Onkoloji - Kanser ve Türevleri Mamografide sonuç BI-RADS 5 ise kesin kanser mi demek?

2 Amcamın 4 kızında meme kanseri var
Dedem akciğer kanseri idi
Dayımın kızı pankreas kanseri idi.
Halam ve teyzemin kızında beyin tümörü vardı

Aralarında en en kötü çeşitte evre 4 olan kuzenimin beyin tümörüydü.
Doktor ameliyat sonrası biyopsi sonucu çıktığında bir insanın başına gelebilecek en kötü şey demişti.
30 yaşında 10 aylık bebeği vardı.
Ancak, ameliyatta tümörün tamamı temizlendi
Sonrası radyoterapi, kemoterapi
Yerleşimi farklı olsa belki sağ kalım zor olurdu.
Gayet sağlıklı.

Kötü huylu demek tedavi edilemez demek değildir.
Bir kaç kanser çeşidinin tedavisi Yok, dediğiniz gibi palyatif yani rahatlatma amaçlı tedavi.
Küçük hücreli akciğer ve pankreas hatırladıklarım...
Bazıları da geç teşhis edildiği için tedavi edilemiyor.
Beyin ve kalp tümörlerinde de yerleşim yeri önemli oluyor...

Sevgili MinervaMcGonagall MinervaMcGonagall
4 kuzenimde meme ca teşhisi koyuldu.
Hepsinin 2 memesi de alındı.
Aynı anda ameliyat ile estetikte yapıldı, ve fiziksel sorun yok
1 inin lenflerine sıçramıştı, ameliyatta tamamı temizlenemedi.
Onun tedavi süreci daha uzundu.
Hepsi sağ, hepsi taş gibi :)
Sadece hormonla menopoza girmeleri gerektiği için 1 inin 10 kilo kadar fazlası kaldı :)
Kemoterapi, radyoterapi süreçler yıpratıcı ve insan güçten düşüyor. Bunu da sevdikleri ile atlatır eger teşhis kesinleşirse .

Arkadaşınız umarın güzel haberler alır.

Çok teşekkür ederim, ne kadar güçlü bir aile. Gıpta ettim :) Daha da hiçbir hastalık uğramaz inşallah hiçbirinize :KK200:

Kanser olma ihtimali cok yüksek olsa da yuzde 100 değildir. Iyi huylu cikabilir. Ancak kötü huyluysa bile, meme kanseri erken teşhiste sağ kalımı gayet yüksek bir hastalık. Kötü düsünmeyin, umarim yayilmadan yakalanmis olur.
Genel cerrahiye başvurması lazim. Bazi kitlelerden radyoloji hekimleri biyopsi alirken, bazılarını genel cerrahlar tamamen çıkararak hem biyopsi hem tedavi yapmis olurlar. Buna kitlenin ozelliklerine göre genel cerrahi hekimi karar verir, onkolog değil.

35 yaştan küçükseniz mamografi yerine meme ultrasonu çekilir,yumurtalık kistinin ben bir doktor olarak tek tarflı koltuk altı ağrısı yapacağını düşünmüyorum,genel cerrahiye gitmenizde fayda var...
Ayyy demeyin ya.iyice takarim kafaya simdi.37 yasindayim.adetten 10 gun onceden baslayan kahverengi siyah camur gibi akintilarim oluyor.8 seneden beridir boyle.cok doktora gittim bunun icin.her ay kist cikiyor adetten sonra yok oluyor.bu ay duzenim hepten karisti iyice fazla oldu siyah akinti.ara kanamam falanda oldu.sivilceler cikti yuzumde birde agri olunca gittim yine doktora.yine kist cikti.cylo pro tam adini hatirlayamadim yarim yazdim.bunu verdi 2 ay kullan gene gel dedi.kistler bazen ostrojen hormonunu fazla salgilar bu da agri yapabilir dedi.eger gecmezse gel yine dedi.

