma hızında yavaşlama olmakta, ayrıca alınan her besin vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Ramazan ayında uzun süreli açlığa bağlı olarak kan şekerinin düşmesi sonucu çoğu kez hızlı ve fazla miktarda besin tüketilir. Hızlı besin tüketimi mide asidinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanan reflüye ve kabızlık gibi sağlık problemlerine neden olabilir. Reflüyü önlemek için kahve, kakao, çikolata gibi aşırı kafein alımından kaçınmak, yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve yemeği yer yemez yatmamak

gerekir. Bunun dışında kabızlık problemi çekenler için posalı besinlerin daha fazla tüketilmesi önerilir. Bunun için de meyve ve sebze tüketiminin artırılması, ekmek olarak kepek veya çavdar ekmeğinin kullanılması ve özellikle su tüketiminin artırılması gerekir."

İFTARDA NE YAPMALI?

İftara çorbayla başlanıp 10-15 dakika ara verildikten sonra, ana yemeğe geçilmesini öneren Alpaydın, Ramazan ayında oruç tutarken beslenmeye daha çok özen gösterilmesi ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması uyarısını yaptı.

"Yemeklerin ağır olmamasına, az yağlı olmasına ve yağda kızartılmadan yapılmış yiyeceklerin seçilmesine, sık aralıklarla az yemek tüketilmesine dikkat edilmeli" diyen Alpaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sahurda posasız ve ağır besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Hafif bir kahvaltı yapılmalı, şeker içeren basit karbonhidratlar kan şekerinin aniden düşmesine neden olduğu için tercih edilmemeli. Protein içeren besinler süt, yumurta, peynir gibi, uzun süre tok tutucu özelliğinden dolayı tercih edilmeli. Tuzlu ve salamura besinler, susamaya neden olacağından tüketilmemeli. Az su içilmesi Ramazan ayında gözlenebilen en önemli beslenme yanlışlarındandır. Özelikle yemekten önce sıvı almaya özen gösterilmeli.

Gün boyunca kaybedilen sıvı miktarı fazla fazla yerine konulması gerekir. Sıvı olarak limonata, taze sıkılmış meyve suyu, komposto tüketilebilir. Sıvı ihtiyacı bireysel özelliklere göre değişkenlik gösterse de yaz aylarında ortalama 2-2.5 litre sıvı alınmalı. Çay ve kahve, kısıtlı olarak tüketilmeli."

Fiziksel aktivite azlığı, uzun süreli aç kalmak, hareket azlığı, bazal metabolizma hızının yavaşlaması ve vücudun susuz kalmasının kilo alımına neden olduğunu anlatan Alpaydın, Ramazan ayı boyunca hafif yürüyüşlerin tercih edilmesi gerektiğini ve su kaybına neden olan çok ağır sporlardan kaçınılması gerektiğine dikkati çekti.

ÖRNEK YEMEK MENÜLERİ

Sahurda 1-2 dilim ekmek ya da 2/5 pide ekmek, 1-2 dilim peynir ya da 1 adet yumurta, 5-6 adet tuzsuz zeytin veya 1adet ceviz, domates, salatalık, meyve ya da 1-2 çay kaşığı bal veya reçel tüketilebileceğini vurgulayan Alpaydın, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sahurda 1 kase çorba, 1 kase yoğurt, 1 porsiyon etli sebze ya da et yemeği, 1dilim ekmek, domates, salatalık da tercih edilebilir. İftarda 1-2 adet zeytin ya da hurma veya peynir, 1 kase çorba, 1 porsiyon et yemeği ya da etli sebze yemeği, az yağlı salata, 2-3 dilim ekmek ya da pilav veya makarna veya 1 dilim börek yenilebilir. Ara öğün olarak 2 adet meyve, 1 su bardağı süt ya da yoğurt, bundan 1-2 saat sonra da 1 kase meyve kompostosu ve gece yatarken süt alınabilir."

[alıntıdır]

ben sporumu iftardan sonra yapmayı düşünüyorum zaten ramazan boyunca evden çıkmayı zor şartlar altında kalmadıkça düşünmüyorum bu sıcaklarda oruçlu oruçlu yürüyüş dayanılmaz..

evet bence de .. hazmı kolaylaştırır biraz olsun metabolizmayı hızlandırır çünkü ramazanda metabolizma yavaş çalışıyor ve yağ depoluyor

"ramazan'da Diyet Yapmak İçin Oruç Tutmayın"

İbni Sina Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Dt. Tuğba Felekoğlu, Ramazan ayında oruç tutacakların öğün düzenlerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtirken, diyet yapmak için de oruç tutmanın yanlış olduğunu bildirerek, "Çok uzun süre aç kalındığı için metabolizma yavaşlıyor ve daha fazla yağ depolu23 Temmuz 2011 14:46

İbni Sina Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Dt. Tuğba Felekoğlu, Ramazan ayında oruç tutacakların öğün düzenlerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtirken, diyet yapmak için de oruç tutmanın yanlış olduğunu bildirerek, "Çok uzun süre aç kalındığı için metabolizma yavaşlıyor ve daha fazla yağ depoluyor" dedi.

