Lise Yorum ve Soruları Lisede dil bölümü seçimi

ordastop

MadamMarla
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2011
64
0
kadınlar kulubu kız kardesım bu yıl 9. sınıf okulu yenı anadolu oldu o da ılk anadolu ogrencılerınden mf den cok anlamıyor tm secmeyı dusunuyordu ama sımdı tutturmus dıl de dıl cok ıyı degıl dılı ama calısırsa yapabılecegını dusunuyor fakat ıs ımkanlarından sıkıntılı ogretmenlık yapmak ıstemıyor fakat ozel sektorde de ıs bulamamaktan korkuyor tercumanlar bır kac dıl bırden bılıyor genellıkle sızde bılıyorsunuz alt yapısı cok saglam degıl ama kafası karısık alan dısı secımlerde neler oldugunu da bılmıyor ogretmenı arkadasım tercumanlık okudu ama o da benım gıbı ogretmenlık yapıyor dıyıp korkutmus bana danıstı ama pek anlamam bu konulardan sızden yardım beklıyorum kk :))

Merhaba eğer yapabileceğini düşünüyorsa seçmesini tavsiye ederim
Dil bölümü çok geniş kapsamlı bir bölüm iş imkanı konusunda sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum
Tercumanlar birden fazla dil biliyor demişsiniz fakat çoğu kişi üniversiteye birden fazla dil bilerek yerleşmiyor
İngilizce ile yerleşip üni.de ikinci dil eğitimi de alıyorlar
Mütercim tercumanlık okuyan arkadaşım sadece İngilizce ile kazandı ve şuan Almanca eğitimi de alıyor
Artık hangi bölüm olursa olsun dil öğrenmek şart
Özel sektör istiyorsa tm alanından bir bölüm de okumuş olsa dil şartı aranıyor iş için
Ayrıca sadece İngiliz dili ve edebiyatı,Amerikan Dili ve edebiyatı veya tercumanlık ile sınırlı değil dil bölümü
Daha başka dil bölümleri okuyabilir (çin dili,ispanyol dili gibi)
Bunlar da geleceği çok parlak olan bölümler zira çoğu dil öğrencisi ingiliz dili ve amerikan dili okumak istediği için ve okuduğu için diğer bölümlerde boşluk oluyor iş imkanı daha fazla oluyor
Artık katsayı da kalktığı için tm'cilerin işi oldukça zor olacak o yüzden dil seçmesi daha mantıklı gibi görünüyor
Seçim kendisinin tabi ki

Son düzenleme:
haklısınız mesela japonca ıcın ne dusunuyorsunuz ? bırde en az 95 net yapmaları gerekıyor ıyı bır bolum ıcın dıyorlar ama kardesım yapabılecegını pek dusunmuyor

daha 9. sınıf değil mi kardeşiniz önünde koskoca 3 senesi var . hem diğer bölümler gibi matematik biyoloji edebiyat gibi bi sürü dersle uğraşmak zorunda kalmayacak sadece sınavda yüksek yapabilmek için ingilizceye odaklanacak. bu sürede yeterince çalışırsa istediği neti yapabilir :) tabi ilk bölüm var bi de ama biraz matematik sosyal trkçe yaparsa bunu halledeblir tek yapması gereken ingilizceyi sevmesi zamanını onunla harcaması

ben geçen sene dilden girdim sınava dil sınavı artık eskisi gibi 100 sorudan oluşmuyor 80 soru var 70 ve üstü yprsa güzel bi bölüme yerleşir . hem dili sadece ingilizce olarak düşünmeyin. hocalarımız bize rahatlıkla diğer dilleride (ispanyolca arapça italyanca rusca gbi ) seçebileceğimizi söylerdi terch zamanında . dış ülkelerle ticaretimizde bu dilleri bilen birilerine her zaman ihtiyac duyuluyormuş.

dilden sınava girip yerleştiğim için sorularınza elmden geldiğince cvp vermeye çalışırım

cok tesekkur ederım :) ımm su aralar pek bi heveslı yaklasıyor rus ve ya japon dilinide dusunuyor tabıkı okulunu bıtırıp ısletme ya da uluslararası ılıskıler okursada ıyı bı ıs sahıbı olacabılecegıne ınanıyor sız hangı bolumde okuyorsunuz bır de acaba konsolosluklarda ıs durumlar vs nasıl acaba? :)

bende dil okuyorum...esit agırlıkta gectim.ilk zamanlar cok zorlandım ama suan 11.sınıfım .suanda dersler cok zor..gerci kayseride anadolu liselerinde dili cok agır işleyen sadece bizim okul ama bunun faydasını cok goruyoruz.) bence kardes,n dili seçmekle çok iyi yapar.hem hevesle secerse basarır.

