Onkoloji - Kanser ve Türevleri Lenfoma hakkında bilgi sahibi olanlar lütfen yazsın

ilkyozclk

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2022
10
3
22
Merhaba, 20 yaşındayım küçüklüğümden beri bademcik rahatsızlığın var enfeksiyon sonucu her doktora gittiğimde ameliyat olmam gerektiği söyleniyordu. Yaklaşık bir sene öncesinde boğazımda bir sertlik oluştu ancak umursamamıştım pandemi dolayısıyla da hastaneye gitmek istemiyordum fakat ağrılarım oluştuğundan dolayı tıp fakültesinde KBB bölümüne gittim doktor bademciklerimde bi sorun olmadığını söyledi ve ultrason istedi. Ultrason sonucu mide asidimin lenf bezlerimi yaktığını bu yüzden şişlik olduğunu söyledi ve iki tane mide ilacı verdi ancak ilaçları kullandıktan yaklaşık bir hafta 10 gün sonra boynumda bir şişlik ve beraberinde omzumdan sırtıma doğru, kulağım ve başımda ağrılar başladı. Lenfomayı internetten biraz araştırdım lenfomanın yan etkilerinden kilo kaybı ve aşırı yorgunluk belirtilerim var.

"Tiroid her iki lobu ve istmus normal büyüklüktedir. Tiroid parankimi homojendir. Sağ lobda 4x4 mm ebatlı kistik nodül
izlendi.
Sol servikal zincir 2. ve 3. bölgelerde büyüğü 9x4mm ebatlı hilusu net seçilemeyen kalın korteksli oval lenf nodları
izlendi."

Ultrason sonucum bu şekilde lenfoma veya benzer rahatsızlık atlatanlar ve rapor sonucu okuyabilenlerden lenfoma ihtimali konusunda cevap yazmalarını rica ediyorum.

lenf bezleri bazen vucutda bir enfeksiyondan da sisebiliyor.
pandemi baslamadan once ayni suphelerle banada tarama yapildi.
şoyle soyleyeyim sanirim şişmemiş lenf bezim yoktu ☺️
acil koduyla taramalara alindim vs vs..
sonuc dis koklerimde ki iltihaptan kaynakli sisiyor vucut savunmaya geciyormus.
yani her sis lenf bezi lenfoma degildir.
ha olabilir de tabi, lenfoma bildigim kadariyla tedavilere kolay yanit veren bir cins sıkmayin caninizi.
mesela bana ani kilo kaybin ve gece terlemelerin olursa hemen dr a geleceksin demislerdi lenfomada bunu ariyorlar sis lenf bezlerinin yaninda.
dayim lenfoma oldu mesela ani kili kaybi gece terlemeleri ve boynunda ceviz buyuklugunde bir sislikle koyuldu teshis.
takibinizi yaptirin icinizide ferah tutun bence

lenf bezleri bazen vucutda bir enfeksiyondan da sisebiliyor.
pandemi baslamadan once ayni suphelerle banada tarama yapildi.
şoyle soyleyeyim sanirim şişmemiş lenf bezim yoktu ☺️
acil koduyla taramalara alindim vs vs..
sonuc dis koklerimde ki iltihaptan kaynakli sisiyor vucut savunmaya geciyormus.
yani her sis lenf bezi lenfoma degildir.
ha olabilir de tabi, lenfoma bildigim kadariyla tedavilere kolay yanit veren bir cins sıkmayin caninizi.
mesela bana ani kilo kaybin ve gece terlemelerin olursa hemen dr a geleceksin demislerdi lenfomada bunu ariyorlar sis lenf bezlerinin yaninda.
dayim lenfoma oldu mesela ani kili kaybi gece terlemeleri ve boynunda ceviz buyuklugunde bir sislikle koyuldu teshis.
takibinizi yaptirin icinizide ferah tutun bence
Peki bu lenflerinizdeki şişmelerden dolayı ağrılarınız oldu mu yani bu ağrılardan kurtulabilecek miyim diye sormak istedim.

Peki bu lenflerinizdeki şişmelerden dolayı ağrılarınız oldu mu yani bu ağrılardan kurtulabilecek miyim diye sormak istedim.
benim sadece bir kez agrim oldu oda şişlik baya artmisti kasa baski yapiyordu ama antibiyotik kullaninca gecti.

Merhaba, 20 yaşındayım küçüklüğümden beri bademcik rahatsızlığın var enfeksiyon sonucu her doktora gittiğimde ameliyat olmam gerektiği söyleniyordu. Yaklaşık bir sene öncesinde boğazımda bir sertlik oluştu ancak umursamamıştım pandemi dolayısıyla da hastaneye gitmek istemiyordum fakat ağrılarım oluştuğundan dolayı tıp fakültesinde KBB bölümüne gittim doktor bademciklerimde bi sorun olmadığını söyledi ve ultrason istedi. Ultrason sonucu mide asidimin lenf bezlerimi yaktığını bu yüzden şişlik olduğunu söyledi ve iki tane mide ilacı verdi ancak ilaçları kullandıktan yaklaşık bir hafta 10 gün sonra boynumda bir şişlik ve beraberinde omzumdan sırtıma doğru, kulağım ve başımda ağrılar başladı. Lenfomayı internetten biraz araştırdım lenfomanın yan etkilerinden kilo kaybı ve aşırı yorgunluk belirtilerim var.