Konu sahibi siz yakininiza söyleyin. Moralini yüksek tutsun. Doktoruna güvensin. Gerisini düsünmesin. Kimse icin yarinin garantisi yok. Kaza var bela var Allah korusun. Ama kimse bunlari düsünmeden yasiyor. Yakininiz da hastaligi düsünmeden yasasin. Cocuguna sarilsin. Biz duacisiyiz. Bir sürü bir sürü insanlar iyilesiyor artik. Moral bozmasin. Kolay degil elbet. Ama sükr cesaret ve dua. Önce Allah sonra Doktor. Allah hepimizi yavrularimiza bagislasin

Birazcık empati doğru size tek bişey söyleyim kötü huylu tümörün kuruluşu yok doğru kemoterapi radyoterapi var onlar ne için var biliyor musunuz ?? İlerlemeyi durdurmak için ve ağrıları azaltmak için kaliteli yaşam için var , malign metastaz yapan bi hcreler, yine diyorum sonuna kadarda arkasındayım, babam amerikan hastanelerinde tedavi gördü son teknoloji makinaden radyoterapide aldı , ama boş boş bunu kafamdan uydurmuyorum kaç tane prof. Doktordan öğrendim aynı şeyleri onlar demişti ama inanmamıstım sizin gibi tedavisi var diye, ama maalesef gerçekler bunlar gidin arastırın
Lütfen daha fazla saçmalayıp insanların moralini bozmayın bende meme kanseriydim. Hepsini genellemeyin..Kitabi baştan yazın bence...

26 yaşında meme kanseri olmuş biri olarak brads 4 olarak ultrason raporum çıkmıştı. Sonucunda Girişimsel Radyoloji bölümünde biyopsi alındı ve sonuç meme kanseri 3.5 sene oldu hamdolsun normal hayatıma devam ediyorum. Arkadaşınız GENEL CERRAHIYE gidecek sonra biyopsi alınacak sonuca göre inşaallah gerek kalmaz ama ameliyat veya kemoterapi alır. Ama her şey biz insanlar için ve meme kanseri eskisi kadar korkutucu değil unutmayın. Inşallah tertemiz sonuçlar alması dileğiyle

Gecmisler olsun. Benim nabzim hizlandi konuyu okuyunca. Ben de mamografi cektirdim. Hala korkularim var. Allah yavrusuna bagislasin onu. Güclü dursun. Sonuc insallah iyidir... ama bir akrabam 10-15 yil önce meme kanseri olmustu. Cok sükür simdi iyi.
öncelikle çok geçmiş olsun, umarım mutlu haberler alırsınız. mamografi çektirmek için nereye başvurmak gerekiyor, benim de koltuk altımda küçük bir beze var, bilgi verirseniz çok sevinirim.

öncelikle çok geçmiş olsun, umarım mutlu haberler alırsınız. mamografi çektirmek için nereye başvurmak gerekiyor, benim de koltuk altımda küçük bir beze var, bilgi verirseniz çok sevinirim.

Öncellikle bir kadin dogumcuya gidin. Herkesi Mamografiye göndermezler yasadigim yerde. Eminim Tr 'de de öyledir. Tesekkür ederim iyi sonuclarim ama kontrol altinda tutacaklar. Her 6 ayda bir yaptirmam lazim. Cogu bezeler zararsiz oluyor. Onun icin hic korkmayin. Kadin dogum doktoru önce elle muayene eder gerekirse ultrasonla bakar. Eminim gerek kalmaz mamografiye. Sadece gereken durumlarda sevk ediyoröar cünkü

Genel cerrahiye gidin yaşınız 40 altıysa ultrasona gönderir sizi 40 ve üstüyse mamografiye gidersiniz

Bir yakınım bugün mamografi sonucunu almış. Sonuç olarak da bi-rads 5 : yüksek olasılıkla malign bulgular yazıyor. Ne düşüneceğimi şaşırdım. Elim ayağım kesildi. Kötü olduğu kesin değil tabii ama, mamografisinde bu şekilde sonuç görüp de biyopside temiz olduğunu öğrenen var mı? İyi hikayelere ihtiyacımız var. Çok sağolun şimdiden.
inşallah temizdir sonuçlar

Kanser olma ihtimali cok yüksek olsa da yuzde 100 değildir. Iyi huylu cikabilir. Ancak kötü huyluysa bile, meme kanseri erken teşhiste sağ kalımı gayet yüksek bir hastalık. Kötü düsünmeyin, umarim yayilmadan yakalanmis olur.
Genel cerrahiye başvurması lazim. Bazi kitlelerden radyoloji hekimleri biyopsi alirken, bazılarını genel cerrahlar tamamen çıkararak hem biyopsi hem tedavi yapmis olurlar. Buna kitlenin ozelliklerine göre genel cerrahi hekimi karar verir, onkolog değil.