İbni Sina Hastanesi Beslenme Diyet Uzmanı Dt. Tuğba Felekoğlu, oruç tutacaklara önemli uyarılarda bulundu. Sahur, iftar ve iftardan sonra birkaç tane ara öğün yaparak beslenme düzeninin planlanması gerektiğini söyleyen Felekoğlu, "İftarda ilk önce bir kase çorba biraz salata ve 1 dilim ekmek, 15-20 dakika ara verdikten sonra sebze ve et yemeği, salata, yoğurt ve 1-2 dilim ekmekle beraber diyet yapılmalı. Tabi iftarı açarken çok fazla su içmemekte yarar var. En fazla 2 bardak su içmek yeterlidir. Çünkü

fazla su içmek iştahı baskılıyor ve yeterli enerjiyi alamıyoruz. Çok uzun süre aç kalındığı için yeterli enerjiyi almak gerek. O yüzden suyu iftarda değil de iftardan sonra belirli aralıklarına dağıtarak, birden değil de yavaş yavaş içmekte yarar var" diye konuştu.

İftardan 1-2 saat sonra ara öğünün yapılması gerektiğini söyleyen Dt. Felekoğlu, "İftardan 1-2 saat sonra biraz daha doyurucu peynir ekmek olabilir. Biraz sütle galeta olabilir. Bu şekilde 1 ara öğün kişinin enerji ihtiyacını sağlayacak, kan şekerinin daha düzenli bir şekilde gitmesine yardımcı olacaktır. Bu ara öğünden 1-2 saat sonra da birkaç meyveyle ara öğün yapılırsa çok iyi olur. Tabi yatmadan birkaç saat önce yemeği bırakmakta yarar var. Çünkü bu da sağlık problemlerine yol açabilir" şeklinde

konuştu.

Sahur da yenilecek yemeklere özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Felekoğlu, "Sahura kesin kalkılması gerekiyor. Sahur genelde kahvaltı şeklinde yapılıyor. Sahurda peynir, yumurta, süt, ekmek tabi kepek ekmeği tercih etmekte yarar var. Çünkü Ramazan'da çok uzun süre aç kalınıyor. Yeterli su tüketimi olmuyor ve bu da bağırsak tembelliğine sebep oluyor. O yüzden ekmekleri kepekli ekmek ve çavdar ekmeği gibi bu tarz ekmekleri tercih etmelerinde yarar var" dedi.

Hastalığı olan kişilerin Ramazan'da oruç tutmaması gerektiğine vurgu yapan Dt. Felekoğlu, "Ramazan'da oruç tutmaması gereken insanlar var. İlaç kullananlar, tansiyon ve diyabet hastalarının oruç tutmamaları gerekiyor. Çünkü yine çok uzun üre aç kalındığı için kan şekeri düşebiliyor. Yeterli su tüketilmediği için vücudun sıvı dengesi bozulabiliyor. Bu da sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bunlara dikkat etmekte yarar var" diye konuştu.

Zayıflamak için oruç tutulmaz diyen Dt. Felekoğlu, "Ramazanda zayıflamak için oruç tutmak çok yanlış. Çünkü çok uzun süre aç kalındığı için metabolizma ister istemez yavaşlıyor ve daha fazla yağ depoluyor. Zayıflamak için sahura kalkmıyorlar. Akşam yatmadan bir şeyler yiyip çok uzun süre bir açlık yaşıyorlar. Bu da vücudun yağ yüzdesini arttırıyor ve vücutta kalınlaşmaya neden oluyor. Kesinlikle, 'Ben zayıflayacağım' diye oruç tutmamak lazım" şeklinde konuştu

alıntıdır ..

Arkadaşlar lütfen kimse kusura bakmasın inanç Allah la kul arasında fakat diyet için oruç tutmayın direk dr.ları ben çok anlayamıyorum.oruç sağlığı elveren herkes için detoks bence.Yapılan her ibadette sağlık için.Konumuz bu değil elbette ama yazmadanda geçemedim.

beyse konumuza dönersek 2/3 gün zorlansakta ramazanda diyetin iyi gideceğini düşünüyorum.

Arkadaşlar lütfen kimse kusura bakmasın inanç Allah la kul arasında fakat diyet için oruç tutmayın direk dr.ları ben çok anlayamıyorum.oruç sağlığı elveren herkes için detoks bence.Yapılan her ibadette sağlık için.Konumuz bu değil elbette ama yazmadanda geçemedim.

beyse konumuza dönersek 2/3 gün zorlansakta ramazanda diyetin iyi gideceğini düşünüyorum.

bende bu konu hakkında yazıcaktım ki benden once davrandın , kesinlikle katılıyorum .

yazıyı neremle okuduysam :KK1::26:

tabiki diyet yapmak için oruç tutulmaz bu bir ibadet ama nefsi terbiye ederken zayıflarsakta hiç fena olmaz:21::21::21:

X