Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları mitral valv prolapsusu ve mitral yetmezliği olan var mı?

butterfly46

Üye
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2013
7
0
merhaba arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi 9 yıl önce bende mvp ve mitral yetmezlik teşhisi konuldu.yetmezlik 1. derecede.her yıl düzenli olarak doktora gidiyorum..herhangi bir ilerleme olmadı çok şükür.ama bazan çok ağrım oluyor benim gibi olan arkadaşlar varmı..bu derece ilerlemeden böyle kalırmı...

şu an 30 yaşındayım, lise yıllarımdan beri 2. derece mvp var bende de.

ben de doktora göğsümde noktasal ağrılar olduğu için gitmiştim, öyle teşhis konmuştu. tabii tahlillerle.

çok sinirli, üzgün, stresli vs olduğum zamanlarda, aşırı efor sarfettiğimde, özellikle 4-5 kat merdiveni dinlenmeden çıktığımda (hele ki şimdi hamileyim, çalıştığım okulda sınıflara derse çıkarken merdivenleri kullanmak zorundayım her teneffüste birkaç kat, hemen çarpıntı başlıyor) illa ki durup dinlenmem, nefesimi düzene sokmam gerekiyor.

ağrı, batma hissi artık hemen hemen hiç olmuyor bende, daha çok aritmi şeklinde oluyor. çok hızlı atıyor kalbim. hatta bir keresinde köy okulunda çalışırken öyle bir atmaya başladı ki, önce sakince bekledim geçmedi, arkadaşlar müdür falan korktu yarım saat uzaklıkta ilçedeki hastaneye götürdüler hemen, acilde bi cihaza bağladılar. dr "160 atıyor nabzın" dedi. ve bu hızlı atım tam 1,5 saat sürdü hastaneye ulaşana kadar. dr. da "sahada 90 dk durmadan koşan bir futbolcu kadar enerji sarfetmişsin, çok yorulmuş vücudun" dedi. ki aslında sadece oturdum o 1,5 saat boyunca.

yani en kötü ihtimalle benim yaşadığımı yaşarsınız, o da zararsız, sadece yoruyor.
mvp ile mutlu mesut yaşıyoruz, geçinip gidiyoruz. :KK9: başlarda hakimiyeti ele geçirmek istedi ama ben pabuç bırakmadım, şimdi sözümden pek çıkmaz,:KK15: varlığını unuttum desem yeridir.

bu arada şunu da yazayım, her yıl düzenli olarak kontrole gidiyorum, ilaç da kullanmadım ve kullanmıyorum, çok şükür ilerleme falan da olmadı. aradan da nerdeyse 15 yıl geçmiş.
korkmayın, en kötü hastalığımız bu olsun :KK64:

Son düzenleme:
turkolog canım valla herşeyimiz aynı desem yeridir.bende öğretmenim ve bende şu an 1,5 aylık hamileyim..canım inan beni rahatlattın çünkü kendimi çok yalnız hissediyordum..bendede ilk zamanlarda batma hissi oluyordu ama şimdi hiç yok neredeyse..ama bu aralar kalbim hızlı atıyordu hala holter bile taktırmayı düşünüyordum,bilmiyorum napıcam..inş bizi ölene kadar böyle götürür bu kalpler..

turkolog canım valla herşeyimiz aynı desem yeridir.bende öğretmenim ve bende şu an 1,5 aylık hamileyim..canım inan beni rahatlattın çünkü kendimi çok yalnız hissediyordum..bendede ilk zamanlarda batma hissi oluyordu ama şimdi hiç yok neredeyse..ama bu aralar kalbim hızlı atıyordu hala holter bile taktırmayı düşünüyordum,bilmiyorum napıcam..inş bizi ölene kadar böyle götürür bu kalpler..

götürür götürür, ben holter de taktırdım, işte dedikleri de sonuç da yapacaklarımız da aynı. Allah başka dert vermesin.

