Mutfak Püf Noktaları PİŞTİKTEN SONRA DERİN DONDURUCUDA SAKLANAN YEMEKLER HANGİLERİ?

feruzecerci

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2017
1.918
3.263
Arkadaşlar biz iki kişi yaşıyoruz ve ne yesek artıyor. Ya da yemeğini yapana kadar bozuluyor. Mesela ayıptır söylemesi lahana aldım en küçük boyu bile ikimiz için büyük. Bunun yarısını yapsam biliyorum diğer yarısı kullanılmadan bozulacak, pişirdiğim yarısı ise tam bitmeden dökülecek. Bu yüzden böyle karnabahar lahana gibi büyük parçalı sebzeleri ne kadar sevsem de almaya korkuyorum.
Lahananın hepsini sarsam pişirsem, yenmeyen kısmını dondurucuya kaldırsam olur mu ? çözülünce ısıtıp yeniden yenir mi ?
Bunun dışında karnabaharı haşladıktan sonra dondurucuya koyabilir miyim yoksa çiğ mi konulması gerekir ?
Başka pişirilip dondurucuya kaldırabileceğim gıdalar nelerdir, bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Ben dondurucunun tadını bozduğuna inanıyorum pek sevmiyorum ama lahanayı sarmayı sardıktan sonra pişirmeden koyabilirsiniz yemek istediğiniz zaman pişirirsiniz. Haşladıktan sonra doğrayıp kapuska için doğrayıp koyabilirsiniz. Dolma falan doldurup koyanlar var. Piştiğinde kurufasülye nohut koyanı duydum. Çorbaları koyanlar var sonra benmari şeklinde ısıtılıyo. Başka bildiğim yok 😊

Kıyma da dondurucuda, sarma yapmak için kullanacaktım, çiğden sarsam bu sefer dondurduğum bir şeyi çözdürüp yeniden dondurmak bakteri üretmesi sebebiyle zararlı. O yüzden annem şöyle dedi, kıymayı biraz kavur, lahanayı öyle sarıp pişirmeden dondurabilirsin. Ben de nasipse yarına böyle yapacağım. Biraz salatada kullanırım kalanını dolma yaparım.
Bu aralar yemeğe çok önem veriyorum, önem vermek de istiyorum çünkü sevgili eşim zayıfladı. Ben kilolu halini çok beğeniyorum onu şişmanlatmam gerekiyor :))

Artan ne olursa atıyorum ben.
Kayınvalidem lahana sarması verdi pişmiş halde, onu da arttım.
Tüm dolmaları falan da atarım zaten.
Çıkarıp tencereye dizip 10 dk tekrar pişiriyorum, mis gibi oluyorlar.
Artan çorbaları, pilavı vb şeyleri koyuyorum.
Sebze yemeklerini koymuyorum, sıkıntı çıkabilir pişmişken.
Bir de içinde yoğurt, yumurta vb ürün bulunan terbiyeli şeylere dikkat ediyorum pişmiş koymamaya.
Elime ne gelirse atarım valla hiç acımam😂

Artan ne olursa atıyorum ben.
Kayınvalidem lahana sarması verdi pişmiş halde, onu da arttım.
Tüm dolmaları falan da atarım zaten.
Çıkarıp tencereye dizip 10 dk tekrar pişiriyorum, mis gibi oluyorlar.
Artan çorbaları, pilavı vb şeyleri koyuyorum.
Sebze yemeklerini koymuyorum, sıkıntı çıkabilir pişmişken.
Bir de içinde yoğurt, yumurta vb ürün bulunan terbiyeli şeylere dikkat ediyorum pişmiş koymamaya.
Elime ne gelirse atarım valla hiç acımam😂
Ben de böyle olmak istiyorum her an elimin altında hazır yemek olmalı. Bazen oluyor zamanım kalmıyor tostla geçiştirmektense sıcak yemek daha iyidir...

Teşekkür ederim, yarın lahanaları halledip fotoğraf yükleyeceğim bir aksilik olmazsa :))

Buzluğa koymasan bile yemeği sıcak sıcak kavanoza koyup konserve gibi saklayabilirsin hiç bişey olmuyo
O konserve işinden korkuyorum. Kuru domatesi zeytinyağında kavurdum sıcak sıcak kavanozladım, 2-3 hafta sonra bozuldu pafladı bi de buzdolabında tutuyordum. O yüzden konserve yapmaya korkuyorum...

Canim ben lahana sarmasi ya da yaprak sarmasini bazen bos olduguk gunler oturup fazlaca sariyorum poset icinde vakumlayarak koyuyorum. Vakumlayipta koyunca bence buzluk kokusu sinmiyor. Bir de aliskanlik vardir bende buzdolabinin alt kismina da ne koyarsam koyayim strec filmle sikica sariyorum. Aliskanlik olmus bende buzdolabi kokusu aliyorum sarmadan koyunca. Meyveyi sebzeyi bile agzi kapali kapta buzdolabina koyuyorum :) artan yemek olursa ertesi gun yemek yapma bir de pisirirken tadi bozulmamasi icin ocakta isitmayi degil firinda isitmayi tercih et. Ben hep oyle yapiyorum belki psikolojiktir takintili olmak zor :-)

Canim ben lahana sarmasi ya da yaprak sarmasini bazen bos olduguk gunler oturup fazlaca sariyorum poset icinde vakumlayarak koyuyorum. Vakumlayipta koyunca bence buzluk kokusu sinmiyor. Bir de aliskanlik vardir bende buzdolabinin alt kismina da ne koyarsam koyayim strec filmle sikica sariyorum. Aliskanlik olmus bende buzdolabi kokusu aliyorum sarmadan koyunca. Meyveyi sebzeyi bile agzi kapali kapta buzdolabina koyuyorum :) artan yemek olursa ertesi gun yemek yapma bir de pisirirken tadi bozulmamasi icin ocakta isitmayi degil firinda isitmayi tercih et. Ben hep oyle yapiyorum belki psikolojiktir takintili olmak zor :-)
Pişirmeden demi, ben bugün dayanamadım pişirdim haftasonuna yemek çıksın diye :) Ama boş bir zamanımda ne bulduysam sarıp koyayım en iyisi..

