İşin içinden çıkamadık sizce doğru olan ne

Arsa yazıyor.Ben tam bilemiyorum o ayrımı tapu varsa imar da vardır diye düşündüm 🤭 yeni bir şey öğrenmiş oldum suan
O halde imar gecmis, imar gecmeseydi tapulu tarla olurdu yani ustune kucuk bir kulube dikebilirdiniz sadece.

Ama tapuda arsa yazıyorsa artik imar durumuna gore ev/ sanayi yapisi yapılabilir demek. Yani imar 3 katli villa diye cikabilir, 8-10 katli apartman / fabrika vs diye de cikabilir. Ama arsa yazdigina eminseniz oraya ev ya da sanayi tipi yapi yapilabilir demek oluyor.

Mesaji duzenlemeden ekleme yapayım. E Esila09 'a da katılıyorum. Son birkac yildir ozellikle doguda ve tatil yorelerimizdeki tarla tapan ne varsa Araplar satin alıyorlar. Siyasete girmeden yazmak cok zor ama farkli planlari oldugu artik acik.

Bizim cok alakasiz bir malimizi bi adam geldi istedi, biz satmadik daha sonra ortak mirascilarin dayatmasiyla satildi. Bizden alan adam Turk ama ondan da bir Arap satin almis. Oyle kucuk bir yer ki ne demeye ne akla hizmet o araziye o kadar para verdi aklimiz almadi. Bu olaydan beri mal mulk satilmamasindan yanayim bende.

Evet bu acidan da cok karsiyim ama olasi gida ve su krizine karsi benim takip ettigim ongorusune guvendigim herkes tarla topluyor. Imar fln bosverin ekip bicecek bir karis toprak, birde ufak dere vs olsa bal kaymak.

Ama yukaridaki sebep ile topragin el degistirmesine cok karsiyim artik. Bizim is yerinde kuruma ait bazi arsalar/ tarlalar icin nerelerden telefon geliyor inanamazsiniz.

Mesaji duzenlemeden ekleme yapayım. E Esila09 'a da katılıyorum. Son birkac yildir ozellikle doguda ve tatil yorelerimizdeki tarla tapan ne varsa Araplar satin alıyorlar. Siyasete girmeden yazmak cok zor ama farkli planlari oldugu artik acik.

Bizim cok alakasiz bir malimizi bi adam geldi istedi, biz satmadik daha sonra ortak mirascilarin dayatmasiyla satildi. Bizden alan adam Turk ama ondan da bir Arap satin almis. Oyle kucuk bir yer ki ne demeye ne akla hizmet o araziye o kadar para verdi aklimiz almadi. Bu olaydan beri mal mulk satilmamasindan yanayim bende.
Evet haklısıniz aslında ama arabasız lik çocukla çocukla çok yipratti bizi.Bundan gayri ufak tefek de olsa var yine arsa

O halde imar gecmis, imar gecmeseydi tapulu tarla olurdu yani ustune kucuk bir kulube dikebilirdiniz sadece.

Ama tapuda arsa yazıyorsa artik imar durumuna gore ev/ sanayi yapisi yapılabilir demek. Yani imar 3 katli villa diye cikabilir, 8-10 katli apartman / fabrika vs diye de cikabilir. Ama arsa yazdigina eminseniz oraya ev ya da sanayi tipi yapi yapilabilir demek oluyor.
Öylemi gerçekten anlamıyorum evet arsa yazıyor

Evet bu acidan da cok karsiyim ama olasi gida ve su krizine karsi benim takip ettigim ongorusune guvendigim herkes tarla topluyor. Imar fln bosverin ekip bicecek bir karis toprak, birde ufak dere vs olsa bal kaymak.

Ama yukaridaki sebep ile topragin el degistirmesine cok karsiyim artik. Bizim is yerinde kuruma ait bazi arsalar/ tarlalar icin nerelerden telefon geliyor inanamazsiniz.
Yani bizimde boyle bir dünya topragimiz var ortakli ya da tek sahipli, ortakli olanlari korumak cok zor, herkes istegi/cikarina gore düşünüyor, mecburen satılıyor.