ben kadın doğumcuma da sordum, sorun yaratmaz dedi. normal doğum için de sorun değilmiş.

işte verdiği tek sıkıntı hızlı atım. o zaman da sanki kalbim boğazımda atıyomuş, nefesin yetmiyomuş, boğazımdan aşağıya gitmiyomuş gibi hissediyorum ama heyecanlanmayınca ve derin nefes alınca kendiliğinden geçiyor. ne kadar uzun sürerse sürsün geçiyor sonunda :21:

ayrıca sana şu nefes tekniğini de tavsiye ederim. ben ne zaman taşikardi yaşasam bunu yapıyorum ve ikinci 5 saniyeye genelde gerek kalmıyor bile :KK12:

Sol Burun Nefes Tekniği

Dik ve rahat bir şekilde oturun. Sağ elinizin başparmağı ile sağ burun deliğinizi kapatın. Sol delikten karnınıza 5 sn boyunca uzun ve derin nefesler almaya başlayın. Sonra elinizi burnunuzdan çekip aldığınız nefesi 5 sn'de yavaşça verin.

$NADI_S~1.JPG

merhaba arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi 9 yıl önce bende mvp ve mitral yetmezlik teşhisi konuldu.yetmezlik 1. derecede.her yıl düzenli olarak doktora gidiyorum..herhangi bir ilerleme olmadı çok şükür.ama bazan çok ağrım oluyor benim gibi olan arkadaşlar varmı..bu derece ilerlemeden böyle kalırmı...

bende çok çarpıntı ve ağrı oluyordu. bu şikayetlerimle öğrendim. ama dr. lar çok öenmsemio. yılda bi kere kontrol demişti dr. e son gittiğim 2 yılda bir kontrol yeterli dedi. arada çarpıntı ve ağrım oluyor ama önemsemiorum. çekiyorum ağrımı

bende çok çarpıntı ve ağrı oluyordu. bu şikayetlerimle öğrendim. ama dr. lar çok öenmsemio. yılda bi kere kontrol demişti dr. e son gittiğim 2 yılda bir kontrol yeterli dedi. arada çarpıntı ve ağrım oluyor ama önemsemiorum. çekiyorum ağrımı

evet doktorlar önemsemiyor, hatta bana bir kardiyoloji profu 5 senede bir gelsen de olur demişti, sanırım bşaından attı o kadar da değildir herhalde :KK68::94:

zaten direk bende mvp var diyince,gerisini dinlemiyorlar..tamam o bişi yapmaz önemli değil diyorlar...hayırlısı olsun.Allah beterinden saklasın ve bebişlerimizi korusun...banada doktor normal doğum bile yapabilirsin diyo ama bakalınm artık,hayırlısı...

zaten direk bende mvp var diyince,gerisini dinlemiyorlar..tamam o bişi yapmaz önemli değil diyorlar...hayırlısı olsun.Allah beterinden saklasın ve bebişlerimizi korusun...banada doktor normal doğum bile yapabilirsin diyo ama bakalınm artık,hayırlısı...

evt ben 18 yaşımdan beri ağrı çarpıntı şikayeti yaşadım. ve mvp yi şikayetlerimden baya bi sonra öğrendim. ilk başta önemsememelerine çok sinir oluyordum. ne zamanki bende önemsemedim rahat ettim. ağrım çarpıntım varsa çekiorum. çok ağrı çarpıntı olduğu zaman limonata yapıorum ii oluyor. vaktiyle gece çok acile gitmiştim. ciddiye almıolar napim. dedim ölceksemde bundan öleyim. tamam önemli bi hastalık olmayabilir ama benim yaşam kalitemi bi dönem çok düşürdü. en azından daha ılımlı yaklaşıp şikayetler için bişiler verebilirlerdi. neyse artık :) uyku düzenine dikkat edince benim şikayetler azalıor. üni. de çok sabahlıodum. o yüzden şikayetlerim daha fazlaydı.