merhaba bence dil bölümünü istiyosa gidebilir.bende dil bölümü mezunuyum.hiç pişman olmadım.ve zaten dil sınırlı bir şey değil.o bölümden mezun olunca üniversitede okuduktan sonra ister kendi işini yapar istemezse bildiği dil sayesinde yapabilceği çok iş var.sıkıntı olmaz sanmam.ama dili hangisi ise en iyi şekilde öğrenmesi şart.sonra ikinci bir dil öğrenebilir.hem daha kolay olucaktır öğrenmesi.

bnde lisede dil bölümünden mezun biri olarak kendi düşüncemi söyliyim..mezun olduktan sonra turist rehberliği okudum okumaklada yetmiyo bide kpds den sınırı geçip kokart almak gerekiyo..illa bi sınav çıkıyo karşına ve sınavlarda öyle kolay değil..eğer dile merakı yoksa bnce seçmesin..açıkcası çokda iyi iş imknları olduğunu düşünmüyorum alan çok kısıtlı..öğretmen olsa atanma sorunu rehber olsa kokart sorunu oda sorf ing.. hiçbişi ifade etmiyo artk..mutlaka 2.dil grkiyo..tercüman olmak o kdr kolay değil puanları fena yüksek diye biliyorum..anca mezun olduktan sonra bi otele girip alt seviyeden başlayabilir garsonluk fln sonra yvş yvş yükselir...ama dili çok iyi olursa müşteri ilişkilerinede giebilir bi otelde..yani kısacası en fazla yine turizm sektörü olur diye düşünüyorum..bnde ne hayallerle girmiştim şu olur bu olur diye ama olmuyo işte..yinede bunlar bnm düşüncem tabi istekliyse hevesini kırmayın ne diim..

Anadolu lisesi 11. sınıf dil öğrencisiyim. KESİNLİKLE tavsiye ediyorum. kazanma şansı en az olan bölüm sözel, sonra TM sonra da sayısal en yüksek de DİL. Sınıfta 7 kişiyiz aile gibiyiz. Ve artık yeni sisteme göre her bölümden sınava girebiliyorsun ben dil sınıfındayım ama TMden eksik gördüğümüz ders yok matematik geometri edebiyat hepsini görüyoruz ve TMdende şansımı denicem. Meslek çok, dil bilim, ingiliz edebiyatı, amerikan edebi., tercüman mütercim öğrtmen, çeviribilim, trizm. ve bu bölümlerden iyi bir üniversiteden mezun olup iş kesin buluyorsun. Editör, gazeteci,reklamcı, yazar bile olabiliyorsun. İngilizceden mezun olup yazar şarkıcı vs olan bir sürü ünlü var. Kesinlikle seçmeli YGS de bile aavantajlıyız. Diğerleri 160 soruyu 160dk da ite kaka çözmeye çalışırken biz rahat rahat türkçe sosyali yapçaz. Kalan vakittede fen matematikle ilgilenecez :)

haklısınız ama altyapısı o kadar saglam degıl ancak sevıyor ve matemtıge hıc yetenegı yok korkuyor bu yuzden dili bitirip üstünde uluslararsı iliskiler veya isletme dusunuyor buna ne dıyorsunuz

bende suan 10. sınıf dil öğrencisiyim ve iyiki seçmişim diyorum... bnde ilk önce tm ile dil arasında kaldım matematiği çalışınca yine yapabiliyorum ama geometiryi değil maalesef o yüzden tm den (iyiki) vazgeçtim. bnm gibi ikilemde kalıp ailesinin isteğiyle tm ye giden arkadaşlarım bana imrenerek bakıyolar şu anda.sınıfta 9 kişiyiz başlangıçta ben 3. 4. gibiydim ama dönem sonu ing. ortalamam en yüksek bnmdi. her şey sevip çalışmaya bağlı tabi bunda öğretmenin katkısı çok büyük .. meslek konusunda da seçerek giriyosun zaten bn aslında öğretmenlik istedim hep ama şu atamalar ve çabuk sinirlenen biri olduğumdan vazgctm. şimdi müt. tercümanlık istiyorum evet puanları uçuk ama olacak inşallah.. sonuca gelirsek ing bıkmam diyorsa seçsin altyapı sorun değil çalışarak tamamlar kendini mutlak

ben de dil bölümü okudum ve şu an ingilizce öğretmeniyim.
eğer kardeşin ingilizceyi seviyorsa ve dil öğrenmeye meyilli hissediyorsa örneğin ezberi iyiyse tavsiye ediyorum.
ama dil bölümü mezunu için en muhtemel meslek öğretmenlik o da ingilizce. eğer gündemi takip ediyosanız kpss mahvediyo mezunları.
diğer dillerden mezunlar kendi alanlarında iş bulmakta zorlanıyor. bi arkadaşım rusça bitirdi. şimdi bi mağazada müdür yard. ama okuduğu bölümle alakası yok.
çince rusça falan puanı düşük ve kazanması daha kolay bölümler ama okuması çok sıkıntılı. tamamen yeni alfabe ve hazırlıkla 5 yıl. mezun olunca da iş garantisi yok.
tm ve sayısal bölümleri meslek açısından daha zengin. kendi kardeşime de böyle söylüyorum.
ben yabancı dil hastasıydım hala kendi kendime uğraşır öğrenirim. hiç zorluk çekmeden sınavları geçtim. ama atanma olaylarını hiç bilmiyodum. baya sıkıntı çektim.