Karadeniz :) kanser uğramayan hane var mıdır emin değilim.
Amin, güzel duanız için :)

Konu sahibi siz yakininiza söyleyin. Moralini yüksek tutsun. Doktoruna güvensin. Gerisini düsünmesin. Kimse icin yarinin garantisi yok. Kaza var bela var Allah korusun. Ama kimse bunlari düsünmeden yasiyor. Yakininiz da hastaligi düsünmeden yasasin. Cocuguna sarilsin. Biz duacisiyiz. Bir sürü bir sürü insanlar iyilesiyor artik. Moral bozmasin. Kolay degil elbet. Ama sükr cesaret ve dua. Önce Allah sonra Doktor. Allah hepimizi yavrularimiza bagislasin

Ne yazık ki yüksek risk demek ama iğneyle biyopsi yaparlar kesin teşhis için. Yani temiz de gelebilir bi ihtimal.. İnşallah riskten ibaret kalır..

26 yaşında meme kanseri olmuş biri olarak brads 4 olarak ultrason raporum çıkmıştı. Sonucunda Girişimsel Radyoloji bölümünde biyopsi alındı ve sonuç meme kanseri 3.5 sene oldu hamdolsun normal hayatıma devam ediyorum. Arkadaşınız GENEL CERRAHIYE gidecek sonra biyopsi alınacak sonuca göre inşaallah gerek kalmaz ama ameliyat veya kemoterapi alır. Ama her şey biz insanlar için ve meme kanseri eskisi kadar korkutucu değil unutmayın. Inşallah tertemiz sonuçlar alması dileğiyle

inşallah temizdir sonuçlar

Merhaba kızlar hepinize selamlar sevgiler.

Sabah genel cerrahideki randevuya gittik, doktor memesini muayene etmiş ve burada bir yumru var demiş. Epey büyük demiş. Neden ihmal ettiniz diye sitem etmiş. Ailede göğüs kanseri görülüp görülmediğini sormuş. Başka bir yorum da yapmamış. Radyoloji bölümüne gitmemizi oradaki doktorun daha önce çekilen mamografiyi, cd'yi inceleyip yorum yapacağını ve biyopsi için gün vereceğini söylemiş. Biz de gittik genel cerrahi uzmanının elimize verdiği kağıtla. Muayene bugün olur diye düşündük ama doktor bugün yokmuş, pazartesiye gün verdiler. Ultrasonla kontrol de biyopsi de pazartesi olacak. Fazla bir gelişme olmadı yani maalesef.

Sabah genel cerrahideki randevuya gittik, doktor memesini muayene etmiş ve burada bir yumru var demiş. Epey büyük demiş. Neden ihmal ettiniz diye sitem etmiş. Ailede göğüs kanseri görülüp görülmediğini sormuş. Başka bir yorum da yapmamış. Radyoloji bölümüne gitmemizi oradaki doktorun daha önce çekilen mamografiyi, cd'yi inceleyip yorum yapacağını ve biyopsi için gün vereceğini söylemiş. Biz de gittik genel cerrahi uzmanının elimize verdiği kağıtla. Muayene bugün olur diye düşündük ama doktor bugün yokmuş, pazartesiye gün verdiler. Ultrasonla kontrol de biyopsi de pazartesi olacak. Fazla bir gelişme olmadı yani maalesef.

böyle zamanlarda beklemek can sıkıcı oluyo ne yazık ki ama başka bi hastaneye gitseniz sil baştan yapıyolar her şeyi.. Basit önemsiz bi yumrudur inşallah veya süt bezesidir diye dua ediyorum.. Allah sağlık sıhhat şifalar versin inşallah canım.. Dua ediyorum sizin için..

böyle zamanlarda beklemek can sıkıcı oluyo ne yazık ki ama başka bi hastaneye gitseniz sil baştan yapıyolar her şeyi.. Basit önemsiz bi yumrudur inşallah veya süt bezesidir diye dua ediyorum.. Allah sağlık sıhhat şifalar versin inşallah canım.. Dua ediyorum sizin için..

