Davranış Bozuklukları Otizm tanısı aldığımız gunden,bugüne kadar aldığımız yol...

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

sualsu

Üye
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2013
82
2
26 Aylıkken konuşmama ve bizi duymamazlıktan gelme ismine bakmamasından dolayı dr.a başvurduk..
bir psikiyatırdan atipik,diğer bir psikiyatırdan sosyal iletişim bozuklugu tanısı aldık.Erkek cocugu..
Haftada bir eğitim görüyoruz..
İlk başladığımızda hiç konuşamıyorken şimdi ( 6 aylık eğitim sürecinde)hemen hemen bütün kelimeleri söylüyoruz.iki kelimelik cümleler kurmaya başladık sanki.. göz temasımız arttı,takıntı olarak araba sürme merakımız var,birde yokuşları cok seviyoruz.krese başladık,ama orda şiddet gösteriyoruz ..Su anda 32 aylıgız..

Sizleride bekliyorum bayanlar...
İnşallah bu topiği hepimiz güzel şeyler yazarak hedefimize ulaşarak kapatırız...

Son düzenleme:
Merhaba...
Ben İzmir'deyim.Kızım şu an 3 yaşında.benim kızım ilk doktara gittiğinde 21 aylıktı.Göz teması eksikliği ve konuşamama sorunu ile Prf Doktora başvurduk. Prf.Doktor inceledi.Otizm olduğunu düşünmüyorum dedi.Oyun grubunu tavsiye etti.Daha sonra 26 aylıkken nöroloji doktoru da otizm olmadığını ama konuşma bozukluğu var konuşma terapisi önerdi.En son 2,5 yaşında tekrar psikiyatriste gittiğimizde atipik olabilir dendi ve özel eğitime yönlendirildik.Eylülden bu yana özel eğitim alıyor.6 aydır kreşe gidiyor.Kazandıklarımız göz teması çok iyi,adına hala bakmıyor,10-15 kelime kullanabiliyor,algılaması çok arttı,basit komutları yapıyor,arkadaşlarının yanına gidip ilgileniyor ama oyun kuramıyor,sosyal ilişki sorunları var,kovalamaca,saklambaç gibi oyunları oynuyor,davranış sorunları yok(inatçılık dışında),giyinmeyi,süslenmeyi sever,uykuları düzenli,tekrarlayıcı hareketler yok...

merhabalar
biz ankaradayız iki çocuğum var kızım 13 yaşında oğlum 33 aylık .
31 aylıkken farkettim. oğlumun dil ve sosyal gelişimi yavaşta olsa vardı. ama bir noktada artık bir sorun var dedim. iki çocuk psikiyatristi bir de özel eğitim hocası gördü. dr ların ilki sadece kreşle düzelir bol ilgi lazım dedi. diğe dr yaygın gelişimsel bozukluk dedi. özel eğitim hocası gelişim gecikmesi kendini 15 aylık hissediyor dedi.

şu an haftada 3 saat özel eğitim ve yarım gün kreş devam ediyor hikayemiz 1 aylık falan. konuşma var 15 kelimelik ama söylediklerimi tekrar etmeye çalışıyor. kavramlarda sıkıntımız olduğunu söylüyor öğretmeni oyunlarda iyi .göz teması her zaman sorunsuzdu. oldukça sakin bi yapıya sahip ağlaması bile sessizce olumlu buluyorlar böyle olmasını.

yineleyici hareket ( alkışlama var ama sönüyor artık ) öyle aman aman takıntısı kalmadı ortam düzenlemesi ile azaltıp yok etmeye çalışıyorum.şu an 33 aylık ismine bakma kısmını aşmaya çaılışıyoruz. bir de kreşte henüz oyunlara katılmadı öğretmenle iletişim kuruyor.

kazein diyeti uygulamaya çaılışıyorum. balık yağı veriyorum. beslenmemiz sorunsuz sayılır.öğlen uykusu var gece uykuları sorunsuz belki 1 defa uyanıp beslenir. kolayca uyutabiliyorum.eeg de çekildi ( çocuk nörologuda gördü ) sonuçlar normal çıktı.

