Kilolu olmaktan o kadar sıkıldım ki (tüp mide?)

Benim çok yakınım mide ameliyatı oldu. 100 kilonun üzerindeydi boyu da 155 civarıydı. İlk başta biraz zayıfladı. Tahminim 80 lere düştü. Ancak iki üç yıl içinde eskisinden daha kötü hale geldi. Tekrar kilo aldı. Onu görünce anladım ki ameliyat çözüm değil. Şimdi diyet yapıyor tekrar. Size tavsiyem aralıklı oruç ve düşük karbonhidratla beslenin. Karatay diyetini araştırın. Ben de yıllardır 75 80 arasında gidip geliyorum. Sadece ekmeği kesince bile rahat kilo veriyorum ekmeğe döndüğüm anda kiloları alıyorum
Kilonun tekrar alındığını bir arkadaşım daha söyledi. O da 130 dan 80 e düşüp 20 geri almış.

Daha önce dukan yaptım. Karatay da benzer prensiplere sahipti diye hatırlıyorum. Diyetten gerçekten gına geldi.

İyi hoş da, tüp mide hayatınıza ve kilonuza sihirli değnek etkisi yapmıyor. Yapılması gereken diyet spor gibi fedakarlıkları belki fazlasıyla yapacaksınız. Bu yoyo döngüsünden nasıl çıkacağınızı çözmek sizi daha mutlu edecek bence hayat boyu. Tüp mide de genişleyebilen bir şey çünkü. Sonrasında hayat boyu fit kalma sözü vermez yani. Önce o yeme psikolojisini çözmezseniz mideyi genişletir geri alırsınız 3-5 yılda kısacası. Ameliyat olduğunuz da yanınıza kalmış olur. Yine nefis mücadelesi yapmanız yine sağlıklı beslenmeniz gerekiyor.
Evet tabiiki farkındayım tamamen yeme anlayışımı değiştirmem gerektiğinin. Ama sanki buna ilk başta kilo vererek başlamak daha efektif olacakmıi, motivasyonumu arttıracakmış gibi geliyor. Yanılıyor da olabilirim tabii.

Kayınvalidem tüp mide oldu 25 kg verdi ama ondan sonra kilo vermesi durdu. İlk ay sıvı diyeti olduğu için biraz zorlandı. Şimdi de sürekli doymadığı için (mide almıyor) hiç halinin enerjisinin olmadığından yakınıyor. Çuval gibi yığılıyor köşeye. Ama o hareket etmez hiç. Onda sıfır irade vardı. O yüzden şimdi yiyemediği için mutsuz. Siz kararlı iseniz küçülen mideniz geri kilo alım olasılığını azaltır biraz. Tabi sonuçta esnek bir organ. Zorlayınca yine büyüyor.
Kesinlikle eski alışkanlıklara dönmek söz konusu olmamalı zaten. Ben biraz kilo verirsem, iradeyi de o motivasyonla sürdürürmüşüm gibi geliyor. Bakalım.

Ameliyattansa mide balonu olayını araştırdınız mı
Araştırdım. Midemde başka bir cisim olması fikri çok rahatsız edici geliyor. Bulantı problemi de çok oluyormuş. Tüp midede bulantı, iyi bir operasyon sonrası görülmüyormuş.

Geçmiş olsun Allah şifa versin. Psikolojik destek alsanız. Online vs değil ama Bire bir. Diyetisyen Bi yere kadar. psikolojik sorun nedeniyle olduğunu düşünüyorum.

Oğluma geçenlerde arkadaşı 'babamın midesi alındı, yemek yese kusuyor" demiş. Bu kız daha 7 yaşında, babasına üzülüyormuş... Ameliyatın kolay olacağını sanmıyorum. Endokrin doç Dr Seyfullah Kan diye bir hoca var. Onu ataşrırın. Şifanın nereden geleceği belli olmaz...
İki sene psikoterapi aldım. Bana bir faydası olduğunu düşünmüyorum o noktada. Bu konu çook eskiye dayanıyor. Ergenlik başlangıcına.

katılıyorum, kafasında yemeklerle ilişkisi düzelmedikten sonra iki üç yıla kilo almaya başlar, bir de ameliyat olduğuyla kalır.
94 kilo süper yüksek bir kilo değil. uğraşsanız verirsiniz.
yok yapamıyorum, yok diyet spor demeyin baştan bunlara önyargılı.
ayrıca ameliyattan sonra da sarkmamak için spor yapılması gerekli. neyse ne desem boş gibi geldi konu sahibine.
Önyargılı ya da yapamıyor değilim zaten. Dediğim gibi, defalarca diyet ve spor yaptım. Çok verim de aldım. Kilo verdim birçok kez. Hayatımın bir iki senesi 38 beden de gezdim. Sorun sürdürülebilirlik. Eğer hayatınız boyunca bu sorunu bir kez yaşadıysanız ya da hiç yaşamadıysanız, beni ve benim gibileri anlamanız mümkün değil maalesef.