Ben hala o kucucuk yerin gittigine yaniyorum mesela, ortaklarin eline gececek 3 kurus para icin (ki babam hepsine ben size o parayi vereyim alayim dedi kabul etmediler, akraba iste) mal bir Arap'in eline gecti su an.

Ayrica dediginiz gibi, gida ve su krizi kapidayken 1 karis topragin varsa yasadin. Yoksa milyonlarin olsa da gida alamayacak hale gelebilirsin.

Tarla satmayin bir karis bile olsa sadece ot bitse de tarla satmayin sakin..

Bana da araba vs icin toprak satmak mantikli gelmiyor.
Dedemin babasindan kalma arsalar, tarlalar dedemde hâlâ duruyormuş ve benim varliklarindan yeni haberim oldu sayilir. 😄
Herkes evini arabasini calisip kendi yapmiş dedem kimseye ev alin bikmem ne yapin diye tarla, arsa satip vermemiş.

Yani bizimde boyle bir dünya topragimiz var ortakli ya da tek sahipli, ortakli olanlari korumak cok zor, herkes istegi/cikarina gore düşünüyor, mecburen satılıyor.

Ben hala o kucucuk yerin gittigine yaniyorum mesela, ortaklarin eline gececek 3 kurus para icin (ki babam hepsine ben size o parayi vereyim alayim dedi kabul etmediler, akraba iste) mal bir Arap'in eline gecti su an.

Ayrica dediginiz gibi, gida ve su krizi kapidayken 1 karis topragin varsa yasadin. Yoksa milyonlarin olsa da gida alamayacak hale gelebilirsin.

Hersey kismet bosver bazen anlatamiyor insan iste.
Askerlerin koruyacagi topraklar olurdu kitaplarda, filmlerde. Artik ben izleyemiyorum.

Bolgenizin imar haritasindan sanayi / konut arsasi olup olmadigina bakabilirsiniz.

Ornegin yakinlarinda yapilasma basladi mi gorebilirsiniz. Bence cok cok dusunup iyice detaylarini ogrenmeden toprak satilmamali.
Haklısıniz teşekkür ederim.Ben sadece gelir gider dengesiyle ilgileniyorum bu denilenleri muhtemelen eşim bakmıştır sorucam

Bana da araba vs icin toprak satmak mantikli gelmiyor.
Dedemin babasindan kalma arsalar, tarlalar dedemde hâlâ duruyormuş ve benim varliklarindan yeni haberim oldu sayilir. 😄
Herkes evini arabasini calisip kendi yapmiş dedem kimseye ev alin bikmem ne yapin diye tarla, arsa satip vermemiş.
Ya evet haklısıniz ne güzel aslind asorsaniz bizede saçma geliyor ama gerçekten yildik.Destekkeyen ailemiz yok bu gidişle araba alamiyacagiz biz zorluk çektikten sonra orda kalmasının ne önemi var demeye başladık öncesinde çok katiydik bizde satma konusunda. Çocukla özellikle arabasız olmak çok daha zor oluyor

Ya evet haklısıniz ne güzel aslind asorsaniz bizede saçma geliyor ama gerçekten yildik.Destekkeyen ailemiz yok bu gidişle araba alamiyacagiz biz zorluk çektikten sonra orda kalmasının ne önemi var demeye başladık öncesinde çok katiydik bizde satma konusunda. Çocukla özellikle arabasız olmak çok daha zor oluyor

Sizinkiler en azindan aktif işletiyorlarmis topragi senelik 100bin geliyor. Dedem bisey de yapmiyor 😄yine de duruyor öyle. Hatta en son kiraciyi da cikartmis evden öyle duruyor ev. Her sey kendi ustune oldugu icin kimse bisey de diyemiyor. 😁😁😁😁

Anlamadım. Biraz daha anlatırmısım neden böyle dediğini

Covidden beri aslinda sure gelen fikir Dunya kaynaklari yetmedigi, gida ve su krizi vs. Benim takip ettigim bir cok kisi zannedilenden daha yakin oldugunu, milyonlar olsa da icinden dogal su kaynagi gecen tarlalarin cok degerli oldugunu gida ekebilmenin buyuk nimet olacagini, diger alanlarin sistigini zannedildigi gibi ev fiyati durmaz diye birsey olmadigini fark edilmeyen alanin ekip bicilecek toprak oldugunu soyluyor
Mevsimler ztn bizi onaylar oldu, ne olur ne biter bilmiyorum ama benim mantigim dada ucuz olani topla var, bu yonde ilerliyorum

