İstanbul'da Yaşayan veya İstanbul'u iyi bilen arkadaşlarım bir bakar mısınız rica etsem??

Ben 2 sene yalnız 6 senedir de evli olarak Gaziosmanpaşa’da yaşıyorum. Eşimde 25 yıldır burada. Gop merkezde yaşıyoruz. Hiç bir kötülüğünü görmedim şahsen. Evet romenler çok baya çok hemde ama siz onlara bulaşmadığınız takdirde onlarda size bulaşmıyor. Gaziosmanpaşa’nın kötü yerleri var tabi ama güvenilir yerleri çok ve tek vesaitle gidilebilecek otobüste var. Kiraları da uygun burada 🙃

Türk kalp vakfı taraflarında oturabilirsin. Biraz yokuştur ama merkeze yakın. Okullar da var oralarda ama seviye belli değil tavsiye veremiyorum

bana kalırsa 1 seneligine eşyalı apart tarzı öğrencilerin kaldıgı özel yurtlara bakın
sonrasında kendiniz karar verin nereden ev tutacagınıza
eev sahibi-kiracı olayları malum
eskiden olsa İstanbulun nezih semtleri diye bir sürü yer sayabilirdim ama artık her yer kısmi de olsa esenyurt , bağcılar moduna geçmiş durumda
kiralar en varoş yerlerde bile uçmuş durumda

kentsel dönüşüme giren yerleri oldu ama bence hala iyi değil ya :/ arkadaşım orda büyüdü ve ailesi hala orda yaşıyor bildiğiniz çingene mahallesi gibi onların bölgesi hala. 5-6 yıl önce istanbulun en tehlikeli 10 semtinde sayıyolardı. Neyse konu sahibi kendi gezsin görsün.

O kadar değil yahu. Eskiden de değildi. Gazi mahallesi gibi anlatmışsınız.
İstanbul’un göbeği. Benim de oturan arkadaşım var bir dönem kötüleşmiş olabilir ama yerlileri gayet nezihtir.

Yakın diye dusunmeyin. Soyle düşünün. Güvenliği iyi, içinize sinen bir ev olsun. Ve metroya yakın olsun. Metroyla gecersiniz mecidiyekoye osmanbeye vs. Ben kendim çok güzel bir sitede oturuyorum.. mahallem temiz, apartman güzel. Bina sağlam. Bahçesi var. Manav bakkal yakında. Ama işime uzak. Otobüsle gitsem baya sürer ama metroyla yakın. Metro evimin dibinde zaten. Biniyorum iniyorum. Daha trafiğe girmedim. Üstelik kadikoyden kartala kadar her yere gidiyor metro. Arkadaş buluşmaları için de güzel. İşlerimin dibinde evler pahaliydi ya da ucuz olan semtler baya karanlık dar sokakları olan yerlerdi. Şimdi çok memnunum.

Bu arada bilmiyorum ama bilenler için soruyorum. Gülbağ nasıl bir yer? Mecidiyekoye yakın diye biliyorum. Orda yıllardır oturan kişiler de oranin çok nezih olduğunu söylüyor. Ben hiç gitmedim. Kiralar da 20 25 bin civarı diyordu en son stüdyo apartlar için faturalar dahilmks esyali

Merhaba arkadaşlar , öğretmenim ve haziranda İstanbul'a tayin isteyeceğim. Tek yaşıyorum. Bir kursa katılmam lazım. Kurs Şişli'de ve 6 ay sürecek. İstanbul'a taşınmak zorundayım bir nevi. Kurstan sonra da o hobimi devam ettirmek için tek şansım İstanbul. Fakat İstanbul'u hiç bilmiyorum.
Şimdiki eşyalarımın hepsini satacağım. Oradan1+1 bile olsa bana yeter, eşyalı bir evde kirada oturmayı düşünüyorum.
Başlıkta da belirttiğim gibi İstanbul'u iyi bilen arkadaşlar kursuma yakın veya bir araçla gidebileceğim, muhit olarak yalnız yaşamam konusunda güvenlikli neresini önerirsiniz, kira fiyatları 20-25 bine kadar ödeyebilirim.
Ya şimdiden kaygısı başladı🙃 hangi okullar açık haziranda belli olacak, ama benim hangi ilçede oturmam mantıklı , bana lütfen bir fikir verin... Akrabam, tanıdığım yok İstanbul' da.
Fikir verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim 🌸🙏💕
Gültepe Gülbag Çeliktepe Gültepe/Ortabayır hem levente yakın hem Mecidiyeköy e yakın leventte metro var metro ile ulaşımın rahat olur yada İETT veya direk minibüsler var

Bu arada bilmiyorum ama bilenler için soruyorum. Gülbağ nasıl bir yer? Mecidiyekoye yakın diye biliyorum. Orda yıllardır oturan kişiler de oranin çok nezih olduğunu söylüyor. Ben hiç gitmedim. Kiralar da 20 25 bin civarı diyordu en son stüdyo apartlar için faturalar dahilmks esyali
Gülbag da gelişti tabi yokuşlar vs biraz can sıkıcı olsada fiyat performans olarak tutulabilir evler vardır 🙏

Kurs merkezi Mecidiyeköy'deyse oraya ulaşım bana göre rahat. 2 metro hattı, metrobüs hattı ve otobüs peronuna sahip. İstanbul'da ulaşım ağı yaygın olduğu için Beylikdüzü, Pendik gibi uç ilçelerden bile merkezi yerlere kurslara gidenler var.