Son düzenleme:
Otizm alanından mezun bir öğretmen olarak konuşuyorum.. Okuduğum şeyler beni çok duygulandırdı. Bir kelimenin bile neler ifade ettiğini çok iyi bilirim. Rabbim yar ve yardımcmız olsun. Daha da iyi olacaklar inşallah. Kesintisiz eğitime devaaammmm

oğlum 45 aylık, 38 aylıkken adına cvp vermeme, göz teması olmaması, kendi etrafında dönme, iki kelimelik cümle dışında konuşmama , elini gözünün önüne getirerek şekiller yapma, kendinden 3. şahıs gibi bahsetme,çok sayıda takıntıları olması, öfke nöbetleri sebebiyle 2 farklı çocuk psikiyatrına ve 1 psikoloğa götürdük hepside a tipik otizm dedi, 39 aylıkken özel eğitime ve tam gün kreşe başladık, evde kendimiz destek eğitim uyguladık, bol çocuklu ortamlara soktuk...
şuan adına cvp veriyor, göz temasımız arttı,sorunsuz konuşmaya başladı , dönme hareketleri bitti, öfke nöbetleri bitti sayılır, el hareketleri bitti,kendinden ben diye bahsediyor, takıntıları ara ara geri gelsede azaldı... kreşte ve dışarda arkadaşlarıyla oynuyor, oyun kurabiliyor, kardeşiyle kıskanması haricinde oynama çalışıyor...

Son düzenleme:
Kayseri'de yaşıyoruz.İkiz çocuklarım var.Oğlum şu an 25 aylık.18 aylıkken internette tesadüfen otizm üzerine bir yazı okurken anladım bir terslik olduğunu. Göz teması yoktu. Adına bakmıyordu.anne baba mama dede dışında kelimesi yoktu. onlarıda zaten düzgün kullanmıyordu.renk yada şekil olarak aynı iki oyuncağı (plastik kova,küp) alıp saatlerce yerde çevirmeyi seviyordu. Katı gıdaları reddediyordu. Gece uykuları sorunluydu.işaret parmağını kullanmak yerine bizim elimizden yardım alarak gösteriyordu istediklerini. Oyuncaklar ile amacına uygun oynamıyor, açma kapama düğmeleri yada tekerleklerine takılıyordu. Taklit etme sıfırdı.çok fazla Tv izledi. 19 aylıkken Burda 2 Prof.(nörolog ve psikiyatrist) 21 aylıkken Ankara'da bir Prof. Muayene etti. Küçük olduğu için teşhis koyulmadı.Dr'umuz zaten iki-buçuktan önce bu teşhisin koyulmasını doğru bulmadığını söyledi.zeka seviyesinde sorun olmadığı söylendi.izleme ve takip dönemi başladı. İlk olarak 21 aylıkken Ankara'da bir merkezde bir haftalık özel eğitim almaya başladı.(şehir dışındakiler için ) iki-üç ayda bir katılacak. 2 aydırda evde haftada 3 saat özel eğitim öğretmenimiz ders vermeye başladı. Kreşe haftada 3 gün oyun grubuna gidiyor.Gelişmelere gelince göz teması çok iyi gelişti.bir şeyle meşgul değilse adına bakıyor artık.gel-git-al-ver-otur-kalk-oyuncaklarını topla-at tut-dokun-komutlarını sorunsuz uyguluyor.işaret parmağını sadece bir şey isterken göster dersem kullanmaya başladı.kendiliğinden yapmıyor hala.farklı kelime ve konuşma hala yok fakat şu sıra atağa geçti. Gel ,hadi,ver,vb.şeyler söylemeye çalışıyor.çok fazla mırıldanmaya ve şarkı duyunca eşlik etmeye(mırıltı)başladı. Başını ,gözlerini,ağzını,kulaklarını,karnını göster diyince gösteriyor. Ellerini kaldır,ayaklarını vur diyince yapıyor. Toplamda 4 ayda gelişmelerimiz bunlar. Bu ay iki Dr kontrolümüz daha var. Artık belli olur galiba durumumuz. Hayırlısı olsun.

