Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreşten Sık Sık Hasta Olan Çocuğunu Benim Gibi Alan Var mı ?

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

ZeytinKek

Guru
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2008
3.183
1.093
merhabalar . oğlum 3 aydır kreşe gidiyordu.

mart ta 3 yaşını dolduracak. kış geldiğinden beri o kadar sık hasta oldu ki

kreşten almak zorunda kaldım. kreşte bütün çocuklar hasta oluyor.

ev hanımı olduğum için kış dönemi evde kalmasını tercih ettim.

Benim gibi davranan arkadaşlar var mı merak ettim..

yaz dönemi tekrar göndereceğim....

benım kızımda 22 aylık 3 aydır krese oyun grubuna gidiyorduk kızım cok hareketlı ve ben bu 3 aylık donemde cok rahat ettım. Ama 18 aya kadar hıc dogru duzgun hasta olmayan bogazı dahı sısmeyen kızım hastalıktan bı turlu kurtulamadı. En son bronsıt olunca bıraktık kresı. Cok uzuldum aslında cunku yıne bana cınnet gecırtıo evde. Ama onemlı olan saglıklı olması. Nısanda tekrar baslıycaz bende calısmıyorum zorakı ev hanımıyim:):KK1:

canım ben çalışıyorum inan çalışmasam aynı senin gibi yapardım 2 aydır sürekli gecmeyen bi öksürük söz konusu 2haftadır rapor alıyorum sırf iyileşsin diye bakalım pazartesi mecbue göndercem carem yok imşallah bu sefer bulaşmadan gelir allah hepimizin kuzucuklarını korusun

evet benim oğluma da doktor bronşit başlangıcı dediğinde çok korktum

o sebepten almak zorunda kaldım bende nisan ya da mayıs gibi

tekrar göndereceğim. seneye de anaokuluna tam gün göndermek niyetindeyim.

bakalm nasıl olacak... önemli olan çocukların sağlığı

ama çalışan anneler için daha da zor değil mi..

almak isteseler bile alamazlar sürekli izne de ayrılamazlar Allah kolaylık versin..

oğlum 3 yaşında, ben evdeyim.
daha önce kreş ya da benzeri bir yere gitmedi.bu sene ısrarla götürmedim ve önümüzdeki sene de gitmeyecek.bana göre çocukların toplu halde olması sağlık açısından iyi değil.her türlü hastalığı birbirlerine bulaştırıyorlar malesef.ablamın çocuklardan biri okulda biri anaokulunda.sürekli hastalar ve evdeki minik bebeğe de bu hastalıkları taşıyorlar.onların içtiği ilacı antibiyotiği ben hayatım boyunca içmemişimdir o derece yani.
biz tabii bu şartlarda daha korumalı bir hayat yaşıyoruz.hiç hasta olmuyormuyuz, hayır tabii ki hasta oluyoruz ama çok daha az ve çok hafif geçiriyoruz.ilaç kullanmamıza bile gerek kalmıyor.dolayısıyla oğlum ilaç kullanmadan bu yaşa geldi diyebilirim.
doktorumuzun da desteklediği bir durum.kreşe vermeyin diyor.
tabii ki mecbur olanlar göndericek ama imkanınız varsa en azından evde bakıcı tutulması en uygunu.
kreşin iyi yanları çok, özellikle meb e bağlı kreşler tercih edilmeli.çocuklar tabii ki sosyal aktivitelere katılıyorlar arkadaşlık kuruyorlar oyunlar oynuyorlar ama şu an oğlum çok küçük ve sağlığı çok önemli benim için:KK50:arkadaş oyun ihtiyaçlarımızı kapalı oyun parklarında gidermeye çalışıyoruz.bilmiyorum artık inşallah doğru yapıyorumdur.

merhabalar . oğlum 3 aydır kreşe gidiyordu.

mart ta 3 yaşını dolduracak. kış geldiğinden beri o kadar sık hasta oldu ki

kreşten almak zorunda kaldım. kreşte bütün çocuklar hasta oluyor.

ev hanımı olduğum için kış dönemi evde kalmasını tercih ettim.