Evet canım kesinlikle beklemek en zoru, hani kötü bir sonuç bile alınsa en azından tedavi süreci başlar diyor arkadaşım da. Pazartesiye kadar kafamda kurup duracağım diyor. Başka bir doktora gitmeyi şu aşamada düşünmüyoruz çünkü insan oradan oraya koştururken iyice salak oluyor hastaneler de sağlam insanı hasta ediyor zaten :KK43: Çok çok teşekkür ederim pazartesi güzel haberler alırız inşallah :dua:

Evet canım kesinlikle beklemek en zoru, hani kötü bir sonuç bile alınsa en azından tedavi süreci başlar diyor arkadaşım da. Pazartesiye kadar kafamda kurup duracağım diyor. Başka bir doktora gitmeyi şu aşamada düşünmüyoruz çünkü insan oradan oraya koştururken iyice salak oluyor hastaneler de sağlam insanı hasta ediyor zaten :KK43: Çok çok teşekkür ederim pazartesi güzel haberler alırız inşallah :dua:

Bende de kocaman bir yumru var. Gögüs ucumda icine göcüyor. Doktora gittim hemen sevk yazdi. Sonra mamo. icin bir kac gün bekledim. 2-3 günde 3 kilo verdim. Kücük cocugum var o kadar iyi anliyorum ki... mamo'da 3 cikti benimki. Doktor korkulacak bir sey yok dedi hala korkuyorum. Dua ve namaz cok iyi geldi bana. Doktorumun da dedigi gibi hicbir sey yüzde yüz degildir. Kahveyi kestim ben yumru kücültü biraz. Arkadadiniza söyleyin. Iyilesen hasta sayisi cok fazla. Ve hic bir sonuc yüzde yüz degil. Biopsi iyi de cikabilit hep bu yönü düsünmeye calissin. Cok sükür suan iyi , ne zaman aklina gelse suan iyiyim diye sükretsin. Iyi ki doktora gitti. Doktor var tedavi var bu zamanda panik yapmaya gerek yok. Yasadigim olaydan sonra hep dua ediyorum kücük cocugu olan anneleri Allah'im cocuklarina bagislasin diye kendime ve tüm annelere... Pazartesi insallah güzel sonuclarla dönün.

Bende de kocaman bir yumru var. Gögüs ucumda icine göcüyor. Doktora gittim hemen sevk yazdi. Sonra mamo. icin bir kac gün bekledim. 2-3 günde 3 kilo verdim. Kücük cocugum var o kadar iyi anliyorum ki... mamo'da 3 cikti benimki. Doktor korkulacak bir sey yok dedi hala korkuyorum. Dua ve namaz cok iyi geldi bana. Doktorumun da dedigi gibi hicbir sey yüzde yüz degildir. Kahveyi kestim ben yumru kücültü biraz. Arkadadiniza söyleyin. Iyilesen hasta sayisi cok fazla. Ve hic bir sonuc yüzde yüz degil. Biopsi iyi de cikabilit hep bu yönü düsünmeye calissin. Cok sükür suan iyi , ne zaman aklina gelse suan iyiyim diye sükretsin. Iyi ki doktora gitti. Doktor var tedavi var bu zamanda panik yapmaya gerek yok. Yasadigim olaydan sonra hep dua ediyorum kücük cocugu olan anneleri Allah'im cocuklarina bagislasin diye kendime ve tüm annelere... Pazartesi insallah güzel sonuclarla dönün.

Çok geçmiş olsun size de, hiçbir sıkıntınız kalmaz inşallah.. Beni en çok mamografide bi-rads 5 sonucu gelmiş olması korkutuyor. Umarım biyopsi sonucu temiz gelir. Size biyopsi yapma gereği duyulmadı sanırım? Bir daha sıkıntı yaşamazsınız inşallah, kahveyi azaltmasını da ileteceğim arkadaşıma:KK200:

Çok geçmiş olsun size de, hiçbir sıkıntınız kalmaz inşallah.. Beni en çok mamografide bi-rads 5 sonucu gelmiş olması korkutuyor. Umarım biyopsi sonucu temiz gelir. Size biyopsi yapma gereği duyulmadı sanırım? Bir daha sıkıntı yaşamazsınız inşallah, kahveyi azaltmasını da ileteceğim arkadaşıma:KK200:

yazmışsınız ama ?

X