merhabalar tekirdağda yaşıyorum 27 aylık kızım var ben 3 ay önce tamamen kendi şüphelerim doğrultusunda yaptığım araştırmalar sonucu kızımda otizmle ilgili bişeyler olduğunu düşündüğüm için aranızdayım. gelişmeleri sık sık paylaşıyorum zaten. benim için en büyük sorun kızımın cümle kuramaması parmak uçlarında yürümesi ve arada çığlık atmasıydı. bu arada tv,tel,pc çok maruz kaldı kızım. bunları hayatımızdan tamamen çıkartamadık ama azalttığımız günden beri baya gelişme var kelime dağacığımız genişledi 2 kelimelere geçtik zeka oyunlarında çok başarılı farkındalığı var göz teması vardı ama artık çok daha iyi işaret parmağını kullanabiliyor. yabancı biri gördüğünde saklanıyor kaçıyor sevdirmiyor kendini. al ver komutlarını yerine getiriyor ne istesek ne sorsak dinliyor yerine getiriyor algılamada hiç problem yok. doktora hiç götürmedim özel eğitimde almıyoruz.

merhabalar tekirdağda yaşıyorum 27 aylık kızım var ben 3 ay önce tamamen kendi şüphelerim doğrultusunda yaptığım araştırmalar sonucu kızımda otizmle ilgili bişeyler olduğunu düşündüğüm için aranızdayım. Gelişmeleri sık sık paylaşıyorum zaten. Benim için en büyük sorun kızımın cümle kuramaması parmak uçlarında yürümesi ve arada çığlık atmasıydı. Bu arada tv,tel,pc çok maruz kaldı kızım. Bunları hayatımızdan tamamen çıkartamadık ama azalttığımız günden beri baya gelişme var kelime dağacığımız genişledi 2 kelimelere geçtik zeka oyunlarında çok başarılı farkındalığı var göz teması vardı ama artık çok daha iyi işaret parmağını kullanabiliyor. Yabancı biri gördüğünde saklanıyor kaçıyor sevdirmiyor kendini. Al ver komutlarını yerine getiriyor ne istesek ne sorsak dinliyor yerine getiriyor algılamada hiç problem yok. Doktora hiç götürmedim özel eğitimde almıyoruz.

merhaba
bende tekirdağdan yazıyorum.
Benim oğlumda atipik otizm li.
Eğitim ile baya ilerleme sağladık.
Neredeyse herşey çözüldü gibi.
Arada takıntılar oluyor ama çok değil.
Yanlız dikkati çok dağınık.
O konuda ne yapacağımı bilemiyorum

merhaba
bende tekirdağdan yazıyorum.
Benim oğlumda atipik otizm li.
Eğitim ile baya ilerleme sağladık.
Neredeyse herşey çözüldü gibi.
Arada takıntılar oluyor ama çok değil.
Yanlız dikkati çok dağınık.
O konuda ne yapacağımı bilemiyorum

merhaba öncelikle sizede geçmiş olsun. tekirdağ merkezdemisiniz? oğlunuz kaç yaşında ve nasıl farkettiniz durumu? biz 2 hafta kadar önce pedagoga gittik ama tam teşhis konulmadı bu ay gidince kızımıda görüp muayene edecek bakalım neler söyleyecek inş. umut verici olur :KK43: müsait olduğunuzda yazarsanız sevinirim..

merhaba öncelikle sizede geçmiş olsun. tekirdağ merkezdemisiniz? oğlunuz kaç yaşında ve nasıl farkettiniz durumu? biz 2 hafta kadar önce pedagoga gittik ama tam teşhis konulmadı bu ay gidince kızımıda görüp muayene edecek bakalım neler söyleyecek inş. umut verici olur :KK43: müsait olduğunuzda yazarsanız sevinirim..

Merhaba Sizede geçmiş olsun
Biz Çorlu da oturuyoruz.
Oğlumun bizimle pek iletişimi yoktu.Yaşıtları gibi konuşmuyordu ve sürekli araba tekerleri çeviriyordu.
Birşeylerin ters gittiğinin anlamıştım.
4-5 ay öncesinde burada eltimin çalıştığı bir rehabilitasyon merkezine götürdüğümde birşey yok demişlerdi.
Ben de öyle dedikleri için pek üzerine düşmedim.psikayatriyede götürmemiştim.

Fakat işyerimdeki maıllerime (belli gruplara üye olduğumdan dolayı) otizm belirtileri vs maıller geliyordu.
Bilgim yoktu.
Ben her seferinde öf yinemi aynı mesajlar derken, birgün bir bakayım dedim.
Baktımki oğlumdaki belirtiler ile çok fazla uyuyor.

Sonra Tekirdağ Merkezde bulunan Çocuk Psikiyatrisine götürdüm.
Oğlunuzda Yaygın gelişim bozukluğu var dedi.( Atipik Otizm)
O günden beri eğitim alıyoruz.