Benim gibi davranan arkadaşlar var mı merak ettim..

yaz dönemi tekrar göndereceğim....

merhaba canım bir anaokulu öğretmeni ve anne olarak küçük yaştaki çocukların kreşe gitmelerine açıkcası üzülüyorum. eğer evede bakma imkanınız varsa çok iyi ama çalışan anne için mecburen göndermek zorunda. ev ortamlarında fazla mikropla karşı karşıya kalmayan çocuk, böyle bir ortama girdiği zaman zaten bağışıklık sistemi gelişmediği için büyük sorunlarla karşılaşıyor.

AŞAĞIDAKİ NOKTALARA DİKKAT EDERSENİZ BAZI HASTALIK SEBEPLERİNİ ORTADAN KALDIRABİLİRSİNİZ.​

1 . öncelikle sınıfta kaç öğrenci var ? normalde en fazla 10 çocuğa 1 öğretmen 1 yardımcı personel olması gerekir.
2 . sınıf belli aralıklarla ( çocuklar oyun odasında veya yemek yerken) yani sınıf boşken havalandırılıyormu?
3 . çocukların su bardakların temizliğine dikkat ediliyormu? yani sınıf içinde herçocuğun su bardağı yada suluğu olur. çok çabuk susadıkları için. birbirlerinin sularından içebiliyorlar oyun amaçlı. dikkat edilmesi gerekir.
4. oyuncakları ağızlarına sokabiliyorlar. artık büyüdüklerini sanıyoruz ama durum böyle ara ara ağızlarına bişleri sokmayı severler. ( ya ellerini oyuncaklarını kızlar saçlarını ) oyuncakların haftalık olarak yıkanıp temizlenmesi gereklidir.
5. el temizliğine dikkat edilmesi gerekli. tuvalete gittiklerinde yanlarında yardımcı personel oluyormu yani tek başına mı gidiyor yaksa kontrollü mü? çünkü çocuklar ellerini yıkamayı unutuyorlar yada tam tersi suyla oyun oynayıp üstlerini ıslatıyorlar. buda bir hastalık sebebi.
6. kreşlerde bulunan halılarda büyük sorun tam bir mikrop yuvası periodik olarak temizlenmesi gerekir. aslında halı olmaması daha iyi ama çocuklar küçük olduklarından evcilik köşelerinde yada blok köşelerinde halıya ihtiyaç duyarlar.
7. aslında en önemlisi hasta çocuğun kreşe gönderilmemesi bazı kreşlerin böyle kuralları var. ama çocuk malesef ateşlenene kadar kuluçka döneminde bütün çocuklara bu yollarla mikropları dağıtıyor. öğretmenin iyibir gözlemci olması gerekir.
8. eğer çocukların uyku saatleri varsa çocuklar uykudan uyandıklarında terli olabiliyorlar. üstlerinin değiştirilmesi gerekir. bu durumda öğretmenine çok iş düşüyor. yada annenin ter bezi edinip sırtına konula bilir. çünkü çocuğu soyduğunuz ortamda önemli eğer soğuksa bu arada çocuk üşür. ani ısı değişimide hastalık sebeplerinden biri.

ne yazıkki yukarıda saydığım nedenler çözülmüş olsada hastalık bazı durumlarda engellenemiyor. çocuklar hep bir arada dört duvar arasında mikropları paylaşıyorlar.

