Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Hanımefendi kendiniz söylüyorsunuz doktor teşhis eder diye, evt benim teşhisim anksiyete (yani takıntılı,depresif,stresli bir kişiliğim yok, kaygı bozukluğum var) , 3-4 aydır tedavi görüyorum, İlaç da zaten kaygılarımı önemli oranda bitirdi, ağır bir rahatsızlığım yok. Ve bunu burada dile getirmenizin mantığı ve amacını da anlamış değilim. Herneyse zaten ben kendi kaygı bozukluğumu dikkate alarak buradan görüş almak istedim, çocuğunuz var mı bilmiyorum ama annelik zaten böyle bişey değil mi? Zaten bişeylere emin olsam burada vakit kaybetmem doktorun kapısına direk giderim. Bir anne olarak her endişede kendimizi doktorun kapısına atsak işte o zaman deli olurduk. Ayrıca doktor görüşü yeterli değil mi demişsiniz, alan doktoru görmedi çocuğumu, çocuk doktoru gördü ve boğazına bile ağlarken ağzını açtığı anda bakabildi.. Çocuğumun ağlamak dışında herhangi bir davranışını gözlemleyemezdi. Zaten doktor gördüğü sırada 18 aylıktı şu anda 21 aylık, bazı davranışları sonradan ortaya çıktı.
Anksiyete (kaygı bozukluğu), kişinin kaygılarını yönetemediğinde günlük yaşamını sekteye uğratacak olumsuzluklar yaşatan ruhsal bir hastalıktır. 3-4 ayda düzelecek bir şey değil. Annelik ile kaygılar tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir. Sizinki ciddi bir rahatsızlık, sizi okadar etkiledi ki ilaç tedavisine başladınız. Çocuğunuz yaşadıkları ya da davranışlarında, doktorun da dediği gibi herhangi bir sorun yok. Bu kadar normal bir çocuk hakkında, otizmli mi acaba düşüncesi ancak normal değerlendirme yapamayan birinin düşüncesi olabilir. Her çocuğun gelişimi farklıdır ama otizmli çocuğun gelişimi bambaşkadır. Siz sanki çocuğum otizmli diye kafaya takmışsınız, bunu kaygısı ile yaşıyorsunuz. Doktorun demesi bile yeterli olmamış. Çocuğun doktorda sürekli ağlaması aslında sizin kaygı bozuklugunuz denen ile de olabilir, çocuklar özellikle eveveyinlerinin kaygılı ve stresli olduğunu anlarlar.
Bir de her endiselendiginiz de zaten doktora götürmüşsünüz çocuğu, şimdi niye goturmeyesiniz. çocuk ne yaşadı ki doktorda bu kadar strese ve kaygiya giriyor. Eline yeni, ses cikaran rekli bir oyuncak verince , çocuk hastaneyi , doktoru anlamaz. Sizinki neden hastane koridoruna girince durmadan ağlıyor.

Bir de bu kaygı bozukluklarının genetik geçişli olduğuna dair çeşitli çalışmalar var, çocuğunuzda da aynı durum olabilir.

Teşekkür ederim size de maşallah inşallah herşey gönlünüzce olur. İnşallah hepimizin yavrusu iyi olur. Tuvalet eğitimine başladım okul bittiginden beri ama o beni mahfediyo hele iki gündür işemediği yer kalmadı evde yapıyor sonra söylüyor çiş geldi dye inşallsh öğ

Bence normal davranışları ama uzmanına sorsanız daha iyi hem içiniz rahat eder. Bsyi yoktur inşallah
İnşallah çok teşekkürler 🙏 en kısa zamanda uzmana goturecegim çünkü normal olmadığını düşündüğüm davranışlarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor.. belki ben önceden dikkat etmiyordum yeni yeni biseyleri farkediyorum.. belki otizm değil ama bir sorun hissediyorum malesef 😕

Teşekkür ederim size de maşallah inşallah herşey gönlünüzce olur. İnşallah hepimizin yavrusu iyi olur. Tuvalet eğitimine başladım okul bittiginden beri ama o beni mahfediyo hele iki gündür işemediği yer kalmadı evde yapıyor sonra söylüyor çiş geldi dye inşallsh öğ