Şuan çok şükür iyi.
O zamana göre tabi.

merhaba öncelikle sizede geçmiş olsun. Tekirdağ merkezdemisiniz? Oğlunuz kaç yaşında ve nasıl farkettiniz durumu? Biz 2 hafta kadar önce pedagoga gittik ama tam teşhis konulmadı bu ay gidince kızımıda görüp muayene edecek bakalım neler söyleyecek inş. Umut verici olur :KK43: müsait olduğunuzda yazarsanız sevinirim..

mrb özel msj yazamıyorum
mecburen buradan yazacağım

benim oğlum 5 yaşında 6yaşına girdi.
Genelde büyükler öyle derler zaten aman geç konuşur derler , kimse konduramaz
ama gerçeklerden bir süre kaçabiliyorsunuz malesef.
Bence siz çorluyu bırakın
çorluda çocuk psikiyatrisi varmı bilmiyorum ama biz tekirdağda devlet hastahanesinde yasemin hn a götürmüştük.
O zaman gittiğimizde ayrılacağım demişti.
Belki özel yer açmıştır açacaktı çünkü.
Araştırın oraya götürün.
Zaman kaybetmeyin derim ben. 3,5 yaşındaydı bizim teşhisi konduğunda
daha önce götüreydim keşke.

Siz tuhaf olarak ne gibi hareketler seziyorsunuz.
Bu arada çalışıyor musunuz

mrb özel msj yazamıyorum
mecburen buradan yazacağım

benim oğlum 5 yaşında 6yaşına girdi.
Genelde büyükler öyle derler zaten aman geç konuşur derler , kimse konduramaz
ama gerçeklerden bir süre kaçabiliyorsunuz malesef.
Bence siz çorluyu bırakın
çorluda çocuk psikiyatrisi varmı bilmiyorum ama biz tekirdağda devlet hastahanesinde yasemin hn a götürmüştük.
O zaman gittiğimizde ayrılacağım demişti.
Belki özel yer açmıştır açacaktı çünkü.
Araştırın oraya götürün.
Zaman kaybetmeyin derim ben. 3,5 yaşındaydı bizim teşhisi konduğunda
daha önce götüreydim keşke.

Siz tuhaf olarak ne gibi hareketler seziyorsunuz.
Bu arada çalışıyor musunuz

beni kızım 29 aylık oldu bugün. en çok konuşmaması cümle kuramaması beni üzüyordu tv, tlf, pc çok fazla izledi bunlarında payı büyük konuşmamasında ama tabi arada çığlık atması nadirde olsa kendi etrafında dönmesi ve oyuncaklarını sıra sıra dizmesi falan bana tuhaf gelen şeyler.. ama göz temasımız hep vardı topa ayaklada ellede vurabiliyor işaret parmağını kullanabiliyor yabancılardan çekiniyor kaçıyor farkındalığı var bunlarda iyi yönleri.. uzun zamandır şekilleri yerlerine sokabiliyor 10a kadar sayı sayabiliyor renkleri tanıyor bazılarını söyleyebiliyor ve maşallah diyim son günlerde her söylediğimiz kelimeyi tekrar etmeye çalışıyor yarım yamalakta olsa.. bizde durum böylee. tavsiyeniz için çok teşekkür ederim yasemin hanımı araştıracağım muhakkak..

beni kızım 29 aylık oldu bugün. en çok konuşmaması cümle kuramaması beni üzüyordu tv, tlf, pc çok fazla izledi bunlarında payı büyük konuşmamasında ama tabi arada çığlık atması nadirde olsa kendi etrafında dönmesi ve oyuncaklarını sıra sıra dizmesi falan bana tuhaf gelen şeyler.. ama göz temasımız hep vardı topa ayaklada ellede vurabiliyor işaret parmağını kullanabiliyor yabancılardan çekiniyor kaçıyor farkındalığı var bunlarda iyi yönleri.. uzun zamandır şekilleri yerlerine sokabiliyor 10a kadar sayı sayabiliyor renkleri tanıyor bazılarını söyleyebiliyor ve maşallah diyim son günlerde her söylediğimiz kelimeyi tekrar etmeye çalışıyor yarım yamalakta olsa.. bizde durum böylee. tavsiyeniz için çok teşekkür ederim yasemin hanımı araştıracağım muhakkak..

