Premature Bebekler Kronolojik 11 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabiliyordu?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

gxuxgxux

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2008
122
4
" ylmznrmn " arkadaşım ve diğer arkadaşlarım kronolojik 11 aylık,düzeltilmiş 8 aylıkken bebeğiniz neler yapabiliyordu?

ylmznrmn,cnm seninle bayadır konuşamadık.ben aslında hep bakıyorum topiklere ama bi türlü yazmaya fırsatım olmadı.seninle ikimizin bebekleri aynıydı.26 haftalıklar.benim bebeğimin geçmişini okumuşsundur heralde daha önce.şimdi merak ediom bebeğimle yaşıt olan bi bebek neler yapabiliyo.benim bebeğim bu hareketleri yapabiliyomu?kaç kilo boyu ne kadar fln.

canım evet aynı kaderi paylaşıyoruz, uzun zamandırda konuşamıyoruz, oğlum şuan 7 kilo civarında, boyuda 65 cm, şuan ayaklarını basıyor yere ama tutmam gerekiyor, destekli oturuyor, kendi etrafında dönebiliyor, gitmek istediği yerlere sürünerek gidiyor emeklemiye çalışıyor ama sadece popoyu kaldırıyor başı indiriyor veya tam tersi, acıkınca memme diye ağlıyor odada yalnız kalınca anneye benzer bi sesle sesleniyor, kahkaha ile gülüyor, yabancı insanları kesinlikle ayırıyor, bir süre onlara hiç yaklaşmıyor artı yüzlerine bile bakmıyor, aklıma geldikçe yazarım canım seninkinide merak ediyorum, bu aralar nöroloji kontrolü var, cuma günüde doğduğu hastaneye gelişimsel pediatriye gideceğiz, orada ayına göre yapması gerekenler, takip ediyorlar bakalım onlar nasıl bulacaklar, nasip olurda bildiririm,

ismiyle seslendiğimizde hemen dönüp bakıyor, sabahları uyandığında çarşafındaki hayvancık resimlerle oynuyor, bize sesleniyor, biz ona seslendiğimiz hemen hareketlenip beşiğin kenarlarına vurup sesler çıkarıyor vs

benim kızımda düzeltilmiş 8,5 aylık. ylmznrmn arkadasın bebeğinin yaptıklarının aynısını benim kızım da yapıyor. okuyunca benim cadı aklıma geldi güldüm. kızım birde elinden oyuncağını ya da yiyeceğini alınca aşırı sinirleniyor. resmen ortalığı yıkıyor. ellerinden tutunca adım atıyor. koltukta tutunarak ayakta durabiliyor. ayakta durmayı cok sevdiği için bi türlü desteksiz oturmayı beceremedi .tek sorunumuz

benim kızımda düzeltilmiş 8,5 aylık. ylmznrmn arkadasın bebeğinin yaptıklarının aynısını benim kızım da yapıyor. okuyunca benim cadı aklıma geldi güldüm. kızım birde elinden oyuncağını ya da yiyeceğini alınca aşırı sinirleniyor. resmen ortalığı yıkıyor. ellerinden tutunca adım atıyor. koltukta tutunarak ayakta durabiliyor. ayakta durmayı cok sevdiği için bi türlü desteksiz oturmayı beceremedi .tek sorunumuz

sizinle geçen yıl bebeğin haftasına göre uyumu ve gerilikler hakkında bir konuda yazışıyorduk, ikimizde erken doğum yaptık ama çok şükür evlatlarımızı rabbim bizlere bağışladı

canım evet aynı kaderi paylaşıyoruz, uzun zamandırda konuşamıyoruz, oğlum şuan 7 kilo civarında, boyuda 65 cm, şuan ayaklarını basıyor yere ama tutmam gerekiyor, destekli oturuyor, kendi etrafında dönebiliyor, gitmek istediği yerlere sürünerek gidiyor emeklemiye çalışıyor ama sadece popoyu kaldırıyor başı indiriyor veya tam tersi, acıkınca memme diye ağlıyor odada yalnız kalınca anneye benzer bi sesle sesleniyor, kahkaha ile gülüyor, yabancı insanları kesinlikle ayırıyor, bir süre onlara hiç yaklaşmıyor artı yüzlerine bile bakmıyor, aklıma geldikçe yazarım canım seninkinide merak ediyorum, bu aralar nöroloji kontrolü var, cuma günüde doğduğu hastaneye gelişimsel pediatriye gideceğiz, orada ayına göre yapması gerekenler, takip ediyorlar bakalım onlar nasıl bulacaklar, nasip olurda bildiririm,

cnm,benim yaramaz da aynı senin yaramazın yaptıklarını yapıyor :) benimki daha emekleyemiyor ama sürtünerek yerdeki bişeye ulaşabiliyor.yavaş yavaş da desteksiz oturmaya başlıyor.ama biyere tutunarak ayakta duramıyor daha.de-de,an-ne ye benzer heceler çıkarıyor falan.sen hangi hastanede doğum yapmıştın cnm.benim doğum yaptğım hastanede gelişimsel pediatri yok ve ben daha hiç gelişim testi yaptırmadım miniğime.seni dr. mu yönlendirdi yoksa sen kendinmi bu bölüme gitmeyi gerek gördün.ben de bu ay kontrole gidince bi sorim bakalım dr.umuza.