Bence normal davranışları ama uzmanına sorsanız daha iyi hem içiniz rahat eder. Bsyi yoktur inşallah
Sizin bir sorun var mı bilmiyorum ama dediğiniz gibi umarım tüm çocuklar iyi olur sağlıklı olur 🙏

mrb acil yardım lütfen canım çok sıkılıyor oğlum aylık baba dede ve anlamsız birkeç kelime sölüyor bunun dışında konuşmuyor ismine tepki vermediği için bugün gata ya götürdüm dr psikoloğa yolladı psikologta otizm bulguları olduğunu söledi ne yapacağımı şaşırdım sadece ismine tepki vermiyor kafası çalışıyor çok hareketli çok güleryüzlü tos diyoruz kafamıza tos yapıyor çak deyince elimize çakıyor al deyince alıyor ama seslendiğimizde bakmıyor çocuk kanalını seyrediyor reklemler başlayınca nerde olursa olsun duyup koşarak geliyor bana birileri yardım etsin ne yapacağımı şaşırdım lütfen
Bir tanıdığımızın çocuğunun sizin anlattıklarıza benzer durumları varmış ve atipik otizm tanısı konmuş ( akıllı hareketli bir çocuk ama farklı şehirlerdeyiz birebir gözlemlemedim) Tablet ve televizyon kesinlikle yasaklandı.Tedavi sürecinde ve gelişim göstermeye başlamış.Yani kesinlikle tablet ,TV ,telefon bunlardan uzak tutup çocuğun oyuncakları ile doğru oynamasını sağlamanız lazım.Biz bu tarz gelişimsel sorun yaşamadığız halde ,çocuklarım televizyonda saçma sapan şiddet içeren diziler,kalitesiz avam kadın programları ve aklıma gelmeyen bir sürü şeye maruz kalmasın diye TV yi kaldırdık.Çocuklarım TV de ki hiç bir saçmalığa maruz kalmadı.Zaten İnternet çağı bizler ne istiyorsak izleyebiliriz.

Bir çırpıda karakter analizi yapmanız cesurca..ama tutturamadıniz.. çocuğuma bir şeyi zehir ettiğim yok o benim canım.. daha hastaneye girdiği anda çocuğum ağlamaya başlıyor bu konuda bir konum bile var.. o yüzden doktorun gözlemi yeterli gözükmedi ve burası da tecrübelerin ve endişelerin paylasilabildigi bir yer olduğuna göre fikir almak istedim yazdığınız yoruma bakın.. konuya dair bir fikriniz varsa paylaşırsınız yoksa size karakter analizi soran olmadı.
Merhaba tesadüfen yorumlarınızi gördüm. Kullanıcı adınıza aşinalık var ama ortak konulara yorum yapmış olabiliriz. Benim ikizlerim var tam 24 ayliklar. Biri kız diğeri erkek. Kızım her yönüyle oğlumdan ileride gidiyor. Aralarında rahat bir 9 ay fark var. Kızımın önden gittiğini düşünüyorum. Oğlumda dil gelişimi dışında aslında ayına uygun gitti. 12 aylık yürüdü. Dil gelişimi 19. Aydan sonra açıldı. Doktoru gerilik yok 24 aya kadar gelişme olur dedi. Evet kelime sayımızda arttı. Tek kelimeli cümlelerimizde olmaya başladı. Bende sizin gibi çok korkuyordum otizm şüphem vardı. Takı 20 22 aydan sonra ki açılmaya kadar. Hızlı bir gelişme oldu. Benimde oğlum hastanede ortalığı yırtardi. Biz farkında değiliz ama onlar müthiş bir gözlemci ve yaşadıklarıni unutmuyorlar. Benim oğlum insanlardan kalabalık ortamlarda hastanedeyken her yerde ağlardı. Çok şükür bu davranışı da söndü. Ağlamayı bitirdi. Bazı davranış bozuklukları var önümüzdeki ay götüreceğim. Elini ısırıyor 15. Aydan sonra olduğunu düşünürken çünkü elinde beze oluştu o boyutta ısırma var. Birde eski videolara baktım ki aslında bebeklikten o elini ağzına götürüp duruyor. Şuan tek sıkıntım o davranışı ortadan nasıl kaldıracağım. Çünkü kuzeni korkuyor elini ısırıp bağırınca. Gelecek yıl kreşe gidene kadar halletmem gerekecek. Akranları da korkacak yoksa

İnşallah çok teşekkürler 🙏 en kısa zamanda uzmana goturecegim çünkü normal olmadığını düşündüğüm davranışlarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor.. belki ben önceden dikkat etmiyordum yeni yeni biseyleri farkediyorum.. belki otizm değil ama bir sorun hissediyorum malesef 😕
İnşallah kötü bsy cıkmaz ama anne şüphelenince malesef bsy oluyo Rabbim iyi etsin yavrularımızı

Merhabalar herkese. Epeydir girmiyodum. Özel mesaj alınca bakmak istedim. Benim ilk girdiğim zamanlardaki kadar hareketli degil buralar. Olmasında. Oğlum 8 yaşında 2. Sınıfa geçtik. Kaynaştırma olarak devam ediyoruz. Okulda bekliyoruz hep. Bırakamadım daha. İnşallah bu sene bırakırım. Bızimle konuşma var. Ama dışarıya çıktığımızda sınırlı ya da hiç yok. Sosyallesme yok yani. Çocuklarla oynamıyor tenefüste ya yanıma geliyor ya da kendi başına takılıyor geziyor seke seke 😆. Kurallara gayet iyi uyum sağladı. Sadece sınıfta bir kız arkadaşı zorlaya zorlaya kendini kabul ettirdi onunla el ele tutuşup geziyor gülümsüyor gözlerine bakıyor. Bazén kaygılanıp ağladığında kız hemen yanına gidiyor onunla sakinleşiyor. Allah bize bu melek kızı göndermiş valla çok seviyorum onu. Ara ara takıntılarda oluyor bitiyor. Şimdi kardeşi oldu hem kıskanıyor hem seviyor. Kardesi ona gülümsemeye basladikcada daha hoşuna gidiyor oynuyor onunla. Çok iyi gelecek inşallah kardeş oğluma. Bu forumda oğlumla yaşıt diğer çocukları da çok merak ediyorum ne durumdasiniz. Belki okuyorsunuz yazmıyorsunuzdur.

