Lise Yorum ve Soruları Lise yerleştirmeleri

Zamanında ilçelerdeki sağlık liselerine puanım tutuyordu ancak uzak diye gitmemiştim evimize yakın düz liseye gidip hayatımın hatasını yaptım. Proje ihl hakkında bir fikrim yok ancak kardeşim düz ihl de okudu arapça ve diğer derslerden çocuk kendi derslerine bile odaklanamadı. Eğer istiyorsa 30 dk hiçbirşey bence.

Lise ogrencisi icin 30dakika yol bile degil. Bizim kampüste farkli sehirlerden gelen yatili lise ogrencileri dahi vardi.
Ben hicbir okuluma yuruyerek ulasamadim ilkokuldan beri. Bisey olmaz yani 30 dakikadan.
Neyi tercih edecegini bilemem ama yolu sotun olarak gormeyin bence.

Merhaba kardeşim liseye başlayacak bu sene. Lise tercihleriyle ben ilgileniyorum ve sınavdan güzel bir puan aldı ancak çok iyi değil fen lisesini tutmuyor malesef. Evimizin yakınındaki lise ise gerçekten çok kötü bir lise. Özel liseye yazdirma gibi bir durum söz konusu olmadığı için puanıyla bir liseye yerleşmesi gerek ancak puanına göre gelecek liselerden biri proje imam hatip lisesi diğeri de merkeze 30-40 dk mesafede ilcedeki bir fen lisesi. Öğretmenlerin bir kısmı ilçeyi bir kısmı da imam hatipi öneriyor kafamız çok karisti. İlçeye gitmesi servis yol masrafı, zaman, kışın havanın erken kararması vs yüzünden biraz zor gözüküyor lakin fen lisesi ilçedeki. Ve kendi de imam hatibe gitmeyi hiç istemiyor. Çocuğu olup da lise tercihi yapan, ya da proje imam hatipte çocuğu okuyan biri varsa fikir verebilir mi? Kardeşimin de kafası çok karıştı tercihlerin bitmesine de çok az kaldı yardımci olursanız sevinirim.
Tabi ki onun ne istediği önemli ama proje imam hatipler klasik imam hatip lisesi gibi değil. Basari oranı ilçedeki fen lisesinden daha iyi bile olabilir. Proje imam hatip liselerinde ogretmenleri müdür kendi seçiyor. Bu da artı bir özelliktir bence.

Tabi ki ilçedeki fen lisesi!
Böyle bir durum söz konusu iken sormanız hata bence 30 dk ne ki. Çocuğun geleceği söz konusu.

Yanlış anlaşılmasın ama tüm liseler neredeyse İmam Hatip olmuş. Çook yanlış bir uygulama millet çocuğunu gönderecek yer bulamıyor. İmam Hatip Lisesine göndermeyi ben de istemezdim.

Normal Anadolu Lisesi tutmuyor mu?

Bunu söyleyeceğimi asla düşünmezdim ama hakliya hakkini teslim etmem şart.
Proje imam hatip yazın .
Cidden eğitimi diger okullara göre oldukça iyi ve seçerek öğrenci aldıkları için klasik ihl görüntüsünden çok uzak.
Idareciler Ögretmenlerini kendileri belirliyor yani ilin en iyilerine teklif sunuyorlar haliyle başarıları akil almaz sekilde yukseldi.
Ben bu sene ziyaret etme fırsatı buldum ve kizlarin hanimefendiligine çalışkanlığına hayran kaldim(proje olmayan ihl'lerin hemen hepsi vasat altı ve seviye cidden yerlerde çünkü)
Fen lisesi iyi bir alternatif elbette ama özellikle son yillarda teog ile yerlesen ogrenciler akademik basariyi asagi cekti yani dehalar o bizim zamanimizdaki gibi değil.
Bunları bilmiyordum. İmam Hatip deyince normal bizim bildiğimiz liseler geliyor aklıma. Aşırı bir önyargım var çünkü. Ama Fen Lisesi ile kıyaslanacak düzeye mi geldiler? Çok şaşırdım valla

Tabi ki ilçedeki fen lisesi!
Böyle bir durum söz konusu iken sormanız hata bence 30 dk ne ki. Çocuğun geleceği söz konusu.

Yanlış anlaşılmasın ama tüm liseler neredeyse İmam Hatip olmuş. Çook yanlış bir uygulama millet çocuğunu gönderecek yer bulamıyor. İmam Hatip Lisesine göndermeyi ben de istemezdim.