Kurslara çok gitmişliğim var. En kestirme yolla 1,5 saat sürse de gittim. Doğma büyüme buralı olduğum için bana yolun 1 saat sürmesi normal geliyor. Belki size tuhaf gelir.

Muhit konusu da biraz alışkanlıklarınıza bağlı. Bazı ilçelerin adı çıkmış olsa da her mahallesi aynı değil. Bence okullar belli olunca okulun yorumlarına bakın. Yakın muhitteki kiralık evleri gözünüze kestirip harita uygulamasından sokak görünümlerine göz atın. Duvarlarda afiş/poster/duvar yazıları varsa kaçın. Otobüs durakları da haritada görünür, ona bile bakmanız size fikir verir. Olaylı yerler kendini belli eder.

İstanbul'da geçici bir yerde konaklayıp gözünüze kestirdiğiniz muhitleri de gezebilirsiniz.

Şimdi ben size Sarıyer desem oranın da güvenli olmayan yerleri var. Bahçelievler'in lüks yerleri olsa da düşük seviyeli yerleri de var. İç kısmında da toplu ulaşımı leş. Gazi mahallesinin ve Bağcılar'ın adı çıkmış ama orada da düzgün yerler var. İlçe hatta mahalle adı vermek bana göre pek doğru değil.

Asıl gözden kaçırmamanız gereken nokta ise deprem riski. Güneye gittikçe hem bina yaşları hem de zemin sıkıntı ama merkezi ilçeler de o taraflarda.

Baktım şimdi 20 bine daireler varmış. Mahalle nasıl bilmiyorum ama guvenilirmi
İstanbul'un neresi güvenilir ki? Aile apartmanı tarzı güvenlikli bı ev tutarsanız rahat hissedersiniz doğma büyüme Gültepe idim ben bı sıkıntı yaşamadım ama artı eksisi var. Nef binalari var isterseniz oralardan daire tutabilirsiniz bekar olarakmi tutcaksiniz aile olarakmi

İstanbul'un neresi güvenilir ki? Aile apartmanı tarzı güvenlikli bı ev tutarsanız rahat hissedersiniz doğma büyüme Gültepe idim ben bı sıkıntı yaşamadım ama artı eksisi var. Nef binalari var isterseniz oralardan daire tutabilirsiniz bekar olarakmi tutcaksiniz aile olarakmi
Ben henüz tutmuyorum nasipse ağustos ayında Eylül ayında vs gecicem. Şimdiden konu sahibi bakarken benim de buralar aklıma geldi. Aile ile gecicem ama şu an olduğum muhittin güvenli aslında. Bir de deprem riski var. Az katlı binalara bakmak lazım aslında. Şu an 12 katlı binadayim

Baktım şimdi 20 bine daireler varmış. Mahalle nasıl bilmiyorum ama guvenilirmi
Çok daha ucuza da var. Gülbağ eskiden öğrencilerin, yeni mezunların yaşadığı yerdi. Benim çok fazla arkadaşım oralarda otururdu,eskiden çok sık giderdim. Yokuşu çok ama genç nüfusu fazlaydı. Gece gece gidip gelirken sıkıntı yaşamazdik. Ama yaklaşık 7 senedir hiç gitmedim. Belki bozulmuştur

Çok daha ucuza da var. Gülbağ eskiden öğrencilerin, yeni mezunların yaşadığı yerdi. Benim çok fazla arkadaşım oralarda otururdu,eskiden çok sık giderdim. Yokuşu çok ama genç nüfusu fazlaydı. Gece gece gidip gelirken sıkıntı yaşamazdik. Ama yaklaşık 7 senedir hiç gitmedim. Belki bozulmuştur
Benim eski sevgilim de ordaydi. Hey gidi. Ogrenciydi evet. Şimdi nerde kimbilir. İstanbul çok pahalı olmuş. Kiralar uçmuş. İlanlar felaket baktım şimdi de.

Yakın diye dusunmeyin. Soyle düşünün. Güvenliği iyi, içinize sinen bir ev olsun. Ve metroya yakın olsun. Metroyla gecersiniz mecidiyekoye osmanbeye vs. Ben kendim çok güzel bir sitede oturuyorum.. mahallem temiz, apartman güzel. Bina sağlam. Bahçesi var. Manav bakkal yakında. Ama işime uzak. Otobüsle gitsem baya sürer ama metroyla yakın. Metro evimin dibinde zaten. Biniyorum iniyorum. Daha trafiğe girmedim. Üstelik kadikoyden kartala kadar her yere gidiyor metro. Arkadaş buluşmaları için de güzel. İşlerimin dibinde evler pahaliydi ya da ucuz olan semtler baya karanlık dar sokakları olan yerlerdi. Şimdi çok memnunum.
Çok haklısınız metroya yürüme mesafesi olan bir ev candır bence🥰 size kesinlikle katılıyorum kursun veya okulun dibi olmasına gerek yok... Metro durağına yakın olması yeterli 🙏 peki siz hangi semtte oturuyorsunuz?

X