"Tiroid her iki lobu ve istmus normal büyüklüktedir. Tiroid parankimi homojendir. Sağ lobda 4x4 mm ebatlı kistik nodül
izlendi.
Sol servikal zincir 2. ve 3. bölgelerde büyüğü 9x4mm ebatlı hilusu net seçilemeyen kalın korteksli oval lenf nodları
izlendi."

Ultrason sonucum bu şekilde lenfoma veya benzer rahatsızlık atlatanlar ve rapor sonucu okuyabilenlerden lenfoma ihtimali konusunda cevap yazmalarını rica ediyorum.
Googledan kendine kanser teşhisi mi koydun 🙄 Googledan devam et madem

Googledan kendine kanser teşhisi mi koydun 🙄 Googledan devam et madem
Arkadaş tedirgin olmus sormuş bilen varmı diye.Hangimiz internetten araştırmıyoruz ki hepimizin elinin altında internet var.Kadınlar klübünde araştırdı diye buradan mı devam edecek.Doktora elbet danışacak ama belliki tedirgin olmus yardım istiyor.Hayret birsey hemen bayılıyorsunuz insanların üzerine çullanmaya.Bilmiyorsanız yazmayın madem daha moral bozmaktan başka bir işe yaramıyorsunuz.

izlendi.
izlendi."

lenf nodunuz reaktif görünüyor bildiğim kadarıyla. Sadece kendi ultrason sonuçlarımdan yola çıkarak söylüyorum. Ama oval şekilli olmasının kanser ihtimalinden bir parça uzaklaştırdığını duymuştum. benim de boynumda 15 mm lik bir lenf şişmesi olmuştu ultrasonda çıkan ve evet boynumda ağrı yapıyordu. Başımı çevirmekte zorlanıyordum. Kulak ve omzuma kadar ağrı hissediyordum. Bir aya yakın sürdü ağrısı. Hatta ara ara yokluyor bazen. Çok geçmiş olsun. Umarım temiz çıkar tüm sonuçlarınız. Haberdar edin buradan da. güzel haberlerle gelmenizi diliyorum.

Bir de ne kadar sürede kaç kilo verdiniz. lemfoma için ciddi kilo kayıplarından bahsediliyor.Bir ayda 7-8 kg gibi kilolar.Yine de ihmal etmeyin içiniz rahat etsin.

Merhaba öncelikle geçmiş olsun eşim lenfomayı yeni atlattı sizin ultrason sonucunuzdan anladığım kadarıyla lenfomayla ilgisi yok zaten boyutura çok küçük ayrıca yorgunluk ve kilo kaybı başka nedenlerden de olabilir eşimde kilo kaybı olmadı mesela yani bu belirtilere takılıp kalmayın ama içinizin rahat etmesi açısından tekrar ultrason çektirebilirsiniz.

Merhaba öncelikle geçmiş olsun eşim lenfomayı yeni atlattı sizin ultrason sonucunuzdan anladığım kadarıyla lenfomayla ilgisi yok zaten boyutura çok küçük ayrıca yorgunluk ve kilo kaybı başka nedenlerden de olabilir eşimde kilo kaybı olmadı mesela yani bu belirtilere takılıp kalmayın ama içinizin rahat etmesi açısından tekrar ultrason çektirebilirsiniz.
Size de çok geçmiş olsun.

Gittiğim doktorlar pek bişey söylemedi açıkçası ben de ultrasondan pek anlayamadım ama ağrılarım geçmiyor o yüzden internetten biraz araştırma yaptım lenflerle alakalı bi çok sebebi olabileceğini öğrendim ama benim dişle alakalı ya da bana doktorun dediği gibi midemle alakalı ya da lenfleri etkileyecek bi sorunum olmadığı için korktum açıkçası. Doktor midemle alakalı olduğunu söyleyip mide ilacı verdi ama midemde bi sorun olmadığı için ilaçlar rahatsız etti o yüzden bırakmak zorunda kaldım. Ultrasonla alakalı yorumlarınız için teşekkürler.

Gittiğim doktorlar pek bişey söylemedi açıkçası ben de ultrasondan pek anlayamadım ama ağrılarım geçmiyor o yüzden internetten biraz araştırma yaptım lenflerle alakalı bi çok sebebi olabileceğini öğrendim ama benim dişle alakalı ya da bana doktorun dediği gibi midemle alakalı ya da lenfleri etkileyecek bi sorunum olmadığı için korktum açıkçası. Doktor midemle alakalı olduğunu söyleyip mide ilacı verdi ama midemde bi sorun olmadığı için ilaçlar rahatsız etti o yüzden bırakmak zorunda kaldım. Ultrasonla alakalı yorumlarınız için teşekkürler.

Geçmiş olsun, peki doktorunuz mide asitinin lenflerinizi yaktığına dair kanı ve teşhisi nasıl koydu? Endoskopi olmadan olabiliyor mu mesela?

Abimde aşırı gece terlemesi olmuştu, 10 basamak merdiven çıksa yoruluyordu.
Sigara içiyor musunuz hiçbir enfeksiyon olmasa da bu da lenflerin büyümesine sebep olabiliyor.

X