Ben tüp mide ameliyatını biraz da estetik operasyonlara benzetiyorum. Öncesinde psikolojik olarak hazırlanmazsanız, sonrasında korumak ve geliştirmek için sağlıklı bir düzene geçmezseniz hiç bir anlamı kalmıyor ve boşa gidiyor tüm emekler acılar.

Gebeliklerim dışında hiç bir zaman kilolu bir insan olmadım, o yüzden ne hissettiğinizi tam olarak anlamam mümkün değil, sadece size en uygun yolu bulabilmenizi diliyorum. He bir de, buradan instagram hesabı önerebiliyor muyuz bilmiyorum ama eksikkalori diye bir hesap var. Bir göz atın derim.
Çok teşekkürler mesajınız için. Hiçbir zaman kilo sorunu çekmemenize çok sevindim. Umarım asla da çekmezsiniz. Benim de hayalim sağlıklı bir vücutla sağlıklı bir beslenme tarzına geçiş yapmak.

Ben hayati boyunca hep kilolu olan surekli kilo alip veren o kisiydim.. hatta en son kilo bile veremez olmustum.. en sinunda ucbucuk yil once gittim tüp mide ameliyati oldum.. olmadan once cok arastirdim bu konuda en en en onemlisi doktor . İyi ki olmusum bir an bile pisman olmadim.. spora üşenen ben gymlerden cikmaz oldum neden? Cunku onceden spor yapsamda sonuc alamiyordum istedigim sonucu alamayinca sureklilik olmuyordu.. ama simdi oyle mi iki gun spora agirlik versem karin kaslarim belli oluyor♥️ ustelik şunu belirteyim yirmi gun önce dogum yaptim ve hamileligimde hic kilo almadim ustune zayifladim simdi 38 bedenim eminim bi kac aya 36 ya duserim malum yeni dogum yaptim.. sonuc olarak keske daha once olsaydim bu ameliyati..
İşte birebir ameliyat olmuş ve benim dertlerimden muzdarip birisinden bir yorum. Çok teşekkürler paylaştığınız için. İçimden bir ses bana da aynısı olacak diyor. Süreciniz nasıldı, kaç kg yle girdiniz vs anlatmak isterseniz bilmeyi çok isterim.

Ben de hayatı boyunca kilo sorunu olmayan biriyken,hormon sorunları,kortizon tedavisi falan derken 10 yıl içinde 45 kilo kadar aldım.giyinmeyi,bakımlı olmayı severken hiçbirşey olmayıp,yakışmayınca,ne yaparsam yapayım kilo veremeyince psikolojik olarak çöktüm.bundan 4 yıl önce son çare olarak gördüğüm ameliyata girdim..doktorunuz bu konuda uzmansa ameliyat çok kolay,25 dakika süren ,3 delikle yapılan,diren takılmadan,ertesi gün taburcu edilen bi ameliyat oldu benimki..ilk 1 ay dikişlerin iyileşmesi için protein tozuyla beslendim,bu biraz zorladı,çünkü alışkanlık var ve herşey yemek istiyorsun.1 hafta sonunda sabah akşam sadece birer saat yürüdüm,başka bi spor yapmadım.collegen ve vitamin takviyesi,bol etsuyu çorba içtim ve hiç sarkmadım.10 ayda 45 kiloyu verdim…kendim için yaptığım en iyi şey oldu.eski halime döndüm,istediğimi giyebiliyorum çok mutluyum ve asla 1 gün bile pişman olmadım…herşeyden yiyebililyorum ama az ,fazlasını mide almıyo,cola gibi zararlı bi çok şey hayatımdan çıktı..kilomu sürekli takip ediyorum +2/-2 oynayabiliyo ,artı görürsem hemen dikjat ediyorum,bu saatten sonra kilo almaktan deli gibi korkuyorum o yüzden dengeli besleniyorum..kendime bakınca,istediğini giyebilince resmen gençleştim ve bu beni motive ediyor
Çok teşekkürler yine birebir deneyim yaşayan birisinin yorumu çok değerli benim için. Umarım benim için de aynısı olur.

spor diyet denedınmı ? belkide yeterince hırslı değilsin degerlerine baktırdınmı? hormonların ne alemde ? tüp mide son tercıhın olsun vitamınsız kalıyorsun saçlar dökülüyor yemek kuş kadar yiyorsun ama oturuyor midene ya yemek yemek işkence oluyor etrafımda kım varsa dertli bu konudan bence doğal yöntemlerle dene lütfen
Hormonlarımda hiç problem yok. Kilo da veriyorum zaten. Verememek gibi bir sorunum yok. 63 ü bile gördüm daha önce. Sorun tekrar yemeye geri dönmek.