çalışan annenin fazla seçeneği malsef yok. çocuğumuzu emanet etteğimiz yeri iyi seçelim ve onalarla sürekli iletişim halinde olalım. yukarıda anlattığım kurallara dikkat etmeleri çok önemli. siz gerekli yerlerde uyarılarda bulunun. çocuklarımız bizim herşeyimiz. :emir_bebek:

Benim kızım kreşinde 4.ayına gececek.Geçmeyen hastalığı diye bir durumumuz yok.Kaldıki geçen sene hep evde olduğu halde zatürre başlangıcı geçirmişliğimiz bile mevcut.
Kreşde hasta olan çocuklar var mı onu bile bilmiyorum Alyanın sadece burun akıntısı var mesela.O da kaloriferli mekanın bir getirisi bize.

merhaba canım bir anaokulu öğretmeni ve anne olarak küçük yaştaki çocukların kreşe gitmelerine açıkcası üzülüyorum. eğer evede bakma imkanınız varsa çok iyi ama çalışan anne için mecburen göndermek zorunda. ev ortamlarında fazla mikropla karşı karşıya kalmayan çocuk, böyle bir ortama girdiği zaman zaten bağışıklık sistemi gelişmediği için büyük sorunlarla karşılaşıyor.

AŞAĞIDAKİ NOKTALARA DİKKAT EDERSENİZ BAZI HASTALIK SEBEPLERİNİ ORTADAN KALDIRABİLİRSİNİZ.​

1 . öncelikle sınıfta kaç öğrenci var ? normalde en fazla 10 çocuğa 1 öğretmen 1 yardımcı personel olması gerekir.
2 . sınıf belli aralıklarla ( çocuklar oyun odasında veya yemek yerken) yani sınıf boşken havalandırılıyormu?
3 . çocukların su bardakların temizliğine dikkat ediliyormu? yani sınıf içinde herçocuğun su bardağı yada suluğu olur. çok çabuk susadıkları için. birbirlerinin sularından içebiliyorlar oyun amaçlı. dikkat edilmesi gerekir.
4. oyuncakları ağızlarına sokabiliyorlar. artık büyüdüklerini sanıyoruz ama durum böyle ara ara ağızlarına bişleri sokmayı severler. ( ya ellerini oyuncaklarını kızlar saçlarını ) oyuncakların haftalık olarak yıkanıp temizlenmesi gereklidir.
5. el temizliğine dikkat edilmesi gerekli. tuvalete gittiklerinde yanlarında yardımcı personel oluyormu yani tek başına mı gidiyor yaksa kontrollü mü? çünkü çocuklar ellerini yıkamayı unutuyorlar yada tam tersi suyla oyun oynayıp üstlerini ıslatıyorlar. buda bir hastalık sebebi.
6. kreşlerde bulunan halılarda büyük sorun tam bir mikrop yuvası periodik olarak temizlenmesi gerekir. aslında halı olmaması daha iyi ama çocuklar küçük olduklarından evcilik köşelerinde yada blok köşelerinde halıya ihtiyaç duyarlar.
7. aslında en önemlisi hasta çocuğun kreşe gönderilmemesi bazı kreşlerin böyle kuralları var. ama çocuk malesef ateşlenene kadar kuluçka döneminde bütün çocuklara bu yollarla mikropları dağıtıyor. öğretmenin iyibir gözlemci olması gerekir.
8. eğer çocukların uyku saatleri varsa çocuklar uykudan uyandıklarında terli olabiliyorlar. üstlerinin değiştirilmesi gerekir. bu durumda öğretmenine çok iş düşüyor. yada annenin ter bezi edinip sırtına konula bilir. çünkü çocuğu soyduğunuz ortamda önemli eğer soğuksa bu arada çocuk üşür. ani ısı değişimide hastalık sebeplerinden biri.

ne yazıkki yukarıda saydığım nedenler çözülmüş olsada hastalık bazı durumlarda engellenemiyor. çocuklar hep bir arada dört duvar arasında mikropları paylaşıyorlar.