Normal Anadolu Lisesi tutmuyor mu?
Sınavla nitelikli okullara yerlesebiliyorlar ve malesef herhangi bir Anadolu lisesi nitelikli sınıfına alınmamış burada. Nitelikli sadece üç okul var. Merkez fen lisesi, proje imam hatip, sosyal bilimler lisesi. Ancak kardeşim sayısal okumak istediği için sosyal bilimleri zaten eledik. Merkez Fen de tutmuyor, o yüzden ilçelerdeki fen liselerine bakıyoruz. Durum bu.

Sınavla nitelikli okullara yerlesebiliyorlar ve malesef herhangi bir Anadolu lisesi nitelikli sınıfına alınmamış burada. Nitelikli sadece üç okul var. Merkez fen lisesi, proje imam hatip, sosyal bilimler lisesi. Ancak kardeşim sayısal okumak istediği için sosyal bilimleri zaten eledik. Merkez Fen de tutmuyor, o yüzden ilçelerdeki fen liselerine bakıyoruz. Durum bu.
Kardeşiniz Fen lisesi istiyorsa oraya gönderin. İmam Hatipte başarısız olursa hep size yüklenir. Sorumluluğu büyük bir durum. Hem sayısalcıymış. Fen Lisesi mantıklı.

Bunları bilmiyordum. İmam Hatip deyince normal bizim bildiğimiz liseler geliyor aklıma. Aşırı bir önyargım var çünkü. Ama Fen Lisesi ile kıyaslanacak düzeye mi geldiler? Çok şaşırdım valla

Geldiler valla hatta biraz daha tolerans tanınırsa geçebilir bile.
Okul müdürü fen lisesinin matematik öğretmenine teklif götürüyor eğer kabul ederse hop proje ihlye atanıyor, kpss şartı yok kıdem şartı da öyle aman aman 20 yıl olsun şeklinde değil.
Kendilerine özel müfredatları var ve etütleri yibo ise gece çalışmaları epey sıkı bir durumda.
Ben de şaşkınım.
Teşvik olayını anlıyorum ama bunca ayrıcalık...cidden anlaması zor.

Geldiler valla hatta biraz daha tolerans tanınırsa geçebilir bile.
Okul müdürü fen lisesinin matematik öğretmenine teklif götürüyor eğer kabul ederse hop proje ihlye atanıyor, kpss şartı yok kıdem şartı da öyle aman aman 20 yıl olsun şeklinde değil.
Kendilerine özel müfredatları var ve etütleri yibo ise gece çalışmaları epey sıkı bir durumda.
Ben de şaşkınım.
Teşvik olayını anlıyorum ama bunca ayrıcalık...cidden anlaması zor.
Çoook ilginç. Ve ayrıcalık olması da tuhaf cidden. Kpss şartı yok vs.

Peki atanmış öğretmenlerden mi seçebiliyorlar sadece yoksa atanmamış herhangi bir öğretmeni de getirebiliyorlar mı? Müdürün keyfiyetine göre...

Çoook ilginç. Ve ayrıcalık olması da tuhaf cidden. Kpss şartı yok vs.

Peki atanmış öğretmenlerden mi seçebiliyorlar sadece yoksa atanmamış herhangi bir öğretmeni de getirebiliyorlar mı? Müdürün keyfiyetine göre...
Atanmiş ögretmen olması lazim tabii burası Türkiye her sey mümkün, elini koluni bulan biri atanmamissa bile teklif alabilir

Atanmiş ögretmen olması lazim tabii burası Türkiye her sey mümkün, elini koluni bulan biri atanmamissa bile teklif alabilir
O yüzden sordum zaten. Çok büyük torpiller döner. İstedikleri kişileri yerleştirirler. Haklar yenir. Vah ki ne vah. Üzüldüm.

• Beğen
Reactions: KV_
Çocuk istediği okula gitsin. Mühendis ya da doktor olmak isteyen çocuğun ne işi var ihl de? Yarım saat de uzak değil, benim kızım kreşe her gün yarım saatte gidiyor. Gerçi babası kendi arabamızda götürüyor ama iyi kreş için bile yol yapmak lazım.
Al işte.
Bir düzgünce fikrini söylemek var, bir de cahil cahil konuşmak var.

X