cnm bi de ben ismini söyleyince bakmıyo diye baya endişeleniyordum.artk bakıyo.ama eğer ilgisiini başka bişey çektiyse ya da o sırada gözü tv deyse imkanı yok ne kadar seslensen de ismiyle bakmıyor.:KK43:

cnm bi de ben ismini söyleyince bakmıyo diye baya endişeleniyordum.artk bakıyo.ama eğer ilgisiini başka bişey çektiyse ya da o sırada gözü tv deyse imkanı yok ne kadar seslensen de ismiyle bakmıyor.:KK43:

canım bişe odaklandıkları zaman zaten mümkün deil bakmazlar. yani seni tınlamıyorum sende kimsin havaları var . benim kızım da öyle. bende bişeye odaklandıysa bakmıosa değişik sesler çıkarıyorum. o zaman yandan yandan gülüp sonra bakıyor. mesela ıslık çalıyorum, şiiiiiii susssssssssss gibi. değişik sesler hemen ilgisini çekio sırıtıo sıpalar

canım bişe odaklandıkları zaman zaten mümkün deil bakmazlar. yani seni tınlamıyorum sende kimsin havaları var . benim kızım da öyle. bende bişeye odaklandıysa bakmıosa değişik sesler çıkarıyorum. o zaman yandan yandan gülüp sonra bakıyor. mesela ıslık çalıyorum, şiiiiiii susssssssssss gibi. değişik sesler hemen ilgisini çekio sırıtıo sıpalar

arkadaşlar genelde bebeklerimizin gelişimleri aynı, bizimkide eğer biraz ilgilenme hemen arkasını dönüp yatıyor senden tarafa hiç bakmıyor, biraz şaklabanlık yaptıktan sonra gülmeye başlıyor, ,
gügü cüm ben ankara zekai tahir burak hastanesinde doğum yaptım, gelişimsel pediatri orada var küvezde kalan hastalarını muhakkak orda da takip ediyorlar, doktor zaten yönlendiriyorlar, nöroloji doktorumuzda oraya gitmemizi öneriyor

arkadaşlar genelde bebeklerimizin gelişimleri aynı, bizimkide eğer biraz ilgilenme hemen arkasını dönüp yatıyor senden tarafa hiç bakmıyor, biraz şaklabanlık yaptıktan sonra gülmeye başlıyor, ,
gügü cüm ben ankara zekai tahir burak hastanesinde doğum yaptım, gelişimsel pediatri orada var küvezde kalan hastalarını muhakkak orda da takip ediyorlar, doktor zaten yönlendiriyorlar, nöroloji doktorumuzda oraya gitmemizi öneriyor

cuma günü sonuçlarınız inşallah çooooookkk iyi çıkar.bizde dört gözle beklicez çünkü zaten bebişlerimiz aşağı yukaı aynı şeyleri yapıolar .bizimkilerle ilgili de bi fikir edinmiş oluruz böylece :)

kızlar kızım nesnelere cok güzel uzanıyo alıyo, ufacık bir üzüm tanesini bile alabiliyor elimden. gecen gün sinek konmuş eline onu inceliyordu. :)) ama elinde bir cismi ağzına götürürken tam denk getiremiyor. oyuncaklarını cok güzel götürüyor ama örneğin havuç varsa ucunu tam denk getiremiyor. çok sinirleniyor o zaman da. bas bas bağırıyor niye yiyemedim diye. sizinkilerde böylemi

bir de kızlar bebekleriniz doğduğunda baş çevreleri kaç cm di, şimdi kaç cm yazabilirmisiniz. benim kızımın doğduğunda 26,5-27 cm di. şimdi 40,5 cm. yaşına göre en alt sınırın 1 cm altında. mr ve genetik testleri yapıldı. çok şükür temiz çıktı. doğumda küçük doğduğu için sanırım küçük gidiyor. bu zamana kadar gelişim iyi deniyor ama yaşına vurunca az tabiki

canım oğlumda uzandığı nesneleri alıp ağzına götürebiliyor, baş çevresi doğduğunda 23 cm idi, az önce ölçtüm 43 cm çıktı, botuda 65 cm, sınırlara hiç bakmadım bir bakayım

canım erkek bebek baş çevresine bakacaksın. ben baktım. senin ki de en alt sınırda. demekki prematürelerde küçüklük normal. baya rahatladım. saol canım. peki sanırım 26 haftalık doğdu. doğduğunda haftasıyla uyumlumuydu. benimkinde gelişme geriliği vardı. 33 haftalık doğdu ama 29 hafta boyutlarındaydı, 1500 gr dı

canım haftası ile uyumlu değildi, 23 - 24 haftada iidi, gelişim geriliği vardı yani,prametürelerde zaten küçük olma durumu olur dedi dr, birde gebelik haftası ve gelişiminin göründüğü hafta farlı ise gelişim daha yavaş, hafta ile uyumlu ise normali yakalama daha çabuk olurmuş

bir de kızlar bebekleriniz doğduğunda baş çevreleri kaç cm di, şimdi kaç cm yazabilirmisiniz. benim kızımın doğduğunda 26,5-27 cm di. şimdi 40,5 cm. yaşına göre en alt sınırın 1 cm altında. mr ve genetik testleri yapıldı. çok şükür temiz çıktı. doğumda küçük doğduğu için sanırım küçük gidiyor. bu zamana kadar gelişim iyi deniyor ama yaşına vurunca az tabiki

sidelyacım,mr. ne kadarlıkken çektirdin?bi de anestezili mi çektirdiniz?

X