Benim oğlumda da göz teması vardı. Dediklerinizi yapabiliyordu.Ama bunlar sizi yanıltmasın.
Çünki Otizm de seviye var.Benim oğlumda 2,5-3 yaşında sayı + harfleri ezbere biliyordu.Kendi kendine öğrenmişti.Fakat olumsuz yönlerde vardı malesef.

Mesela çamaşır makinasına çok düşkündü.O varken çamaşır yıkaymıyordum.Döndüğü için bakıyordu sürekli.
Normal süreçte sürekli tv izlerdi ve arabalarını sıra sıra dizer, özelliklede arabları ters çevirir ve tekerleklerini çevirirdi.
Çevirme takıntımız hala devam ediyor.Ama eskisi gibi sık değil.Hatta bir ara tamamen bırakmıştı, sevinmiştik ama tekrar başladı.
Eline geçen nesneleri hep çevirme çabasında, kontrol etmesek onu sürekli çevirir.Ha birde boş 5 lt su şisesini çevirirdi.

Oğlum pek sevilmeye gelmez, sevdirmez kendini.
Zaten Otizmli çocuklarda bu görülüyor.

SÜrekli belirlediği şeyler vardır.
Hep aynı şeyi ister.
Mesela hep makarna,çorba,pilav, yumurta yemek ister.
Bunlardan farklı bir şeyi daha geçen seneye kadar yemiyordu.Gittiğim yerlere makarna çorba taşırdım.
Hala daha var seçicilik,özellikle katı sert yiyecekleri yiyemiyor.

Konuşmaya gelince ,
konuşması iyi derdini anlatabiliyor, ama cümleyi düzgün kuramıyor,bazen zamirleri doğru kullanmıyor,kendi adından ben değilde
ismini söyleyerek hitap ediyor.
Konuşmalarında buna dikkat edin.
Örn;
Oraya deden yatsın diyor,

he birde aynı kelimeyi 5-6 kere tekrar etmeleri oluyor.

Ağzıda sürekli akıyordu ama , bitti.

Allah yardımcınız olsun,yardımcı olabileceğim bişey olursa yazın , yardımcı olurum.

Benim oğlumda da göz teması vardı. Dediklerinizi yapabiliyordu.Ama bunlar sizi yanıltmasın.
Çünki Otizm de seviye var.Benim oğlumda 2,5-3 yaşında sayı + harfleri ezbere biliyordu.Kendi kendine öğrenmişti.Fakat olumsuz yönlerde vardı malesef.

Mesela çamaşır makinasına çok düşkündü.O varken çamaşır yıkaymıyordum.Döndüğü için bakıyordu sürekli.
Normal süreçte sürekli tv izlerdi ve arabalarını sıra sıra dizer, özelliklede arabları ters çevirir ve tekerleklerini çevirirdi.
Çevirme takıntımız hala devam ediyor.Ama eskisi gibi sık değil.Hatta bir ara tamamen bırakmıştı, sevinmiştik ama tekrar başladı.
Eline geçen nesneleri hep çevirme çabasında, kontrol etmesek onu sürekli çevirir.Ha birde boş 5 lt su şisesini çevirirdi.

Oğlum pek sevilmeye gelmez, sevdirmez kendini.
Zaten Otizmli çocuklarda bu görülüyor.

SÜrekli belirlediği şeyler vardır.
Hep aynı şeyi ister.
Mesela hep makarna,çorba,pilav, yumurta yemek ister.
Bunlardan farklı bir şeyi daha geçen seneye kadar yemiyordu.Gittiğim yerlere makarna çorba taşırdım.
Hala daha var seçicilik,özellikle katı sert yiyecekleri yiyemiyor.

Konuşmaya gelince ,
konuşması iyi derdini anlatabiliyor, ama cümleyi düzgün kuramıyor,bazen zamirleri doğru kullanmıyor,kendi adından ben değilde
ismini söyleyerek hitap ediyor.
Konuşmalarında buna dikkat edin.
Örn;
Oraya deden yatsın diyor,

he birde aynı kelimeyi 5-6 kere tekrar etmeleri oluyor.

Ağzıda sürekli akıyordu ama , bitti.