velhasıl canım dil bölümü güzeldir eğlencelidir. diğer bölümlere hep havalı gelmiştir :KK1: çalışırsa başarır kardeşin. ama bilsin bunları da. ingilizceye yoğunlaşsın. diğer diller zordur. çok da lazım deiller günümüz Türkiyesinde.. gerçi arapça da koyacaklarmış müfredata :KK14:

başarılarrr :KK34:

ben düz lisede okuyorum ingilizceyi çok seviyorum ve gayet başarıyorum notlarım deseniz süper 9. sınıfı yeni bitirdim sınıfımız 35 kişiydi bi ben vardım ingilizcesi beş olan tam 34 kişi seçmiş dil bölümünü ama topu topu 3 kişi mi ne çalışkan diğerleri laylaylom kolay diye secmişler amma gel gelelim eğer biliyosan yapar hiç değilse biraz bilgin olmalı bence öylesine secmişler hocalarım yani genel olarak hep tembeller seçmiş diyorlar yani bunda sıkıntı çekersin diyorlar bilemiyorum ygs de sadece 9. sınıf konularımı olucak mat ve geo kimya derslerim iyi sayısalı düşündüm yani açılmaz demişlerdi dil sınıfını o yüzden düşünmüştüm ama biyo ve fizik berbat tabi ingilizce öğretmeni olmak istiyorum açılmıcak dil sınıfı dediler simdi açıldı onu seçtim ama nasıl çalışmalıyım hocalar bu okulda görceklerin yetmez dediler kursa veya dershaneye gitmen lazım dediler bunda da ailenin desteği önemli dediler ama ben konuşmayı bilmesemde mesela benim robinson crusoe diye ingilizce yazılı ince bi okuma kitabım var onu anlayarak okuyabiliyorum geçende milliyet gazetesi yds yabancı dil seviye tespit sınavı sorularını vermiş baktım kalın kalın paragraflar ama bilmediğim kelime dolu o yüzden çok zor çevirdim yani napmalıyım seçtim ama nasıl çalışıcam ne tür kitaplar alıcam bilmiyorum biri bana yardım ederse sevinirim. :KK34:

Merhaba .Ben bu yıl 10.sınıfa geçtim .İngilizce Temelim sağlam değil .Hocalar hep öndeki 3-4 kişiyle ders işlerdi .E tabiki hoca öndekilerle ders işlerken sınıf curcuna olurdu .herkes ayakta dolaşır hocada bize sadece siz sözlüleri düşük vereceğim derdi .Bende haliyle ingilizceden nefret ettim .Ama 9.sınıf hocamız çok güzel anlatıyordu yeniden ilgi duymaya başladım .Ama temelim olmadığı için kendimi yetersiz hissedip çalışma isteğim olmuyordu.
11.sınıfta eşit ağırlık seçmeyi düşünüyordum ama bir yandan yabancı dil bölümü seçmek istiyorum.
Ben şunu merak ediyorum yabancı dil bölümünü okuduktan sonra meslek olarak ne olabilir .Öğretmenlik ,tercümanlık dışında .Ben yabancı dil bölümünü daha çok yurt dışlarına gitmek için istiyorum .Bana yardımcı olabilirmisiniz :)

Bende şu an 11.sınıfa geçtim ve dil bolumu seçtim. Çok çalışkan bir öğrenci değilim ama ingilizceyi seviyorum. 100 üzerinden 80 düşürüyor genelde. Dili seçme nedenim en başta ingilizceyi çok sevmem. 2.neden ise matematik ve fenden uzak olup sadece ingilizceye ypgunlasacak olmam. 360 gibi bir puan yetiyor öğretmenlik için sanırım. Ben ingilizce öğretmenliği okuyacagim inşallah. Yanlız kpss için zorlanabilirim. İngilizceyi seviyorum,soru cümlesi kuralları vs. Yapabiliyorum. Kelime dagarcigim kısıtlı. Sizce ben dil bolumu yapabilir miyim? Olur mu yani? Seçtim ama korkuyorum. Herkes zor diyor.

X