Canım denedin mi nasıl oldu , bende bikaç zaman sonra evlenicem nasip olursa bana da pratiklik olur yapıp buzluğa koymak merak ettim
Günaydın, yaa yedik biz onu buzluğa atmalık kalmadı, ama yapsam şöyle yapacaktım, içinin kıymayı kavuracaktım, lahanaları sarıp o sekilde buzluğa atacaktım. o sert kısımlarını da salata yaptım normal buzdolabında uzun süre kalabiliyormuş o sert kısımlar onu fark ettim. bunun dışında brokoli ve karnabaharı parçalara ayırdım yıkadım kuruduktan sonra (haşlamadan ) buzluğa attım.

Bir de lahanayı sarmadan önce bir miktar kaynar suda yumuşatırken içine bir iki karanfil atıyorum, eşim lahana karnabahar gibi yemeklerin kokusunu sevmediğinden yemiyormuş, ama bu şekilde yedi :)

Günaydın, yaa yedik biz onu buzluğa atmalık kalmadı, ama yapsam şöyle yapacaktım, içinin kıymayı kavuracaktım, lahanaları sarıp o sekilde buzluğa atacaktım. o sert kısımlarını da salata yaptım normal buzdolabında uzun süre kalabiliyormuş o sert kısımlar onu fark ettim. bunun dışında brokoli ve karnabaharı parçalara ayırdım yıkadım kuruduktan sonra (haşlamadan ) buzluğa attım.

Bir de lahanayı sarmadan önce bir miktar kaynar suda yumuşatırken içine bir iki karanfil atıyorum, eşim lahana karnabahar gibi yemeklerin kokusunu sevmediğinden yemiyormuş, ama bu şekilde yedi :)
karanfili bende deneyeyim brüksel lahanasını yiyemiyorum bende ,teşekkürler :)

Arkadaşlar biz iki kişi yaşıyoruz ve ne yesek artıyor. Ya da yemeğini yapana kadar bozuluyor. Mesela ayıptır söylemesi lahana aldım en küçük boyu bile ikimiz için büyük. Bunun yarısını yapsam biliyorum diğer yarısı kullanılmadan bozulacak, pişirdiğim yarısı ise tam bitmeden dökülecek. Bu yüzden böyle karnabahar lahana gibi büyük parçalı sebzeleri ne kadar sevsem de almaya korkuyorum.
Lahananın hepsini sarsam pişirsem, yenmeyen kısmını dondurucuya kaldırsam olur mu ? çözülünce ısıtıp yeniden yenir mi ?
Bunun dışında karnabaharı haşladıktan sonra dondurucuya koyabilir miyim yoksa çiğ mi konulması gerekir ?
Başka pişirilip dondurucuya kaldırabileceğim gıdalar nelerdir, bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Bizde 2 kişiyiz şu an Öncelikle çorba çeşitlerini koyuyorum hep çünkü eşim 2.gunden sonra yemiyo saklama kabında atıyorum dondurucuya karnıbahar haşlayıp koymuştum çıkarınca kötü oluyo brokoli denemedim yaprak lahana falan anneme sardirip pişirmeden atıyorum dondurucuya bide mesela hepsini aynı anda koyma kaplara yada buzdolabı poşetlerine 2 kişilik ayırıp koy hemen tenceren ve yiyeceğiniz kadar yaprak lahana yi çiğ ıspanağı yıkayıp doğrayıp suyunu suzdurup posetliyorum porsiyonluk yemeklik yada böreklik oda duruyo hatta bazen pişmiş ıspanak kaliyo onuda atıyorum dondurucuya yeşil fasulye kavurup atiyorum barbunya nohut kuru fasulye buğday haşlayıp atıyorum pratik oluyo çıkartınca bezelye haşlayıp koyuyorum meyve lerden de koyuyorum yaz kış limonata falan yapmak için limon portakal vişne kiraz kayısı falan ne denk gelirse yada mesela aldindi yendi 2.3.gune baktım çok yenmiyo at buzluğa sonra suyunu yapıyorum çıkartıp içmek icin 😂 maydonoz dereotu doğruyorum elimin altında buzlukta her daim bulunduruyorum keza biber çeşitleri falan da öyle eğer çalışan biriysen dolma biberi falanda doldurup pişirmeden koyabilirsin 3 4 tane posetleyip çok yenmiyosa yeniyosa miktarını ayarlayabilirsin onlar sana kalmış bişey yani ne var ne yok koyuyorum nerdeyse çöpe gideceğine yapıp dolapta bekletmek daha mantıklı geliyo şu dönemde de habire markete gitmek yerine dolaptan çıkmak daha iyi bana

Sert kısımlarını kesip kapuska seviyorsanız onuda atabilirsin yada tursun varsa içinde boş yer varsa oraya da koyabilirsin seviyosaniz annem sardiginda öyle yapar kapuska sevmiyoruz turşu nun üzerine atar olduğunda yeriz mis gibi

X