Allah yardımcınız olsun,yardımcı olabileceğim bişey olursa yazın , yardımcı olurum.

ilginiz için çok teşekkür ederim aklıma gelenleri soruyorum zaten. bizde yemek konusunda seçicilik yok çok şükür önceleri vardı ama artık herşeyden veriyoruz yiyor maşallah.. bide kızım çok sıcakkanlıdır sarılmayı dokunmayı çok sever bana eşime teyzesine halasına vs.çok sırnaşıyor kendim çalışıyorum annem bakıyor gündüzleri o yüzden sanırım özlüyor ve akşamları üstümüzden inmiyor.. yani iyi taraflarıda çok var ama bazı huyları korkutmuyor deil. konuşmaya baya başladı çok şükür ama eşimi nasıl ikna edicem bilmiyorum bir türlü inanmıyor bişeylerin olduğuna doktorların para tuzağı olduğunu düşünüyor ona göre kızımızın gelişimi gayet normal..

ilginiz için çok teşekkür ederim aklıma gelenleri soruyorum zaten. Bizde yemek konusunda seçicilik yok çok şükür önceleri vardı ama artık herşeyden veriyoruz yiyor maşallah.. Bide kızım çok sıcakkanlıdır sarılmayı dokunmayı çok sever bana eşime teyzesine halasına vs.çok sırnaşıyor kendim çalışıyorum annem bakıyor gündüzleri o yüzden sanırım özlüyor ve akşamları üstümüzden inmiyor.. Yani iyi taraflarıda çok var ama bazı huyları korkutmuyor deil. Konuşmaya baya başladı çok şükür ama eşimi nasıl ikna edicem bilmiyorum bir türlü inanmıyor bişeylerin olduğuna doktorların para tuzağı olduğunu düşünüyor ona göre kızımızın gelişimi gayet normal..

götürmekte fayda var.
Siz ikna edin.

götürmekte fayda var.
Siz ikna edin.

birşey daha takıldı aklıma oğlunuz baya büyümüş siz ne zaman dr.a götürmeye başladınız ve teşhis aldığınızdan bu yana neler yaptınız kendiniz özel eğitim haricinde. gelişmeler nasıl?

birşey daha takıldı aklıma oğlunuz baya büyümüş siz ne zaman dr.a götürmeye başladınız ve teşhis aldığınızdan bu yana neler yaptınız kendiniz özel eğitim haricinde. gelişmeler nasıl?

Biz 4 yaşına yakındı götürdüğümüzde yasemin hna
Daha sonra bir daha psikiyatriste götürmedik.Raporumuz 2 yıllıktı.Bu yıl 10.ayda bitiyor o zaman tekrar götüreceğiz.
Teşhisten sonra özel eğitim aldık.haftada 7 saat.
Şuan öğretmenleri gerek görmediği için, sıkıldıda sürekli git-git,eğitimi sadece 2 saat alıyor.Devletin verdiğini.
Anaokuluna da gidiyor.Ağır geldi çok.Zaten artık gerek yok çok fazla eğitime dedi öğretmeni(rehabilitasyondaki)

Gelişmeler çok iyi şükür, baya aştık.
Teşhis konulduğunda 3,5 yaşında falandı.Hala bezliydik.Tuvalet eğitimi için baya ugraştık.Çok ugraştırdı bizi.Onu çözdük.
Şimdi gidip yapıyor.hatta bizi istemiyor :)

Yemek yeme alışkanlığı daha iyi.
Hala tam düzelmedi ama eskiye göre çok iyi.

Konuşmasıda iyi, dediğim gibi yanlış cümle kurabiliyor,ama anlıyoruz.

En büyük sorunumuz suan dikkat dağınıklığı,bir hayli fazla.
Okul döneminde ne yapacağımı bilmiyorum.
Tahmin edebiliyorum ama bizi baya ugraştıracak.

Çok inaçtı ders çalışmak istemiyor,sevmiyor.
Canının istediği şeyleri yapıyor beceriyor,ama yapmak istemediği şeylerde öğretmede zorluk çekiyoruz.
Hafta sonu tvden duymuş, daha türkçeyi bilmez ingilize 10 a kadar sayıyor. :KK1:

Kısaca gelişmeler iyi.Ama problemlerimiz okul döneminde olacağa benziyor, Bakalım

Biz 4 yaşına yakındı götürdüğümüzde yasemin hna
Daha sonra bir daha psikiyatriste götürmedik.Raporumuz 2 yıllıktı.Bu yıl 10.ayda bitiyor o zaman tekrar götüreceğiz.
Teşhisten sonra özel eğitim aldık.haftada 7 saat.
Şuan öğretmenleri gerek görmediği için, sıkıldıda sürekli git-git,eğitimi sadece 2 saat alıyor.Devletin verdiğini.
Anaokuluna da gidiyor.Ağır geldi çok.Zaten artık gerek yok çok fazla eğitime dedi öğretmeni(rehabilitasyondaki)