Selamlar Amerika’dan Bodybıo PC aldık çocuk 5 gün kullandı kenevir yağ ile birlikte sonuç çok hareketlilik yaptı ve kestik. İsteyen bana ulaşabilir İstanbul’da yaşıyorum

Merhaba ben yerinizde olsam kenevir yagını kesip body bio ya devam ederdim. Body bio kullanmayacağınıza net karar verdiyseniz bana hediye etmek veya satmak ( maddi gücüm yeterse tabi )istermisiniz.

Merhabalar sizin adınıza cok sevindim umarım hersey cok daha iyi olur. Neler yaptınız bu süreçte eve mi ögretmen geldi rehabilitasyona mı gittiniz ilaç kullandınız mı kısaca bilgiler verir misiniz masaya oturmayan ve hiç bişey öğrenmek istemeyen bi oğlum var otizm tanılı konuşma fln hersey suan iyi gidiyor ama okul işini sevmiyor neler yapabilirim. Başınızdan geçen bi süreç neler önerirsiniz
Şuan ne durumunuz

Şuan ne durumunuz
Şuan anaokulundayız tam gün gidiyor çok şükür gayet iyi gidiyor. Konuşma fln dahada ilerledi herşeyi kavrayıp konuşabilir kıvama geldi neredeyse. Sadece özel eğitim istemiyor yakın temas öğretmenin ona direkt masada bakması onu rahatsız ediyor ben öyle düşünüyorum. Göz teması hala eksik o mi türlü tam olmuyor. Bizden şimdilik böyle

Şuan anaokulundayız tam gün gidiyor çok şükür gayet iyi gidiyor. Konuşma fln dahada ilerledi herşeyi kavrayıp konuşabilir kıvama geldi neredeyse. Sadece özel eğitim istemiyor yakın temas öğretmenin ona direkt masada bakması onu rahatsız ediyor ben öyle düşünüyorum. Göz teması hala eksik o mi türlü tam olmuyor. Bizden şimdilik böy

Şuan anaokulundayız tam gün gidiyor çok şükür gayet iyi gidiyor. Konuşma fln dahada ilerledi herşeyi kavrayıp konuşabilir kıvama geldi neredeyse. Sadece özel eğitim istemiyor yakın temas öğretmenin ona direkt masada bakması onu rahatsız ediyor ben öyle düşünüyorum. Göz teması hala eksik o mi türlü tam olmuyor. Bizden şimdilik böyle
Peki sizde ekolali var mıydı cozdunuz mu cozduyseniz nasıl cozdunuz

mrb acil yardım lütfen canım çok sıkılıyor oğlum aylık baba dede ve anlamsız birkeç kelime sölüyor bunun dışında konuşmuyor ismine tepki vermediği için bugün gata ya götürdüm dr psikoloğa yolladı psikologta otizm bulguları olduğunu söledi ne yapacağımı şaşırdım sadece ismine tepki vermiyor kafası çalışıyor çok hareketli çok güleryüzlü tos diyoruz kafamıza tos yapıyor çak deyince elimize çakıyor al deyince alıyor ama seslendiğimizde bakmıyor çocuk kanalını seyrediyor reklemler başlayınca nerde olursa olsun duyup koşarak geliyor bana birileri yardım etsin ne yapacağımı şaşırdım lütfen

Eğitimsiz güzel ilerlemissin canım çok iyi anlattıkların. Konuşmayıda özel eğitimcimiz oğlum sarkıları sevdiği için düzwnli olarak sarkıları söyle demişti ama çok yavas ve vurgulu. Ögretmek isteğini vurgulu ve yavas söyleyerek ilerledi dilimizde bizim. Kac defa anne demişimdir desin die şimdi annecim dio hiç susmuyo aklına geleni gördüğünü söylüyo. Bizde motor gelişimde ve algıda dışardaki farkındalıkta ilerleywbilsek inşallah düzelicek. Ben hergün eğitim aldırıyorum haftada 8kere falan
Merhabalar. 1 geçmiş bu yazinizin uzerinden. Egitim aliyormus oğluşunuz . Gelişme oldu mu o günden beri. Yaşıtlarini yakalayabilmistir inşallah

X