Tarla o kadar aşırı mı değerli oluyor?
Evet şu sıralar benim ailemin köyünde deli gibi arazi arıyor insanlar satın almak için
Pandemiden önce komik rakama aldığım 3 adet arazi var
Şimdi verdikleri paraya inanamazsınız
Üstelik üzerine küçük bir ev ve küçük bir bahçe anca olur

Konu sahibi iyi düşünün iyi araştırın altında üstünde bişeyler bulunuyor olabılır arazinizin

Kizlar bir şey soracağım.
Şimdi bizim bir tarlamiz var .Doğu da susuz kuru bir köy zaten.
Bizim merkezde oturuyoruz ve ekip biçmek ile uğraşmıyoruz icareye veriyoruz yıllık bize getirisi yıllık ortalama 100 bin falan .biz merkezde oturuyoruz oturduğumuz ev bizim .ama arabamiz yok .Ve evimiz de biraz şehirin dış kısmında yeni yerleşim yeri ulaşımda biraz zorlanıyoruz yani neyse.

Bu tarlaya alıcı çıktı mesela.nakit yok ama bir ev birde ilçede ultra lux bir ev ile takas diyor arabada çok lux normal şartlarda rüyamızda bineriz o arabaya biz aslında ince okeydik ama sonra ilçedeki ev satılmaz zarar olur diye boş verdik.yani şuan düşünme aşamasındayiz karşı taraf bizden haber bekliyor. Sizce mantıklı olan nedir ne yapmalıyız o evin kira getirisi 10 bin evet ultra lux ama ilçede ve en yüksek kira
Araç kazalı olabilir, değeri düşük kalır o zaman..Bir de arsa ve size yıllık kazanç getiriyor. Size şöyle söyleyeyim herkes arsa alma derdinde çevremde ve alamıyor çünkü arsa sürekli değer kazanıyor, bundan sonra da değer kazanacak. Dolayısıyla da insanlar evlatlarına en büyük yatırım aracı diye arsa almak icin çırpınıyor. Kayınvalidem ve kayınpederim zamanında çok sıkıntı çekmiş ama arsalarını satmamis. 2 sene önce müteahhite verildi kaç tane ev aldılar müteahhitten bir de üstüne büyük bir dükkan.. Bugün tarla deyip burun kıvırılan yerler bile yıllar sonra müthiş değer kazanıyor

bmw sorunlu arabadır bu arada. belirteyim ona göre şaapin 😂 biz bmw aldik anamızı ağlattı 2 ayda koşarak uzaklaştık arabadan 😂

Kizlar bir şey soracağım.
Şimdi bizim bir tarlamiz var .Doğu da susuz kuru bir köy zaten.
Bizim merkezde oturuyoruz ve ekip biçmek ile uğraşmıyoruz icareye veriyoruz yıllık bize getirisi yıllık ortalama 100 bin falan .biz merkezde oturuyoruz oturduğumuz ev bizim .ama arabamiz yok .Ve evimiz de biraz şehirin dış kısmında yeni yerleşim yeri ulaşımda biraz zorlanıyoruz yani neyse.

Bu tarlaya alıcı çıktı mesela.nakit yok ama bir ev birde ilçede ultra lux bir ev ile takas diyor arabada çok lux normal şartlarda rüyamızda bineriz o arabaya biz aslında ince okeydik ama sonra ilçedeki ev satılmaz zarar olur diye boş verdik.yani şuan düşünme aşamasındayiz karşı taraf bizden haber bekliyor. Sizce mantıklı olan nedir ne yapmalıyız o evin kira getirisi 10 bin evet ultra lux ama ilçede ve en yüksek kira
Tarlanın bu kadar değerli olabilmesi bana ilginç geldi.Çok mu büyük.Yıllık getirisi100 bin çok değil.Neden ısrarla almak istyor ne yapacak.geleceği mi parlak.

X