çalışan annenin fazla seçeneği malsef yok. çocuğumuzu emanet etteğimiz yeri iyi seçelim ve onalarla sürekli iletişim halinde olalım. yukarıda anlattığım kurallara dikkat etmeleri çok önemli. siz gerekli yerlerde uyarılarda bulunun. çocuklarımız bizim herşeyimiz. :emir_bebek:

bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

bende senin gibiym . üst üste o kadar çok antibiyotik içtiki,artık antibiyotik bile çare olmuyordu.
3 haftadır kayınvalidemler memleketten geldi, onlar bakıyolar. maşallah gayet güzel toparladı sonrasında da annemi çağıracam. en azından şöyle soğuk havalar geçinceye kadar...

peki arkadaşlar şimdi hasta olmasın diye kreşe göndermiyorsunuz da ilkokula başladığı zaman ne yapacaksınız?o zaman da göndermeyecekmisiniz?çocuklar hasta olacakki vucut mikroplarla tanışıp savunma mekanızması geliştirebilsin.benim oğlum 3,5 yaşında yarım gün gidiyor kreşe.geçen yılda oyun grubuna gidiyordu.geçen yıl daha küçük olduğu halde pek hasta olmadı.ama bu yıl çok hasta oluyor.ve etrafımdaki diğer çocuklarında hep hasta olduğunu görüyorum.bende bu kış doğru dürüst soğuk olmadığı ve kar yağmadığı için mikroplar ölmüyor.hastalıklarda sürekli tekrar ediyor.

evet ya kızlar ne olacak böyle. göndersek olmuyor göndermesek olmuyor. bende cok düşünceliyim bu konuda. ne yapcam bilmıyorum. 1 yasında kızım var. yazın işe başlamayı düşünüyorum. nasıl olcak onuda bılmıyorum. kreşler öyle böyle dıyorlar. bakıcıyada güven olmuyor. kaynanamda gelmez bakmaya. annede yok cok üzülüyorum cokk

Benim oğlum da üç buçuk yaşında ve 4 aydır kreşe gidiyor bizde aynı durumdayız hastalıktan kurtulamıyoruz bi türlü uyurken bile az önce öksürüğünü duydum . Benim durumum daha zor üç aylık bi oğlum daha var ne kadar korumaya çalışsakda olmuyo bulaşıyo kardeşine . Kreşten alamıyorum çünkü çalışan bi anneyim doğum iznim bir ay sonra bitiyo ve babanne -ananne sırasıyla bakacaklar bebeğe ikisine birden bakamazlar çok dertliyim bu konuda çokkk..

walla ben de egemiz arkadaşıma katılıyorum. hasta ola ola büyüyor çocuklar. biraz bizim bilinçli olmamız lazım. biraz ağır geçen gribe işgüzar doktorların hemen bronşit bronşiolit zatürre gibi korkutucu hastalıklarla korkutmalarına da izin vermeyelim. benim kızım 2,5 yaşında şu ana kadar hiç antibiyotik kullanmadı. çok ateşlendi diye paniklemedim öksürüyor diye korkmadım sinirkenmedim. hepimiz grip oluyoruz en basit girp bile 7 gün sürüyor ilaç alsak bile. bu çocuklar evde bakılan çocuklar olduğu için mikroplarla karşılaşmıyorlar. okula kreşe gittiklerinde de böyel hastalanıyorlar. ilkokulda ne yapacağız. derslerden kalsın mı diyeceğiz göndermeyecek miyiz? bilinçli olmalıyız. artık anaokulu zorunluluğuda var üstelik. kreşe anaokuluna giden çocukların ilk 2 senesi böyle geçiyor. ayrıca ben anaokulu öğretmeni arkadaşımızın dediklerine hayretle baktım. okullardaki düzen için iyi şeyker yazmış ama imkan varsa evde bakın demek hatalı bence. kreşe anaokuluna giden çocuklarla gitmeyen çocuklar hiç bir şekilde aynı olmuyor. öğretmenin verdiği eğitimleri gösterdiği oyunları hangimiz evde verebiliriz? herkese eşiyle çocuğuyla sağlık dolu günler diliyorum.

tamam da arkadaşım kreşlerin eğitici yönleri çokk biliyoruz ama kreşlerede ne derece güvenebiliriz. temizlik olsun, yemek olsun, hijyen olsun yeterınce özen gösterıyorlarmı. okula başlayan cocuklarımız büyümüş oluyorlar. biraz daha bilinçli oluyorlar. ne yapmaları gerektiğini az cok biliyorlar. hastalığa yakalana yakalana bağışıklık sistemi düzelir demek yanlış bence. onlar daha cok küçük ve iyi bakılmalılar. yani ben diyorumki kreşlerde yeteri kadar temizlik konusuna özen GÖSTERİLMİYOR ve de hasta oluyorlar.

