Hpv pozitif

yardimlutfen

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2024
8
2
32
Merhabalar hpv pozitif 52-59 çıktı sağlık ocağında yaptırdım endişelenmemem gerektiğini kadın doğuma gitmem gerektiğini söylediler. bilgi verir misiniz korkuyorum dedim enfeksiyondan kaynaklı pozitif çıktığını söyledi ben de bunun üzerine 2 yıldır geçmeyen akıntım enfeksiyon mantar vs uğraştığını söyledim ondan pozitif çıktı muhtemelen siz bi doktora gidin dedi ve bağışıklık ve bu enfeksiyonla ilgili önerilerde bulundu. Devlette randevu çok geç var özele gitmek istiyorum fakat maddi durumdan dolayı da süreci öğrenmek istiyorum doktora gittiğimde biyopsi leep yeni testler işlemler mi yapılacak bu konu hakkında bilgi verir misiniz ona göre hastane seçimi yapacağım bu cin nasıl belirleniyor kolposkopi neye göre yapılıyor Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim çok korkuyorum bu arada siğil yok

Öncelikle sakin ol. Hpv türün belli sadece. 16-18 cıkmamış. Bendede var. Doktor 1 yıl sonra smear ve hpv istedi bu süreçtede bagısıklıgıma dikkat etmem gerektiğini iletti. Büyük ihtimal smear verirler 16-18 cıkmadıgı ıcın takipte kalırsın. Cogu ınsan 1 yılda atıyor umarım bizdede öyle olur. Burdan diğr konularıda okuyabilirsin. Leep işlemi smear ve kolposkopiden sonraki aşama. Sen ilk önce smear verirsen doktor süreci anlatır zaten.

Çok teşekkür ederim smear da vermiştim aslında hpv testiyle birlikte ama hpv sonucunu duyunca şok oldum ve unuttum onu sormayı onlar da bir şey söylemedi smearla ilgili. Yarın arayıp soracağım smear sonucunu sizde kaç çıktı ve ne kullanıyorsunuz ne zamandır hpv var

Evet endişe etmeden gereken şeyleri yapın. En kanserojen hpv tipleri 16 ve 18 olsa da sizinkiler de yüksek risk grubunda. Mantar hpv sonucunu etkilemez. Sizin yapmanız gereken şey smear vermek ama smear her zaman doğru sonuç vermediği için kolposkopi yaptırsanız daha garanti olur. Sonuç temiz ya da cin 1 çıkarsa altı sonra kontrol amaçlı smear vereceksiniz. Cin 2 ya da 3 çıkarsa leep olacaksınız. Cinselliğe ara vermeniz ya da korunmanız gerekir. Ortalama 1-2 sene içinde atıldığı söyleniyor.

Geçmis olsun 6 ay öncelik pozitif diger tip olduğunu ogrendim saglik ocağında. 20 yillik evliyim kaç senedir vucudumda bilmiyorum. Devlet hastanesinde randovi alin smer yaparlar muhtemelen sonuca göre yol cizilir sakin olun.

Kolkoskobi smear sonucuna göre yapılıyor sanirim ben sonuç kagidimi gösterdim diger smear alındı. Temiz cikinca takip edicez dedi .

Kolkoskobi smear sonucuna göre yapılıyor sanirim ben sonuç kagidimi gösterdim diger smear alındı. Temiz cikinca takip edicez dedi .
Çok geçmiş olsun🙏
Smear de yanılma payı olabiliyor, ya 3 ay arayla smear yaptırın ( net sonuç alabilmek için ) ya da kolposkopi ile kontrol ettirin lütfen.

Devlet has doktor 5 yil smear yaptirma dedi ama aile hekimi cok uzun bir süre senede 1 tekrar yapariz dedi . Sanirim develtte yaptirmak icin belli bir sure gecmesi lazim

Devlet has doktor 5 yil smear yaptirma dedi ama aile hekimi cok uzun bir süre senede 1 tekrar yapariz dedi . Sanirim develtte yaptirmak icin belli bir sure gecmesi lazim
Bildiğim kadarı ile devlet smear testlerini yılda 1 yapıyor. Ama ben sizin yerinizde olsaydım kadın doğumdan yeşil alan açtırıp onkoloji jinekolojiye yönlenme isterdim, çünkü uzun yıllardır evlisiniz ve virüsün vücudunuzda ne kadar süredir bulunduğundan ve içeri de bir tahribat yapıp yapmadığına emin değiliz, tüm önemli hocaların da bahsettiği gibi hpv pozitif hastada kolposkopinin yapılması şarttır, hatta 6 ayda bir kolposkopi ile takip edilir, ben 6 ayda iki kez kolposkopi oldum düşünün. Devlet hast. de ki doktor iş yoğunluğundan ötürü sizi jinekolojik onkoloji bölümüne yönlendirmemiş ve smear takibi yeterlidir diyip geçiştirmiş olabilir.
Moralinizi bozmayı hiç istemem ama; burada smear negatif gelen ve kolposkopi sonrası cın 1-2-3 aşamasında gelen çok hasta var, lütfen tedbiri elden bırakmayın yine de.

** Bir de olmadıysanız aşılarınızı tamamlayın lütfen.

Son düzenleme:
X