bende üni de çok zorlandım,ama son 3-4 yıldır rahattım..dedim kurtuldum galiba derken yine buldu beni :KK43: bu aralar ağrıda yapıyor.dedim galiba yetmezlik artık ilerledi..gittim herşey aynı çok şükür.değişen bir değer yok..bu aralar çok yogunum:ev,iş derken acaba o mu nüksettirdi tekrar..bide kızlar sizn ağrı olunca ne kadar sürüyor..bende abartısız günlerce devam edebiliyor...

ha bir de zamanında bende az acile gitmedim..panik ataksın bile dediler..ama neden bu idi..hayırlısı diyorum..en son doktora gittiğimde bir kadınla karşılaştım 35 yaşında ancak var..birden öğrenmişki kalp kapaklarının ikiside (aort ve mitral) çürümüş boğaz enfeksiyonuından dolayı..iltihap tüm kalbi kaplamış..kapakçıkların ikiside değişmiş..hatta bir kızı olduğu için doktor artık doğurma bile demiş..kadın istemeden bir hamilelik yaşamış..hatta güzelce gidip normal bile doğurmuş..kjadındaki cesarete hayran kaldım..dedim acaba bizdemi bir sorun var,ben mi çok evhamlıyım..Rabbim hepimize şifa versin..

bende üni de çok zorlandım,ama son 3-4 yıldır rahattım..dedim kurtuldum galiba derken yine buldu beni :KK43: bu aralar ağrıda yapıyor.dedim galiba yetmezlik artık ilerledi..gittim herşey aynı çok şükür.değişen bir değer yok..bu aralar çok yogunum:ev,iş derken acaba o mu nüksettirdi tekrar..bide kızlar sizn ağrı olunca ne kadar sürüyor..bende abartısız günlerce devam edebiliyor...

en başlarda yani lisedeyken benim de günlerce sürerdi ama şimdi siz yazınca düşündüm de lise yıllarımda yakın arkadaşlarımdan ve akrabalarımdan hayatını kaybeden bikaç kişi olmuştu. çok zor zamanlardı benim için. o dönemdeydi sanırım. rahatladıkça ve stresim azaldıkça ağrılar da azaldı. şimdi senede bir iki kez olursa oluyor o da bikaç saniyeyi geçmez.

verdiğiniz örnek de çok pozitif. biz ne kadar rahat olursak mvp'nin etkileri de o kadar uzak oluyor sanki :)

merhaba arkadaslar ben daha yeni üye oldum adım kübra 25 yasındayım. ocak ayında kalp carpıntım nedeniyle doktora gittim ve 2 derece mitral 1 derece aort yetmezliği cıktı romatizmaya baglı. aylık penisilin iğnesi vuruluyorum ama benim cok sorunlarım oluyor. son 1 haftadır kalbime bıçak gibi giren beni kıvarndıran ve geçmek bilmeyen ağrılarım oluyo. çarpıntımda cok oluyo ama bu saplanan ağrılar beni daha cok mahvediyo. doktora gittim ama kas agrısıdır dedi ila. verdi. kullanıyorum ama hiçbi etkisi yok. gercekten cok zor durumdayım. sizlerdede bu gibi şikayetler oluormu. ben birde dahiliyeye görünücem cuma gününe randevu aldım

kızlar hepimize geçmiş olsun.banada 2004'un sonunda teshıs konuldu.orta derece mıtral yetmezlik var denildi.hatta bır dr'um bu kalp seni en faza 10 sene idare eder demişti.halen daha düşünüyorum acaba bu dr'un adı neydı hangı hastahanedeydı dıye.basta konulan teshıs bana saka gıbı geldıgı ıcın sureklı dr degıstırme ıhtıyacı duydum.:) teshıs konulduğunda romatizmal mitral kapak diyorardı gıtmıs olduğum butun dr'lar.ama 1 marttan itibaren doğuştan olan mıtral kapak yetmezliğim var.buaradada kapak tamir ameliyatı için önümüzdeki hafta ameliyat olucağım inşallah dualarınızı esirgemeyin benden.aslında pazartesı olucaktım ama burun kültüründe üreme çıkmış.ilaç tedavisindeyim.ben cok problem etmıyorum açıkçası hastalagımı.allah başka dert keder hastalık vermesın.helekı dermansız sıfasız hastalık hıc vermesin inşallah. bendede cabuk yorulma ara ara çarpıntı bıçak sapmları oluyor.buaralar bıraz sıklaştırdı kalbım ara ara sıkışıp duruyor ama formda ve gucteyım cok sukur.inşaallah dahada ıyı olacağım