walla ben de egemiz arkadaşıma katılıyorum. hasta ola ola büyüyor çocuklar. biraz bizim bilinçli olmamız lazım. biraz ağır geçen gribe işgüzar doktorların hemen bronşit bronşiolit zatürre gibi korkutucu hastalıklarla korkutmalarına da izin vermeyelim. benim kızım 2,5 yaşında şu ana kadar hiç antibiyotik kullanmadı. çok ateşlendi diye paniklemedim öksürüyor diye korkmadım sinirkenmedim. hepimiz grip oluyoruz en basit girp bile 7 gün sürüyor ilaç alsak bile. bu çocuklar evde bakılan çocuklar olduğu için mikroplarla karşılaşmıyorlar. okula kreşe gittiklerinde de böyel hastalanıyorlar. ilkokulda ne yapacağız. derslerden kalsın mı diyeceğiz göndermeyecek miyiz? bilinçli olmalıyız. artık anaokulu zorunluluğuda var üstelik. kreşe anaokuluna giden çocukların ilk 2 senesi böyle geçiyor. ayrıca ben anaokulu öğretmeni arkadaşımızın dediklerine hayretle baktım. okullardaki düzen için iyi şeyker yazmış ama imkan varsa evde bakın demek hatalı bence. kreşe anaokuluna giden çocuklarla gitmeyen çocuklar hiç bir şekilde aynı olmuyor. öğretmenin verdiği eğitimleri gösterdiği oyunları hangimiz evde verebiliriz? herkese eşiyle çocuğuyla sağlık dolu günler diliyorum.

canım senin dediklerinde tabii ki doğru.

çocuklar hasta ola ola bağışıklık sistemleri gelişiyor ama küçük olduğu için kıyamadım.

birde oğlum müthiş hareketli bir çocuk. sürekli koşturuyor.

terliyor her an üstü değiştirilmeyince hasta oluyor teri üzerinde kuruyor.

o yüzden baharda tekrar göndereceğim. ev hanımı olduğum için bu kararı almam zor olmadı.

Kreşe başlamayla birlikte mutlaka hastalık oluyor. Ama bu hastalığın boyutu önemli. Sürekli ateş, enfeksiyon durumu oluyorsa elbette doğru bir karar. Ama sadece öksürük, arada burun akıntısı vs oluyorsa almaya gerek yok. Bu yeni mikroplara alışma süreci. Ve olması da çok iyi. Ne kadar erken alışırlarsa o kadar iyi yani. Eğer alışmamış olursa İlkokul kabus olur emin olun. İlkokulda özel ilgi de yok. Aman terlemesin, aman üşümesin diyen öğretmenlerde...

Başlatıp almak çocuğu bocalatır ayrıca. Ya erken yaşta hiç başlatmayın yada ufak hastalıklar yüzünden almayın derim.

ben kızımda 2 yaşına girecek 4 aydır gidiyor bi türlü iyileştiremedik geceleride sürekli üstünü açıyor uyku tulumu giydiriyorum ama sanırım ondan iğne verdi doktor şurupla geçmez bronşit olmuş dedi çok üzüldüm sanırım alıcam kreşten ama bakıcı arıyorum zavallım benim akşam iğne yaptırırken bütn hastaneyi kaldırıcak kıyamam kuzucumaaaa