Gelişmeler çok iyi şükür, baya aştık.
Teşhis konulduğunda 3,5 yaşında falandı.Hala bezliydik.Tuvalet eğitimi için baya ugraştık.Çok ugraştırdı bizi.Onu çözdük.
Şimdi gidip yapıyor.hatta bizi istemiyor :)

Yemek yeme alışkanlığı daha iyi.
Hala tam düzelmedi ama eskiye göre çok iyi.

Konuşmasıda iyi, dediğim gibi yanlış cümle kurabiliyor,ama anlıyoruz.

En büyük sorunumuz suan dikkat dağınıklığı,bir hayli fazla.
Okul döneminde ne yapacağımı bilmiyorum.
Tahmin edebiliyorum ama bizi baya ugraştıracak.

Çok inaçtı ders çalışmak istemiyor,sevmiyor.
Canının istediği şeyleri yapıyor beceriyor,ama yapmak istemediği şeylerde öğretmede zorluk çekiyoruz.
Hafta sonu tvden duymuş, daha türkçeyi bilmez ingilize 10 a kadar sayıyor. :KK1:

Kısaca gelişmeler iyi.Ama problemlerimiz okul döneminde olacağa benziyor, Bakalım

maşallah :) gelişmeler çok güzel sizin adınıza sevindim inş. bizde çabuk sıyrılırız zaten bu illetin tek tedavisi eğitim ilgi alaka başkada bi ilacı yok bildiğim kadarıyla.. tuvalet eğitimi hala vermiyoruz çünkü hiiçç işine gelmiyor bu günlerde bezini bile zor değiştirtiyor neden böyle yapıyor çözemiyoruz. bu arada al ver komutlarımız çok güzel ne istesem getirir dinler tabi tv açık deilse :) tv açıksa kimseyi duymaz. pedagog bize kesinlikle tv,tlf,pc yasak dedi en fazla günde yarım saat ama ne mümkün mecbur kalınca açıyoruz tamamen çıkarabilsek hayatımızdan belki dahada gelişmeler artar paylaşımlarınız için teşekkür ederim tekrar..

maşallah :) gelişmeler çok güzel sizin adınıza sevindim inş. Bizde çabuk sıyrılırız zaten bu illetin tek tedavisi eğitim ilgi alaka başkada bi ilacı yok bildiğim kadarıyla.. Tuvalet eğitimi hala vermiyoruz çünkü hiiçç işine gelmiyor bu günlerde bezini bile zor değiştirtiyor neden böyle yapıyor çözemiyoruz. Bu arada al ver komutlarımız çok güzel ne istesem getirir dinler tabi tv açık deilse :) tv açıksa kimseyi duymaz. Pedagog bize kesinlikle tv,tlf,pc yasak dedi en fazla günde yarım saat ama ne mümkün mecbur kalınca açıyoruz tamamen çıkarabilsek hayatımızdan belki dahada gelişmeler artar paylaşımlarınız için teşekkür ederim tekrar..

önemli değil sizede geçmiş olsun

Selam ben yeniyim burda benim de bir sorunum var 39 aylik oğlumun konuşmasi yaşıtlarina göre biraZ geride.oğlum birçok kelime biliyor ve yerinde kullaniyor.anne bengeldim ...nereye gidiyoruz ..ne yapiyorsun ....baba nerde...bu ne ...vs sorulari çok sorar ama ben google de oğlum konuşamiyor diye yazinca hemen otizim çikti karşima ve bende endişelenmeye başladim..oğlum seslenince bakar hatta seslenirde göz temasi var işaret parmağini da kullanir çocuklarla oynar herşeyin farkinda ve tepkili.yalniz kalmayi da sevmez sadece dönen şeylere meraki var onuda artik kizdiğim için yapmiyo ama dönen şeyleri görünce "anne bak dönüyor" der bana.taklit yapar ve oyuncaklariyla amacina uygun oynar.arabalari çarpiştirir ve anne bak araba kaza yapti der sizce benim oğlum otistik belirtileri göstetiyormu lütfen bsnada yardimci olun çok zor durumdayim simdiden tşk

X