Merhalede de aynı durumlar 1 derece diyorlar 36 yaşındayım ve senede bir kontrollerini yaptırıyorum. Dogustanoldugunu söylediklerinde 11 yaşındaydım.ilerlemesinin korkulacak bir durum diye biliyorum

Merhaba,28 yaşımdayım,3 ay önce koyuldu bu teşhis..Arastırdım genc kadınlarda cok sık rastlanan bir rahatsızlıkmış,önemli değilmiş.Benim ağrı giriyor,dolaşıyor sol göğsümde çıkıyor.Öyle çarpıntı vs olmadı hiç,ya da erken yorulma vs de yaşamıyorum.Ama spordayken bel üstü hareketleri yapmakta müthiş zorlanıp yorulurum,sanırım bundan dolayı.

Ameliyata girmeden önce antibiyotik alıyormus bu hastalar.

Böyle bir deneyimi olan var mı ?

merhabalar ben 20 yıllık lisanslı sporcuyum ilk kez ekim ayında ekoya girdim ve hafif aort yetmezliği ile birinci derece mitral ön kapakta prolapsüs dendi önceden çarpıntım oluyordu ancak kahvedendir falan deyip önemsemiyordum meğersem bu yüzdenmiş.Ben sualtı ragbisi gibi zor bir sporla uğraşıyorum 4 tane doktora gittim sadece doç.dr olanlar oynamamda sıkıntı olmadıklarını söyledi.Göğsümde gün içerisinde ağrılar oluyor önceden belki farketmiyordum ama şuanda hastalığımı bildiğim için sürekli kalp atışlarımı hissediyorum aklım hep orada önceden o ağrıyı silikonlarımdan sanıyordum ama değilmiş kalptenmiş. sanırım kabullenip yaşamamış gerekiyor

Merhaba
24 yaşındayım. Benim şikayetim şu, gece uyurken birden kabimin hızlanıyor ve kuvvetli atıyor, bununla uyanıyorum. o kadar huzursuz bir şey ki, artık uyumaktan korkar oldum. doktor ilaç yazdı, kullanmaya başladım. Umarım bu gece rahat bir uyku uyurum.
Ben de gogsum sıkıştıgında, kalbim hızlandıgında acile gidiyordum, yok panik atak yok stres.. diyip yolluyorlardı. şimdi recetelenmiş bir rahatsızlıgım ve ilacım var. Sevinsem mi üzülsem mi bilmiyorum.

Ilaca basladigim halde dun gece yine uyuyamadim. Yine kalbim rahatsız etti. Komsum zaten tum gece gürültüsü ile beni deli etti. Uykum var, başım dönüyor, keyfim yok. Beni anlayan yok kimseye anlatamiyorum derdimi
Offf..

Kalp çarpıntım yaklaşık 3 gece devam etti, Allaha şükür su an yok. O dönem bir heyecanım vardı (şu tatlı heyecanlardan), o yuzden çarpıntım varmış. İlacı bıraktım, kahve agzıma koymuyorum, çay çok az içiyorum, öbür türlü çarpıntı yapıyor.
dün gece yine azıcık dürttü beni, ama sonra geçti, uyudum. olacak arada oyle, atak gelir gibi olunca kk açıyorum, video açıyorum kendimi sakinleştiriyorum. Beraber mutlu mutlu yaşayacagız artık :)

X