18. Aya kadar dogru duzgun burnu bile akmayan kızım 4 ay oyun grubuna gitti bu 4 ay surekli bogaz enfeksiyonu, geceleri kusana kadar oksurmeler, haftanın 2 gunu atesli.. Bıraktık degılde ara verdik dıyebılırız. Ev hanımıyım kızım tek cocuk. Sırf eglenmek sosyallermek icin gidiyorduk ustelik birlikte katılıyorduk derslere. Tam krese basladık evi tasidık mesafe arttı ama yinede bırakmadım. Haftanın 2 gunu taksiyle gidip geldim. Kres parası kadar taksi parası odedim. Kızım hasta olmasa yine ara vermezdik. Nisan basında baslayıp yazın falan devam edicez. Arkadaslar kusura bakmayın ama simdiden alıssın hastalıga mantıgına karsıyım ben. Calısan anneler baska carelerı yok mecburlar allah yardımcıları olsun ama cok zorunda olmadıkca benim gibi calısmayan anneler hasta olmasını onemsemeden goturmemeliler diye dusunuyorum. Malesef kıs ayları hastalık ayı of cok zor. Ama bu devirde erken yasta hatta ana sınıfı oncesinde baslamalı egitime. Krese ara verdik ama interaktif egitim setlerine uye oldum onlarla evde yapmaya calısıyoruz biseyler. Bi sure boyle idare edicez. Kresten de az cok fikir edindim. Su 3 ay evi kres yaptık:)

Benim oğlumda 5 aydır haftada 3 yarım gün gidiyor buna rağmen çok hastalanıyor. Bu sene burnu hiç kurumadı diyebilirim. Bir ara alacaktım kreşten nerdeyse. Burun akması bir şey değil öksürük ve ateş çok korkutuyor insanı, küçüklüğünde astım bronşit, boğmaca gibi hastalıklar geçirmiş biri olarak ödüm kopuyor akciğer hastalıklarından. Bende evdeyim ama oğlumun kreşe devam etmesi gerekiyor. İlk sene okula yada kreşe başlayan çocuklar çok hasta oluyor. Tüm dr lar aynı şeyi söylüyor, çok hastalanan çocuklar için dr unuza danışıp bağışıklığı güçlendiren bitkisel ilaçlar mevcut bunlardan kullanabilirsiniz. Biz bir şişe bitirdik o ara gerçekten seyrek hasta oldu. Ama epey zaman geçti biteli, şimdi yine hasta :KK43: ve her seferinde banada bulaştırıyor bu yıl mendil firmaları sayemizde zengin olmuştur :2:

Son düzenleme:
tamam da arkadaşım kreşlerin eğitici yönleri çokk biliyoruz ama kreşlerede ne derece güvenebiliriz. temizlik olsun, yemek olsun, hijyen olsun yeterınce özen gösterıyorlarmı. okula başlayan cocuklarımız büyümüş oluyorlar. biraz daha bilinçli oluyorlar. ne yapmaları gerektiğini az cok biliyorlar. hastalığa yakalana yakalana bağışıklık sistemi düzelir demek yanlış bence. onlar daha cok küçük ve iyi bakılmalılar. yani ben diyorumki kreşlerde yeteri kadar temizlik konusuna özen GÖSTERİLMİYOR ve de hasta oluyorlar.

Temizlik hijyen yemek yedirme konusunda bizler kadar özenli olamıyorlardır. Yemek listeleri beslenmelerine gayet uygun hazırlanıyor. Mesela çocuk bir çeşidi daha çok sever siz evde ona göre hazırlarsınız oralarda öyle değil. Ama eğiticilik yönünden evde en iyi bakıcıyı tutsanız bu kadar eğitici olmaz. Kendi yaşıtları ile sosyalleşerek öğreniyor, gelişiyor.

Bizler çocuğumuz hasta ise bir yere gitmeyiz, hasta çocuklarla bir araya getirmeyiz. Ama oralarda öyle değil, annesi çalışan çocuklar var ateşlenmedikleri, halsiz düşmedikleri sürece ailelere haber verilmiyor. Bırakacak kimsesi olmayan işinden izin alamayanlarda hasta hasta getirmek durumunda kalıyorlardır. Ciddi bulaşıcı hastalıkları olmadığı sürece çocuklar hep orada ve birbirlerine dokunuyorlar oynuyorlar haliyle mikropları da geçiyor. Sizin dediğiniz anlamda bir özen, itinanın olması pek mümkün değil.

Son düzenleme:
X