doğru diyyetisyene gittiğinize emin misiniz. yani liste verdim hadi git 15 gün sonra gel diyene değilde sizin yanınızda duran beraber çabe sarfeden birini bulsanız bende çok uzun zaman bir kaç diyetisyene gidip başarısız oldum. şu an gittiğim diyetisyenle 92 kilodan 75 e düştüm hala devam ediyorum.
Diyetisyenlerin temeli aynı diye düşünüyorum açıkçası biraz. Şimdiye kadar 6 7 tane farklı diyetisyenim olmuştur. :KK70:

Konuşun :) ya ben aslında aşırı yemeye düşkün değilim. Ama usengecim. Hani şu hazır diyet seyelri var ya. Onlar pahalı olmasa onlarla kendimi sinirlayabilirim. Ama kendime hazırlamak çok zor geliyor. Kolay yemeklerin hepsi de diyete aykırı. Nasıl yaptınız. Spor zaten usengeclikten hepten kaldı. Kansizim, B12 düşük. O yüzden hepten saldım.
Konu sahibinin konusunu sabote etmiş gibi olmayayım ama bu ara ben de hepten kilo aldım. Bana da sevk olur belki

2.sayfada yazmıştım okuyabilirsiniz:)

Sizi anlıyorum ben de sizin gibiyim. Boy ve kilomuz benziyor. Ben de alıp alıp veriyorum. Mide balonu taktirdim pek işe yaramadı. Ameliyatı da düşündüm ama önce cidden yaşam tarzımı değiştirip midemi küçültmeye calisicam. Ben bunun bir tür bağımlılık oldugunu dusunuyorum. Ameliyat işe yarayabilir uzun vadede tabi ama benim için şu an cidden zor bir şey o yüzden şu an istemiyorum. Kiloyu veriyorsunuz zaten verebiliyorsunuz siz de benim gibi. Sorun geri almak. O koruma süreci zaten hep olacak mide ameliyatından sonra da gerekecek. Diyetten bikmaniz da çok normal evet. Ama bence uzun vadeli düşünüp taşınıp bu işe girişin bütün alternatifleri değerlendirin.

Evet doktorla görüşeceğim. Sporu da çok denedim düzenli yapmayı. Hatta iki üç sene kadar her hafta gym e gidiyordum.
Ama o kadar nefret ediyorum ki özellikle ağır hissederken spor yapmaktan. Olmuyor yani defalarca başarı —> başarısızlık şeklinde gidiyor.
obez degılım ama bende kıloluyum . Sızın dedıgınız gıbı hıc devamlılık olmuyor .
Ikı uc sene once bı antıdepresan kullanmıstım ıyı gelmıstı enerjı verdı ıstahımı kestı ,spor yaptım 13 kılo verdım ama bır ay sonra oda fıss

Ben panık atak hastasıyım ,anksıyetem var amelıyat olamam ama olanlara cok ımrenıyorum
Cokta guzel oluyorlar
Bendede o cesaret olsun ısterdım
Ben mantıklı buluyorum
Instada takıp ettgıım bırısı var bıkac ayda cok zayıfladı
6 ay oldu galıba 80 kusurden 50 oldu

Ay hadi İnşallah yakında düğün nişan var düzgün giymem lazım en çok sağlık için istiyorum artık o kadar yorgun hissediyorum ki aç kalınca şimdiden elim ayagim titriyor
şekerden kaynaklanıyor inüsilin direnciniz var paketli gidaları şekerli şeyleri 15 gün kesin vücudun şeker istemiyor sonrasında

Hormonlarımda hiç problem yok. Kilo da veriyorum zaten. Verememek gibi bir sorunum yok. 63 ü bile gördüm daha önce. Sorun tekrar yemeye geri dönmek.
dikkat edeceksin benden 85ten 52 ye düştüm sonrada almadım ben sevmiyor muyum yemek yemeyi sanıyorsun :KK70: çok seviyorum ama yanı aynadaki gördüğüm kadınla mutlu olmam lazım dimi ?

Bu hayatta o kadar güzel yemekler varken o guzelim cipsleri baharatlı yoğurda bağıra batira yemeyen ne bileyim o güzel sıcak sufleyi sadece bir kaşık alıp bırakabilen kişileri takdir ediyorum off anlatırken bile ağzım sulandı 😭😭
Biz de yiyoruz sadece üst üste değil . Tatlıyı öğle öğünü harici yemiyorum . haftada 3 yediğimde bile bu şekilde kilo yapmıyor. Sufle çok severim ben de yerim . Yediğim gün Akşam ağır şeyler yemeyince , akşam sebze protein ağırlıklı yemek yerim kilo olmaz mesela. Meyve yemem tatlı yediğim gün. Sarma dolma aşırı severim ancak porsiyona dikkat ederim. Bir seferde çok yemeyip 2-3 güne bölüyorum yiyeceğim miktarı :) yiyor ama kilo almıyor bir efsane . Aldığı verdiği kalori belli çünkü illaki yiyen alır ( istisna bir hastalığı yok sağlıklı biriyse eğer )

X